Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
jones1240

jones1240

Ondřej / 20 let / ČR - kraj Praha

Komentáře

« Novější Starší »

A Way Out

 • PS4 60
Svěží, originální, zajímavý příběh spolu s charaktery na kterých vám bude záležet... no nic z toho tady nečekejte. A Way Out totiž nabízí mizerný scénář, směšné dialogy, okaté hraní na city a i příběh který má větší spoustu logických mezer. To na čem ale hra stojí je co-op a hromada různých miniher či quick-time eventů které vás vždycky s kamarádem navnadí hrát dál. No každopádně jdeme si to více rozebrat... každopádně varuji slovo mizerný scénář tu budu opakovat asi až křečovitě často ! :D

Celé dobrodružství začíná ve vězení ve kterém se nově ocitá Vincent který se brzy po svém ubytování seznámí skrze bitku s Vincentem. Pokud se o hru trochu více zajímáte tak jste o "proslulé" vězeňské bitce určitě slyšeli, jde totiž o to že vypadá neskutečně efektivně. Kamera během ní kolem vás krouží a plynule přechází z jedné postavy na druhou. Takovéhle scény jsou právě hlavním hnacím motorem celé hry. Abych ten příběh takhle ihned nezazdil tak ještě zmíním což už asi pro vás spoiler nebude, že se i z vězení dostanete a hra vás tak nějak seznamuje s poměrně nudnou a fádní historií postav. Samotná historie a život postav bohužel selhává v tom že není představena zajímavě a kvůli herní době i značně urychleně a vám je to celé úplně jedno. Nemluvně o tom že vám bude od začátku jasné že se něco úplně posere a konec bude emocionálně tlačit na pilu.

Během hry také naprosto nefungují dojemné momenty které by vás měli nějak chytit za srdíčko... bohužel se u nich chytíte spíše za čelíčko. Například scéna kdy se jeden z hlavním protagonistů setkává se svým dítětem ta scéna kvůli nedostatku prostoru vyznívá do prázdna a je tam jen aby jí tvůrci mohli stereotypně a okatě hodit do závěru. Když už kritizuji příběh tak nesmím opomenout i místy otřesné dialogy které místy bolí a jsou psány dost nudně. Hra také sama neví jestli chce vyprávět nějakou buddy road trip komedii nebo Thriller, nic jí z toho ale nejde. Scénář jak jsem zmiňoval je fádní a mizerný z důvodu že mu schází nějaký prvek originality a celý příběh vlastně naprosto vyšumí do prázdna a slouží jako důvod k tomu aby jste se naháněli po různých lokacích.

Postavy jsou klišé a ničím zajímavé figurky pohánějící děj kupředu, jsou vám jedno, nejsou ničím zajímavý a jejich charakter a osobnost je až příliš vyhraněná a svázaná... takže NUUUDÁÁÁ

Teď ale přijde menší salva pozitiv. Celá hra jak jsem zmiňoval výše staví na super akčních sekvencích a minihrách. Je pravda že hodně akčních scén spočívá v tom že někam běžíte či mačkáte v quicktime eventu ale ono je to prostě zábavné když se to střídá s kámošem a vy pak vidíte jak on si počíná, navíc kamera a celkově provedení je opravdu na skvělé filmové úrovni a jde tam jasně vidět proč je Josef Fares uznávaný režisér akčních scén. Super také je že se budete bavit nad tím jak spoluhráč něco zmrví či budete při pádlování na sebe řvát kdo bere jakou stranu. V těchhle částech je hra super a s kamarádem se u toho budete poměrně dost bavit.

Pak ale přijde část adventurní... Ta slouží jen k tomu aby se natáhla herní doba. Navíc ty adventurní úkony jsou výběr z toho nejhoršího co může tento žánr nabídnout. Ukázková situace je například ta kde musíte propašovat kámoše ve vozíku na prádlo. Nejdříve vezmete volně ležící prádlo to tam hodíte, pak tam vleze kámoš a dostane se do další místnosti. Vy následně rozpoutáte hádku tím že řeknete že kolega vedle něj říkal nevhodné věci o jeho matce a konec. Tadáááááá, fakt zábava co ? Nebo když musíte vyměnit pneumatiku to je taky úmorná scéna.

V těchto momentech jsme s kamarádem mluvili o tom co je nového a pili kafe, bylo nám jedno co se děje, mechanicky jsme to vykonali a hra pokračovala. Právě když už se u hry začnete hodně nudit tak vám tam v pálí akční sekvenci co vás napumpuje a díky tomu jste hru schopni dohrát. Jo a přestřelky na konci kdy hra ze sebe dělá TPS radši ani nebudu zmiňovat jelikož jsou kostrbaté a dost nepohodlné díky adventurnímu pohybu postav.

Celá hra je jinak dost lineární pouze s několika odbočkami kdy něco můžete udělat jen podle Vinceta nebo Lea a musíte se s kámošem shodnout jakou cestou to bude, po chvilce se ale zase body protnou a volba nebude mít prakticky žádný vliv na příběh.

Co se týče grafické stránky tak na PS4 bylo několik glitchů a grafických chyb nemluvně o tom že místy obličeje postav vypadali neskutečně ošklivě a jindy zase pěkně. Vizuál hry ale je na dobré úrovni a takové lesní lokace vypadají nádherně.

