@valcik (11.05.2016 19:24): Nejsem si jistý, co vlastně ta "Platinová" byla zač - neříkalo se tak té edici vydané u nás, která navíc obsahovala jen bonusové obchodníky?
@valcik (11.05.2016 11:22): Jaká platinová/diamantová/asfaltová edice? Stačí standardní BG2 se standardním patchem a několika esenciálními hotfixy. Romance s Jaheirou proběhla bez zásadních problémů (tedy až na nutnost dlouhou dobu čekat).
@Jab (11.05.2016 11:13): Určite to funguje, pokojne na to stavím pravé varlo! Pár zádrhelov tam samozrejme zostalo. Keď napríklad beholder premení Jaheiru na kameň, hra ju automaticky umiestni mimo družinu a romanca sa preruší. Nestačí ju odkameniť a znova nabrať do party, treba nahrať staršiu pozíciu. A po návrate z Podtemna sa treba dlho motať po prírode, sú tam udalosti ktoré sa spustia len pri nocovaní v lese.
@Jab (11.05.2016 09:17): V platinovej edícii sa dá Jaheirina romanca dokončiť normálne, bez cheatu a bez ďalších záplat. Akurát treba trošku naťahovať čas, občas zapauzovať hru a uvariť si kafé, aby sa stihli pospúšťať všetky načasované udalosti. Dostal som aj harfenícky amulet, overené a funkčné! ^^
Ono je možná v těhle případech lepší opatřit si tu vylepšenou verzi od Beamdogu. Většina těchto bugů je tam už opravená, romance tam všechny myslim běží bez problému. A jelikož to hodně lidí průběžně optimalizuje, člověk si tam může i bez problémů naházet opravdu hodně módů.
@John Mirra (07.05.2016 17:43): I v opatchovaném BG2 s ToB je romance Jaheiry šíleně zabugovaná. Imho k tomu, že dostaneš od Elminstera Harpers Pin se dostaneš opravdu jen s cheaty. Samozřejmě je ale možné to opravit BG2 Fixpackem.
Nechápu jak může někdo nadávat na level cap v BG1. Jaký level cap proboha, je snad rok 1999?

@90210 (07.05.2016 17:49): No ano, jenže problém je v tom že toho nemůžeš náležitě využít a pořádně ji ve hře prznit. Spolu s Viconií ideálně. To je pak npc nahovno :))

@Ferdish (06.05.2016 22:11): Cistej mage v jednicce nebyl, ale vsichni najmutelni magove specialisti jsou dobri. Xzar, Edwin, Dynaheir i Xan jsou IMHO vyborna a zabavna NPC. Barda jsem v jednicce hral jako Charname nejcasteji, byl to ostrelovac kusi a sekundarni kouzelnik, mnohem zabavnejsi je ale ve dvojce jako blade, to je bez debat. BTW i oba najmutelni bardi v jednicce Garrick a Eldoth jsou zajimava NPC.:)

@John Mirra (07.05.2016 12:34): Taky to nechapu, takovou hodnou submisvni holku uz jen tak nepotkas, maximalne nekde daleko na Ukrajine.:)
Keď už sme pri tých románikoch - mal niekto romancu s Jaheirou a podarilo sa mu ju dotiahnuť do konca?
@Isair (07.05.2016 12:49): Fakt ne? Možná se mi to jen plete s jedničkou, ale stejně mám pocit, že se tam mezi nimi něco zvrtlo.

@John Mirra (07.05.2016 12:34): Aerie je nesnesitelná především v romance dialozích. Kolikrát jsem měl chuť na ní vystartovat, říct ji, aby se vzchopila a přestala fňukat. Furt jí litovat je vopruz. A Jaheiru nech, to je miláček :D
Heeej, co pořád každej má proti Aerii? Mně teda nikdy nějak extra otravná nepřišla. Ukecaná jo, otravná ne :D To už mě spíš ve dvojce štvala Jaheira :/
@mazar1234 (07.05.2016 00:45): V jednotke sa práve kvôli tomu nízkemu level cap-u výborne dual classuje Imoen! Nahráš s ňou 5-6 úrovní zlodeja, potom ju preškolíš na mága a stále máš dosť času nahrať s ňou maximálny level. Medzitým ju výborne zastúpi Safana, ak by družine chýbal kradoš. ^^

@Jab (04.05.2016 19:35): Jop, Yoshimo je výborný. A po jeho smrti sa dá zakliate zlodejské srdco očistiť v chráme, hodí to pekný balík skúseností!
@Vurhor (07.05.2016 08:45): Imho ber je raději pokud s ní romanci nechceš. To pak Haer Dalis drasticky snižuje její otravnost. Naopak z toho trojúhelníku je těžké vyjít "vítězně". Btw tak či tak se po čase rozejdou, anžto jí nesedí ty jeho průpovídky jak vše směřuje k entropii atp.
Má tu někdo zkušenosti s milostným trojúhelníkem Haer-Dalisem + Aerie a hlavní postavou? Nikdy jsem to nezkoušel, protože Haer-Dalise moc nemusím a Aerie je někdy moc ukníkaná. Někde jsem ale slyšel, že to může být dost komplikovaný, neboť buď to H. vyhraje a s Aerií odejde, nebo odejde sám...

