Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride

27.09.1992 SNES
25.03.2004 PS2
17.02.2009 DS
, (PS2 verze)
Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride je piatym dielom rozsiahlej JRPG série Dragon Quest a prvým, ktorý sa objavil pôvodne iba na platforme Super Famicom od Nintenda. Keďže celá séria v tom čase už nemala veľký ohlas v anglicky hovoriacich krajinách, zameral sa vydavateľ hry Enix Corporation výhradne iba na japonský trh. Aj nová, prepracovaná verzia, ktorá vyšla na PlayStation 2 v roku 2004 v rámci Ultimate Hits bola lokalizovaná iba do japonského jazyka. Avšak v rámci ďalšieho remake, vytvoreného pre systém Nintendo DS v roku 2009 bola hra po dlhých 17 rokoch konečne oficiálne lokalizovaná aj do anglického jazyka. Neskôr sa práve táto anglická verzia z NDS objavila v januári 2015 aj na systémoch Android a iOS.

Dragon Quest V sa odohráva v priebehu približne tridsiatich rokov života hlavného hrdinu, konkrétne od jeho narodenia až do svadby a založenia rodiny. Prvýkrát sa tu v sérii objavil nový aspekt hrateľnosti, v ktorom sa aj monštrá z náhodných stretnutí mohli pripojiť do skupiny hlavného hrdinu. Tento koncept bol neskôr už bežne používaný v ďalších pokračovaniach a v sérii Dragon Quest Monsters predstavoval dokonca hlavný spôsob, ako vytvoriť skupinu.

Koncept najímania monštier a zbierania achievementov sa odvtedy stal veľmi obľúbeným a objavil sa aj v iných tituloch. Motivovanie hráča vo forme rôznych archivovaných úspechov, odmien či achievementov sa dokonca postupne stal masívne rozšíreným trendom vo videohrách. Dragon Quest V je tiež unikátny v tom, že ako prvá známa videohra predstavila tehotenstvo, teda koncept, ktorý sa až neskôr objavil v hrách ako napríklad The Sims 2 a Fable II.

Po stránke hrateľnosti Dragon Quest V využíva všetky základné mechaniky, ktoré sa objavili už v predchádzajúcich častiach a neprináša žiadnu závažnú novinku. Skúsenosti a vybavenie sa teda stále získavajú najmä víťazstvami v bojoch, ktoré prebiehajú v ťahovom režime.

• SNES 95
  • DS 95
Dragon Quest 5 považuji za nejlepší díl Dragon Quest série. Jedná se o klasickou japonskou RPG, kde pobíháte s panáčkem po městech, dungeonech, otevřeném světě, nakupujete výbavu, porážíte nepřátele v tahových soubojích a do party přibíráte pomocníky ochotné jít s vámi zachránit svět.
Přesto, že série Dragon Quest zahájila éru japopnských RPG, vedle pozdějších Final Fantasy se vždy DQ jeví tak trochu jako chudý příbuzný, nicméně i v tomto spočívalo kouzlo této série, která si našla spoustu skalních fanoušků, jejichž komunita je údajně dokonce větší, než komunita fandů Final Fantasy. Dragon Quest totiž konzervativně lpí na svém zažitém systému tahových soubojů, vývoji postav a nesnaží se každým dílem způsobit revoluci, prostě přinese svým fandům přesně to, co si přejí a co očekávají.
Dragon Quest 4 už ovšem naznačil, že i Dragon Quest může být tak výpravný a epický, jako Final Fantasy. Dragon Quest 5 to jen potvrzuje. I když na SNESu působí graficky zastaraleji než soudobá Final Fantasy 4, časem si hráč zvykne na grafickou jednoduchost, v které nakonec objeví skrytou krásu.
Příběhově se jedná o jeden z pro mě nejoblíbenějších příběhů na poli japonských RPG, nebudu nic prozrazovat, protože cokoliv by sklouzlo do roviny SPOILeru.

Draon Quest V vyšel na SNESu pouze v japonštině, takže jediná možnost, jak si jej zahrát, je buďto použít emulátor, šlohnout ROMku s hrou, k ní fandovský anglický patche a nebo si jej legálně sehnat na Nintendo DS. Square Enix se totiž po velkém úspěchu naprosto dechberoucího Dragon Quest 8 na PS2 rozhodnul hráčům přiblížit i předchozí díly a vydat remaky Dragon Questu 4, 5, 6 na Nintendo DS a Dragon Quest VII na 3DS.

Nyní k remakům - Dragon Quest V nejprve vyšel v remaku na Playstation 2, opět ovšem jen japonsky. Šlo o kompletně předělaný engine do 3D. Vypadá hezky, ovšem pro fanoušky kreslené grafiky ze SNESu už jde tímto o trochu jinou hru. Což ostatně platí i pro remake na Nintendo DS, kde je plně využit engine Dragon Questu VII z PS1. Vypadá také hezky, některé věci docela prokoukly, hlavně úvodní loď. Nicméně se malinko vytratila roztomilost, přes zdokonalení některých objektů a dokonce možnosti si otáčet v 3D třeba lokality měst bych grafiku oproti SNESové nazval jako malinko dirty, je prostě vidět, že už tam není namalovaný každičký pixel, ale je použito různých rozmazávacích grafických praktitk. Na druhou stranu se i v enginu z DQVII grafici snažili grafiku co nejvíce přiblížit originálu, takže hráči SNES verze budou bezpečně rozeznávat lokality, které znaly ze SNES verze.

Hru jednoznačně doporučuji jako příkladné japonské RPG, které nemá prakticky čím zklamat. Jo, nenajdete tu revoluční prvky s X kombinacemi vývoje postavy, souboje probíhají velice jednoduše, prostě buď to mydlíte zbraněmi nebo použijete útočná, oslabovací nebo léčící kouzla. V jednoduchosti je někdy prostě krása a je mi ctí být skalním fanouškem série Dragon Quest, z které jsem zatím nedokončil jen díl VII a nehrál jsem ještě DSkový IX. díl. Takže stále se mám na co těšit.

Přes všechny systémové jednoduchosti přináší Draon Quest 5 opravdu rozsáhlý a dokonale fungující svět, po kterém je radost putovat a objevovat různé příběhové i subquestové záležitosti.

Pro: Příběh, propracovaný svět, oldschool grafika, hudba.

Proti: Možná až příliš sázka na jednoduchost ve vývoji statistik postav.