No je čas na finální sumarizaci: A Way Out stojí na adrenalínové akci kterou si s kamarádem užijete, jinak se jedná o chladně udělanou hru která je jedno velké klišé a ještě ke všemu MIZERNĚ NAPSANÉ. Pokud si tu hru váš kámoš koupí určitě to s ním zkuste, dejte to na jeden zátah a nejlépe u jednoho z vás doma, nebo to kupte ve slevě. 899 Kč mi upřímně přijde trochu moc na to jaká hra je, místy jsem měl totiž pocit že hraji nějakou budgetovku s dobrými nápady které dělá distribuci TOP CD a prodává jí v Globusu.

Pro: Akční sekvence, kamera a filmovost, některé nápady, s kámošem je to zábava

Proti: Mizerný scénář, umělé hraní na city, špatné a plytké dialogy, adventurní části, postavy, nevýrazný soundtrack

+6+8 / -2

Kelvin and the Infamous Machine

 • PC 50
Kelvin and the Infamous Machine staví na poměrně bizarní premise která na první pohled slibuje zábavnou a skvěle vtipnou záležitost ve stylu legendárního Monkey Islandu. Jedná se vlastně o to že hlavní hrdina pomáhal profesoru Lupinovi spolu se sličnou asistentkou sestavit stroj času který no je ve formě sprchy. Ne dlouho poté co stroj úspěšně sestaví se profesor zblázní a odcestuje zpátky v čase s cílem ukrást a připsat si výtvory a úspěchy slavných umělců a vynálezců.

Jop, příběh podle premisy slibuje pořádnou humornou jízdu ale opak je pravdou. Humor je tu po většinu času poměrně trapný a levný, naštěstí se ale občas najdou i kvalitní výjimky a já se párkrát lehce zasmál. Tyto světlé humorné okamžiky bohužel nezvrátí hru od toho aby se ke konci nestala poměrně repetitivní a okoukanou. Může za to hlavně podivná nevyvážená kadence humoru a pořád poměrně stejná náplň úkolů.

Vy totiž vždy přicestujete do nějakého období kde profesor něco pokazil a vy to prostě jdete napravit a tak pořád dokola, žádné zvraty, žádný využitý potenciál a vám to po nějaké hodince začne lézt poměrně krkem. Na druhou stranu abych hře nekřivdil tak nějaké fajn narážky a vtípky se tvůrcům povedli ale přeci jen pořád se jedná o nevyužitý potenciál když měli k dispozici různé malíře či umělce.

K tomu že ve hře nejsou žádné zvraty a celý děj se okouká přispívají i postavy, hlavně ta hlavní ke které prostě nepřilnete, je to totiž takový charakterový hybrid, podivná směsice která nemá ani nějaký zajímavý charakter (mrkám na tebe Pankráci). O asistence i postavách ostatních mohu říci to samé, není tam žádná nezapomenutelná postava či moment, prostě celé je to takové prázdné.

Co se ale na druhou stranu povedlo, tak to je grafické zpracování které lahodí oku a tak nějak jsem díky němu byl schopný hru dohrát i když se značným odporem. Co se týče hudby tak ta je příjemná ale jako celá hra vám z hlavy rychle vyšumí.

REKAPITULAČKA NA ZÁVĚR!!! Kelvina jsem sledoval od doby oznámení a těšil jsem se až vyjde bohužel se mi dostalo trpkého zklamání a já mohu hru doporučit jen nováčkům v adventurním žánru jelikož co se týče obtížnosti tak je hra poměrně jednoduchá. I když no... když to tak promýšlím, ona by tahle hra mohla i nováčky v žánru odpudit :O

Pro: Grafický kabátek, příjemný hudební podkres a pár povedených vtipů

Proti: Plytkos, charaktery, nevyužitý potenciál, laciný a trapný humor, repetetivnost zápletky

+11+11 / 0

Silent Hill: Origins

 • PS2 85
Docela neprávem kritizovaný a ne moc oblíbený Origins byl pro mě vskutku velkým překvapením a nemohu jinak než ho zařadit jak k jednomu z nejlepších dílů ze série ale také ho označit za jeden z nejlepších herních hororů. Já vím, já vím, asi až zbytečně moc silné tvrzení... no ale aby jich nebylo málo tak ještě řeknu že mě Origins bavil více než druhý díl !!! No ale radši se vrhněme na příběh.

Děj se odehrává několik let před prvním dílem, kdy sledujeme truckera Travise který si zkracuje cestu přes městečko Silent Hill dokud neuvidí na cestě malou holčičku. Ta ho po chvilce zavede do hořícího domu, kde Travis najde skoro uhořelé tělo malé holčičky po jehož vynesení z domu po chvilce omdlí. Následně se probere na lavičce uprostřed Silent Hillu a začíná jeho strastiplná cesta a boj s jeho vlastní minulostí.

Co se týče příběhu tak ten je tady mnohem výpravnější než v dílech minulých od "Teamu Silent". Je tu totiž daleko více cut-scén které jsou kvalitně zpracované a skvěle vás vrhnou do děje, navíc je díky nim příběh daleko více čitelnější. Do toho ještě příběh rozvijí různé písemnosti které jsou roztříštěny po různých lokacích a skvěle vám skládají to co se asi v hrdinově minulosti či na daném místě událo. Žánrově bych tento příběh řadil k Psychologickému Thrilleru, jelikož příběh ohledně kultu je tu trochu zatlačen do pozadí a my se věnujeme tomu co tu Travis v minulosti prožil, a musím říct že to byla dobrá volba. Ono vlastně odhalování hrdinovi minulosti je to co vás žene kupředu a i když ke konci je příběh lehce předvídatelný tak vás bude pořád bavit a hlavní postavě budete fandit. Holt Travis je sympaťák a i jeho motivace prostupovat Silent Hill peklem mi přišla logická.

