@AiMLEzZz (15.12.2021 14:35): Já je doufám, že to nedopadne jako s Bloodbornem, kde mi moje vnitřní rozpoložení nedovolilo hru dohrát a skončil jsem nějaké 3 bossy od konce :)... je to zvláštní, co v člověku dokážou vyvolávat jednotlivé hry a že i si tu hru strašně chce zahrát, ale z nějakého důvodu to prostě úplně nejde...
@S4TW (15.12.2021 14:29): Jo jo jo, naprosto rozumím. Je to hra, na kterou se člověk musí soustředit, u které se nedá jen tak vypnout. I když jsem si ji neuvěřitelně užil, tak jsem se k ní taky odhodlával jen ve chvílích, kdy jsem cítil, že jsem dostatečně duchem přítomen.
Tak jsem se od té doby do toho neodhodlal, zjistil jsem, že na tohle musím mít prostě dostatek času, abych to vůbec pustil a i to vnitřní rozpoložení nemůže být všelijaké... Vtipné je, co za příběh se v pozadí nadsazuje a jelikož mě po 14 letech opustila manželka, tak to ve mě tak zvláštně rezonuje, jsem zvědavý, kdy se k tomu zase odhodlám, ale láká mě to hodně, jen na to musí být ta správná chvíle, snad ty vánoční svátky :)
Tak v tom mám 5 hodin a ještě jsem v podstatě nevyšel z hotelu... respektive už jsem byl na ulici, viděl stávkující, dostal se na střechu a přes ní do přístavu, ale v podstatě skoro 0 progress... už jsem taky dvakrát měl game over, než mi došlo, že si mohu doplňovat ten život a ten social status nebo co to je :D

Na jednu stranu si přijdu, že progressuji strašně pomalu, na druhou stranu to ani rychleji nešlo, když většinu času jen čtu... každopádně, jeden game over mě stál asi 40 minut gameplay, což naštěstí u této hry je podruhé tak 5 minut proklikání dialogy... nenapadlo mě ukládat, protože jsem nepociťoval žádné nebezpečí, jak jsem se mýlil :D

