Blitzkrieg: Beyond Overlord

2005

rozšíření

Blitzkrieg: Beyond Overlord je neoficiální, přesto ve své době komerčně šířený datadisk (add-on) pro Blitzkrieg, Blitzkrieg: Burning Horizon nebo Blitzkrieg: Rolling Thunder.

Jak název napovídá, hra uvádí do událostí bezprostředně následujících po vylodění spojenců 6. června 1944 na plážích Normandie při operaci zvané Overlord. S americkými jednotkami se tak vylodíte na plážích Omaha a Utah a dobudete normandské vnitrozemí, v Holandsku se zúčastníte operace Market Garden, v belgických Ardenách obrátíte štěstěnu na svoji stranu a následně vtrhnete do Německa. To vše v jedné kampani, pěti kapitolách a 24 historicky i geograficky věrných misích.

Krom nových map a misí se ve hře setkáte s novými texturami a modely jednotek. Add-on je distribuován a tedy dostupný pouze v německém jazyce.

PS: Kdyby existoval někdo, kdo má zkušenosti i s dalšími Brendelovy datadisky k Blitzkriegu, rád bych, kdyby se osmělil a přidal je také do databáze. Další kousky už osobně nemám v plánu shánět a ceny mi přijdou poněkud lehce přestřelené (i když zřejmě jeho práci odpovídající) - 25€ za kus :-o

O to zvláštnější je, že k tak staré hře dělá rozšíření stále ještě i nyní - asi hodně velký fanda :)

Hned na začátek musím podotknout, že tenhle 650 MB velký datadisk/add-on byl skutečně v jedné věci speciální. Jelikož je/byl, podobně jako jeho ostatní mladší bratříčci ze série Total Mission, nabízen ke koupi a distribuován jen a pouze v německém jazyce a tedy všechny texty jsou jen a pouze v německém jazyce a já neumím německy ani žblebtnout, byla to snad má první hra, ve které jsem jednal jen podle intuice. A vyhrál :)

Tento add-on z rukou autora a fanouška Dietera Brendela, jenž zasvětil svůj čas Blitzkriegu, nádherně pokračuje ve stopách původní hry, resp. prvních dvou datadisků (Burning Horizon a Rolling Thunder). Tedy je přidána nová kampaň, ve které se s Američany vylodíte na plážích Utah (jedna mise) a Omaha (druhá mise) a následně se probijete přes historicky méně i více známé vesničky, města i lokace ve Francii, Holandsku i Belgii až do samotného Německa. Samotná příběhová náplň tak není sice kdovíjak objevná a přináší to nejznámější, co se dělo po operaci Overlord, nicméně...

...nicméně musím autorovi zatleskat, protože je to uděláno skvěle. Možná na mé nadšení má vliv zklamání z mnou o něco dříve hraných třech datadisků (Green Devils, Mission Kursk a Mission Barbarossa), ale i tak nemohu odhlédnout od toho, že tohle spáchal jeden člověk a má to hlavu a patu a skoro žádné vlastní bugy a i to pěkně vypadá. Autor se sice nepouštěl do nějakých výrazných změn vizuální stránky, takže se tu setkáváme stále s již známými stejnými trávami, keříky, stromy, deštěm i sněhem, ale sem tam najdete i nějakou tu budovu (dřevěný velký dům), poničený most, na kterém je provizorní dřevěná lávka, betonové opevnění, nemálo nových textur atp. Navíc si autor skutečně vyhrál s designem jednotlivých map, takže vypadají skutečně smysluplně a hlavně neokoukaně.

Co si bez znalosti jazyka, v němž mě hra provázela, dovolím tvrdit je, že také jednotlivé úkoly nebyly voleny jen proto, aby bylo co na mapách dělat. Každý úkol má delší popisek a i briefingy jsou psány na základě historických podkladů a ne smyšlených (když se píše o nějaké lokaci nebo datu, je v textu i množství dalších názvů a čísel, která si pamatuji i odjinud). Stále zde jde ale hlavně o Blitzkrieg a autor to zase nijak zvlášť nepřehání se složitostí jednotlivých zadání. I bez znalosti přesného znění úkolu jsem tak až na jednu jedinou mapu vždy došel úspěšného konce bez podvádění, prostě jen postupně útočil a zabíral či bránil body označené šipečkou :) Přiznávám, jednou jsem vyhrál cheatem, prostě jsem nevěděl, co mám na konci dobyté mapy udělat, ačkoliv jsem stál na označeném místě - možná na místo dopravit nějakou jendnotku z týlu... A jen jednou jsem musel misi opakovat, jelikož jsem pohořel ("něco" jsem nesplnil, ale při opakování jsem byl zjevně asi rychlejší nebo jsem měl správnou jednotku na správném místě).