U Travise ještě chvilinku zůstaneme, a to z důvodu jelikož hodně hráčů či recenzentů tvrdilo že tu chybí faktor strachu. To je prý zapříčiněno tím že náš trucker je větší drsňák než předchozí postavy v sérii a má k dispozici více zbraní. Tomuhle tvrzení bych si dovolil oponovat, on vlastně Silent Hill nikdy nebyl o nějakém strachu jako spíš o znepokojení, divném pocitu a hlavně o hutné atmosféře. Ta tu je, bohužel ale jen v interiérech, jelikož když se pohybujete venku tak vám hra hází do cesty až příšerně moc silné a rychlé nepřátelé a vy nemáte vůbec možnost se pokochat městečkem. Trochu to připomíná cestování Silent Hillem za doprovodu pterodaktylů a pejsků z prvního dílu. Naštěstí v budovách se tohle zas až tak často neděje, navíc ta atmosféra pořád hutná je a to i díky skvělé hudbě od Akira Yamaoky, který opět nezklamal.

Když už jsem nahoře nakousl že je k dispozici více zbraní tak musím říct že to není na škodu a docela dost se to i hodí k hlavnímu hrdinovi. Vy tu totiž nově můžete sebrat malou televizi, židli, skříňku či nevím co ještě a jednorázově s tím majznout nepřítele po hlavě, což se někdy opravdu hodí. Dále je tu ještě nově opotřebování zbraní což může štvát ale podle mě to umocňuje zážitek, takže já to docela uvítal.

Když už jsme u novinek tak by se hodil i zmínit nový herní prvek který spočívá v tom že vcházíte do jiné reality Městečka Silent Hill skrze zrcadla. Vcházení do jiné reality je důležité z důvodu aby jste se dostali někam dále, jelikož v tomto spočívá velká část hádanek. Jde třeba o to že v realitě máte zablokovaný průchod, nebo nemůžete najít nějaký předmět tak je potřeba jít do alternativní reality kde je vše jinak a tam to vyřešit. Upřímně tohle může být to nejvíce frustrující na celé hře, jelikož vy místy nemáte absolutní ponětí co třeba po vás hra chce a to i v moment že vám dává indicie. Ono totiž to přebíhání do skrze zrcadla může být místy poněkud zmatečné.

Samotné hádanky mi ale přišli dobře zvládnuté, lehce zvrácené a místy i poněkud nápadité takže tady žádné výtky. Pochvalu si zaslouží ještě dabing a ještě jednou soundtrack, který mi přišel naprosto famózní a jeden z nejlepších ze série.

No nebudu to déle rozpitvávat... SIlent Hill Origins nedělá sérii ostudu a jedná se o skvělé pokračování s dobrým příběhem, místy s fajn monstry, výtečným soundtrackem, dobrou atmosférou a prostě se vším co má dobrý Silent Hill mít. Občas sice může být dosti frustrující ale to si myslím že hře odpustíte.

Hrál jsem PS2 verzi kde podle mého je grafické zpracování dosti povedené.

Pro: Postavy, příběh, atmosféra, některé hádanky, písemnosti, soundtrack, filmečky

Proti: Přehršel silných a rychlých nepřátel ve městě, místy zmatečné přebíhání do jiné reality, pro někoho ovládání

+10+10 / 0

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel

 • Vita 85
Na úvod by se asi slušilo a patřilo vás varovat nad tím že tento komentář bude nejspíše extrémně dlouhý a stejně tak rozepsaný jako celé dění v této hře, proto nejspíše doporučuji ne moc oddaným čtenářům sáhodlouhých komentářů aby přeskočili na finální sumarizaci která vám řekne vše co by vám mělo poradit zda je tato hra pro vás.

Nebudu skrývat to že tohle celé dobrodružství pro mě byla jedna velká emocionální jízda u které jsem i na konci brečel což se mi už opravdu dlouho u hry nestalo. Trails of Cold Steel je opravdu hodně speciální hra, která se navenek tváří dá-se říci až naivně snílkovsky, ale opak je pravdou. Celý příběh je totiž vyprávěn s velkým citem a zabývá se tu jak rodinnou, přátelstvím, tím jakby si lidé měli pomáhat a nezbrojit proti sobě jen kvůli rozdílné vrstvě apod. Ano tyto témata jsou poměrně klišé ale nezažil jsem hru která by to dokázala tak citelně provést, a navíc když si myslíte že je to celé naivního charakteru tak vám vrazila obrovskou kudlu do zad a zatočila s ní.

Abych vás ale ještě uvedl do děje tak se tu vžijete do kůže Reana Schwarzera který je čerstvým studentem v Thor Millitary Academy do které spolu s dalšími lidmi z různých vrstev byl vybrán do speciální "třídy 7". Ta je jako první třída na škole složena ze studentů různých vrstev a to má taky za následek vtipné konfrontace mezi spolužáky apod. Tato třída je poměrně speciální a má testovat nové vybavení co má pomáhat při soubojích a tak, nebudu vás tím zatěžovat. Jednoduše s touto třídou jsou velké plány ale to se ve hře dozvíte sami.