Jo a taky už se mi dlouho nestalo, možná se mi to nikdy nestalo, abych v nějaké hře měl 5 hodin a žádný achievement :))
Tak jsem to zapnul jen tak na kukačku a 100 minut pryč, jen to hvízdlo :)))... Nepamatuji si, kdy mě naposledy tak moc bavily dialogy ve hře a jen si tak na klid pročítat příběh, nejspíš při hraní Planescape Torment... a celé je to úžasně mind blowing!
Už instaluji, konec roku dost pravděpodobně může přinést nejsilnější herní zážitek roku 2021 :)
@AiMLEzZz (24.11.2021 22:15): Tak v podstate aj ten humor je istý typ emócie/emócii, čiže by som povedal, že on to len hrá kvôli iným emóciam. Ja som inak tie "wacky" možnosti síce nedával, ale na druhej strane som mal veľmi rád niektoré sarkastické poznámky a dosť som sa bavil na niektorých Kimovych komentároch. Hlavne sa mi páčil aj jeho prerod z "by the book" profesionálneho a strohého človeka, pre ktorého je fantázia niečo, čo majú druhí ľudia na niečo iné. A aj to, ako sa postupne hlavnej postave otváral. Aj tá kadencia jeho otvárania nielen, že pôsobila prirodzenejšie, ale vďaka tomu to aj pôsobilo silnejšie a nie divne ako tie hry, kde ti (obzvlášť ženská) postava vyrozpráva svoje najväčšie tajomstvá v prvom dialógu po stretnutí.
@Tulareanus (24.11.2021 21:46): Přesně. Mimochodem, nedávno jsem byl v Kodani navštívit jednoho kamaráda, který měl zrovna Disco Elysium rozehrané, tak jsme se o tom bavili. A vyprávěl mi nadšeně o tom, že hraje za postavu tupé mlátičky a že rád volí tu nejvíc wacky možnost v dialozích. A napadlo mě při tom, že bude mít vlastně dost možná úplně jiný prožitek ze hry než já. Mně se na Disco Elysium líbila právě ta citlivost a emoce, zatímco on to hraje hlavně kvůli humoru. I když musím říct, že občas mě ta hra taky dost rozesmála; zvlášť při návrhu na uchování mrtvoly v mrazáku ve Frittte jsem brečel smíchy.
@S4TW (24.11.2021 20:10): Znamenitá voľba, pane! :) Disco Elysium je krásna hra. Samozrejme existuje veľa dobrých hier po hrateľnostnej stránke, ale Disco má silné emócie, akých má len málo hier.
Tak jsem si udělal radost, kamarád mi k narozeninám dal do peněženky 20 éček a jelikož máme Black Friday na Steamu, tak jsem si hru zakoupil... teď už jen dohrát herní výzvu a můžu se do toho pustit, tady cítím velký dobrý! :)
@jablek (14.10.2021 19:34): Já bych v té hře hrozně moc ocenil nějakou encyklopedii postav, míst a událostí, když už si vymysleli takový nový rozsáhlý svět... když to pak člověk hraje jednou týdně, tak hodně věcí pozapomíná :(
@S4TW (15.10.2021 15:29): to je jasny .... ja to vsak netvrdim a ani jsem netvrdil ... dokonce si odvazuju rict, ze me *nikdy* v zivote nenapadlo u zadne hry, ze je moc ukecena (a nebo knizky) ... u nekterejch her me napadlo, ze jsou naopak ukecane malo ;)
@jablek (15.10.2021 14:04): striktne vzato, 95% celyho textu v DE je nedulezita informace beres-li to takhle ... myslim si, ze tohle je uplne irrelevant ... klidne napis, ze ti hra prisla moc ukecana a ze te to kvuli tomu stvalo, co je ale dulezita a nedulezita informace se neda posoudit .... je to jako precist si knihu a rict, ze ta kniha mohla bejt zhustena na 30% obsahu a ze by byla lepsi, pac bys' z ni vypustil "nedulezite" pasaze a informace ..
@Tulareanus (15.10.2021 02:44): jako jasně, že by to asi šlo...ale jsem asi trochu puntičkář a špatně by se mi spalo, kdybych něco utnul v půlce :). Nic to ale nemění na tom, že jsem přesvědčenej o tom, že ve hře bylo zbytečně moc nedůležitejch informací, který jí spíš škodily, než prospívaly... :/
taj jedu sve druhle playthrough za 262*2 a musim rict, ze to je uplne jina hra ... skvely
@jablek (14.10.2021 19:34): Ale vyskočiť si mohol, každú chvíľu tam bola možnosť ukončiť tému a postave povedať "ahoj", pričom by si savol a na druhý deň loadol a pokračoval v rozhovore, tá hra nie je blbá. :)
Dneska dohráno... Nemůžu si pomoct, ale kdyby nebyl příběh zasazenej do totálně neznámýho vymyšlenýho světa, tak bych se tomu nebál dát snad i 100%. Ale při vzpomínce na situace, kdy jsem chtěl jít o půlnoci spát, ale nemohl jsem vyskočit z rozhovoru, protože mi nějaká postava další třičtvtěhodinu vyprávěla o různejch rasách a z jakejch neznámejch končin pocházej nebo o zdejší historii a komunistech...tak to mě fakt sralo (jo mohl jsem to proklikat a nečíst to, ale to mi zas nedovolí svědomí...asi). Navíc tady vlastně nebylo téměř nic, co by už neexistovalo v našem světe pod známými a používanými výrazy...takže mi celý to zasazení do imaginárního světa přišlo dost zbytečný, až otravný.
@ntz (07.10.2021 10:09): co vím, tak se nedá zvolit původní dabing, ale je tam možnost zvolit si nastavení "Classical Mode", kdy je podobně jako u původní verze namluveno jen pár úvodních vět každé postavy (zmiňoval jsem to už posledně)
@Jab (08.10.2021 10:51): jasne, me to prislo skvele .. ja jen rikam, ze je fakt skoda, ze kdyz uz je teda nadabovane *vsechno* (teda skoro vsechno ;)), ze neni nadabovanej The Cop, kdyz uz tam teda ten hlas ma alespon ve scene s karaoke

rozehral jsem druhe playthrough ... prvni jsem sel 51*24, druhe jdu 1542* tak doufam, ze objevim velkou cast tech zbylych thoughts, protoze po dohrani na me prvni playthrough, kde jsem delal i podle me vetsinu sidequestu a vubec celkem peclivej explore, jsem mel odemcenou snad ani ne 1/3 tech veci z thought cabinet ..
@ntz (08.10.2021 10:47): To, čo tvrdíš je subjektívne. Hĺbka je subjektívna. Director's Cut má v sebe obe verzie. To ti už tiež bolo párkrát povedané. Porovnávať dabing s absensciou dabingu nie je vôbec náročné. Ja som gameplay a vývoj hry sledoval dlho, skôr než sa to vôbec volalo Disco Elysium. Iné by bolo, keby tam boli dabingy dva (čo je len minoritné u Cuna alebo tuším u Klaasje, ale o tom sa tu nebavíme). To je celé. Pre mňa osobne dobre zvládnutý dabing práve hĺbku dodáva, pretože je to vrstva navyše.

@Jab (08.10.2021 10:21): Osobne pri výrazne ukecaných hrách preferujem dabing. Aj pre zvýraznenie atmosféry, aj preto, že ako človek pracujúci cez deň za počítačom som niekedy na čítanie už fakt unavený. A pri množstve textov v Disco Elysium je to celkom unavujúce.
@Jab (08.10.2021 10:21): je skoda, ze neni nadabovanej The Cop kdyz uz jsme u toho ... to taky nema hlavu a patu .. pritom by podle vseho (scena s karaoke) mel mit takovej hlubokej konejsivej hlas ...

