Barbie Super Model

Jednoho dne seděla Barbie v nejmenované hollywoodské restauraci u číšky vína. Venku bylo hezky, venku na ni čekal její růžový kabriolet a protože ji večer čekala módní přehlídka, rozhodla se, že zajede do tělocvičny a nacvičí si nějaké ty kroky...

Jedna z prvních her se známou panenkou v hlavní roli je směsicí několika herních modů: základním prvkem je postup levelem za pomoci dopravního prostředku, který se v každém ročním období liší - nejprve je to městský provoz, poté letní pobíhání po pláži na kolečkových bruslích, běh po zasněženém městečku a nakonec jízda na kole v newyorském parku. Ovládání jízdy či běhu je omezeno na šipky: šipky nahoru a dolů slouží k vertikálnímu pohybu po pásu, levou a pravou se brzdí nebo zrychluje, podle směru jízdy. Na konci každé dopravní pasáže následuje scéna s tělocvičnou, ve které se Barbie musí naučit jednoduchou sestavu kroků (pomocí kurzorových šipek a kláves Alt, Ctrl a Shift). A poté stejnou cestou zpět na začátek kola, kde musí na přehlídce naučenou sestavu předvést.

Barbie se musí vyhýbat překážkám a ostatním účastníkům silničního provozu, naopak by měla sbírat fotoaparáty (cesta tam) a kosmetické tašky (cesta zpátky) - po každé z nich následuje mezihra, ve které je nutné obléci a namalovat Barbie podle předem ukázaného vzoru. Veškeré činnosti kromě jízdy jsou bodované. Při jízdě se dále dají sbírat hvězdičky (pouze kvůli bodům) a další "šance". Při nárazu do překážky hráč o šanci přijde a po ztrátě všech "šancí" následuje game over. Ve své recenzi ve Score č. 7 vytvořil Petr Bulíř mýtus, který žije dodnes, že hra nemá konec a po dohrání 4 levelů následuje game over. Hra nicméně konec má a skutečné outro se spustí až po dohrání hry s minimem 5.000 dosažených bodů, kdy Barbie dosáhne statutu Super Model. V PC verzi jsou dostupné dva mody - kromě samotného ježdění ve dvou různých obtížnostech je tu i volná hra bez dopravní složky. Titul byl vydán i pro Segu Genesis nebo SNES.

Barbie Super Model si pamatuji už od kultovní minirecenze Petra Bulíře ze Score č. 7. Hře tehdy udělil 4%. Nevím, za kolik se hra blahé paměti v roce 1994 prodávala, ale za plnou palbu 1.599,- bych ji určitě nekoupil. Kdyby to byly nižší stokoruny a já měl malou dceru, koupi bych zvažoval.

Barbie je jednoduchá arkáda. Hra obsahuje čtyři levely, v každém ročním období jeden. Barbie se postupně prohání v růžovém cabrioletu, na kolečkových bruslích, běží a jede na kole. Cíl hry je vyhýbat se překážkám, což jsou auta, běžci, zmrzlé kaluže a v pozdějších levelech také létající objekty - sněhové koule, ptáci a ragbyové míče. Během jízdy sbírá Barbie hvězdy coby bonusové body, srdce jako další životy a fotoaparát a kosmetickou tašku, které spouštějí minihru. Cílem minihry je obléct Barbie stejně, jako byla zachycena na obálce časopisu. Jde tedy o cvičení paměti a i s výpomocí Print Screenu obálky jsem měl občas problém s rozlišením jednotlivých odstínů fialové a oranžové. Za správně oblečenou Barbie jsou bonusové herní body.

Hra obsahuje pěknou kreslenou grafiku. Hudba není špatná, ale při delším hraní začne lézt na nervy. Hra obsahuje i pár zvuků. S výjimkou pádu Barbie se jedná pouze o zvuky při započítávání bodů. Technicky hra není vůbec špatná. Pod DosBoxem je stabilní. Jedinou vadou na kráse, a to vadou obrovskou, je krátkost hry. Prosté projetí čtyř levelů je otázkou půl hodiny.

O hře koluje informace, že po dohrání zobrazí obrazovku "Game over, try again". Psal to Petr Bulíř v recenzi a ta informace je i zde na stránkách v profilu hry a v diskuzi. Nedalo mi to a začal jsem googlit originální manuál hry. Ten, který se mi podařilo stáhnout, je sice z verze k Sega Genesis, ale stačil. Nyní budu citovat přímo z manuálu: "Super Model status. Score at least 5,000 points and you'll go down in history as having helped Barbie achieve Super Model status! Congratulations!". Dohrát hru na 5.000 bodů se mi podařilo po hodině hraní až na druhý pokus (měl jsem kolem 5.600 bodů) a zjistil jsem, že hra má outro. Sice krátké, ale přece existuje! Takže Petr Bulíř se celou dobu mýlil! Docela by mě zajímalo, kolik lidí v naší republice toto outro kromě mne vidělo. Úspěšné dohrání Barbie Super Model považuji za velký úspěch své herní kariéry.

Edit 31.1.2022: Vysvětlení hodnocení 15% - je to z důvodu krátkosti hry. Kdyby byla hra alespoň 3x delší, hodnocení by bylo 60%.

Pro: Pěkná kreslená grafika. Hra vhodná pro malé holky. Vzhledem k cílové skupině byla hra ve své době unikátní. Hra má outro.

Proti: Krátké, prosté proběhnutí hry je otázkou půl hodiny.