Btw, Edwin se hodí do jakékoliv party kdykoliv a kdekoliv. Mám ale takový pocit, že problém může nastat i s Minscem. Že po sobě tihle dva budou chvilku štěkat, přičemž po nějaké době se na sebe vrhnou.
No o jednicke sa odjakziva hovorilo "pick a mage because there is no good".

Co sa tyka Dual Class postav tak v BG1 je to k nicomu - prilis nizky level cap, ale v BG2 sa da strasne powergamit dualovanim na 10 lvl... napr Kensai lvl. 10 dualnuty na Mage je brutalna postava.
@Ferdish (07.05.2016 00:26): Hmm, Edwin by neměl mít problém s žádnou z postav co si pamatuji (nějaké slovní přestřelky, ale to je tak všechno). Problém je třebas Viconia-Keldorn apod., vše jde vyřešit loadingem, anžto se jedná o náhodné situace. Maximálně odejde, pokud pro něho nesplníš v daném časovém limitu ten quest. Samozřejmě pokud máš takové to "chci jen čistě dobrou/neutrální/zlou" partu, pak je jedinou volbou slušného mága ta Imoen či Nalia, což je na druhou stranu taky zase vcelku slabota:) (zvláště oproti Edwinovi, který má tolik kouzel jako povolání Zaklínač, jen má větší výběr).
@Isair (07.05.2016 00:16): Niekto nedá bez Edwina ani ránu, ja som ho zobral do party len raz aj to len dočasne, keď som hral za poloelfieho neutrálneho bojovníka-mága. Už si ani nepamätám, prečo som ho z party prepustil, ale určite za tým bol nejaký konflikt.
@Ferdish (07.05.2016 00:01): Tak to bude možná problém v tom, že se jako s primárním mágem spokojíš s Nálií/Imoen, bez Edwina nedám osobně ani ránu (třebaže je evil, beru ho i do hodné party) a právě Imoen většinou mívám jakožto sekundárního mága a ucházejícího thiefa (v tom smyslu, že zvládne všechny základní úkony co od thiefa během hry potřebuji- tj. vše vypáčit a najít veškeré pasti), Jan je naproti tomu v magii už opravdu jen průměrný (menší počet kouzel atd.), jeho thiefské skilly nevyužiješ a ještě má blbé kecy :p.

Ale ono je vůbec hra koncipována tak, aby čistý thief (či obecně vysoké úrovně u thiefa) nebyly potřeba, i můj fighter/thief se specializací na backstab (kit zabiják s backstabem až 7x) mi přišel jako vyloženě naprd, anžto měl příliš vysoké hodnoty thac0 a dost často netrefil. Tedy převážně v ToB, v SoA jakž takž jsem jeho bojových schopností i využil (převážně na likvidaci mágů). Naopak takové pokládání pastí u lovce odměn mi přijde občas jako až příliš overpowered schopnost, ale je třeba přesně vědět kdy a kam pasti položit (hru to chce mít už minimálně párkrát prošlou, na první hraní to tolik není) a trochu už to působí jako cheat.

Ale zase nikoho nechci od Jana odrazovat, pokud je vám sympatická jeho povaha a chce si více užít nějaké ty thiefovské schopnosti (hlavně ty HLA), je to skvělá volba, avšak z hlediska power gamingu je rozhodně lepší volbou Imoen (nebo obecně dual-class a ne multi či čistý thief). U té Nálie beru, že je její thiefovské povolání zamrzlé možná na příliš nízké úrovni, ale Imoen je vyvážena ideálně.
@Isair (06.05.2016 22:29): Ja som si Jana obľúbil, aj keď ako Illusionist nemohol používať žiadne nekromantské kúzla. Ako sekundárny mág ku Nalii/Imoen mi stačil. Navyše je povahovo Chaotic Neutral, takže sa hodí do akejkoľvek party a občas mal dobré hlody :D

