Detective Di: The Silk Rose Murders

狄仁杰之锦蔷薇

02.05.2019
03.12.2021
14.12.2021

Detective Di: The Silk Rose Murders je klasická 2D adventura s kreslenou grafikou odkazující na adventury staré školy, kde hrajete za postavu legendárního čínského vyšetřovatele Di Renjie, který pátrá po sériovém vrahovi v hlavním městě tehdejší dynastie Tang.

V průběhu přetrvávajícího politického chaosu vlády Wu Zetian, první a jediné císařovny Číny, její moc překvapivě neustále roste. Během několika prvních měsíců její vlády se nicméně mezi obyvatelstvem šíří nespokojenost a rodí se potenciální revoluce. A přesně v tomto prostředí začíná příběh vyšetřovatele a soudce Di Renjieho, který řeší sérii obskurních vražd, kvůli kterým se dostane i do sporu s císařským soudem a samotnou císařovnou.

Hra je jedinečná prostředím starobylé Číny 7. - 8. století našeho letopočtu a nabízí naprosto klasické adventurní ovládání – průzkum, volba dialogu, interakce s objekty, práce se stopami, řešení hádanek a rébusů. Navíc ale představuje i originální mechaniku, ve které budete moci znovu sestavit místo činu a předurčit na základě vašich teorií a myšlenek, co se na místě pravděpodobně stalo. To vše zaobaleno v pixelové grafice staré školy, která nabízí více než 45 originálních míst, ve kterých se hra odehrává.

„To those who obey
let prey be mine.
I have no sway,
but deaths shall align.“

Občas se stává, že se setkám s adventurou starou ani ne pár let, která mě od jejího zjištění okamžitě zaujme. Setkání je to náhlé, nečekané, nepředpokládané, ale o to pak větší překvapení bývá z jejího hraní. Přesně takový příklad se mi stal třeba i právě s touto hrou, která mě velice pěkně vpravila do světa Číny 7. století.

My se můžeme jen domnívat, co se v našich hlubokých lesích dělo v 7. století. Záznamů příliš není asi i proto, že tu vládly různé nevyzpytatelné kmeny bez řádu, kterému se tu snažil dávat smysl kupec Sámo se svojí říší. Zatímco v Číně už vládly dynastie, stavěly se epické chrámy, existoval kastovnický řád a žili tu například učení magistři, kteří řešili vraždy ve vyšších kruzích. Třeba v případě této hry je jeden takový učený - detektiv Di Renije.

Příběh nás hned v úvodu zavádí k vraždě. Představuje hlavního hrdinu, který je mladým a nadějným vyšetřovatelem, před kterým stojí první důležitý úkol – vyšetřit vraždu korejského diplomata na území tehdejší Číny. Ano, tato vražda, na první pohled politická, tu otevírá různá témata dynastie Tang, která v té době v Číně vládla. Vyšetřování této vraždy není ale hlavním tématem hry, ač by se to mohlo zdát, jako spíš jejím prologem.

Hra totiž v hezké pixel artové, možná trošku jednodušší grafice, poukazuje na tehdejší společnost, ale i její politická témata. Tímto prologem hráčovi tak ukazuje, kam přesně by chtěla směřovat a dělá to formou vyšetřování vraždy, hledání důkazů a následné kompletace toho, co se v inkriminovaný čas na daném místě stalo. Po ukončení prologu jste tedy po několika měsících pozván na čajový dýchánek k císařovně Wu Zetian. Ta Vám jednoznačně nastíní dobu a zadá Vám vyšetřit rituální vraždu, která se v tehdejším hlavním městě Čchang-an udála.

Na této hře je hrozně hezké sledovat tu dobu, ve které se odehrává. Pročítat dialogy s jednotlivými postavami, které během hraní hry potkáváte. Pravda, chybí tu dabing, ale na druhou stranu jsou tu dialogy s různými postavami hodně vyšperkované. Pokaždé, když jsem potkal novou postavu, jsem se těšil, až se jí zeptám, kdo vlastně je. Tím se mi totiž otevírá svět, který je mi, coby Evropanovi, tak vzdálený, ale právě proto tak přitahující a fascinující svojí jinakostí.

Hraní této adventury není na první dobrou nikterak složité. Občas je tu pár pixel huntingových momentů, ale nic, co by hráče zaseklo na delší dobu než nezbytně nutnou. Také tu není kdoví kolik předmětů k interakci a i samotných obrazovek, ve kterých se hra odehrává není v jednu chvíli tolik, abyste si v příběhu a jeho průběhu nenašli daný logický postup. Celé je to takové milé, obrazově jednodušší, ale pestrobarevné. Sem tam i s nějakou minihrou, nad kterou je třeba se alespoň trošku zamyslet. To vše pak podkreslené zvuky ruchu z okolních ulic nebo z přírody, popřípadě jednoduššími orientálními tóny, které občas vyloudily i pěknou melodii.

Detective Di: The Silk Rose Murders je jedna z těch povedenějších pixel artových adventur současnosti. Má super příběh, pěknou atmosféru a prostředí, které ve hrách není úplně běžná a o to více budete mít chuť si jej při hraní užívat. K tomu nabízí pár originálních postupů, které tuto hru na úkor jiným adventurám ozvláštňují. Tato hra se mi tak hned zařadila po boku těch zajímavějších pixel-artových adventur současnosti. Rozhodně si zaslouží i Vaši pozornost.

Pro: Výborný příběh, dobová atmosféra, originální prostředí, které historicky zajímavě ukazuje Čínu 7. století. Milé grafické pixel-artové prostředí, inovativní postup hledání důkazů, vyšetřování a rekonstrukce scény, decentní hudební podkres.

Proti: Občas pixel hunting, chybí dabing, pro někoho je grafické zpracování možná jednodušší.