Hlavním bodem všeho jsou postavy a dialogy, ty jsou sepsány skvěle a lidsky. Každá postava ve vás zanechá nějaké pocity a zapůsobí na vás něčím. Nutno i podotknout chemii mezi charaktery která funguje na jedničku a opravdu máte pocit že to jsou dobří přátelé co za sebou stojí a záleží jim na sobě. Je sice pravda že se občas hra nevyhne pár klišé dialogům či až moc okatým scénám kdy vašeho hrdinu tvůrci často staví do trapných situací s jednou z vašich spolužaček (většinou lechtivého charakteru). Jinak je ale vše na perfektní úrovni a hodně charakterů mi přirostlo k srdci, také zmíním že na plejádu různých výstředních a zajímavých postav je hra opravdu pestrá. To ale neznamená že by hra byla nějak extrémně bláznivá, to ne. Přijde mi že se v rámci JRPG drží docela při zemi a je určitě méně ujetá než Persona 4. Nechápejte mě špatně humor tu je, ale většinou je milý, lehký a určitě tu nečekejte nic klasicky Japonsky ultra ujetého. Proto si také myslím že Trails může být docela dobrým startovacím bodem pro lidi kteří zatím JRPG neokusili.

Všechny postavy jsou zasazeny do skutečně promyšleného a skvěle vytvořeného světa který se už buduje od začátků série The Legend of Heroes které byli zasazeny do jiných koutů toho světa. Příběh v tomto díle se odehrává v Erebonii kde proti sobě vedou boj Aristokraté a Reformisté. Co musím pochválit je to že Erebonie působí stylem že má svojí kulturu, historii, pověsti, tradice... Opravdu to celé působí skvěle a vývojáři se vás místy i až moc snaží krmit různými pohledy do konfliktu co se v zemi děje či do vás hustí hromady informací ohledně jejich světa. Proto taky doporučuji hru hrát bez nějakých extra dlouhých pauz jinak by se vám to jako mě v polovině mohlo vytratit z hlavy. Informací, faktů a politických věcí je ve hře až až a někdy vás to opravdu může lehce přecpat že se v tom i budete ztrácet pokud nějaké detaily zapomenete. Skrz to aspoň vidíte kolik úsilí do toho tvůrci dali.

Jak jsem naznačil že se tam místy až příliš rozebírá historie či politika tak to samé platí pro dialogy obecně. Hra je totiž neskutečně ukecaná, jakože dost. Jsou části kdy skoro přes půl hodinu jen postavy něco řeší a vy jen sledujete dění a nic neděláte a do toho vám hra mezitím dá sem tam možnost hru uložit jelikož se k hraní ještě nějakou dobu nedostanete. V tomhle podle mě může být kámen úrazu pro hodně hráčů, přeci jen ne každý je schopný vstřebat skoro hodinu plnou dialogů. Naštěstí dialogy jsou napsány skvěle a opravdu jen v hrstičce případů se mi stalo že jsem dialog přeskočil. Většinou to bylo kvůli tomu že vám postava opakovala fakt který už dávno víte a znáte.

Co se týče samotné herní náplně: Jste student a každý měsíc jste se třídou vysláni na takzvané Filed Studies kde jezdíte do různých městeček v Impériu a poznáváte rozličné kultury apod. Vždy se tam ale přimotáte k nějakému vážnému problému/konfliktu který řešíte a dá vám pohlédnout za oponu toho co se v Impériu řeší, do toho ale také řešíte vedlejší úkoly co vám byli přiřazeny. Co vám skončí Filed Study tak jste pár dní ve škole kde máte Free Time ve kterém máte možnost zlepšovat vztahy se spolužáky nebo i nastartovat náznak nějaké romance a plníte do toho úkoly které vám přiřadila škola. No a asi takhle to jde po celou dobu hry, ono se to může zdát stereotypní a místy si i řeknete v pozdější fázi hry něco ve stylu "Jej to se na tom Field Study zase něco posere" ale ve chvíli kdy už vám to přijde trochu zacyklené tak hra vytáhne triumf a celé to nabere na obrátkách.

Pak je tu ale ještě stará školní budova kterou musíte ve Free Timu vždy jít prozkoumat a upřímně je to neskutečný voser. Je to jednoduše typický debilní dungeon který vždy proběhnete prosekáte a na konci každého patra čeká boss. Chápu že to funguje jako takový trénink ale je to nudné a člověk si při tom vzpomene na strašné dungeony alá Persona 4. Je sice pravdou že hráč dostane trochu uspokojivé vysvětlení proč do té budovy leze ale i tak je to jedna z nejnudnějších a nejzbytečnějších částí která tam je místy i proto aby zbytečně natahovala herní dobu. Naštěstí každé prozkoumání netrvá moc dlouho takže se to dá v pohodě přežít.

Když jsem ještě nakousl výše ty Field Studies tak musím zmínit že města či vesničky které během nich navštívíte jsou vždy rozličná a nabízí jiný pohled na to co se děje a dokonce oplývají svojí kulturou, zvyklostmi i vzhledem či jinou atmosférou. Člověk pak má opravdu takový ten pocit že ta Erebonie je živá a fungující.

