Chex Quest HD

18.05.2020
11.03.2022

freeware

Chex Quest HD je remakem stejnojmenné 3D akční hry na Doom enginu. Ta se stala první hrou, jež se přikládala jako propagační materiál k cereáliím řady Chex výrobce Generals Mills. HD remake také pokračuje v tomto trendu. Hra je sice k dispozici digitálně, ale u výrobků řady Chex Mix se nacházejí kódy odemykající postavy ve hře.

Chex Quest HD běží na Unreal enginu, autorsky se na něm podíleli i tvůrci původního titulu. Hra zahrnuje pět úrovní, levely tematicky odpovídají svému vzoru, avšak byly důkladně upraveny a design přizpůsoben současným technologickým standardům. Vaším úkolem je zachránit planetu Bazoik před invazí mimozemských příšer Flemoidů. V remaku máte na výběr nejen původního hrdinu Freda Chextera, ale také dalších pět hratelných postav.

Hra je typickou 3D akcí z první osoby, ale je přizpůsobena dětskému publiku, takže nepřátele nezabíjíte, ale posíláte je svými zbraněmi zpět do jejich dimenze. Sestava zbraní kopíruje originální vzor. Chex Quest HD kromě singleplayerové kampaně disponuje i lokálním multiplayerem.

Chex Quest HD je novodobým remakem stejnojmenné cereální střílečky, běžící na Doom enginu. Proč cereální? Ve své době se CD přikládalo k balením produktů firmy Cereal Mills a současná verze také podporuje snacky řady Chex Mix. Tentokrát hru nezískáte ve fyzické podobě, ta je k dispozici zdarma na Steamu, ale v baleních nalézáte kódy, jež slouží k odemykání postav ve hře. Naštěstí se dají stáhnout z internetu a nemusíte se pídit po sáčcích s pochoutkami, ke kterým se u nás nejspíš nemáme šanci dostat.

Stejně jako v originále, remake nabízí celkem 5 levelů, v nichž likvidujete slizké flemoidy, kteří si podmanili planetu Bazoik a uvěznili její obyvatele. Chex Quest HD je hra určená dětskému publiku, tudíž z mutantů neprýští krev. Navíc v podstatě neumírají, ale jsou teleportováni do patřičných mezí zpátky do své dimenze a rozpliznou se do vzduchoprázdna za žertovného kvákání. Pokud ve hře zadáte kódy, zpřístupníte si výběr několika legračních postav, zřejmě odvozených od produktů Chex Mix, ale zásadní změnu v hratelnosti jsem kromě odlišných hlášek mezi nimi nepozoroval.

Level design principiálně vychází ze svého originálu, ale samozřejmě využívá modernějších vymožeností Unreal enginu, a tak jsou levely notně přepracované a já osobně jsem velkou podobnost s originálem nenacházel, víceméně jen v tematickém zaměření úrovní. Graficky je zpracování solidní, i když nic převratného v rámci žánru, ale na poměry zdarma vyrobené hry se jedná o slušný standard.

Akce je obtížností přizpůsobena hráčské omladině, takže neočekávejte frenetickou palbu, ale spíše pohodové střílení. Paleta zbraní odpovídá standardu 3D akcí, najdete typické žánrové klasiky - brokovnici, samopal i raketomet a plazmovou pušku, i když jejich design je futuristický a odpovídá sci-fi ladění hry. Nejde o žádné kanóny, ale spíše drobné kousky akorát do ruky, jejich vzhled vychází z vizuálu původního Chex Questu. Zpracování zejména prvních tří zbraní je podobné a na první pohled není patrno, k čemu příslušná zbraň slouží.

Bohužel akci sráží na kolena pomalost hlavního protagonisty. Máte sice k dispozici tlačítko pro běh, ale sprint je časově omezený a nevím proč se designéři nerozhodli zařadit možnost trvalého běhu. Takto má Cheq Quest HD “těžký zadek” a souboje ztrácí na dynamice. Pohyb rovněž zdržují dveře, které se otvírají pomocí tlačítkových panelů. Takže zatímco v originále stačilo aplikovat tlačítko “use” na kterékoliv místo na dveřích, u remaku musíte šmátrat zbytečně po tlačítkách. Navíc je tento prvek zbytečně zdůrazňován i v traileru. Ani ze střelby jsem neměl ne zcela dobrý pocit. V tomto směru zůstává originál nepřekonán.

Po stránce technické hra běží solidně a plynule. Ale nelze jinak než důrazně zakroutit hlavou nad nulovými možnostmi konfigurace, takže si nenastavíte rozlišení, dokonce ani ovládací prvky, což mnohé hráče může notně rozladit. Nejvíce mi vadila nemožnost nastavení opačného směru kolečka myši, což zdržovalo při boji a tlačítka pro zbraně také nefungují. Také hojně propagovaný multiplayer se mi nepodařilo rozchodit. Je sice přítomno tlačítko Steam Remote, avšak nereagovalo. A na hru na split screenu nemám dva ovladače, takže taky Smolíček Pacholíček. Online klání by hře slušela daleko víc než tento polotovar.

Za mě je nová reinkarnace Chex Questu pěkným a milým pokusem o oživení klasické značky, o kterou původní tvůrci pečují celá léta a dokonce se aktivně podíleli na vývoji HD remaku. Ale na originál prostě nová hra nemá. Snad aspoň tato originální reklamní kampaň pomůže prodat trochu více cereálních snacků a pochoutek, což byl bezesporu hlavní cíl.

Plusy: Pěkná grafika. Originální zasazení a story. Jednoduchá obtížnost. Hra je zdarma.
Minusy: Pomalý pohyb. Nemožnost konfigurace hry.

Pro: Pěkná grafika. Originální zasazení a story. Jednoduchá obtížnost. Hra je zdarma.

Proti: Pomalý pohyb. Nemožnost konfigurace hry. Zdržující dveře.