Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Blitzkrieg: Green Devils

63
4 hodnocení Platformy
Žánr:
strategie > real-time strategie *
Forma:
placená hra
Rozsah:
rozšíření
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
24.06.2005 PC
Vývojáři:
La Plata Studios
Datadisk k prvnímu dílu Blitzkrieg, který vám nabídne dvě nové kampaně. Ta první je pojmenována stejně jako celá hra "Green Devils", jenž vás zavede na východní frontu jako velitele německé deváté obrněné divize, se kterou zažijete slavné operace jako byly Barbarossa, Typhoon, či Citadela. Ve druhé kampani, nesoucí název Eagles, se ocitnete v roli paragánů a zažijete boje v Evropě na území Norska, Holandska a Belgie. Hra nezaznamenala nějakých větších rozdílů v grafice, ale byla trochu vylepšena AI nepřátel. Datadisk není stand-alone, je potřeba mít nainstalovaný původní Blitzkrieg nebo alespoň jeden z datadisků Rolling Thunder či Burning Horizon.


Poslední diskuzní příspěvek

Možná jen pro zajímavost: Nelze nainstalovat na verzi Blitzkrieg Anthology. Instalátor stále hlásí, že není nainstalován Blitzkrieg, Burning…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Blitzkrieg jsem hrál naposledy před asi 15 lety a mám na něj velice dobré vzpomínky. Odehrál jsem tenkrát něco ze základní hry a jeden datadisk (Burning Horizon). Real-time strategie která vyžadovala velkou dávku strategizování a dokonce starost o zásobování nebyla nic běžného. Když jsem letos hledal hry do výzvy tak jsem s překvapením zjistil, že se dočkala nejen dvou známých pokračování, ale dokonce asi 30 datadisků a přídavků (různě oficiálních).

Green Devils přináší kampaň za 9. obrněnou divizi o 10 misích a kapitolu Eagles za německé výsadkáře o 6 misích. Hra je tedy jen o málo kratší než dva klasičtější datadisky. To že oficiální datadisk neobsahuje vlastní menu, ale zapíná se v položce Custom Campanings je sice zvláštní, ale ničemu to ve výsledku nevadí. Mise v kampani nejsou špatné až na nepravidelnou obtížnost. Osobně jsem dostal docela zabrat a asi by bylo lepší před hraním projet alespoň základní hru, takhle jsem byl vhozen rovnou do celkem pokročilých misí, ale zase s trochou trpělivosti to šlo zvládnout. Občas misi zkomplikuje hloupé chování vlastních jednotek, ale nic na co nejsem z jiných RTS zvyklý. Mise v kapitole Eagle rozhodně nejsou jen bezvýznamný doplněk. Naopak mě bavily více než kampaň, mají pomalejší a takový taktičtější rozjezd s často vrcholí solidními bitvami. Co mě štvalo asi nejvíce je, že splnění obsazení určitého bodu bránil jeden voják ukrytý v neslušné vzdálenosti od cíle. Někdy jsem tak strávil dlouhý čas hledáním, co jsem kde přehlédl.

Instalace na Steam verzi Blitzkrieg Anthology není bez problémů, ale nakonec hra běžela celkem bez problémů v pohodě. Hra spadla jen jednou, při delším hraní se sice dost zpomalovala, ale vše vyřešil rychlý restart. Čeština funguje bez problémů. Hraní jsem si docela užil a množství existujících rozšíření umožňuje navštívit téměř jakoukoli část války. Green Devils jsou povedeným souborem misí (tři jsou opravdu skvělé) a pokud máte Blitzkrieg Anthology odehraný a stále nemáte dost, rozhodně je zkuste.
+15
  • PC 60
Úvodem: Ze 'Zelených ďáblů' tedy, slušně řečeno, nadšený zrovna nejsem. Dovolím si nejprve rozebrat oficiální text distributora z obalu hry:

* Válka je peklo! Tvůrci her Burning Horizon a Rolling Thunder vám přinášejí 20 strhujících a akcí nabitých misí - a k tomu dvě motivační kampaně včetně první letecké kampaně hry Blitzkrieg.
- Že je válka peklo, proti tomu žádná. Ohledně počtu misí se budu zmiňovat níže. Pomineme-li, že jak 'Burning Horizon' tak 'Rolling Thunder' je připisováno vývojářům z Nival Interactive a 'Green Devils' mají na triku vývojáři z dnes již neexistujícího La Plata Studios (přičemž kdo ví, jak těsná spolupráce firem zde panovala, že), pak tím nejdůležitějším bude asi skutečně přinesení prvních ucelených misí za německé výsadkáře a 9. obrněnou divizi..

* 20 misí, 2 německé kampaně
- Tohle bych považoval za zavádějící, včetně popisku výše. Člověk by si mohl myslet, že jsou zde dvě kampaně a k tomu ještě 20 jednotlivých misí. Prdlajs. Právě z oněch 20 misí je totiž složena první německá kampaň, ve které provází německou 9. obrněnou divizi (což je zajímavé spíše historickým pozadím, panďuláčci jsou stále stejní :), přičemž tato kampaň obsahuje 5 kapitol a v každé kapitole je několik misí. Dále zde najdeme jednu německou kapitolu, v níž je několik misí. Touto kapitolou je tzv. Eagles, tedy mise za německé výsadkáře. A pak tu jsou... 4 výukové mise tankové školy, které fungují jako takový tutoriál.
- Navíc je trochu škoda, že datadisk nemá vlastní menu. Menu je stejné jako u původního 'Blitzkriegu' a 'Green Devils' je nutné volit z menu Uživatelské kampaně, Uživatelské kapitoly a Uživatelské mise. On totiž 'Green Devils' není ani tak skutečným datadiskem, jako spíše placený Add-On.

