Asphalt 8: Airborne

22.08.2013
13.11.2013
15.01.2014

free to play

Řada z nás si vybaví hru Asphalt na mobilních zařízeních. Aktuální Asphalt 8: Airborne vychází i na Windows 8 a funguje jak na mobilech, tak i stolních počítačích, tabletech a vyšel i pro systémy Android.

Stejně jako v předchozích dílech, i tady jde o zběsilou agresivní jízdu krajinou. V Asphalt 8 se setkáváme se čtyřmi druhy závodů. Od klasických, přes časovku, knockdown, kdy soupeříte s protihráčem v tom, kdo zničí více aut na trati, až po eliminaci, kdy vypadne poslední v kole po určitém časovém limitu. Přichází zde i novinka Infected - jste infikování a po vypršení časového limitu explodujete, což vás celkem zpomalí. Bránit se výbuchu můžete několika způsoby tak, že prostě infekci předáte jinému hráči, nebo použitím nitra a driftováním. Infikovaná auta jsou o něco rychlejší a infikovaní soupeři poměrně agresivnější. Nitro je v tomto závodě neomezeno a lze jej na rozmanitých tratích získat pomocí různých skoků na rampě, sběrem lahviček nebo ničením soupeřů a okolí. Tyto věci vám také přidávají herní měnu, za kterou si můžete kupovat nová auta nebo na tuning stávajících.

Kariéra je rozdělena do osmi částí a každá obsahuje 12-21 závodů. Za závody získáváte hvězdičky, které jsou důležité pro další postup. Poprvé v sérii Asphalt si můžete vybrat jaké auto chcete hned na začátku a nemusíte čekat na odemknutí vozu. Vozů je celá řada a jsou licencované. Na některé závody dokonce musíte mít určitý vůz, takže penězi musíte šetřit. Značky vozů jsou například Mercedes, Lamborghini, Marussia, Pagani Zonda R, Bugatti Veyron, Ferrari FXX a další.

V multiplayerových závodech se můžete utkat celkem se 7 dalšími protihráči.

Hrál jsem nedávno na Switchi 9-ku a přijde mi to takový nepřehledný a přeplácaný. Zlatý starý díly ještě na Symbianu :-D

Herní sérii Asphalt jsem poznal před několika lety v Java formě na mobilu. Mohl to být snad Asphalt 3 nebo 4. Už na mobilech to byly jedny z nejlepších závodů, které byly poměrně rychlé a akční. Na mobilech nebyla taková velká konkurence jako na počítači. Přesto se Asphalt 8 povedl a může konkurovat i větším hrám. Přiznejme si, která Freeware hra má licencované vozidla?

Hra se hraje dost dobře, je rychlá, a hodně akční. Vozidla mají poškození, které je bohužel viditelné jen v tzv crash kameře. Když srazíte třeba lampu, tak se vaše auto nepoškodí. Ale při sundání soupeře nebo civilního vozidla se jejich auto poškodí (vaše ne). Škoda.

Rozmanitost tratí a vozidel je hodně na vysoké úrovni. Každá mapa má spoustu možností jak jí projet. Každá mapa je zničitelná. Každé vozidlo se jinak řidí a dá se tuningovat.

Co se týče zvuků, ty se celkem opakují. Soundtrack mi vůbec nesedl.

Na takových mobilech nebo tabletech by tato hra těžko našla konkurenci. A určitě by měla i vyšší hodnocení. Na PC jsme zvyklí na něco jiného, ale musím uznat, že tohle se povedlo.

Pro: Licencovaná vozidla, grafika, efekty, hodně tratí i vozidel, divoká jízda, herní mody

Proti: Absence pořádného poškození, zvuky a hudba