Darkest of Days

08.09.2009

Darkest of Days je netradiční FPS, jejíž příběh začíná ve chvíli, kdy je hlavní hrdina zachráněn před smrtí tajemnou organizací, která ho přenese do minulosti a později i do budoucnosti. Jeho úkolem je zajistit bezpečnost Země zabráněním nejkrvavějších a historicky nejvýznamnějších válek a napravit chyby, kterých se lidstvo dopustilo. Čeká vás účast ve velké řadě různých bitev, u kterých si užijete jak moderní zbraně, tak i ty dobové a nechybí ani zbraně z budoucnosti. Žánrově jde o klasickou 1st person akci s možností výběru misí, nabíjení zbraní je zde provedeno ve stylu Gears of War.

Darkest of Days byla vydána jako klasická budgetová střílečka. Ovšem, že je to natolik kvalitní hra, jsem opravdu nečekal. Námět hry je opravdu zajímavý: Bojujete ve válce proti Indiánům, ale jste překvapeni jejich početní převahou. Jste těžce zraněn a na poslední chvíli se vedle vás otevře prapodivná koule, z které vyjdou jakési postavy, které hlavní hrdina mylně považuje za bohy. Ti vás vezmou s sebou do koule, která vás přenese daleko do budoucnosti. Je to organizace KronoteK a vy jste nový rekrut s jediným cílem - ovlivňovat důležité momenty historie. Herně to znamená, že chodíte na mise zpět do minulosti a ovlivňujete určité události tak, že prostě vystřílíte, co se dá. Tady je vidět první ze dvou velkých slabin hry a tou je naprostá nelogičnost. Jedná se o FPS akci ve stylu Call of Duty a vy doslova vykropíte půlku Ameriky. A každý, kdo se aspoň trochu zajímá o cestování časem ví, že je to naprostá pitomost. Je fakt, že někteří nepřátelé jsou označeni modrou aurou, která značí to, že jsou důležití a že je nesmíte zabít, ale jinak si můžete užít naprostou genocidu. I přes tuto nelogičnost je to hra vcelku zábavná.

Hratelnost staví na různorodém prostředí. Tu jste v občanské válce, tu jste v první světové, tu jste pro změnu v druhé světové a tu… No vlastně to je všechno pokud nepočítám závěr. Lokace se hodně mění a nuda nehrozí, přesto mi toto téma přišlo vcelku nevyužité. Jaká by to byla sranda infiltrovat se do středověkého hradu v brnění rytíře anebo třeba si zahrát na farmáře ve starověku. No nic, jde tu hlavně o akci a ta je opravdu výtečná. Kosíte stovky nepřátel a pak ještě kosíte a kosíte a taky kosíte to, co ještě vykosené není. Druhou velkou slabinou hry je AI. Ta je neskutečně dementní. Většina nepřátel stojí na místě a jenom (a někdy ani ne) střílí. I když v té rychlosti jsem popravdě moc AI neřešil, stejně většina nepřátel ryla rypákem zemi dřív, než stačila říct KronoteK. Jakmile jsem je začal trochu pozorovat, tak ty nedostatky výrazně vidět byly. Bojiště jsou opravdu velká, jen tu místy kazí požitek neviditelné zdi, které jsou občas opravdu na nesmyslných místech. Zbraně využíváte většinou dobové, stejně tak občas dostanete do ruky hightech kousky. Nelogika je zpět! Zbraň jsem mohl klidně odhodit a nikdo to neřešil. Co kdyby ji někdo našel a začal zkoumat? To by snad nezměnilo historii?

Ale abych jen nekritizoval. Hra se vyznačuje mnoha detaily. Teď zrovna si vzpomenu na plížení kukuřicí, cestu v bažinách při měsíčku a houkání sovy. Dále se mi líbilo plížení okolo tábora, kde si vojáci hráli na kytaru a zpívali. Kapitola sama o sobě byla mise v koncentráku. Ta byla fakt cool. I ten závěr byl hodně zajímavý, ale úplný konec to trochu zabil.

Graficky DoD vypadá opravdu pěkně i na nejnižší detaily. Hra je velmi dobře optimalizovaná a na full s vypnutým vyhlazováním a PhysX jela konstantně okolo 50 fps. Pochválit musím ještě krásné xichty, modely postav celkově a hezký efekt „koule“. Na „válečnou“ střílečku je DoD hra i vcelku dlouhá a to je další plus.

Verdikt: DoD je výborná budgetová střílečka se zajímavým nápadem a hodně nelogickým příběhem. Graficky je to hra skvělá, AI má slabší. Hra mě bavila a dohrál jsem ji dnes podruhé i přes slušné technické problémy spojené s mojí grafickou kartou. 75%

Pro: zajímavý námět, grafika a optimalizace, hratelnost, délka, některé detaily, kosení nepřátel po stovkách těžkým kulometem je bžunda :)

Proti: tupé a dost nevyužité, slabá AI

Herní výzva 2019 číslo 8 - "Hrátky s časem"

Tato hra ke mně přišla zcela z nenadání, já o ní neměl ani páru, a tehdy se mi i docela líbila, ale nebyl jsem schopný ji dokončit. Mohl za to nejspíše stereotyp. V rámci výzvy jsem se tedy rozhodl dát této hře asi již v pořadí 4 šanci a konečně ji dohrát. To se mi podařilo a jaké jsou mé dojmy si můžete přečíst právě nyní.

