A Good Snowman Is Hard To Build

25.02.2015
09.12.2015

A Good Snowman Is Hard To Build je roztomilá nezávislá logická hříčka. Jak již samotný název napovídá, obsahem hry je stavění sněhuláků. Hlavní postavou je bezejmenná příšerka, která si ráda staví kamarády ze sněhu a dává jim jména.

Každý sněhulák se staví ze tří koulí - velké, střední a malé. Příšerka je může libovolně posouvat buď od sebe nebo k sobě s tím, že malé koule automaticky vyskočí na větší. Herní plochu představuje komplex vzájemně propojených zahrádek, které se postupně otevírají po úspěšném sestavení sněhuláků. V některých zahrádkách je přímo na zemi sníh. Válením po něm koule nabývají na velikosti, ale jakmile se jednou zvětší, už je nelze znovu zmenšit jinak, než krokem zpět nebo restartem levelu. Jak hra postupuje, přibývá překážek v cestě a obtížnost roste. Po postavení všech sněhuláků je k dispozici ještě tajný, snový level.

Velmi ráda stavím sněhuláky a kdo ne? Proto jsem se vrhla na roztomilou logickou plošinovku A Good Showman. Měla jsem jen jeden úkol – stavět sněhuláky a pár z nich mě opravdu potrápilo. Ocitla jsem se v labyrintu a v každé části bylo tak akorát sněhu k postavení a někdy i více sněhuláků. Dokonce měl každý svoje jméno a podobu.

Jelikož musel mít klasické uspořádání – dole největší koule, pak menší a nahoře nejmenší, pravidla byla jasná. Jenže ne vždy to bylo tak jednoduché. Když už jsem si myslela, že jsem dostavěla všechny, dostala jsem se do jakéhosi snového světa, kde jsem vůbec nechápala o co jde. Nakonec mi došlo, že když je to snový svět musí se tam spát a odpočinout si šlo jen na lavičkách. Nebudu prozrazovat více, ale překvapivě to vedlo k dalšímu stavění sněhuláků ;o)

Hra je tak akorát dlouhá, má v sobě příjemný hudební podkres a grafika je odpovídající k podobné hříčce. Takže proč ne? Příjemná jednohubka.

Pro: jednoduché ovládání, snadno pochopitelné

Proti: na konci mohli dát tvůrci k dispozici dotvoření vlastního sněhuláka (čepice, mrkev,...)

Roztomilá, jednoduchá hříčka s příjemnou animací i hratelností, která místy dokáže polechtat mozkové závity, ale není to nic u čeho byste se vyloženě zasekli, i když obtížnost postupně roste. A kdyby náhodou, tak levely se (většinou) dají střídat, takže se vždycky můžete vrátit zpátky a zkusit to znovu s novým nadhledem. Vhodné pokud potřebujete zabít hodinku a nemáte zrovna nic lepšího na práci.

Pro: grafika, hratelnost, obtížnost

Přátelská logická hra rozvíjející prastarý princip Sokobanu. Grafika je milá, hezká; jednotlivé levely tvoří jednu velkou mapu - do místností lze (a někdy je to i nutné) vcházet různými vchody. Je hezké, že každý sněhulák má svoje jméno a unikátní vzhled.

Levelů ale není moc, hra se dá dohrát za hodinku, hodinku a půl. Řekl bych, že ve hře jsou schovány ještě tajné levely (v adresáři se hrou jsem našel soubory s popisy místností a ty poslední vypadají jako bonusové), ale zatím jsem se po nich přímo ve hře nepídil.

Inu je škoda, že hra není delší, že neobsahuje více herních prvků apod. Každopádně je to milá svižně ubíhající logická hra. A žádná velká výzva. Pohodička.