Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Martin • 33 let • ČR - kraj Ústecký

Komentář

Přejít na komentáře

King's Bounty: Dark Side

  • PC 85
Čtyřikrát a stále poprvé.

Pokud jste hráli první díl, tak jste hráli i všechny ostatní. Proč tedy jít do Dark side?

1 - Hra za zlo. V Dark Side máte možnost hrát za vůdce jedné ze tří ras - Orka, Upíra, Démonku. Na základě vybrané rasy určité bonusy při najímaní jednotek. Ačkoliv většina dostupných jednotek se nacházela již v prvním kings bounty, žádný z předchozích dílů Vás příliš nemotivoval k jejich najmutí. Získané předměty vám často daly bonusy k lidským/elfských/trpasličím jednotkám, takže vzít si do party nemrtvého se prostě nevyplatilo. To podpořil i fakt, že hodné rasy a zlé rasy se většinou nenávidí a smíšená armáda ztratila dost ze své morálky. V Dark Side si však konečně tyto rasy můžete užít naplno.

2 - Public relations management. Po třech dílech, kdy jste hráli za klaďase, je zlo ve vážném ohrožení. Během hry tedy musíte zapůsobit na veřejnost a získat pár nových rekrutů. A to ať už články v novinách o tom, jak holky přece nechtějí hodné kluky nebo zfixlováním nějakých těch voleb a dosazení vůdce, který je zlu nakloněn.

3 - Questy. Tento bod je tak trochu plus i mínus. Na jednu stranu se mi fakt líbí, že hodně sidequestů se ani nezapíše do deníku, dokud je nějak nerozvinete. Musíte tedy velice pozorně číst každý rozhovor, jinak vám snadno může něco uniknout. Na druhou stranu je zvláště později poněkud otravné, když máte rozdělaných 20 questů a kvůli omezenému deníku nevíte, kam jste to vlastně měli jít nebo co přesně máte udělat, protože do deníku se zapíše jen základní zadání - jdi a udělej tohle, ale už nevíte jak přesně. O něco komplexnější questy jsou však rozhodně krok správných směrem.

4 - Postavy. Další z těch ne úplně pozitivních bodů, ale i u postav jsem pociťoval menší posun. Během hry na některé, které budou profíci ve svém oboru. Pokud tedy například budete mít quest, kde musíte někoho otrávit, tak vždy stojí za to si zajít za čarodějkou do Portlandu, která se na jedy specializuje. Třeba vám dokáže pomoci i přes to, že během úkolu se o ní nikdy nezmínil. Přidává to další vrstvu k některým charakterům, které již nejsou pouze zapojené do svého questu. Mínusem však stále zůstává velice omezená nabídka rozhovorů, kde nemáte příliš možností vést rozhovor určitými směry.

5 - Dračí měna. Pokud máte v úmyslu si do armády vzít nějakého toho draka, musíte si za něj něčím zaplatit. A jak je známo draci mají rádi princezny. Silně tedy doporučuji si všechny unesené princezny hezky schovat, ať máte čím platit :D.

6 - Absence bossů. Pokud jste v předchozích dílech neměli rádi ty velké bosse (například Kraken), tak se můžete radovat. V tomto díle je nenajdete. Pokud jste je však měli rádi, započítejte si to jako mínus.

7 - Doplňování jednotek. Kromě klasického najímaní jednotek máte možnost si další jednotky přímo vytvořit. Pokud vyhrajete bitvu proti lidem/trpaslíkům/elfům, část nepřátel získáte jako zajatce, které poté můžete obětovat a získat tím některé démonské jednotky do své armády. Druhou možností je zajatce zabít a oživit jako nemrtvé.

Další novou možností doplňování armády je pomocí Blood priestess. Jedná se o jednotku, která může zabít jednu z vašich jednotek a doplnit tím stavy jiné jednotky. Například pozabíjí vaše orčí válečníky a obratem vám vrátí několik šamanů.


Zbytek věcí asi ani nestojí za zmínku. Souboje jsou stejné, pohyb po mapě je stejný, vizuál je stejný, soundtrack je skoro stejný. Jediná další odlišnost je velice časté padání, které se předchozích dílů netýkalo. S tím však vývojáři snad něco časem udělají.

Pokud tedy se sérií Kings bounty začínáte, klidně můžete začít tímto dílem. Osobně ho považuji za ten nejlepší díl ze série, ale to převážně kvůli tomu, že hrajete za zlo a nepůsobí to tedy tak stereotypně. Nebýt to tak zatraceně podobné předchozím dílům, tak bych klidně dal hodnocení ještě lepší.

Další odlišnosti jsou spíše minimální až prakticky neexistující, a pokud se vyhnete třetímu dílu (Warriors of the north) tak každé Kings Bounty představuje kvalitní hru.

Pro: Hra za zlo, questy, sněhurka.

Proti: Padání hry, minimální inovace oproti předchozím dílům, omezený deník, některé herní mapy jsou doslova odfláklé (mluvím převázně o DLC Dark side Cookies).

+21