Buduj Vlast!!!

2004

freeware

Není mnoho her, ve kterých byste jako kovaná bolševická svině rozvíjeli svůj vlastní komunistický skanzen. Ve freewarové hříčce Buduj Vlast!!! z roku 2004 si svůj dávný sen splníte.

Musíte dokázat nemožné – vybudovat prosperující město v socialistickém státě. Pomozte si stavěním dolů, elektrárny, lidičky ubytujte v panelácích a příkazy z Moskvy tlumočte přes Národní výbor.

Tahle freewarová recese na způsob SimCity má pouze 800 kilobytů a sklidila vesměs pozitivní hodnocení.

Komunismus jsem v podstatě nezažil, ale ze školy, knih, filmů, seriálů a vyprávění příbuzných a známých jsem si udělal určitou představu, jak se v této neslavné době asi žilo. Někomu lépe a někomu zase hůře, ale spíše převládala ta druhá skupina.

Strategie Buduj Vlast!!! mi umožnila se do těchto časů vrátit, a tak jsem budoval své městečko, staral se o jeho obyvatele a snažil se, aby se všem vedlo v rámci možností co nejlépe. Je to sice zdlouhavé a úkolů není zrovna nejvíce, ale her, zabývajících se touto tématikou moc není, a tak lze nad nějakými těmi nedostatky přimhouřit oči.

Pro: nápad, budování městečka

Proti: málo úkolů, zdlouhavé

Už dlouho jsem nehrál tak nudnou hru, sice jsem v poslední době odehrál spoustu příšerných freewarovek, ale většina z nich netrvala déle než 10 minut a tak se to utrpení dalo přežít. Tahle záležitost ale trvala pomalu hodinu a kdyby se to aspoň dalo hrát, ale většinu času jsem strávil čekáním, než ty roky uplynou. Během hry přijde pár úkolů, které lze většinou bez problémů splnit a jinak se vůbec nic neděje. Přitom stačilo pár drobností, jako možnost odkliknout si další rok, pro urychlení, víc úkolů, které by hra před hráče postavila a celkově hru jakýmkoliv způsobem oživit. Takhle je to jen skoro hodinová nuda, během které jsem odbíhal pryč a občas se přišel kouknout, co ta hra zase chce.

Pro: Nápad ...

Proti: Nuda, nic se neděje, zpracování odporné