@Tulareanus (08.10.2021 10:05): neber si to osobne, tys' proste nehral ten original, takze to fakt nemuzes srovnavat :D .. nestaci snad ze jsou na tohle tema desitky diskusi na netu kde se lidi, co ty verze hrali obe, dohadujou o to, jestli "voicing the narrator" opravdu "ruined the atmosphere" + dalsi specificke technikalie stran kvality dabingu apod ... ja nemam problem s tim, ze nekomu se vic lib to ci ono .. ja neresim (+ diskuse na netu na ktere se odvolavam) jestli je final cut objektivne dobrej dabing nebo ne ... ja tvrdim, ze me mnohem vic sedi original a ze final cut nema tu hloubku a tu atmosferu .. tys' to fakt nehral, takze dohadovat se o tom s tebou je s prominutim jako hrat sachy s holubem :D .. sezen si nekde ten original, zahraj si ho a muzem o tom pokecat pokud budes mit zajem ... tohle ale fakt ne ;)
Dabing mi nevadí. Jen u toho Cuna je to sešup. Přestože ani ten nový není zlý. A je i opravdu možné, že pokud by byl použit původní dabér, tak by to prostě bylo u tolika dialogů moc řvaní.

Nicméně osobně bych spíše přepínal. Čtení je rychlejší než mluvené slovo. Čili pokud bych měl dost energie, tak bych četl. Naopak noční seance Disco Elysium už by mě směřovala k dabingu, jelikož bylo opravdu únavné číst třebas v jednu ráno text z monitoru.
@ntz (08.10.2021 02:21): Je to objektívne dobre nadabované. Hlasy dávajú správne emocionálne akcenty, nie je tam žiaden overacting, zle kladené dôrazy atď... To, že mi hlas veľmi sedí je subjektívne. Rovnako ako ty nevieš subjektívne ten hlas akceptovať. Deal with it.
@Tulareanus (07.10.2021 23:11): nechapu ... Keby čítal telefónny zoznam, bol by som to ochotný počúvať. .. tohle je o predstavivosti, fantasii ...Final Cut to vlastne dela vsechno blbe protoze tu predstavivost a fantasii nahrazuje nejakym *instant prozitkem ... ja to vlastne chapu .. ty jsi nehral na svy prvni playthrough tu original verzi, ty jsi hral az final cut, takze to nemuzes srovnat ... pro me je final cut je doslova hroznej ... znamkovano jako ve skole 3- .. doporucuju tem co to nehrali, dejte si prvni playtrough to origo verzi, je to jako cteni knihy, nechte svoji fantasii pracovat ...
@BUMTARATA (07.10.2021 11:49): A ten hlas mozgu je tak super. Keby čítal telefónny zoznam, bol by som to ochotný počúvať. Harry si taký dobrý vnútorný hlas ani nezaslúži. Asi si ho vnútorne naklamal. Že tak znie. Že má svoju hĺbku. A nie je prefajčený ancient reptilian brain. A že nespieva o najmenšom kostolíku....
@ntz (07.10.2021 10:09): Pokud vím, tak to není dobrý k ničemu. Sice na to občas narazí, když jsi např. sorry cop, ale není to nic extra významného, a jinak je to podle mě jen proto, aby sis mohl sledovat<span data-offset-key="22211b_initial-0-0"> svoje statistiky. Celkově mi přišlo, že ta transparentnost herních mechanik byla spíš na škodu. A s tím dabingem naprosto souhlasím. Teď jsem sledoval kamaráda, jak hraje Final Cut a ten dabing mi hrozně lezl na nervy. Třeba taková electrochemistry by podle mě měla znít úplně jinak.
ja teda po dohrani vubec nechapu vec ...

jak mam v tom ledgeru takove ty statistiky aka na politiku (communist, fascist, ultraliberal, moralist ...) k cemu je to dobry ? A nebo to good cop/bad cop .. U tech politickejch veci to urcite ovlivnuje napr. jake se otevrou temata k premysleni (thought cabinet), ale to je imho pouze vzdy jedno per ten smer ..

asi to budu muset dat jeste jednou - co se tyce thought cabinetu, tak jsem mel otevreno mozna ani ne 33%

posledni otazka - v ty Final Cut verzi se prej da nejak switchnout zpatky do ty verze s originalnim dabingem ? Ten final cut je strasnej .. doslova .. vubec me to nebavi, ty hlasy, hlavne ty mejch myslenek jsou hroznej immersion breaker, ja mam ve sve bohate fantasii naprosto jinou predstavu o intonaci a jak zni, navic to casto zni jak z nejakeho automatu (mam nastesti stazeny offline binarky z drivejska z GOGu na offline instalaci i ty original ne-final-cut verze)

diky
Tak jsem rozehral DE znova, tentokrat Final Cut a po dvou hodinach+ na to kaslu ... Ten Final Cut je strasnej, rusivej, to neni ono ... jeste ze mam tu starou verzi .. Pro me, po experience s "Disco Elysium Orignal" je Final Cut neakceptovatelnej ... Docela lituju ty co si nedali original a hrali rovnou fc ... to se neda
@Jab (30.09.2021 20:09): Je pravda, že všetly komenty som ešte moc neštudoval. :X Pred hraním a dohraním som si nechcel nič spoilovať a potom zas kým som nenapísal svoj koment, som nechcel byť inými komentármi ovplyvnený. :)