BTW skúšal niekto niekedy dual-classovať Minsca? V mojej družine bol z neho vždy ranger-rubač na predku.
@Ferdish (06.05.2016 22:11): Naopak, na to nejdůležitější (odstraňování pastí, páčení dveří atd.) v klidu vystačí Imoen až do konce ToB, zvlášť pokud vylemstá nějaký ten lektvar a alespoň slušně zastoupí i mága. S Nálií je to o něco horší, ale také se to dá. Jan je naopak na ToB zbytečně overpowered v rámci Thiefovských abilit, které ani nevyužije a jako mág stojí za velké houby. Jedinou výhodu pak vidím v HLA "použití jakéhokoliv předmětu", ale ta je u Jana imo vcelku zbytečná (u sólo T/F/M to bylo hodně dobré, co si pamatuji, avšak u Jana T/M a s full partou vcelku zbytečnost).
Tak byl tam Edwin. A jako Conjurer je na tom rozhodně lépe než čistokrevný mág. Btw bard rozhodně není špatné povolání. Má přístup ke stone skinu a tenserově přeměně a v případě kitu Blade aj k útočné a obranné otočce. Imho jsou to v posledku celkem schopní válečníci. Nadto mají skvělá HLA (use any item a nepřekonatelné pasti).
@7c (06.05.2016 21:21): Njn, ale keď to niekto hrá prvýkrát a "naslepo" (neštudoval vopred herné materiály kvôli spojlerom a pod.), tak nevie aký class si zvoliť.

Nalia/Imoen sú dobré charaktery, ale ich zlodejské povolania sú dobré iba na to, že môžu používať luky a backstab (ten na tak nízkych leveloch začne byť čochvíľa nepoužiteľný). Ak chce človek neskôr v ToB zlodeja s HLA, musí hlavný char byť čistokrvný/multiclass zlodej alebo mať Jana, Yoshimo sa použiť nedá - víme prečo :).

Paradoxné je to, že v BG1 bol zasa opačný problém - čistokrvných zlodejov jak nasraných, ale dobrého mága aby človek hľadal s lupou (čistokrvný bez špecializácie tam myslím ani nebol). Alebo taký bard - veľmi podceňované povolanie. Našťastie česť a slávu mu prinavrátila tretia edícia pravidiel D&D. V BG1 boli myslím dvaja, no v BG2 už len jeden.
@Ferdish (06.05.2016 14:22): Třeba Imoen je "lepší"? Naopak NPC jsou (IMO) jedna z velkých pozitiv BG série i ze strany síly/užitečnosti.

Konkrétně Nalia/Imoen dokáží zastat většinu těch užitečných dovedností, co nabízí zloděj (navíc je možné dočasně zvýšit skill) a navíc (což je užitečné hlavně ze začátku) mají lepší výběr vybavení.

@90210 (06.05.2016 11:08): Z hlediska powergamingu je dualclass asi optimální volba, v BG sérii.
@90210 (06.05.2016 11:08): Zdieľam podobný názor. Aj keď som BG2 ohodnotil na 100%, skladba povolaní u najateľných NPC je pre mňa osobne jedna zo slabín, ktorou táto hra trpí. Lomené povolania mi nevadia, ale keď už, tak nech sú tie kombinácie aspoň rozumné! Načo je mi Nalia ako thief "vymrznutý" na lvl 4? Ako mág je obstojná, ale medzi najateľnými NPC sú lepší.

Nojo, a predstavte si jaky to bylo, kdyz byla BG2 horka novinka a ta vec s Yoshimem se vam stala, aniz byste to predtim tusili. To byl zvrat ve stylu Lukea a Darth Vadera.:) Prave proto jsem s nim pozdeji uz moc nehral a tahal s sebou spis Jana, byt to byl jedinej cistej thief a ja nemam rad pulena povolani, specialne nesnasim dual classy, multi jsou jeste ok a treba gnome thief/illuzionist je klasika, ale postavy Nalie a Imoen v tomto autori IMHO uplne posrali.
@Jab (04.05.2016 19:35): Já ho někdy beru třeba jen z toho principu, aby na jeho místo mohla v klidu nastoupit Imoen v Čarotvrzi. Přišlo by mi to strašný jí odmítnout s tím, že se odtamtud má dostat sama. Už jen z toho důvodu, že ji mám ze všech NPC nejraději.
Imho pokud máš jiného kouzelníka, tak je Yoshimo stejně nejlepší zloděj. Nalia občas neodemkne nějakou tu truhlu a na Jana nemá člověk pokaždé náladu. A pak už je tu zase Imoen (kterou také tahám de facto pokaždé).

Osobně jej beru skoro vždy tedy. I z RP hlediska mi to přijde příhodné a hru si lépe užiju. Ale dobrých NPC je samozřejmě vícero. Jak už jsem psal níže namátkou Jaheira, Mazzy, Korgan a příp. Valygar a možná i další. A občas tak na Yoshiho prostě nezbyde místo.
@Vurhor (04.05.2016 12:39): Já právě vždycky myslel, že se objeví i tak. Při souboji u těch kójí mezi nájemnými zabijáky v Čarotvrzi, protože s ním ve hře budeš mluvit, ať už chceš nebo ne na začátku dungeonu.
Vždycky mě zajímala odpověd na otázku kdybych si do party nevzal Joshima, objevil by se ve scéně, kde je prozrazena jeho zrada, nebo ne?