* Až 8 základních tankových jednotek, které lze vylepšit na typy "Königstiger"a "Jagdpanther"
- Tedy nic, co by již nebylo v minulých datadiscích, přínos pro zábavu ze hry nijak vysoký. Sice také uvidíte belgické jednotky a tanky, ale zrovna tahle mise je poměrně krátká a poté už tyto jednotky nepotkáte.

* Hra využívá jedinečnou AI z 'Rolling Thunder'
- Možná to bylo tím, že jsem právě předchozí datadisky hrál v rámci Anthology edice s dalšími opravnými patchi, ale scriptování a ona úžasná AI zde byla naprosto tristní. Hned v první misi máte něco rychle obsadit a zbytečně na sebe neupozorňovat. Přičemž hned první jednotka pěšáků, kterou vyšlete na místo, se rozdělí a trdla si to samozřejmě šinou přes půlku mapy na nepřítelem bráněné mosty, čímžto se nejen nechají imbecilně odpravit, ale ještě zalarmují nepřátelské jednotky. A nezastavíte je, protože půlka jednotky je na jednom břehu a druhá půlka na druhém a neustále se snaží zase dohromady spojit. Jakmile se je snažíte vrátit, pro každou půlku jednotky je to na určené místo blíž jiným způsobem, takže furt lezou špatným směrem. A nemáte možnost je nijak ani zabít dřív, než na sebe upozorní. Hovada, loading.
- U některých misí jsem nepochopil, co se ode mě tedy vlastně žádá. Bylo mi řečeno, že dokud budou moje jednotky ve vlaku, nikdo na něj nebude útočit, dokud z něj jednotky nevysadím. Dojel jsem k místu, kde jsem měl z vlaku vyskočit a přepadnout protiletadlové kanóny, ale než jsem tak stačil udělat, PL kanóny mi vlak rozstřílely. Loading a musel jsem tedy vystoupit dříve, což mě stálo hromadu pěšáků, kteří se ani nedostali na místo určení, díky okolním nepřátelským jednotkám. - NEBO - Začíná mise a máte zabránit prchajícím jednotkám v úniku. Bohužel v jednotkách nepřátel jsou i důstojníci, kteří dokáží pěkně rychle mašírovat a rychle vám utečou. Než si tohohle náhodou všimnete (fog-of-war), máte několikrát za sebou neúspěšnou misi. - NEBO - Na jedné straně mapy máte svoje jednotky a na druhé své tanky. Úkolem je dostat tanky přes nepřátelské linie ke svým jednotkám. Přejedete tedy s tanky (některé ztratíte) ke svým jednotkám a následně dostanete další úkol: Obsadit vesnici zase na druhé straně mapy, hned vedle místa, kde začínaly tanky - WTF? Tohle vědět předem, rovnou jsem mohl zaútočit i s pěchotou, protože ve výsledku je to to stejné. - NEBO - Dobili jste území a máte ho bránit před několika vlnami objevujících se nepřátel. Rozmístíte tedy zbylá děla, minomety a tanky a do zákopů po předchozích obráncích rozmístíte pěchotu. Během jedné z vln nepřátel se najednou na obrazovce vypíše "patrol_para" a všechna vaše pěchota vyleze ze zákopů a někam se vydá. Nestřílí, prostě jen zhypnotizovaně jde a nepřátelé ji kosí. Neuvěřitelné, to jsem už zíral s otevřenou pusou.

Ano, mise jsou nápadité, nejde vždy jen o dobití a obranu, v rámci mise dostáváte i několik úkolů a ve většině případů jsou mise poměrně těžké (protože nepřátelské jednotky přibývají a vám přibývají i úkoly, ale máte málo transportních vozidel a tak jednotky mohou zůstat i zcela bez střeliva => mrtvé). Stejně tak z historického hlediska je zajímavé postupovat dějinami s určitou jednotkou, briefingy jsou i zajímavě psané, takže se i dozvídáte o pozadí toho, co právě bude následovat, včetně celé kapitoly výsadkářů, kteří byli snad prvními, ve WWII skutečně v akci využitými výsadkářskými jednotkami.

Bohužel na datadisk jde o krátkou, byť pěknou a zajímavou práci, bez vlastního menu a s nutností hledat mise a kapitoly v uživatelském menu, což není nijak rozdílné oproti zdarma stáhnutým kapitolám a misím z internetu od fanoušků. A k tomu poněkud divné scriptování a chyby, na které jsem v předchozích datadiscích ani nenarazil.

PS: Drobnost k neoficiální češtině do hry - překlad je pouze u textu v briefincích, popisů misí a úkolů ve hře. Menu, jednotky, některé medaile apod. jsou stále v původním jazyce (to jen, kdyby se náhodou někdo časem divil :)

PPS: Na Win7 64bit hra padá, proces game.exe se ukončuje nebo se hra zasekne, přičemž nereaguje, ale zvuk stále jede dál a řešit se to dá jen ukončením procesu. Nastavením režimu kompatibility se sice množství záseků a pádů redukovalo, nicméně neeliminovalo. Pokud vím, žádný samotný opravný patch pro 'Green Devils' vydán nebyl.

Pro: Historické mise 9. obrněné divize a výsadkářů; množství rozličných úkolů a cílů misí; o něco větší obtížnost a nutnost myslet krůček po krůčku

Proti: Pády a záseky (ano, je to starší hra, ale i přesto...); bugy ve scriptování a "skvělé" AI; pouze Add-On, žádný datadisk s vlastním menu (což by nemohlo být tak těžké); střídmý obsah na datadisk: jedna kampaň, jedna kapitola a 4 mise tutoriálu

+4