K tomu ještě přičtěte skvělou hudbu která vždy dokáže správně naladit a výborně dotváří atmosféru v různých situacích či v prostředích. Soundtrack je opravdu vypiplaný a funguje skvěle i samostatně, za něj opravdu velký palec nahoru.

Co se týče grafické stránky tak ta je fajn a rozhodně neurazí, bohužel ale na PS Vitě jsou místy v živějších lokacích docela dost velké propady FPS. Nevím zda tím trpí PS3 verze ale tady je to místy docela dost brutální. Každopádně mi to nijak extra zážitek nekazilo.

V rychlosti ale jen nastíním soubojový systém který je klasický turn based jako třeba v Personě či v obdobných JRPG hrách.

No doufám že jsem vypsal všechno ale radši pro sumarizaci. Trails of Cold Steel je opravdu citová jízda kdy jsem i ke konci hry brečel, a to se mi nestává často. Najdete tu skvělé postavy, výtečný soundtrack, zajímavý svět se svojí historií, přes 120 hodin herní doby, povedený anglický dabing, zajímavý příběh a spousty dalšího. Rozhodně povinnost pro fanoušky žánru a pro nováčky skvělý start v Japonské tvorbě. Radši dejte Trails než debilní pátou Personu která oproti této hře působí jako vykastrovaný západní titul hrající si na Japonce.

Pro: Soundtrack, postavy, dialogy, svět, příběh, atmosféra, délka

Proti: školní budova, pro někoho až moc velká nálož dialogů, propady FPS

+9+9 / 0

Kathy Rain

 • PC 60
Jednoho večera jsem měl dá se říci takové procitnutí a uvědomil jsem si že jsem opravdu dlouho nehrál žádnou adventuru a že už se prakticky nemohu kasat titulem který jsem sám sobě dal a tím je: "Velký hráč a milovník adventur" jakmile jsem si toto uvědomil záhy jsem se cítil zvláštně a zpoceně. Ihned jsem prolistoval hry co vlastním na GOGU a instinktivně jsem si pustil Kathy Rain. Teď určitě čekáte že ta hra ve mě vzbudila chuť po adventurách ale opak je pravdou. Kathy Rain je zklamání, celou dobu jsem totiž měl pocit jako bych hrál špatnou verzi Gabriela Knighta se zápletkou která tu byla nesčetněkrát akorát je tu trochu jinak podaná, no ale to vše vysvětlím níže.

Vžijeme se tu do Kathy která od své Geeky spolubydlící zjístí že jí umřel děda, no a tak mu jede na pohřeb a dozví se o záhadě která jeho smrt sužovala. Hlavní hrdinka je tvrdá slečna takže se rozhodne že objasní to co se dědovi stalo. Ze začátku na mě celý příběh působil poměrně příjemně Mysteriózně a postavy mi byly sympatické a zajímalo mě co se s nimi stane pak to ale celé šlo do kopru, naznačené linky s postavami zmizeli a celý příběh sklouzl opět do pseudo kulto- náboženské patlaniny.

Nevím zda je to mnou když mám tolik rád Mysteriózní žánr a různé záhady ale tady to celé působilo tak prázdně, totiž necítil jsem žádné napětí, nezajímalo mě jak to skončí ve výsledku mi i postavy byli jedno a to je podle mě dost špatné znamení. Přišlo mi že tvůrci nedokázali ani správně vykreslit městečko ve kterém se hra převážně odehrává ani tu atmosféru nedokázali pořádně vyždímat, spíš to někdy působilo opravdu křečovitě. Zmíním třeba poslední část která byla neskutečně trapná, úsměvná a působila jako vykrádačka snad všech Mysteriózních příběhů "Musíš čelit svým strachůůůůům" jsem rád že si tam trochu z toho i tvůrci udělali legraci ale i tak.

Dalším aspektem co kazí atmosféru je hudba, nechápejte mě špatně hudba je kvalitní ale vůbec ve vás nevyvolá emoce a ani se nemění když je climax nějaké situace. Například u vaší babičky hraje hudba která vám nic neřekne, necítíte zní žádné emoce a vše proto na vás působí ploše. Dovolím si srovnat se scénou z Gabriela kdy sedí u své babičky. Ta scéna díky hudbě měla hloubku více jste procítili osud rodiny a celé to mělo na vás nějaký dopad na rozdíl od Kathy Rain. Víte já hudbu beru jako velice důležitou ve hrách, hudba vám dokáže i horší moment podat tak že na něj nezapomenete a tady by to té hře tak pomohlo. Já ani neměl pocit napětí ve vypjatých situacích... nic celé to působilo neuvěřitelně ploše. Práce s hudbou na prostředí je nulová...

Teď trochu zjemníme a to díky tomu že bude i nějaká chvála ta se hlavně týče grafické stránky (i když ta v některých lokacích hapruje) a portrétů postav, pak také dialogy které jsou místy opravdu dobře napsány a řeší se i jiné témata než hlavní dějová linka a díky tomu třeba konverzace mezi spolubydlící a hlavní hrdinkou působí hezky uvěřitelně. K tomu i připočítám opravdu povedený dabing.

