Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Caesar II

1995
71
30 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Pokračování prvního dílu ze série Caesar. Znovu se zhostíte role provinčního správce, který se postupem času propracovává až k postu nejvyššímu - jelikož jsme ve starém Římě, jedná se samozřejmě o titul císaře. Hledáme-li nějaký záchytný bod, v čem odlišit jedničku a dvojku, musíme zmínit grafiku. Opět jsme se nedočkali skutečného příběhu. Caesar II je tedy vlastně to samé, co prvý díl, ale ve vylepšeném grafickém kabátku a s určitými vylepšeními.

Hra vyšla v roce 1995 pro DOS, posléze (10. září 1996) i pro operační systém Windows. O tři roky později vyšel i třetí díl.


Poslední diskuzní příspěvek

@Dunemaster (12.04.2023 23:06): :) Uznávám, že by se to mohlo zdát vlastně dost podobné. Ale to bude možná tím, že já podvědomě vnímám 80 jako takovou psychologickou hranici dělící skutečnou kvalitu od šedého průměru :) Je to blbost, vím, ale mě to vlastně ani nijak divně napsané nepřišlo :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Nemohu si pomoct, ale dosavadních 71 % mi přijde vůči Caesarovi II trochu nespravedlivých.  Relativně nízké hodnocení je pravděpodobně způsobeno tím, že Caesar II je z dnešního pohledu zastíněn třetím dílem, který má v paměti vícero hráčů, a který se stal víceméně kultovním. Podle mě ale třetí díl není lepší, naopak. Minimálně v kontextu doby, ve které obě hry vyšly, byl Caesar II inovativnější a zajímavější. Na svoji dobu (rok 1995) nabídl opravdu špičkovou SVGA grafiku a především úžasné herní možnosti. Oproti třetímu dílu bych potom vyzdvihl lepší podobu bitev, vrstvu správy celé provincie a v neposlední řadě absenci božstev, resp. jejich zásahů do běhu světa. To považuji za klad, mě se prostě ten prvek božstev ve třetím díle nelíbil. Pokud porovnáme délku evolučních skoků z prvního do druhého dílu a potom z druhého do třetího, vítězí podle mě ten první.

Současně ale přiznávám, že jsem možná trochu zaujatý. Caesar II byl totiž první hrou, kterou jsem hrál na své 486 DX2 poté, co jsme jí doma rozšířili RAM na úžasných 16 MB a přidali CD mechaniku a zvukovou kartu. První chvíle potom, co jsem tu hru spustil byly úžasné a dodneška je pro mě Caesar II srdcovka.

Pro: grafika, podoba bitev, absence božstev, správa celé provincie

Proti: Plebs are needed :)

+14
  • PC 75
Možno vám tento komentár bude pripadať rozpačitý (a niekomu možno patetický), ale nejak nemôžem inak. Caesar 2 bol totiž mojou prvou originálkou. Strávil som s ním príjemné detské roky, keď som nevedel poväčšinou čo ten a tamten anglický výraz znamená a tak mi mnohokrát moje milované mestečko vyhubila nákaza alebo daňoví úradníci. Napriek tomu som sa výborne bavil. Príjemné grafické spracovanie, prepracovaná infraštruktúra a hlavne to umocnenie, že človeks jednoducho baví starať sa o ten svoj piesoček, to všetko sú veci hodné spomínania, hlavne v prípade ak človek naráža postupom času na iné budovateľské stratégie, ktoré ho natoľko neoslovujú a pripadajú mu stereotypné. Kiež by len ten hlas "poradcu" do mňa, už tak frustrovaného počas hrania menej hučal "need more plebs, need more plebs". :)

Pro: herný systém, grafika, chytlavosť

Proti: otravnosť hlasu poradcu

+3