Cursed Treasure 2: Hey! Heroes! Leave Us Gems Alone!

30.08.2013
24.09.2014
21.07.2017

Cursed Treasure 2 je původně prohlížečová (2013) tower defense strategie, která vyšla v roce 2017 i ve verzi pro Windows. V klasickém fantasy duchu se ujímáte temného vůdce, který brání své drahokamy před hamižnými dobrodruhy a další podobnou cháskou z řad lidí, barbarů a trpaslíků.

Mise probíhají podle jediného scénáře, k drahokamům si to po vlnách štrádují nepřátelé a hráč musí stavět obranu z věžiček. Pohled na bojiště je shora a každý level zabírá jen jedinou obrazovku. Podle terénu na kterém budujete, se formuje typ věže: lesní orčí, ledová nemrtvá a ohnivá démoní. Věže se dále dají vylepšovat a specializovat. Kampaň obsahuje celkem 24 map, během nichž získáváte pasivní bonusy z technologického stromu. Další výzvu přidává noční mód, kdy si jednotlivé levely můžete zahrát s omezenou viditelností/dosahem, kde lze budovat věže.

Jedna z nejlepších Tower defense her, které jsem hrál a několikrát dohrál. Po zjištění, že Windows verze obsahuje o 3 levely více (o 6 pokud počítáme i noční režim), jsem neváhal a zakoupil si Cursed Treasure 2 i na Steamu.

Co tuhle hru dle mého vyzdvihuje je pěkná grafika, jednoduchá hratelnost a výborná variabilita levelů. V každém musíte rozmyslet počáteční taktiku a dle schopnosti správně rozmístit své věže.

Vyvážená je i narůstající obtížnost společně s množstvím schopností a bonusy, které si postupně odemknete.

Jedinou kaňkou tak podle mě jsou poslední 3 levely, které jsou dostupné v desktopové verzi. V nich je obtížnost i přes maximální schopnosti a level temného pána vcelku vysoká a je nutné hrat několikrát lehčí levely pro získání bonusových lebek, které následně umožní použít jedno z "ultimátních" kouzel.

Pro: Skvělá tower defense, grafika, schopnosti, achievmenty, bossové

Proti: Poslední levely pouze ve Windows verzi, přehnaná obtížnost na konci hry

• Browser 75
Musím se k něčemu přiznat. Zhruba jednou za rok pocítím neutuchající bažení po nějaké tower defense hře. Většinou si nějakou vyberu, zahraju pět minut a zjistím, že je to hrozná blbost a na další rok mám klid.

Tentokrát jsem u toho ale vykydnul asi měsíc. Nejdřív Cursed Treasure datadisk, pak původní díl a nakonec tady dvojka. A strašně mě to chytlo a musel jsem to dohrát na všechny hvězdičky a na všechny achievementy.

Dobře řešený RPG systém, obtížnost akorát (hodně tower defense her je hrozně těžkých hned od začátku), celá řada zajímavých protivníků, hezká grafika, dobrý systém vylepšování budov a vychytaný moneymanagment systém. Skoro každé kolo i přináší nějakou novinku v podobě nové budovy, co vám pomáhá nebo naopak škodí.

Moc se mi jen nelíbila funkce lebek, za které si můžete vykouzlit třeba 1 000 peněz nebo návrat všech diamantů do domečku. Oceňuji, že se nejedná o pay to win, dají se získat sledováním reklam, ale s jejich pomocí se dá vyhrát v podstatě jakýkoliv level, a je to podle mě příliš velká pomoc a v podstatě cheatování.

A strašně mě štvali nepřátelé, kteří se umí zneviditelnit. Pokud chce člověk dát brilliantní hodnocení, je v podstatě nezbytné na jejich likvidaci použít kouzla.

Každopádně je to hra, co mě v rámci žánru chytla asi nejvíce ze všech a doufám, že příští rok, až mě zase popadne tahle podivná touha, budu mít při výběru podobnou kliku.