Alone in the Dark 2

Alone in the Dark 2 je za mnou a můžu udělat Ctrl+C, Ctrl+V k tomu, co jsem psal v jedničce. Změn je opravdu minimálně a to včetně grafiky či nešťastného ovládání.

V druhém díle se opět ujímáte detektiva Carnbyho, který se opět vydává do zapadlého panství, tentokrát s poetickým názvem Hell´s Kitchen zachránit malou dívku Grace. Tenhle úkol stál život jeho kamaráda a tak se Carnby vydává odhalit tajemství domu. Tentokrát je příběh přímočařejší, nejsou v něm žádní prastaří bohové ani pradávné rituály a chybí i nějaké originální monstra. Hell´s Kitchen a pirátskou loď pod ním obývá nemrtvý pirát Jednooký Jack a jeho spojenkyně, voodoo kněžka Elizabeth Jarretová a spolu s nimi celá armáda zombie pirátů. Příběh je opět vyprávěn pomocí knih, které Vám představí celou bandu hrdlořezů a také pomocí celkem stylových komixů.

Grafika je opět stejná jako v jedničce. Možná trošičku uhlazenější, ale modely postav jsou děsné a to nemá nic společného s rokem vzniku. Třeba malá Grace vypadá jak nakreslená od malého dítěte. Jediné co potěší je celkem hezký efekt, když se nemrtví rozpadnou na prach.

Hratelnost se trošku změnila. Běhá se opět dvojklikem na dopředu, ale tentokrát to z 90% funguje (oproti jedničce, kde to z 90% nefungovalo). Zmizely příkazy zavřít a otevřít/prohledat, Carnby nyní všechno potřebné najde automaticky. Adventurní hádanky jsou opět vesměs logické a pohodové, opět platí že některé monstra můžete zlikdovat chytrostí (trojzubec či výbuch sudu). Asi dvakrát jsem narazil na nechutný pixelhunting, kdy na zemi ležela mince, které jsem si nevšiml. Přičemž jedna mince byla nutná v lokaci kam se člověk teleportoval pomocí sebraného amuletu a hra si jako pojistku před dead-endem vytvořila hlášku, že nemůžu amulet sebrat. Mazané.

Největší změna je ale v pojetí hry. Ubylo hororovosti a přibylo akce. Už na úvodní zahradě je celá armáda po zuby ozbrojených zombíků (brokovnice, pistole, thompsony) a bohužel ovládání na chlup stejně otřesné jako v jedničce. Poznat kam Carnby míří je nemožné, boj na blízko je taky těžký, protože monstra jsou rychlejší a nenechají Vás ani rozpřáhnout k ráně. Boj tak ze začátku probíhal systémem save/load, protože bych přišel na prvním potvorákovi o všechny náboje. Ke konci jsem se naučil využívat slabostí soupeře - třeba že když si ho zaseknete za roh, střílí do zdi a vy se trefujete. Nebo že stačí příběhnout k střílejícímu soupeři a ten netrefí ani ň a můžete ho zvesela sekat třeba šavlí. I tak nechápu proč autoři přidali zrovna na soubojích, které jsou největší slabinou hry.

Když ale odhlídnu od soubojů, bavil jsem se o trošku víc než v jedničce. Dvojka byla delší, trošku zajímavější příběhově, lokacemi i nápady (hra za holčičku Grace). A grafika byla přece jen trošku uhlazenější. Takže 75%.
Pravděpodobně budu jen jeden z mála lidí, pro které tahle hra znamenala více než jednou zahrát a dohrát. Už jako dítě jsem vyrostl na původním Alone in the Dark a druhý díl pro mě byl příjemným pokračováním.

Osobně jsem se ke dvojce dostal relativně až pozdě zhruba dva roky po jejím vydání. Nikdy nezapomenu na vůbec první pocity z intra a vůbec prvního gameplaye, na které si jako jedny z mála dost dobře pamatuju. Oproti prvnímu dílu tu jsou na svou dobu velmi propracovaná prosředí - hra si umí dobře poradit s exteriéry a velkými rozsáhlými "roomy", mapy jsou prapracovanější, každá postava má samostatně nakreslený 3D model. Hra má díky různým prostředím šťávu a příběh dobře vnímáte i pokud nejste zarytí čtenáři knih (knihy obdobně jako v prvním díle dokreslují pozadí příběhu).

Jsou tu různé logické hádanky, hra díky svojí interaktivitě nenudí a člověk není omezen prostorem (kdykoli se můžete až na výjimky vracet a v podstatě se libovolně pohybovat po mapě). Prostředí je tu hodně a jsou poměrně rozmanitá. Příjemným překvapením je druhá polovina hry, kdy hrajete za dítě a tomu i odpovídají možnosti a interakce s prostředím.

Závěřem - Alone in the Dark 2 má povedený příběh, který se hraje jedna báseň díky rozmanitým prostředím a možnostem, které hra nabízí. Za vyzvihnutí stojí určitě i hudba, která je šitá enviromentům a situacím na míru. Dnešní hráče už asi neosloví, ale určitě si zaslouží nějaký ten retro letsplay, u kterého se člověk nudit nebude.

Pro: hratelnost, rozmanitost prostředí, modely postav, hudba, maximální využití tehdejšího enginu

Proti: než výtka spíš povzdech, z AITD2 byla před vydáním odstraněna část mapy, která byla do hry zpětně přidaná za dalších několik let ve francouzské CD verzi

Druhý díl světoznámé série Alone in the dark je skoro stejně dobrý jako ten první. Hráč se opět dostane do kůže soukromého detektiva Edwarda Carnbyho, který tentokrát vyšetřuje záhadné zmizení dívky jménem Grace Saunders.
Příběh druhého dílu mi připadal ještě zajímavější než příběh jedničky, stejně jako v prvním díle vám i tu k pochopení příběhu pomohou hromady zápisků. Hra má na dobu vzniku solidní grafiku a pěkně propracované lokace. Hra také obsahuje několik pěkných, logických hádanek. Dále musím pochválit povedenou, docela i návykovou hudbu, která perfektně ladí k dané situaci. Stejně jako v minulém díle jsou velkým přínosem všelijaké zvuky a ruchy, které působí velice realisticky. Na rozdíl od jedničky jsem se v tomto díle bohužel ani trochu nebál. Hra je totiž více akční a méně hororová a to mě trochu mrzí. Dále mě naštvala statická nevhodně rozmístěná kamera. I přesto je ale Alone in the dark 2 velice povedená hra, která nedělá prvnímu dílu ostudu a i po spoustě letech je stále stejně zábavná.

Pro: Příběh, hádanky, hudba, roztomilá grafika, lokace.

Proti: Kamera.

Hra takisto ako jednotka AITD má neuveriteľnú, mrazivú atmosféru. Pre niektorých hráčov na svoju dobu nadčasová adventúra. Pre mňa aj dnes. Po dohratí dvojky a jednotky Alone in the dark som sa neskôr nestretol s podobnou atmosférou v hre. Škoda, že na dnešných strojoch túto vec už nerozbehnem. Veľmi rád by som si úžasný zážitok zopakoval...

Pro: originalita, príbeh, atmosféra, grafika:)

Proti: kamera