Aokana: Four Rhythms Across the Blue

25.02.2016
26.01.2017
28.09.2019
21.08.2020

Jedná se o futuristickou/slice of life vizuální novelu, ve které je hlavním tématem sport jménem Flying Circus (zkráceně FC). Celá hra se totiž odehrává ve světě, kde byli vynalezené gravitační boty, díky kterým se uživatelé mohou jednodušeji přemisťovat po světě. V rámci těchto bot právě vznikl i FC, který se odehrává ve vzduchu a jde o sportovní disciplínu, kde se proti sobě utkají dva soupeři a vyhrává ten, který během deseti minut získá nejvíce bodů. Hlavní hrdina je s tímto sportem spjatý a když byl malý tak z něj byla vycházející hvězda. Bohužel kvůli nešťastným okolnostem vyhořel a sportu se zřekl. Po několika letech ale dostane nabídku, aby se stal trenérem Flying Circus klubu na své škole a dokázal ho připravit na mistrovství.

Hratelností se jedná o klasickou vizuální novelu s prvky dating simulátoru. Kdy hráč během hry učiní různá rozhodnutí která vyústí v to s jakou ze čtyř hlavních hrdinek skončíte v romantickém vztahu. Hra vyšla pro západ ve verzích s cenzurou, jelikož originál obsahoval sexuální scény. I tak je ale ke stažení dostupný patch, který vám tyto scény ve verzi pro Windows zpřístupní.

@Solidor (18.03.2024 21:22): Jo, máš pravdu opravím. Jak ji tam nemam tak casto na ocich, jsem zapomněl.

Jo ten sport mají dobře vymyšlený a i ty detaily a pravidla či druhy bot pro každý herní styl. Jenže mě to pak prostě nějak přestalo bavit číst. Kdyby se to neřešilo furt i mimo treninky tak to zvládnu. Ale jak píšu je to muj problém ja moc na ty sportovni anime/VN nejsem. Kazdopadne uplne verim ze pro lidi co tohle bavi je to pecka, je to kvalitní.

Jo o tom pokračování přemýšlím, aspoň teda rozsireni Misaki routu, ta mi prirostla k srdci nejvic :)

Tady bude asi především problém ve mě, jelikož Aokana je určitě kvalitní VN. Jenže já jsem u ní ke konci opravdu trpěl a to i přes skvělé charaktery, hezký vizuál a malebnou atmosféru. Což mě opravdu mrzí.

Nejdříve si ale řekněme o čem to celé je. V hlavní roli je tu student Masaya, který dříve byl přeborníkem ve smyšleném sportu jménem FC (je to taková hra na honěnou s létajícími botami) do doby než vyhořel. Poté se tohoto sportu zřekl až do doby než jeho bývalá mentorka (nyní učitelka) ho donutí aby místo hraní toho sportu učil trojici spolužaček a obnovil prestiž tohoto sportu na jejich škole a dovedl i jejich klub do turnaje. A to je vše. Poté se tu primárně řeší tento sport jeho pravidla a do toho je přimícháno i trochu slice of life kdy postavy řeší i své vlastní problémy a život.

Tohle je asi pro mě ten největší kámen úrazu, já prostě se nedokážu plně ponořit do příběhu který je z 80% jen o sportu. Což znamená že postavy v běžné konverzaci si povídají o tom sportu furt, provádějí ho, rozepisují se tu různé taktiky či během toho sportu se sáhodlouze probírá co se děje atd. Mě tohle prostě nebaví, mám radši když je něco více story heavy a postavy mají více prostoru řešit sebe, své okolí a své problémy. Nejlépe pokud je do toho daná nějaká mysteriózní či jen lidská zápletka. Tady se vše točí kolem toho sportu, což je logické ta hra o něm je. Ale čekal jsem že to bude půl na půl a postavy tam budou mít více prostoru pro sebe. A to hlavně i kvůli tomu že se jedná o VN s trochou dating simu. V tom smyslu že si tu vyberete protagonistku a podle rozhodnutí tu pak s ní budete mít route. Jenže logicky i v něm hlavně postavy když jsou spolu sami řeší primárně ten sport a mě to prostě neskutečně a brutálně ubíjelo, že jsem ke konci pak i vyloženě přetáčel všechny popisy zápasů atd.

Jo tohle je prostě můj problém a myslím si že i těch které téma sportu je vedlejší a spíš chtějí romantickou novelu o postavách, tady podle mě budete trpět. Pokud ale milujete věci kde ten sport má prim a do toho je i trochu osobního dramatu, tak vás to nadchne. Postavy tu jsou sympatické a baví, je tu dost příjemný humor a i fajn fan service (který vyloženě není přehnaný). Jsou tu docela dobré vývoje charakteru, soundtrack je špička a celková atmosféra je fakt líbezná, že má člověk chuť v tom světě zůstat a zarelaxovat si na pláních, rozhledech či si nasadit lítací boty proletět to. Jo i dabing je skvělý.

Prostě ta hra není špatná a má v sobě dost péče, mě to ale zkazili opravdu úmorné sportovní monology i popisy a i docela přepálená délka, na kterou celý příběh není tak nosný aby utáhl 40-50h. Takže ke konci už mě to vlastně i nebavilo. Ale jo, pokud milujete sportovní anime tak vás to bude bavit, je to kvalitní. Pokud ale jako já jste spíš přes charaktery osobní dramata či mystery zápletky, tohle by vás mohlo pak umlátit k nudě. Já se pak vyloženě k té hře nutil a i jsem na chvíli hry hrát přestal protože jsem to nechtěl vzdát :D

PS:Hentai scény jsou decentní a milý :)

Pro: Postavy, soundtrack, dabing, některé dramata postav, vizuál, humor, hentai scény

Proti: Úmorný popis sportu, málo dialogů o něčem jiném než sport, příliš dlouhé,