Nemohu si pomoct, ale dosavadních 71 % mi přijde vůči Caesarovi II trochu nespravedlivých.  Relativně nízké hodnocení je pravděpodobně způsobeno tím, že Caesar II je z dnešního pohledu zastíněn třetím dílem, který má v paměti vícero hráčů, a který se stal víceméně kultovním. Podle mě ale třetí díl není lepší, naopak. Minimálně v kontextu doby, ve které obě hry vyšly, byl Caesar II inovativnější a zajímavější. Na svoji dobu (rok 1995) nabídl opravdu špičkovou SVGA grafiku a především úžasné herní možnosti. Oproti třetímu dílu bych potom vyzdvihl lepší podobu bitev, vrstvu správy celé provincie a v neposlední řadě absenci božstev, resp. jejich zásahů do běhu světa. To považuji za klad, mě se prostě ten prvek božstev ve třetím díle nelíbil. Pokud porovnáme délku evolučních skoků z prvního do druhého dílu a potom z druhého do třetího, vítězí podle mě ten první.

Současně ale přiznávám, že jsem možná trochu zaujatý. Caesar II byl totiž první hrou, kterou jsem hrál na své 486 DX2 poté, co jsme jí doma rozšířili RAM na úžasných 16 MB a přidali CD mechaniku a zvukovou kartu. První chvíle potom, co jsem tu hru spustil byly úžasné a dodneška je pro mě Caesar II srdcovka.

Pro: grafika, podoba bitev, absence božstev, správa celé provincie

Proti: Plebs are needed :)

Možno vám tento komentár bude pripadať rozpačitý (a niekomu možno patetický), ale nejak nemôžem inak. Caesar 2 bol totiž mojou prvou originálkou. Strávil som s ním príjemné detské roky, keď som nevedel poväčšinou čo ten a tamten anglický výraz znamená a tak mi mnohokrát moje milované mestečko vyhubila nákaza alebo daňoví úradníci. Napriek tomu som sa výborne bavil. Príjemné grafické spracovanie, prepracovaná infraštruktúra a hlavne to umocnenie, že človeks jednoducho baví starať sa o ten svoj piesoček, to všetko sú veci hodné spomínania, hlavne v prípade ak človek naráža postupom času na iné budovateľské stratégie, ktoré ho natoľko neoslovujú a pripadajú mu stereotypné. Kiež by len ten hlas "poradcu" do mňa, už tak frustrovaného počas hrania menej hučal "need more plebs, need more plebs". :)

Pro: herný systém, grafika, chytlavosť

Proti: otravnosť hlasu poradcu