Ben Jordan Case 8: Relics of the Past

Ben Jordan: Paranormal Investigator Case 8 - Relics of the Past

08.08.2012

freeware

Ôsmy a záverečný prípad je dlho čakávaným vyvrcholením ságy o Benovi Jordanovi, paranormálnom vyšetrovateľovi. Dej sa odohráva bezprostredne po nešťastných udalostiach v Ríme a veci naberajú rýchly spád. Ben sa ocitá pred najťažšou skúškou svojej vyšetrovateľskej kariéry. Čo najrýchlejšie musí nájsť a zastaviť muža, ktorý stál za všetkým od samého začiatku a popritom rozmotať klbká prítomnosti a minulosti, ktoré boli až doteraz zahalené rúškom tajomstva.

Oproti predošlým dielom, bola prisľúbená o niečo dlhšia herná doba, viac akčnejších pasáží a druhý hrateľný charakter. Rozuzlenie zároveň ponúka až 4 rôzne ukončenia a jedno skryté. Podobne ako v Case 7 je k dispozícii aj komentár autora série spolu s komentárom ostatných ľudí podieľajúcich sa na jej vzniku.

@M.a.t.t. (18.08.2012 20:54): Ok, beriem, že spôsob akým som na to reagoval bol prehnaný, len mi to príde také nevtipne komické, ako keby ruský budget najnižšej kategórie vychádzal ako zberateľská edícia vrátane making of videa. Ako keď žiak, ktorý napíše písomku zle, rozpráva o tom "zážitku" a rozoberá to, ako keby sa jednalo o niečo excelentné. Jednoducho sa to tam v mojich očiach nehodí.
Netvrdím, že sa to snažil odfláknuť, lenže niekedy si človek odhryzne priveľké sústo alebo mu jednoducho niečo nejakým spôsobom skresluje pohľad na vec, čo je väčšinou častý a prirodzený jav vo vzťahu autor a dielo.
Nebolo by zvláštne otravovať ľudí na ďalšie pokusy, však predsalen, ak sa niekto ponúkne alebo s niekým dohodnem, tak ho občas niečo zopakovať nezabije + mi príde logisticky nezodpovedné a hlúpe nechať najslabším hercom s najhorším mikrofónom hlavnú postavu. Ak niečo vytváram hoci zadarmo, tak vlastne dávam kožu na trh a je na autorovi, položiť si otázku, či toto je to maximum, čo dokážem spraviť, lebo minimálne mne to pripadá o úroveň nižšie oproti predošlej časti v mnohých ohľadoch.

Lenže Blackwell tiež začínal ako projekt pár nadšencov, ale vypracovali sa, lebo mali kvalitatívne čo ponúknuť. Ich hry samozrejme nie sú zadarmo a môžu si dovoliť na dabing volať hercov miesto nadšencov, ale je otázne, aký zmysel majú projekty, ktoré vedome nemôžu byť v niečom dobré (ak nie sú motiváciou peniaze). Čo sa týka hodnotenia a prísnosti. Užívateľ/zákazník sa v zásade pozerá len na koncový produkt, nezáleží odkiaľ prišiel, koľko ľudí a ako dlho na ňom pracovalo, ale nakoľko je pre neho zábavný a hodnotný v rámci času, čo pri ňom strávil.

Mimochodom moje hodnotenie sa odvíja prevažne od príbehu a dialógov, než čohokoľvek iného.

Je tomu už několik let, co jsem na freeware scéně zaregistroval tři díly zajímavých adventurek, ve které hlavní roli hraje paranormální vyšetřovatel Ben Jordan. A ejhle, už jsme u osmého dílu, který celý tenhle nápad zakončuje. Dneska už si můžu dovolit říct, že se jednalo o opravdu epický kousek, protože kdo může říct, že ho dokáže opravdu naplno zaujmout nějaká freeware adventura, která samozřejmě není z Česka, a která se dočká dlouhých osm dílů.

Ben Jordan prošel mým životem a na závěrečný díl jsem musel čekat dlouhých dva a půl roku. Čekání se ale opravdu vyplatilo. Kromě výborného příběhu, který nabízí i intermezzo v podobě malého příběhu v Rumunsku ve 20. letech, jsem se dočkal i skvělé atmosféry, nádherných lokalit, úžasné hudby a precizně dabovaných textů. Ano, stále mluvím o freeware adventuře.

Při hraní jsem se dostával do obrovské extáze. Hru jsem si užíval a vzpomínal na chvíle, kdy jsem hrával Quest for Glory nebo třeba Broken Sword. Hra totiž vypadá graficky obdobně a je krása na takové obrázky koukat právě v roce 2012. V době, kde každý prahne po té nejlepší grafice a absolutně ignoruje hratelnost.

Ben Jordan Case 8 tak není složitá adventura, dá se jí vcelku pohodlně projít bez nějakých výraznějších záškubů během jednoho dne. Líbí se mi, že někdy musíte reagovat rychleji, aby Vás náhodou nějaká (ne)šťastně mířená kulka nesejmula. Jindy zase musíte zapřemýšlet, co dál. Hra je ale tak chytře vymyšlená, že uvažuje tak, jak byste uvažoval i Vy a přes svůj nízký počet lokací vcelku snadno přijdete na to, jakým směrem se Váš příběh bude dál ubírat.

Každopádně musím na závěr říct, že už je konec...konec této série a mě na konci bylo smutno. Smutno, jako když končí jedna velká série čehosi. Star Wars, Harry Potter, Pán Prstenů, nová trilogie Batmana....na druhou stranu jsem ale měl i obrovskou radost. Radost z toho, že jsem takové série mohl být součástí. Pokud máte rádi adventury, neváhejte a zkuste se do série Bena Jordana zakousnout. Věřte mi, že Vás jen tak nepustí, dokud jí nedohrajete až do konce.