11-11 Memories Retold

09.11.2018

11-11 Memories Retold je emocionálne založená adventúra, ktorá rozpráva príbeh dvoch vojakov na opačných stranách fronty behom prvej svetovej vojny.

Celou hrou vás prevedú dva charaktery. Prvým je Harry, mladý nádejný fotograf, ktorý sa na frontu dostane náhodou. Jeho príbeh začína 11. novembra 1916, vo chvíli kedy opúšťa Kanadu, aby sa v Európe pridal na západný front. Harry sa chce presláviť a získať srdce ženy, do ktorej je zamilovaný. Druhým charakterom je Kurt, nemecký inžinier, ktorý stavia útočné vzducholode. Jeho syn zmizol na bojisku a nikto nevie, kde je v skutočnosti. Preto sa Kurt vydáva na púť po bojovej línii, aby našiel svojho syna. Oboch hrdinov spája hlavne snaha uchovať svoju ľudskosť a v zdraví sa vrátiť ku svojim milovaným.

Vizuálna stránka titulu je založená na unikátnom rozmazanom maliarskom štýle, budiacom dojem olejomaľby a okamihmi pokoja i beznádeje vás sprevádza dabing hercov Elijaha Wooda a Sebastiana Kocha v úlohách Harryho a Kurta. Atmosféru dokresľuje orchestrálna hudba, ktorej autorom je Olivier Deriviere.

Hra má dovedna až šesť rôznych koncov, pričom dejovú líniu ovplyvňujete niektorými dôležitými rozhodnutiami, napríklad či niekoho zachránite, alebo zastrelíte. Harry posiela svojej priateľke fotografie spoza oceánu a je na vás zvoliť, či ju potešia alebo nie. Na základe vyvolanej emócie potom dostávate adekvátnu listovú odpoveď. Kurt zasa odpisuje svojej dcére a vy volíte, kedy zaklame, kedy je predostrie krutú pravdu a kedy radšej nebude písať o ničom dôležitom. Môžete zbierať aj rôzne zberateľské predmety reprezentované bielymi rotujúcimi listami. Pre odomknutie bonusového obsahu spravidla musíte nájsť minimálne dva listy rovnakej kategórie.

Pohádka o Velké válce. A domnívám se, že vaše hodnocení hry bude záviset na tom, jestli to je podle vás účel, či nikoliv. Já zastávám druhý názor. Hra totiž nakousne pár nepříjemných, vážných témat, ty ale mají na hl. postavy jen pramalý vliv a dále je sráží pocit, jakoby byli hl. hrdinové spíš na výletě než na frontě. A to dokonce i když se jedna z postav dostane do vězení, které připomíná dětský tábor. Příběh proto ve mě nedokázal vyvolat žádné hlubší emoce.

I když je hra už v základu dost přímočará, nebál bych se některé "gameplay" pasáže vystřihnout, protože nejsou originální, challenging, ani zábavné a jen zdržují. Ať už jde o stealth pasáže, opravu porouchané techniky, nebo navádění lodě skrz minové pole.

Co si zaslouží pochvalu je grafika, která připomíná olejomalbu. Nebolí z toho oči, není to nepřehledné a umě to skryje dost nedodělků. Tento graf. filtr se mi však samovolně několikrát v průběhu hraní vypnul a pomáhal jen restart hry. Bez toho filtru je totiž grafika neskutečně ošklivá.

Shrnutí: Přesně ten typ hry, který neurazí ani nenadchne. Titul má pěknou grafiku a slušný závěr, ten zbytek je ale trochu zývačka. U hraní jsem však netrpěl.

9. bod herní výzvy 2019 (hardcore)
Příjemné překvapení. Na walking simulátory, nebo méně přezíravě hry, jejichž hlavní smysl je pozorovat příběh vystavěný vývojáři bez většího hráčského inputu, většinou moc nejsem, ale 11-11 si mě docela získalo.

Nedá se upřít, že příběh je vlastně docela jednoduchý, občas až příliš optimistický a v míře větší než malé spoléhá na náhody milion ku jedné, ale forma, kterou byl vyprávěný, mi přišla velmi působivá a výkony obou hlavních představitelů přesvědčivé. Což mi ke spokojenosti stačilo. Z celé hry na mě největší dojem zanechaly dvě bitvy, hlavně ta druhá u Passchendaele v oblaku smrtícího plynu a hledání mrtvých vojáků v poli máku. V kontrastu s těmi poklidnějšími částmi zafungovaly tak, jak měly.

Kurta jsem si z dvojice hrdinů oblíbil víc a předpokládám, že to bylo tak nějak i záměrem autorů, jelikož od začátku bylo jasné, že vyvrcholení se bude točit primárně kolem něj. Ale přiznám se, že finální zvrat jsem neodhadl. Oceňuji i šest možných zakončení. Na druhou stranu se opět vyskytl klasický nešvar, že váš konec závisí jen na volbách během finálních pěti minut hry.

Velmi se mi na hře líbilo velké množství zcela nepovinných, malých detailů, rozhovorů, miniúkolů a interakcí, poschovávaných po lokacích a zdárně přispívajících k imerzi. A i když ne všechny gameplay části byly nějak extra zábavné a některé až zbytečné (poskakování s kočkou), minimálně musím ocenit snahu o ozvláštnění hratelnosti. Dokonce mě i bavilo sbírat collectibles a číst si z nich získané zajímavosti z první světové války.

Grafická stylizace je sice zajímavá a v pohybu, kde se barvy přelévají jedna do druhé, vypadá o dost lépe než na screenshotech, ale upřímně bych si hru dovedl představit i v trochu detailnější grafice. Chvílemi jsem se v lokacích, hlavně těch temnějších, ztrácel a některé emocionální scény by si zasloužily propracovanější mimiku postav. Ale záměr autorů se víceméně povedl tak, jak měl. Taky bych se mohl pošťourat v bugách a někdy nemotorném ovládání, ale nikdy nešlo o nic závažného, co by mi kazilo zážitek ze hry, takže to nechám plavat. Výhrad však nemám k skvělému soundtracku od Oliviera Deriviereho, který opět potvrzuje, že je prostě machr a daří se mu, na co sáhne.

Nabízí se srovnání se starší adventurou Valiant Hearts, taktéž o první světové a taktéž od režiséra Yoana Fanise, ale k té jsem se bohužel stále nedostal. Něco mi ale říká, že až ji příští rok konečně doženu, bude se mi líbit minimálně stejně jako 11-11. Pokud na tom jste obráceně, berte to jako mé doporučení zahrát si tuhle, trochu nešťastně a nezaslouženě zapadlou, adventuru.