Co se týče obtížnosti tak ta je až na pár míst opravdu jednoduchá a i hlavní hrdinka vám často řekne co máte dělat, kombinování předmětů v inventáři tu skoro není a snad nikdy se vám nestane že by jste se neorientovali v tom co z inventáře máte použít, dokonce i pokud chcete odejít z konverzace tak vám Kathy pokud tomu tak je sdělí že se ještě nezeptala na vše co potřebujete a vy nemůžete z ní odejít.

To by asi bylo vše, Kathy Rain začíná slibně ale pak se zní stává velké klišé dobrodružství které je vám vlastně úplně jedno spolu se vším co se v té hře děje. Je to škoda přitom jde vidět jakou práci si s tím očividně tvůrci dali... tedy až na animace které taky jsou místy nic moc ale no to je jedno. Pokud si brousíte zuby na Kathy Rain tak dejte radši přednost sérii Gabriel Knight, uděláte tím mnohem lépe a pak radši ani Kathy Rain nezačínejte.

Pro: Postavy (ze začátku), první chvíle ve hře, dabing, portréty postav, pro někoho snadná obtížnost a dilogy

Proti: Příběh, plytkost, práce s hudbou a atmosférou, gradace, absence emocí, klišé, pro někoho příliš jednoduché, konečná sekvence.

+9+9 / 0

Devil May Cry

 • PS2 85
Když jsem se rozhodl že načnu Devil May Cry sérii tak jsem rozhodně nečekal že hack n slash rubačka ve mě vyvolá takové sympatie s hlavní postavou a dalšími charaktery a naprosto mě i díky hudbě a příběhu strhne. Jako opravdu jsem neočekával že dostanu během hry husí kůži a hlavní postavě budu tak neskutečně fandit, no a ne Dante není žádný můj splněný vlhký sen (já jen kdyby někdo si myslel že kvůli němu jsem hrou stržen). No ale celkově proč jsem ze hry tak nadšen a překvapen se vám pokusím vysvětlit níže.

Příběh sám o sobě zní jednoduše a dosti klišovitě, ve zkratce jde o tohle: Přijede za Dantem drsná borka co mu namlátí s tím že si ho chtěla otestovat a následně mu řekne že Démon Mundus plánuje velký návrat, Dante je touto zprávu zasažen protože právě tento Mundísek mu zavraždil matku, a Dante se ho tedy vydává na ostrov Mallet zastavit. Jak jsem psal příběh je docela klišé ale je podán s naprostou grácií a vás bude bavit až do úplného konce. Za to vlastně může i postava Danteho který je vlastně takřka jedinou výraznou postavou a vy během chvíle si k němu vybudujete vřelý vztah (tedy já to tak měl), dá se tedy považovat za takového tahouna příběhu. Ke konci taky začne příběh neskutečně až skoro epicky gradovat a závěrečná hodina mi nedala vydechnout a já během jedné dojemné cutscény měl i slzy na krajíčku a za to se nestydím !

Dále musím pochválit prostředí zejména první chvíle v hradu, kdy slyšíte za zdmi takový tlumené melodie orchestru a skvěle to dodává na atmosféře, proto si na lokace v hradu nemohu stěžovat co se týče venkovních tak ty jsou na tom také fajn a mají atmosféru i když se místy najdou i takové poněkud plytké. Ale tak tím se stejně zabývat moc nebudete protože se jedná o rubačku takže se pořád budete věnovat likvidaci různých nepřátel za pomocí střelných zbraní či mečů. Soubojový systém je docela jednoduchý a zábavný takže jsem se ani ke konci hry nestihl začít nudit ba naopak ke konci hra neskutečně šlápne na plyn. Také je vhodné asi zmínit že si můžete vylepšovat za nasbírané body komba či nakoupit si hvězdy co vás vyléčí apod.

Občas vám hra dá od soubojů pokoj a vy například budete řešit lehké puzzly které ale nepůsobí dojmem že by měli hru natahovat či budete nuceni skákat na platformy ve vzduchu apod. V tomhle byl trochu problém protože hra není uzpůsobena na něco takového takže někdy je opravdu těžké Danteho naměřit tak aby správně skočil na jednu z létajících platforem. Tyto pasáže byli místy na pěst ale nic hrozného.

Jednou z důležitých věcí na hře je hlavně hudba která to celé skvěle podkresluje, nejvíce mi v hlavě asi leží zápas s Nelo Angelem, který byl neskutečně epický. Myslím teď úplně první konfrontaci na hradbách kdy do toho jede neskutečně skvělá skladba a vy se do ní s nepřítelem rubete meči. Tady jsem dokonce tu bitku prodlužoval co nejvíce to šlo jelikož to byl díky hudbě a atmosféře neskutečný zážitek. To samé ale platí o skladbách v dojemných cutscénách či při závěrečné bitvě s Mundusem.

Já vím, já vím skoro jenom chválím, tak aby vám zaplesalo srdíčko tak se pokusím vyhrabat i nějakou tu kritiku: hmmmm no... hra dokáže být místy trochu repetitivní ale než vás do začne více štvát tak hra už spěje k finále které vám určitě naleje adrenalin do žil. Také může naštvat absence titulků které jsou dostupné jenom na začátku boss fightů. Poté tu ještě máme podmořské části, kdy plavete pod vodou, naprosto rozumím že tyto části z pohledu první osoby mohli někomu vadit protože byli poněkud nešťastně zpracovány, hlavně ve chvílích kdy mise pod vodou jsou poněkud delší tak to může začít trochu více štvát, já to ale bral jako takové menší osvěžení hratelnosti.

