5 Days a Stranger

freeware
2003 PC
5 Days a Stranger je prvním dílem hororové adventurní série Chzo Mythos od Bena 'Yahtzee' Croshawa. Vytvořena v enginu Adventure Game Studio, přejímá hra herní i grafické zpracování point-and-click adventur ze staré školy.

Hrdinou je Trilby, lupič gentleman, který se vloupá do starého panství s vidinou bohaté kořisti. Záhy však zjišťuje, že z domu není cesty ven a nachází skupinu lidí, kteří zde z různých důvodů byli uvězněni stejně jako on. Dochází k vraždě a Trilby musí v zájmu vlastního přežití v rozmezí pěti dnů vypátrat jak identitu zabijáka, tak i odhalit tajemství celého domu.

Druhý díl je nazvaný 7 Days a Skeptic.

Klasická adventura přinášející snad jediný celkem originální herní prvek - dopředu víte, kolik herního času vám ještě zbývá. Tím "vám" myslím Trilbymu, zloději, který neodolal a vydal se vykrást zdánlivě prázdný starý dům rodu DeFoe.

Na kradení a plížení ve stínech se ale netěšte. Trilby tu potkává několik lidí a zjišťuje, že jsou v domě všichni uvězněni. Navíc tu začíná být nebezpečno...

5 Days a Stranger je sice "jenom" 2D adventura vytvořená v AGS, o to víc ale překvapí, kolik se autorovi podařilo do hry vmáčknout atmosféry. Napětí pomáhá i fakt, že většina hádanek je přísně logických, a hra není příliš dlouhá, takže se pořád něco děje. Postupně na vás tak dům začne působit spíš jako svírající se klec, ze které se nedá utéct.

Příběh je docela slušný, nečekejte ale, že se dozvíte odpovědi na úplně všechny otázky. Tím myslím, že některé vedlejší události jsou zde spíš kvůli efektu.

5 Days a Stranger je prostě zároveň velice příjemná i nepříjemná adventura, kterou snadno dohrajete za delší odpoledne. No a třeba si další den zahrajete 7 Days a Skeptic, lehce navazující pokračování, odehrávající se ale v úplně jiné době a na úplně jiném místě...
Duchařská adventurka která nic nového nenabízí, ale na druhou stranu má své kouzlo. Rozhodně plus je čistě logické řešení hádanek, díky kterým máte pocit, že se pohybujete v opravdovém světě a tak tísnivá atmosféra mystična a úkazy paranormálních jevů jsou díky tomu o to působivější.
Samozřejmě díky jednoduché a nepříliš detailní grafice a téměř úplné absenci zvukových efektů či hudby nemá hra tu sílu vás úplně vtáhnout do víru dění. Příběh nepřináší sice nic nového v rámci žánru, ale má spád a nikterak nenudí a tak se vám stejně jako mě může stát, že hru dohrajete na jeden zátah.
Pokud máte volné odpoledne či večer, není špatný nápad ho strávit s Trilbym.

Pro: logika

Proti: absence zvukových efektů a hudebního doprovodu

Not bad! V rámci Freewarovek a AGSovek tohle patří rozhodně k těm lepším kouskům... Autor si dal docela záležet na příběhu, technickém provedení (animace, ovládání), stvořil nám i poměrně zajímavé postavy s různými úmysly a odlišnou minulostí, vymyslel nám docela logické hádanky a zkrátka ukázal, že i v AGS může vzniknout kvalitní zábava...

Vyčetl bych normálně, že je to krátké, ale to je zbytečné u Free hry... Ty nikdy dlouhý nebudou... A potom možná to, že Trilby nejde už zastavit, když mu dám nějaký příkaz.

Oprašte angličtinu a zkuste si to, jestli máte rádi adventurky ;)

A atmosféra se taky povedla...