Add-On obsahuje 5 kapitol (Unternehmen Overlord, Normandie, Niederlande, Ardennen a Deutsches Reich), přičemž každá obsahuje 3-4 mise, dohromady si tedy znovu projdete 24 historických bitev. Ve hře nenarazíte ani na jednu generovanou misi, upgrady dostáváte minimálně (dvě houfnice a ke konci asi 6 různých tanků) a samozřejmě na základě vašich kvalit také stoupáte na žebříčku hodností, což vám přináší větší zodpovědnost ve smyslu velení většímu množství svých jednotek (postupem času až 6 děl a 10 tanků). Samozřejmě kromě těchto hlavních jednotek máte vždy k dispozici i další - u těch ale nečekejte možnost zvyšování kvalifikace a ani se s nimi znovu nesetkáte v další misi, kde dostanete znovu "novou" podporu. V souladu s postupným povyšováním dostáváte samozřejmě po zásluze i různé metály a medaile, kdy budete mít možnost být i překvapeni, jelikož autor přidal i pár nových, pro dosavadní Blitzkrieg unikátních (nebo jsem si jich v předchozích dílech nevšiml či na ně zapomněl - takže to raději berte s rezervou :).

Samozřejmě se tu najde pár chyb. Ty, které jsou prostě už spjaty s Blitkriegem (imbecilní pathfinding, zaklesávání se jednotek do sebe), ty autor neovlivnil (kdo ví, jestli mohl). Objevil jsem snad jen jednu vlastní chybu tohoto add-onu a to v posledních dvou misích, kdy některým vozům chybí textury a namísto ní je jakási výchozí černobílá šachovnice - takové maskování jednotek mi přišlo zvláštní :) Nicméně je s podivem, že zde není chyb více, na to, že to celé má na svědomí jeden jediný člověk - žádné chyby ve scriptech ve smyslu, že by se neprovedla nějaká očekávaná akce, nebo se provedla jindy a jinak (když si vzpomenu na Kursk nebo Barbarossu, tak jejich autory Dieter doslova vyškolil). Zamrzí snad tak jen skutečnost, že Beyond Overlord je skutečně pravým Add-Onem a tedy jej nespustíte jinak, než z menu Nastavení > Nahrávací mod, kde se MOD načtete. Stačí to ale jen jednou. Blitzkrieg si načtený 'BO' pamatuje a nenutí ho při každém spuštění načítat znovu. Stačí si tak vybrat uloženou hru a pokračovat. Ani v menu nečekejte nějaké vlastní pozadí nebo opravená tlačítka.

Nedočkal jsem se nějakých radikálních změn v hratelnosti či smyslu hry, ale i díky již uvedeným dvou "předchozím" datadiskům jsem za to ve výsledku velice rád. Celý Blitzkrieg se tak po dlouhé době a pěti (resp. šesti) oficiálních rozšířeních se mnou loučil se ctí, ve stopách úspěšného tažení Evropou v mém posledním, tentokráte neoficiálním rozšíření. Jsem tomu rád a spokojeně ukládám těch pár barevných krabiček s plackami a manuály zpět do vitríny, abych si to časem, zase někdy, celé zopakoval. Blitzkrieg za to totiž stojí :)

Pro: Dodržení pravidel původního Blitzriegu bez překotných změn; vlastní modely a prvky, které ovlivňují i hratelost (mosty např.); pečlivě vytvořené mapy; slušná práce jednoho jediného člověka

Proti: Jen a pouze německý jazyk (o tomhle nikdo neví, takže překlad alespoň do angličtiny neexistuje); nutnost načíst jako mod v menu hry - bez vlastního odkazu např. z plochy; zcela výjimečná absence textur vozidel