3-D Ultra Radio Control Racers

3-D Ultra Radio Control Racers Deluxe: Traxxas Edition, RC Racing

15.11.1999

V době, kdy se na monitorech počítačů již několik měsíců objevovala závodní hra "Re-Volt", vydala Sierra velice podobný ryze arkádový závodní simulátor autíček na dálkové ovládání. Po vzoru staršího "Ignition" byla však hra z pohledu shora.

Hra obsahuje 8 tratí v několika herních módech a 4 ovladatelná autíčka. Lze závodit proti AI nebo poměřit síly s kamarádem v lokálním multiplayeru. Ačkoli hra počtem tratí příliš neohromí, tvůrci vytvořili propracované mapy s důrazem na úsměvné detaily. Závodění a odstřelování oponentů se tak nese spíše v odlehčeném humorném duchu.

O rok později vyšla vylepšená edice hry, která kromě drobných grafických úprav přinesla i nové tratě, herní módy (např. fotbal) či dodatečná autíčka a možnost jejich úpravy.

Tohle je už pro mě spíše nostalgická vzpomínka. Byla to jedna z mých prvních originálních her. Hra, kterou jsem dostal od bráchy k Vánocům a kochal se nad překrásnou velikou voňavou krabicí a nad mega cool názvem. Jenže co čert nechtěl, hra byla na cédéčku, což byla taková ta kulatá lesklá mega moderní věcička určená pro novější hry a co se dává do takové té jiné automaticky vyjíždějící věcičky, kterou měl akorát bohatej kamarádův táta. Můj PC něco takového neznal. :'( Hra se tedy tyčila vystavená v poličce a čekala, až na ní dozraje čas. A když jsem se ke hře nakonec o něco později dostal, byl jsem pochopitelně nadšený.

Z dnešního pohledu jde ale opravdu o hodně chudého příbuzného prakticky současně vydaného Re-Voltu. Kromě několika tratí si hráč může zahrát fotbálek podobný tomu z aktuálně velmi oblíbeného Rocket League a minihru s názvem Battle Ball, jejíž princip spočívá v posouvání hráčem obarvených kuliček do středu obrazovky. Fajnový byl i lokální multiplayer, který ale byl tuším jen pro 2 hráče.

Ačkoli je tratí malinko, jednotlivé mapy jsou docela promakané a každá obsahuje množství různých srandovních vychytávek. Celá hra je laděná do takového mile infantilního vyznění, takže je to vhodná hříčka pro zabavení dětí. Pro současného hráče už ale nemá moc co nabídnout, protože tratě se dají projet za nějakou tu hodinku a nic dalšího "tří-dé últra rádijo kontról rejsrs" nenabízí. Graficky ale hra moc nezastarala. Tvůrci využili izometrického pohledu a grafika tedy kombinuje předrenderovaná pozadí, jednoduché trhavé animace a skutečně ve 3D jsou jen autíčka.

I přes nedostatky mám ale ke hře takový ten specifický pozitivní vztah, který určitě zná každý, kdo s hrami jednou kdysi začínal.

Pro: milá a nezastaralá grafika, jednoduché arkádové závodění, zábavné minihry zejména v MP

Proti: málo obsahu