Mezi hráči kolovala tahle hra pod názvem Haunted. Jde o klasickou procházečku jednotlivými úrovněmi kdy se musíte dostat z jednoho bodu do druhého a cestou pokosit hordy nepřátel. Do cesty se jich postaví vcelku hodně a všichni jsou osobití. Dalo by se říci, že je to jedna z prvních survivor hororů. Je to dáno tím, že hlavní postava tříme v rukou pouze jednu zbraň a to brokovnici, která má ovšem pouze osm nábojůa jakmile dojdou, musí nabíjet. Nabíjení ale zabere určitý časový interval, po tuhle dobu se nesmí mačkat žádná klávesa. Pro nabíjení je tedy lepší zvolit klidné, již vymícené místo od všech zombíků a jiných nestvůr. Můžete střílet hned do osmi směrů což je někdy strategickyvýhodné, můžete totiž střílet i do vyšších pater, zrovna když jdou zombíci po schodech. Ve hře také sbíráte spousty různých předmětů, za které dostáváte body do skore a po dosažení dané hodnoty získáte život navíc, který se taky hodí. Navíc lze i životy navíc sbírat ale většinou jsou lišácky schované. Zpočátku budete potkávat zombíky ale později i různé geneticky zmutované slizy a obrovské pavouky. Pokud vás nějaký ten slizák zabije, objeví se v malém okně animace vaší smrti (kudla v hlavě, zombie vztahuje ruce, obrovský pavouk v obličeji ap.). Hra určitě nepatří mezi ty lehké ale po určité době hraní se jí dostanete pod kůži a dosáhnete vyšších úrovní.

LP

Pro: pro? pro mě jednoznačně kult, jedna z nejoblíbenějších a nejhranějších plošinovek pod dosem

Proti: prostě nic ani obtížnost, je to takový survival horor :-)

Tak jsem si zopakoval i ten slavný druhý díl, tentokrát bez podvádění ve formě ukládání. Druhý Dave je pro mě jistým smyslem kultovní hra, protože ve své době to byla jedinečná hororová plošinovka, na svou dobu pěkně krvavá s estetikou hororů 80. let. To byly horory, kde se krví, slizem, nahotou a monstry nešetřilo, ne jak dneska, kdy čekáte hodinu, až strašidelně zavrže křeslo někde v rohu ve stínu. No nic. Vše má na rozsah hry (200 kilobajtů) překvapivě slušnou grafiku, ani ne tak moc hezkou, jako stylovou.

Dangerous Dave 2 je už klasická plošinovka. Opět bez intra či příběhu se vydáváte do strašidelného domu projít osm úrovní a zatnout tipec všem monstrům, které na Vás číhají, včetně dvou bossů. Úrovně se mění, jsou pěkně vymyšlené, v domě otevíráte dveře a sbíráte bonusy, hned na začátku třeba můžete vyskákat nahoru po stěně baráku a přes lebky se dostanete k životu. Čelíte monstrům a ty jsou jedna báseň. Zombíci nedělají nic moc, ale zato ježibaby (v dětství jsem si myslel, že jsou to opice) hážou nože. Jsou tu pavouci, kteří se rádi spustí na hlavu z míst, kde je nevidíte, slizky skákající šikmo a nepředvídatelně. A taky yettiové, či co to je, kteří jsou na tři výstřely a skočí na Vás, dříve než je stačíte ustřílet. Každé monstrum má povedenou animaci toho, jak Vás zlikviduje, pokud zlikvidujete vy monstrum, létají krvavé cáry.

Hrdina je vyzbrojen brokovnicí na 8 nábojů, která se sama dobíjí. Háček je v tom, že musíte zůstat v klidu a počkat si. Pokud se pustíte do boje bez nábojů, je to velice rychlý konec. Dave 2 má tentokrát slušné ovládání, skoky jsou přesné, Dave může mířit šikmo nahoru či dolů a je to základ taktiky pro většinu hry. Namířit na plošinku nad Vámi a zlikvidovat osazenstvo dříve, než Vás stačí ohrozit. S touto taktikou, velikou opatrností a rychlou palbou projdete prvních pár bez ztráty kytičky, nasbíráte si pár životů do zásoby... a můžete začít umírat.

Bavil jsem se grafikou, hratelností i estetikou hry, tak proč jen 70%. Inu ID Soft opět vsadil na brutální obtížnost a frustraci. Jedna rána znamená konec a kolo si zopakujete. V druhé půlce začínají typické arkádové pasti. Někam musíte spadnout a občas je to na ostny či mezi monstra. Jasně, že si to zapamatujete a příště se tomu vyhnete, ale život v háji. Jindy lezete po žebříku a najednou máte na hlavě pavouka, případně jdete dopředu a skočí na vás Yetti a je konec. Taktika, opatrnost, znalost monster, dost životů a vzpomínky mě uchránili od opakování hry.

