Braveland

16.03.2014
17.03.2014
23.04.2014

V mnoha fantastických světech je pravidlem, že když armáda ničemů vydrancuje několik mírumilovných vesnic, vždy se najde nějaký chrabrý sedlák, který se vydá na cestu pomsty. Sedlák, který sám je dostatečně schopným a charismatickým vůdcem, pod jehož velení se hlásí všichni ublížení a před nímž se třesou všichni nepřátelé, od obyčejných banditů terorizujících okolí až po tajemné síly stojící za vším zlem.

Braveland je kreslenou, nenáročnou tahovou strategií, inspirovanou například sérií Heroes of Might and Magic. Neobsahuje však správu měst, těžbu surovin apod., hra je zaměřena výlučně na souboje. Rozdělena je do tří kapitol a obsahuje celkem padesát bitev. Krom PC, vyšel Braveland také pro Android, Windows Phone a iOS.

@Can (17.01.2019 20:51): To jo, pro meč se musíš vrátit. Tam jsem právě jedinkrát umřela, ale ještě jsem za to dostala peníze? :D Ale jinak všechny souboje mám, tak nevím, snad jsem nic nepřehlídla.

Hra na mobilní platformy portovaná na pc, říkal jsem si proč bych to chtěl vůbec hrát? Vděčím za to dobrým lidem tady na DH, když se ukázalo, že hra je Steamu zdarma, což mě sice varovalo před kvalitou a prodejností dané hry, ale řikal jsem si, že na to kouknu.

Na první pohled očekávaná grafika, nic co by zaujalo, ale ve víc jsem ani nedoufal. Co mě upoutalo byl fakt, že je to tahovka, navíc zjednodušená o správu měst a ostatních věcí z klasických tahových strategií. Po seznámení s klasickým a ne moc zajímavým příběhem jsem se pustil do bitev a musím říct, že mě to celkem bavilo. Postupně získáváte nové jednotky i vlastní zbroj či vylepšení a první lokaci projede jako nůž máslem. Ale bohužel kromě nových jednotek, které jsem za celou hru použil jen jednou (rytíři), je zde i pár nových nepřátel, ale nic zajímavého co by vás donutilo se na hru víc těšit.

Získáváním zkušeností můžete naverbovat víc jednotek a tím se pustit i do vedlejších a trochu náročnějších soubojů, které vám hra symbolizuje lebkou nad nepřátelskou bandou. Hru doprovází příjemná hudba, jen se samozřejmě neustále opakuje, což někomu může vadit, ale mě až dokonce přišla pohodová. Asi i proto, že hra trvá 4 až 5 hodin a není tu moc věcí kde se můžete zaseknout, kromě špatně vybraného souboje.

Určitě bych Braveland doporučil spíš pro mobilní hraní, kde vám může zpříjemnit čekání či cestování, jenže na pc to moc záživné není. Ale pro případné zájemce mají vývojáři další dvě pokračování ve stejném stylu jen v prostředí pirátském nebo kouzelnickém, takže pro upoutání pozornosti dobrá akce, ale sám už se do dalších částí nepustím...

Pro: Tahovka, pohodová hratelnost...

Proti: Stereotyp, příběh, hlavně pro mobilní platformy...

"Coffe-break Heroes" napsal o Braveland na Gogu uživatel Breja a trefně tím vystihl pocit, který jsem při hraní měl. A i jinak hru popisuje přesně, až by se jednomu chtělo jeho komentář prachsprostě vykrást. Ano, Braveland je jednoduchou variací na veškeré tahové fantasy strategie v čele s Heroes of Might & Magic, kde po ohlodání na kost zůstaly pouze souboje, občasné rozhodnutí, zda jít nahoru, doleva či dolů, a lehký management skupiny. Jednotek na výběr tu příliš mnoho není, pasáčci s vidlemi, obligátní lučišníci, rytíři, léčitelé, na druhé straně pak stojí bandité, vlci, golemové, prostě tradiční to sorta z fantasy světů. Příběh pro kraťoučkou hru je logicky jednoduchý a slouží jen k zdůvodnění, proč se z levé strany mapy prosekat na pravou. A ano, i přes tu jednoduchost a neoriginalitu hra dokáže na kratší dobu (dohráno za cirka 2 hodiny na normální obtížnost s vybojováním všech soubojů) solidně zabavit, celé je to takové příjemné, svižné, hezky se na to kouká, jen hudbu bych ocenil pestřejší. Až někdy v budoucnu další dva díly spadnou do slev, nejspíš si je pořídím a dohraji též.
Inspiraci Heroes chápu, Braveland z toho bohužel vychází jako krabička od sirek vedle luxusního obydlí. Nečekala jsem geniální příběh, takže v tomhle ohledu nadávat nebudu. Pochvaluji některé vedlejší dialogy, ačkoli... vážně je potřeba "mluvit" s každým golemem nebo vlkem jen proto, aby jsme mu oznámili, ať nám jde z cesty, než mu dáme okusit náš meč? Náš hrdina a protější strana dialogu na sebe občas pokřikovali hlášky ramenaté a absurdní.

Tohle stranou, ani samotné hraní mě nebavilo. Nakládání se získanými penězi a volba toho, kolik kterých jednotek nakoupíme a které předměty pořídíme je vlastně jediná volnost, kterou dostanete. Pokud budete procházet všechny souboje, zesílíte opravdu rychle a nějaká výzva se ztrácí (hráno na normal). Souboje jako takové nejsou vlastně ničím zajímavé. Ani "amulet of fury", který zde nahrazuje kouzla za hrdinu, nijak hraní neoživil. Protivníků je málo a opakují se, schopností také málo.

Teď zpětně jsem se dočetla, že hra vyšla i na mobilní platformy. Tam by určitě mohla být pěknější průměr. Stylizace není vůbec špatná a na mobil by tenhle jednoduchý styl lépe sedl.