Which

31.01.2010

freeware

Which je hororová adventura, která nemá jasný příběh. Začínáte uzavřeni v tajemném domě, kde je vaší jedinou starostí, dostat se pryč. Hra je poměrně krátká a odehrává se pouze v několika místnostech.

Which si vystačuje s černobílou grafikou a většinu času strávíte obklopeni nehostinným šerem. Domem procházíte z vlastního pohledu a dokonce si můžete zahrát i s 3D brýlemi. Hráč se volně pohybuje po odemčeném prostoru a hledá předměty, nejčastěji klíče k dalším pokojům. Ovládání je rozložené na klávesnici (pohyb) i myš (interakce s okolím a skrčení). Hru lze dokončit dvěma různými způsoby.

@Walome (komentář): Tak to samozřejmě chápu, že jsi to nehrál dvakrát, když je ti z toho blbě. Oba konce jsou ale super, tak je dobře, že si viděl i ten druhý. Mimochodem předpokládám, že jako první přišla na řadu hlava :)

Předem musím varovat, pokud nad hrou váháte, nečtěte další lehce spoileroidní odstavec. Prostě stáhněte a zahrajte (ideálně v noci). Hra má 10 minut, úžasný vizuál a atmosféru hutnou tak, že byste ji mohli porcovat sekerou.

Tak. První krůčky hrou se mi zdály trochu rozpačitý, hlavně kvůli nezvykle se chovající tmě. Naštěstí je přivyknutí otázkou několika mála okamžiků, takže jsem se mohl nesměle pustit do prozkoumávání domu. Jenže! Ještě než jsem našel první klíč, už na mě cosi začalo padat. Kdepak, žádná krabice, prostě pořádně tíživá atmosféra. Nepřívětivý dům, nepřehledné šero, hrobové ticho ve kterém děsí i cinknutí klíče o podlahu. Věřte, že za tu čtvrthodinku, co hra trvá, se to nastřádá... Aby vám to v efektivním finále bouchlo přímo do ksichtu. Hlavně když napoprvé projdete na ten brutálnější konec, jako já. Působivý zážitek se skvělou krvavou pointou.
Za málo peněz hodně muziky, platí u této hříčky víc než u jiných (trefně se o hře vyjádřil Isair, který hru označil za technologické demo). Pro představu si stačí místo muziky dosadit bezproblémovou hratelnost, hutnou atmosféru, zajímavou myšlenku nebo dvojí zakončení a místo mála peněz doplnit pojem “zadarmo“. Na tomto střípku hororové miniatury jde vidět cit pro detail a talent, i když jak napsali jiní, doba se opravdu smrskává do 10-15minut čistého času (podle šikovnosti). Jediné, co ve hře musíte, je najít 4 klíče a jeden předmět... Doufám, že autor neusne na vavřínech a i nadále bude pokračovat v obdivuhodně započatém díle.

Pro: atmosféra, dva konce, grafické ztvárnění, zvuky

Proti: tak trochu tech. demo

Freeware tituly hraji rád, protože mi pomáhají zapomenout na starosti všedního života. Hodně z nich zabaví jen na pár minut a ihned po dohrání skončí ve virtuálním koši, ale najde se tu i nemalé množství výjimečných her, které jsou mnohdy lepší, jak hry placené. Do této kategorie výjimečných her řadím i Which, jejíž délka 2 x 10 minut (dva alternativní konce) je pro mě absolutně dostačující. Hra má totiž tak hustou a temnou hororovou atmosféru, že delší hrací doba by byla spíše na škodu.

Jak už psali jiní přede mnou, principem hry je nalezení všech klíčů, kterými postupně otevíráte dveře a nakonec se snažíte opustit dům, v němž se nacházíte. Všechny pohyby provádíte pomocí šipek a myši, přičemž veškeré ovládání (a nejen to :)) je nakreslené na zdech výše zmíněného domu.

Určitě si Which ještě někdy zahraji (minimálně ve 3D), což doporučuji všem, kteří tak ještě neučinili a doufám, že bude (klidně i placené) pokračování.

Pro: freeware, atmosféra, dva alternativní konce, ovládání na zdech a možnost hrát ve 3D

Proti: prozatím bez pokračování

Zajímavý počin, který potěší především kvalitním technickým zpracováním a hutnou atmosférou. Délka hry je nějakých pouhopouhých cca 10 minut a na výběr máte 2 zakončení. Hra je velice jednoduchá a celou dobu jde vesměs pouze o hledání klíčů (najdete klíč od dveří č. 1, za nimiž se nachází klíč ke dveřím č. 2 a tak pořád dále). Tento výtvor beru spíše jako takové "technologické" demo, ale klidně bych si dokázal představit komerční hru s podobným zpracováním... Which zkrátka určitě stojí za vyzkoušení.

Doporučuji rozehrát v noci, teprve tak pořádně vynikne ona mrazivá atmosféra:).

Pro: Potenciál, Atmosféra, Technické zpracování

Proti: Krátké, jednoduché

Zajímavý vizuál a dobrá ukázka toho, jak s málem lze dokázat hodně. Hra se řadí do takových těch simulátorů chození a hledání, kdežto tady sází na hororovou atmosféru, která se povedla. Ale tak mě není těžké vystrašit :)

Jde ale o to, že tvůrci vystihli to, co je opravdu děsivé - ne nějaké útočící příšery, ale tajemno a strach, že když se otočíte, uvidíte něco, co vás vyleká. A že jakýkoli krok, který uděláte, ve vás znásobí tíseň z opuštěného domu, ve kterém se nacházíte.

Jelikož je to zdarma, jediným záporem pro mě byl, že mi z toho bylo blbě - trpím takovou tou "chorobou", kdy se mi u některých FPS houpe žaludek a Which patří bohužel mezi ně a i během těch pár minut gameplaye se mi rozhoupat stačil. Takže jsem neposlechl Jumase, abych si hru prošel 2x, ale koukl jsem pak na youtube. Ano, má to dvě rozuzlení.

#Herní výzva 2016 - bod č. 10

Pro: atmosféra, nápad, je to napínavé

Proti: mně se houpal žaludek, ale to je můj problém