Ben Jordan: Paranormal Investigator - Case 1 In Search of the Skunk-Ape Deluxe Edition

08.08.2006

freeware

Ben Jordan je obyčajný mladík, ktorý je od detských čias fascinovaný nadprirodzenom a rôznymi príšerami. Po skončení školy sa preto rozhodne cestovať po svete a venovať kariére paranormálneho vyšetrovateľa. Jeho prvý prípad na seba nenecháva dlho čakať a Ben sa vydáva na Floridu, po stopách vraždiacej opice pripomínajúcej Bigfoota.

Deluxe verzia prvého dielu sa od tej pôvodnej výrazne líši. Vzhľadom na to, že v dobe jej vzniku už bolo jasnejšie smerovanie série, adekvátne rozširuje jej hlavný príbeh a taktiež samotnú hernú dobu viacerými lokáciami či novými hádankami. Prekreslené sú pozadia a vzhľad postáv pripomína novšie diely. Pribudol aj dabing, ktorý je inak dostupný len od Case 7: The Cardinal Sins. Do novej podoby bol neskôr prerobený i druhý diel.

Adventurní freeware série Ben Jordan vytvořené v AGS jsem si všimnul až na databázi a usoudil jsem, že by se mi mohla líbit. A začínám samozřejmě od prvního dílu, který byl dodatečně vylepšen a vydán v této edici. I tak jsem nečekal nic světoborného. Mile překvapí produkční hodnoty, hra má ucházející grafiku a dabing. Interface je nápodoba starších her od Sierra, takže v ovládání není problém.

Samotný obsah je ovšem trochu chudý a naivně logický jen ve své vlastní bublině. Samotné pátrání po Skunkoopovi je dost upozaděno tím, že většinu adventurní část hry získáváte suroviny pro sestavení falešného amuletu, aby se do vaší výpravy připojil jeden ze strážců parku. Následuje mnou vždy neoblíbené, ale v adventurách často využívané bludiště ze stejných obrazovek. Samotné rozuzlení je v rámci minuty s otazníkem, co bude dělat Skunkoop po takovém "rozřešení".

Měl jsem technické problémy se zapnutým zobrazením textu a dabingem. Nevím jestli je to vlastnost AGS, ale text zmizí vždy po přehrání zvukové stopy. U samotného rozhovoru to nevadí, tam je text stejný jako namluvení. Ale u popisu často zvuk chybí nebo je příliš krátký, aby člověk text stihnul přečíst. Doporučuji tedy využívat přepínání ctrl + T.

Pro: grafika, dabing, ovládání

Proti: technické problémy

Hodnotená Deluxe edícia:

I napriek tomu, že freewarove adventúry nehrávam tak často, sériu Ben Jordan považujem za špičku. Samotné uvedenie do života Bena Jordana a jeho prvého prípadu je možno tak trochu naivné a nešikovné, no s príjazdom do parku na Floride ma obklopila silná atmosféra, ani sám neviem ako. Miestami som mal z hry podobné pocity ako v určitých pasážach prvého Gabriela Knighta.

Prvý diel je ako jediný nadabovaný (vrátane lipsync) a napriek tomu, že je ten dabing niekedy lepší, niekedy horší, celkovo ho považujem za dobrý krok a je mi ľúto, že nie je aj v ďalších dieloch (možno časom bude). Dialógy, prechádzanie lokácii a riešenie problémov je pomerne dobre zvládnuté, i keď človek sa občas nevyhne nejakej nelogickosti a absurdnosti: napríklad hľadanie pachovej stopy pomocou kvapiek do nosa mi prišlo strelené, ale už len pre ten nápad, prísť s niečím tak "akože logický", ale streleným, mi to vlastne nevadilo..

Príbeh si postupne graduje vo veľmi vyváženom tempe (čo býva problémom mnohých amatérskych i profesionálnych adventúr) a i na poli oldschoolového, ale malebného grafického spracovania dokáže byť v pár momentoch napínavý. Už prvý diel ukazuje silný potenciál, ale stále má veľa hrán, ktoré by bolo dobré obrúsiť.

Pro: príbeh, atmosféra, oldschoolovka, vyvážené tempo

Proti: občas nelogické/absurdné postupy, rôzne maličkosti