Darkest of Days má velice zajímavý námět, ale neuchopilo ho příliš dobře za pačesy. Dostanete se v rámci cestování časem do několika zajímavých míst, která ale nejsou udělána příliš zajímavě. Navštívíme 1. i 2. světovou válku, americkou občanskou válku a na závěr se podíváme asi na nejzajímavější místo a to do Pompejí.

Největší kámen úrazu u mě nastal v tom, že jsem nebyl schopen vžít se do postavy a chránit. Prostě a jednoduše mi bylo jedno jestli moje postava umře či ne. Přestřelkám chyběla šťáva a jednalo se o takový nucený efekt, jak se dostat k dalšímu záchytnému bodu. Co se autorům povedlo, je inteligence vašich spolubojovníků, protože ti jsou docela nápomocní v některých okamžicích. O inteligenci protivníků se dá říct přímý opak a to, že jsou naprosto tupí.

Autorům hry se nepovedlo ani správně vybalancovat rychlost běhu vaší postavy a postav okolních. Jestli použijete sprint, tak poběžíte pomalu rychlostí Flashe a všem o parník utečete. Ovšem i když nepoužíváte sprint, tak přesto běžíte pořád rychleji, než vaši spolubojovníci.

Přidání moderních zbraní jako výpomoc do historických bitev, mi také příliš nevonělo, i když občas se hodili. Hlavně v pozdější fázi se příběh zvrhne v souboj dvou moderních týmů, kteří se snaží zlikvidovat jeden druhého a tak už v podstatě není, o co stát.

Pro: Některé lokace, historické události a postavy

Proti: Příběh, hlavní postava, lokace, umělá inteligence nepřítele

Herní výzva 2019 - 9. "Historie se opakuje" (Hardcore: Dohraj hru, ve které se budete účastnit skutečné historické události.)

Když jsem si tu hru pořizoval, byl jsem zlákaný YouTube videy, z kterých jsem nabyl dojmu, že bude plná zábavně vypadajících sekvencí, kdy hráč futuristickými zbraněmi kosí nepřátele v různých historických konfliktech. Ale kdepak.

Většinu času má hráč k dispozici zbraně rovněž historické - takové, které se dlouho nabíjí, mají slabou kadenci a s nimiž je třeba čelit nekonečným řadám nepřátel, které jsou porazitelné jen pro jejich neschopnost mířit. A samozřejmě s těmito hordami nebojujete za pomocí divokého manévrování, ale neustálým opatrným vykukováním zpoza krytů.

Jestli vám přijdou rail-shootery úmorné, tak u Darkest of Days budete mít nutkání spáchat sebevraždu.

Pro: pár pasáží s futuristickými zbraněmi

Proti: úmorná hratelnost, nezajímavý brakový příběh

Z 19.st veľa FPS-siek nie je a to je asi najväčší dôvod prečo venovať pozornosť tomuto low budgetu. Príbeh je naviac reznutý sci-fi a aj keď sám o sebe nestojí za nič, jeho hlavný prínos je v kombinovaní pušiek ,koltov a kanónov z A. občianskej vojny s futuristickými zbraňami a ako bonus príde aj na modely z I. a II. sv . vojny, lebo aj tam sa v misiách pozrieme. V nich budeme, veľké prekvapenie - áno bojovať a to v rôznych módoch- Rambo štýl, snajper, klasické krytie, dobývanie, bránenie, potýčky a dôjde napr . aj na vypečenú vzducholoď. Vďaka rôznorodosti zbrani nehrozí stereotyp naviac nabíjanie je sprevádzané malou minihrou , ktorá robí prestrelky ešte zaujímavejšími. Nízke hodnotenie majú na svedomí idiotské neviditeľné steny hraničiace až s bugmi, ktoré vedia poriadne otráviť celú hrateľnosť.

Pro: pekné modely zbraní, grafika tiež ujde

Proti: steny, nezáživne podaný príbeh

Darkest of Days je hra, která přináší už celkem ohraný příběh v cestování časem, nicméně to dokáže vynahradit atraktivními lokacemi v obdobích, která se v PC hrách rozhodně příliš často neobjevuji, namátkou třeba 1. světová válka, případně divoký západ v době bitvy u Littlebig Hornu. Až potud to zní vše docela lákavě, takže i já jsem podlehl a hru nainstaloval.

Teď ovšem nebude následovat chvalozpěv na hru, dokonce ani lehká kritika, protože přes všechno, co jsem popsal v prvním odstavci se nedá přehlédnout jedna věc a to bohužel ta hlavní. DoD je FPS a právě v této oblasti tak zoufale selhává, až jsem si musel klást otázku, jestli jsem se opravdu nepřehlédl a rok vydání je skutečně 2009, tohle byl standard mnoho let zpět. Nepřátelé totálně tupí, pocit ze střelby víceméně žádný, nebo dokonce špatný a ačkoliv nejsem nijak vysazenej na grafiku, tak v tomhle také těžké zklamání, přece jen rok 2000 už je pár let pryč, takže jak postavy, tak terén by mohl být trochu více propracovaný. Tohle vypadalo jak kdyby to někdo dělal po večerech jako melouch. Možná to zní přehnaně, ale tak na mě ta hra působila.

Pár misí jsem odehrál a tím to pro mě skončilo, přitom tam potenciál byl. Škoda ...

Pro: Originální a neokoukaná prostředí

Proti: AI, grafika, leveldesign, zastaralost ve všech směrech