Přesto je to ke konci peklo, zvlášť jedna místnost ke konci, kde na Vás skáče yetti, kolem Vás se zhmotňují duchové a ze stropu útočí pavouk a slizky a vše jistí nesmrtelná lebka. Frustrace je naštěstí vyrovnaná zábavnou hratelností a celkovým stylem hry, přesto bych si hru asi více užil mnohem víc bez té šílené obtížnosti na konci.
Jeste lepsi pokracovani uz tolik vyborneho prvniho dilu. Maloktera hra ma takovouto povest, ale Dave 2 rozhodne ano. Toto uz jsem parival na tehdejsim Pentiu 120 Mhz, 32 MB RAM a grafice podporujici True Color. Hra se ke mne dostala az po roce 2000.

Hra byla vyrazne ztizena nutnosti dobijet nebo celit ruznym typum nepratel a v pozdejsich fazich hry najednou. Opet prochazite, tentokrat pouze osmi, patry, ve kterych kosite vse, co se hybe, sbirate body ohodnocene predmety, hledate vychody do dalsich pater, pripadne ukrytu. Celit budete napriklad zombiim, jezibabam hazejicim noze, velkym pavoukum, skakajicim slizum, velmi neprijemnym skakajicim vlkum (nebo medvedum) a duchum. Cekaji vas i dva bossove, do kterych bude potreba nasypat rozhodne vic nez maximum naboju z vasi pusky.

Jde o jednu z mala her, kterou jsem dosud nedohral. Nejdale jsem se dostal do sedmeho levelu, ale tam me vzdy zabili vlci. Tyto nepratele jsem proklinal nejvice ze vsech, protoze v kombinaci s okolnimi napriklad bednami se jejich skoky staly nepredvidatelnymi a navic jste je museli zasahnout kazdeho trikrat. Samotna patra jsou rozmanita, prochazite neco na zpusob domu z Adams Family. Zacinate v chodbach, pote se presunete do pokoju, kanalizace a dale. Hra je koncipovana jednoznacne hororove a dopomahaji k tomu i animace smrti. Pri stretu s protivnikem se objevi okenko uprostred obrazovky a dojde k situacni animaci - nuz v hlave, pavouk zakously do krku, sliz v obliceji a podobne.

Hru i po letech hodnotim velmi pozitivne a lepe nez prvni dil. S kamarady jsme se behem zabijeni monster a z nich odpadavajici zrejme krve bavili o triceti kilech skopoveho a vymysleli podobne legracky. Tuto hru musim jednou vytahnout a dohrat, urcite neni tak tezka, jak se pred lety zdala.

Pro: vic nez povedene pokracovani, rozmanite levely, vysoka obtiznost, ruzne typy monster, animace smrti

Proti: velmi tezke na dohrani

Dave 2 skvělá stará hra, která ve své době byla populární mezi hráči. Prostě procházíte s brokovnicí barákem plných zombií,pavouků, slizu, vlkodlaků a duchů a máte se dostat vždy ke dveřím do dalšího levelu. Cestou musíte vystřílet nepřátele. Kromě dvou vyjímek. A tou je 4 a posledního level. Tam jste v jedné místnosti s velkým monstrem, které máte zabít. Některé příšery jsou záludné tak třeba duchové. Těma musíte proběhnout a pak do nich střelit jinak je nezabijete. V jednom levelu hned na začátku vás bude pronásledovat nesmrtelná ohnivá lebka. Slizové skáčou jen šikmo a pavouci se spouštějí jen dolů. Prostě to je hra která na určitou dobu hráče zcela pohltí.

Pro: Stará klasika,animace smrti.

Tak konečně jsem znovu objevil tuhle legendu z dětství - chlapáka Davea s brokovnicí jsem spouštěl na stařičké 386ce pod názvem Haunted.

Zadání je jednoduché : přes 8 levelů se probít přes zombky, báby vrhající nože, slizky, pavouky, duchy, vlkodlaky, frankenstreina až k poslednímu bossovi a zachránit kámoše.

To vše za pomocí ládovací brokovnice na osm nábojů, hbitých prstů a postřehu. Celkem se dalo projít hladce, s vyjímkou levelu 7, kde jsem několikrát zařval a prásknul vzteky do stolu - pěkná retro vzpomínka v lehounkém nadprůměru.

Pro: ovládání, pestrost monster

Proti: krátký herní čas

Přiznám se že jsem se dostal pouze do čtvrtého levelu, a pak jsem zapnul cheaty, protože to bylo tak těžký že se to fakt nedalo. Jinak ale luxusní plošinovka se spoustou typů nepřátel. Od zombieho až po neprůstřelnou hořící lebku. Nejvíc mi dali zabrat ty skákající medvědi a sliz co vám skákal na hlavu. A také si pamatuji jak vždycky na mě šlo pět zombíků a já přebíjel =D to vždycky byly nervy.

Pro: Originalita, hratelnost, nepřátelé a spousta levelů

Proti: Sakra těžká obtížnost a pár chyb v grafice

Sympatická, bizarní, černohumorná, pekelně těžká plošinovka s poměrně vtipnými a řádně brutálními animacemi smrti. Kdyby Peter Jackson tvořil hru, určitě by vypadala nějak takhle :)

Pro: zvláštní smysl pro humor, bizarní potvory, umírání :)

Proti: občas je to opravdu brutálně těžký (hlavně bossové)