Candles

10.03.2011

freeware

Candles je indie survival horror z dílny dánského autora Lasse Westmarka vydaný pod hlavičkou Mangy Gamez. Svým celkovým pojetím je silně inspirován hrami od Frictional Games. Především pak jejich nejznámější hrou Amnesia: The Dark Descent. Protože byla Candles vytvořena za necelé tři měsíce, obsahovala první verze řadu chyb. Aktuální verze 1.1 však většinu z nich odstranila.

Hráč se vžívá do role bezejmenného hrdiny, který přichází po setmění ke svému domu. U dveří na něho čeká nepříjemná zpráva. Zatímco byl pryč, osídlili jeho dům nebezpeční impové. K jeho smůle navíc přestal fungovat generátor elektřiny, takže se celý dům ponořil do tmy. Musí tedy procházet místnost po místnosti a za pomoci zápalek rozsvěcovat svíčky, jejichž světlo impy z domu vypudí. Hlavním cílem hry je pak nalezení bezpečné cesty do sklepa a zprovoznění nefunkčního generátoru.

Když jsem hledal nějakou hru s hororovou atmosférou, narazil jsem náhodou na tuto krátkou 3D adventuru. Svíčky mě zaujaly svou jednoduchostí a skvělým nápadem, kdy se impové, kteří obývají můj dům, likvidují pomocí světla z rozsvícených svíček.

Lekačky fungují skvěle a nejednou jsem měl nahnáno. Bohužel se impové někdy zasekli ve dveřích a musel jsem hrát od začátku. Hlavní zápor ale vidím v generátoru, respektive v jeho zprovoznění. Musí se nahodit pomocí točení klikou, přičemž samotné točení je vyřešeno opravdu špatně a trvalo mi hodně dlouho, než se mi to povedlo.

Nakonec jsem, coby herní postava, šel spát s rozsvícenými světly, ale kdo by usnul v takovém baráku plném impů za tmy. Není to žádný převratný kousek a jedné z mých nejoblíbenějších freewarovek Which se nemůže rovnat, ale i tak stál za vyzkoušení.

Pro: atmosféra, jednoduchost, impové

Proti: záseky impů, nahození generátoru