Holt nečekal jsem že mě hra v tomto stylu tak sebere jelikož God of War mi přišel naprosto otřesný a nudný, nakonec jsem byl ale mile překvapen a nemohu se dočkat dalšího dílu. Za mě rozhodně doporučuji !

Pro: Dante, finále hry, souboje, hudba, bitky s Nelem, filmečky, dabing

Proti: Může být místy repetitivní, pro někoho části pod vodou

+13+13 / 0

Indiana Jones and the Staff of Kings

 • PS2 75
Moje nejoblíbenější hra s Indiana Jonesem a také výjimečný příklad hry jejíž opakované zahrání mě bavilo stejně jako v době když jsem byl menším klukem.

Příběh je klasický Indiana Jones a slouží jen jako důvod k tomu aby jsme se podívali do co nejvíce rozličných lokací, ať už San Francisco, Nepal apod. Příběh tedy neurazí, nabídne i několik vtipných momentů a několikrát i srdce fanouška zaplesá při nějaké povedené narážce na filmy. Jednoduše klasika, nečekejte nic nového děj je klasický Indy: naivní, občas vtipný a hlavně někdy až příliš dobrodružný :D

Co se týče postav tak to je naprostá klasika, zase je tu naštvaný nácek co má tolik příležitostí na zabití hlavní postavy ale nikdy je nevyužije, poté slečna zaměnitelná s Marion která tu slouží jako Profesorův love interest a pak nějaký Mongol který je kamarádem Jonese ale co byl už si bohužel nepamatuji, asi také archeolog :(

Co se týče hratelnosti tak hra dokáže být místy dosti frustrující a utahaná ale vás to z nějakého podivného důvodu pořád baví. Hra je rozdělena prakticky na tři části

1) Adventurní = Chodíte po lokaci a řešíte puzzly či pomocí biče a šplhání se snažíte dostat na určité místo. Puzzly jsou místy poměrně povedené bohužel ale i občas selhávají. Místy díky špatné kameře nedokážete chytit správný úhel na to aby vám hra nabídla přichycení bičem či špatně uvidíte místo kam dotlačit nějaký balvan apod. Tohle byl pro mě často kámen úrazu jelikož jsem bloudil po malé lokaci a rval si vlasy co dělat, byl jsem dokonce dohnán se podívat na video a poté zkoušel se různě postavit pod stožárem dokud mi nenaskočí možnost biče. Kamera také selhává v tom že když ručkujete či šplháte tak si v jistých momentech nejste jisti kam máte seskočit nebo kam lézt. Poté mi také vadilo to že některé Puzzly byly tak jednoduché a zbytečné že šlo opravdu vidět že tvůrci jen chtěli natáhnout herní dobu, hezkým příkladem je třeba nasadit bisty na podstavce nic víc, navíc s tím jak pomalu Indy chodí při nesení předmětu to bylo opravdu úmorné, hlavně když se s tím taháte přes celou místnost. Samozřejmě jsou i místa kde mě plnění puzzlů bavilo a příjemně to odsýpalo.

2) Mlátičky = Musím přiznat že jsou udělané dobře, jsou příjemně tuhé takže nabízejí i jistou výzvu. Vy totiž můžete používat proti nepřátelům různé okolní předměty (tágo, židle, skleničky, lahve, kameny apod.) samozřejmě to samé mohou dělat i nepřátelé. Jasné místy souboje mohou býti až moc tuhé a takové nemastné neslané ale myslím si že se s tím vývojáři poprali slušně. Občas ale na vás hra vybafne i s fajn quick tajm eventy které potěší a nepůsobí nepříjemně.

3) Přestřelky = Ty fungují jako takové Time Crisis, postavu neovládáte ale jen střílíte. Přestřelky jsou místy také tuhé ale zase můžete při nich jako u soubojích používat okolí (výbušniny, neonové cedule apod.) Co musím ocenit je fakt že přestřelky místy třeba probíhají na hřbetě slona nebo na tramvaji, takže občasné změny prostředí určitě potěší. Jo a musím zmínit skvěle komickou scénu kdy naháníte nácky klavírem na laně, to skvěle pobavilo

Co se týče grafického zpracování tak to je místy na PS2 ošklivé, hlavně co se týče moře například či některých dalších lokací, samotný design úrovní ale neurazí spolu s fajn animacemi.

Indiana Jones and the Staff of Kings dokáže být místy pěkně frustrující a stereotypní hrou pak ale zase dokáže být neskutečně fajn a odsýpá jak má za doprovodu skvělého soundtracku. Pokud máte rádi dobrodružné hry a chcete si užít docela fajn příběh s Indym určitě do toho jděte ale připravte se na pár momentů kdy se u hry budete vztekat a to ne kvůli obtížnosti ale prostě proto že nevíte absolutně co dělat protože kamera či blbé rozhodnutí vývojářů.

Jo a dovolím si říci že tento díl je určitě zajímavější a lepší volbou než opravdu stereotypní Emperor's Tomb, tady se to aspoň tvůrci snaží oživit jak to jen jde. Mám rád Indiana Jonese jsem jeho velký fanda tak proto berte hodnocení s menší rezervou.

Pro: Příjemný příběh, humor, soundtrack, části jako jízda na slonu a další, quick time eventy, používání okolních předmětů...

