Dead Nation

Dead Nation: Apocalypse Edition

Housemarque •  Climax Studios (PS4, Vita)
30.11.2010
04.03.2014
15.04.2014

Civilizácia je napadnutá smrtiacim vírusom, ktorý mení ľudí na živé mŕtvoly, zabíjajúce všetko, čo im stojí v ceste. Vy sa vžívate do kože jednej z dvojice imúnnych postáv, ktorými sú Jack McReady a Scarlett Blake a vašou úlohou nie je nič iné, ako zachrániť svet. Hru je možné prechádzať aj v kooperácii a vtedy do deja zasiahnu obe postavy súčasne.

Príbeh je rozprávaný prostredníctvom komiksových cutscén medzi jednotlivými levelmi. Tých je dohromady desať, pričom hrateľnosťou ide o klasickú strieľačku videnú z top-down pohľadu. Zombie na vás bežne nabiehajú zo všetkých smerov, pričom na ich likvidáciu máte k dispozícii viacero druhov zbraní, ktoré môžete i upgradovať. Nechýbajú klasické pištole, brokovnica, ba ani plameňomet, pričom na každý typ nemŕtveho platí viac niečo iné. Na ich odlákanie je možné využívať aj okolité prostredie, napríklad aktivovaním alarmu streľbou do okolitých áut.

Ku hre existuje rozšírenie nazvané Road of Devastation s dvoma hernými módmi a novou mapou, ktoré je súčasťou takzvanej Apocalypse Edition. Tá je vlastne remasterom určeným na konzolu PlayStation 4.

Taká lepšia diablovka zo súčasnosti v survival hororovom štýle. Zombíkov je tu dosť, ako typovo, tak množstvom, zbraní tiež a na to, že je to už takmer 10 rokov stará hra, ani audiovizuálne nepôsobí zle.

Príbeh hry moc netreba riešiť - hráte za jedného z dvoch imúnnych ľudí na vírus a musíte zachrániť svet. Hra ide hrať v co-op, čo je super - aspoň nebudete na tie hordy mŕtvol sami. Kampaň je veľmi temná, budete mať čo robiť, aby ste prežili nájazdy zombií a každý level sa vám odomkne nová zbraň, granát alebo sa objaví nový typ nepriateľa, takže hra neupadne do stereotypu. Hrali sme to s bratom na najväčšiu možnú obtiažnosť, ktorá šla vybrať na prvé dohranie, potom sa klasicky odomyká. Arkádový mód je skôr o zábave - na zombíkov môžete použiť nové pasce, ktoré v kampani nie sú. Ale po kampani sme už nevideli zmysel v arkádovom móde pokračovať.

Zbrane a výbava sa dá upgradovať - väčší počet munície, poškodenia, viac granátov, väčší výbuch, atď. Najlepšie je, že môžete kombinovať útoky - hodíte svetlicu, zombie sa zgrupnú a vy ich rozsekáte čepeľovým kanónom (ktorý mi pripomenul Dead Space). Zo základných zbraní som používal len pušku, z ktorej sa po nabití stáva sniperka - SMG a brokovnicu som nepoužíval. Zbroj si vylepšujete tak, že ju nájdete schovanú v leveli v bedničke.

Dead Nation sa dá dohrať na dve dlhšie posedenia a jediné, čo ma sklamalo bol záver, keďže chýba nejaký poriadny záverečný boss a nejaká ultimátna zbraň - zo shockera som bol sklamaný. Ale stále som si hovoril, že takto nejako (temne) mohlo Diablo 3 vypadať.