Caesar II

1995

Pokračování prvního dílu ze série Caesar. Znovu se zhostíte role provinčního správce, který se postupem času propracovává až k postu nejvyššímu - jelikož jsme ve starém Římě, jedná se samozřejmě o titul císaře. Hledáme-li nějaký záchytný bod, v čem odlišit jedničku a dvojku, musíme zmínit grafiku. Opět jsme se nedočkali skutečného příběhu. Caesar II je tedy vlastně to samé, co prvý díl, ale ve vylepšeném grafickém kabátku a s určitými vylepšeními.

Hra vyšla v roce 1995 pro DOS, posléze (10. září 1996) i pro operační systém Windows. O tři roky později vyšel i třetí díl.

Možno vám tento komentár bude pripadať rozpačitý (a niekomu možno patetický), ale nejak nemôžem inak. Caesar 2 bol totiž mojou prvou originálkou. Strávil som s ním príjemné detské roky, keď som nevedel poväčšinou čo ten a tamten anglický výraz znamená a tak mi mnohokrát moje milované mestečko vyhubila nákaza alebo daňoví úradníci. Napriek tomu som sa výborne bavil. Príjemné grafické spracovanie, prepracovaná infraštruktúra a hlavne to umocnenie, že človeks jednoducho baví starať sa o ten svoj piesoček, to všetko sú veci hodné spomínania, hlavne v prípade ak človek naráža postupom času na iné budovateľské stratégie, ktoré ho natoľko neoslovujú a pripadajú mu stereotypné. Kiež by len ten hlas "poradcu" do mňa, už tak frustrovaného počas hrania menej hučal "need more plebs, need more plebs". :)

Pro: herný systém, grafika, chytlavosť

Proti: otravnosť hlasu poradcu