Proti: Kamera, místy hra vypadá dost nevzhledné (PS2 verze), může být stereotypní i frustrující, někdy se blbě spustí možnost se za něco chytit jen protože stojíte malinko v jiném úhlu.

+6+6 / 0

Mafia: The City of Lost Heaven

 • PC 35
Nikdo se na to neptal a nikdo to po mě ani nechtěl ale rozhodl jsem se vám napsat proč jsem Mafii dal 35%, jak jsem si vůbec mohl dovolit kultu všech kultů dát takovéto mrzké číslo ! Než ale začnu svůj hejt fest tak mi dovolte abych řekl pár vlídných slov na úvod.

Zaprvé mám rád staré hry, takže to že tady vytknu nějaké věci co jsou spjaté s tou dobou neznamená že jsem zmlsaný novou tvorbou jen hodnotím jak se mi to hraje, totiž hromada her co hraji jsou i staré archaické adventury.

Takže je čas začít tento hejtfest !

1) Stereotypní a opravdu zaměnitelný příběh, neberu výmluvy že v té době nebylo nic s tak podobně výrazným příběhem, koukněte na hry jako Gabriel Knight 2 apod. co dokázali vytvořit mnohem originálnější a spletitější příběhové linky. Příběh Mafie je jen na oko je to plytké, postavy jsou veliké stereotypy které se najdou v každém druhém filmu a jejich hlášky ani nejsou vtipné, tedy pokud nejste člověk co si libuje v laciných vulgárnostech.

2) Náplň hry je frustrující, přestřelky neskutečně nefungují, jsou nudné otravné a nezvládnuté ani radost hrát to není. Celé to funguje pouze v misích jako vloupání do panství, hotel či loď kde jde spíš o trochu adventurní řešení, tam hra funguje na jedničku. Jinak je to naprosto klasická a nezvládnutá střílečka s místy opravdu frustrující náplní.

3) Ta hra dostává chvály které si nezaslouží ale chápu že to bylo dobou kdy většina neuměla ani pořádně Anglicky či se o hry ve větším spektru ani nezajímala, Mafia je neskutečně přeceňovaná záležitost která si tu chválu nezaslouží bohužel.

Abych nebyl za hejtra tak chválím soundtrack a pár misí které jsem popsal výše, jinak se jedná o vskutku stereotypní hru s příběhem který je plytký, nevýrazný a cílí na efekt.

Bohužel nuda a proto 35% jo a ne tu hru jsem nehrál teď :D Někdy je ale lepší nemít růžové brýle !

Pro: Soundtrack, pár misí a i vizuální stránka na dobu vzniku ujde

Proti: Příběh, postavy, klasické střílecí mise, honičky v autech, závody a hromada dalších věcí,

-5+17 / -22

Silent Hill

 • Vita 95
Svůj komentář začnu asi poněkud silným tvrzením a tím je že mi první díl přijde mnohem lepší než díl druhý. Nevím proč tomu tak je ale celkově mi jak už chování hlavní postavy tak i samotným příběhem kultu přijde sympatičtější a zajímavější. Navíc ho mám pořád zarytý v hlavě a nemohu na něj zapomenout jelikož to byl opravdu silný zážitek.

Hlavním hrdinou je Harry Mason který strhne volat když uvidí na silnici malou holčičku, poté se probudí v zamlženém Silent Hillu a zjistí že jeho dcera není v autě, právě první část této hry kdy naháníte svojí dceru skrze těsné špinavé uličky mezi baráky mi ihned řekla že tahle hra bude neskutečný zážitek a ono tomu tak i vskutku je.

Hlavním tahounem jako v každém SH je atmosféra doprovázena skvělou hudbou od Yamaoky, který tady vytvořil i pár opravdu nezapomenutelných skladeb díky nimž jsou i některé scény těžko zapomenutelné. Do toho všeho nádherně pasuje příběh o zdejším tajemném kultu který vás bude zajímat až do strhujícího finále. Spolu s příběhem jsou zajímavě i dobře napsané postavy včetně hlavního charakteru jehož odhodlání projít si Silent Hill peklem mi přijde i opodstatněné a logické.

Jelikož o této hře stejně všichni víte a uživatelé vás těmito informacemi v komentářích budou pořád zalhcovat tak se to pokusím zkrátit: Obtížnost je místy poněkud dost vysoká, a tím nemyslím souboje s nepřáteli ty jsou ten nejmenší problém tedy pokud nemluvím o PODĚLANÝCH PTERODOTAKLOIDNÍCH POTVORÁCH !!! a těch neroztomilých psech co po vás pořád skáčou, doporučuji se jim vyhýbat a plejtvat munici radši na větší potvory. Zpátky ale k té obtížnosti, myslel jsem spíše adventurní linku jelikož ve hře je dost hádanek které vám docela místy potrápí hlavu a navíc když musíte řešit puzzly v místech zamořených nestvůrami za doprovodu Yamaokovi hudby tak určitě věříte že si z toho možná i pár vlasů vytrhnete.

Ke konci ještě zmíním grafickou stránku hry která sice zestárla ale hra pořád vypadá dobře a navíc nabízí na tu dobu skvělé cutscény. Jo a pokud zvažujete hraní na Vitě tak vás musím varovat že zaměřujete při souboji pomocí zadní dotykové plochy která je jakoby rozdělena na čtyři tlačítka což hru místy poměrně dělalo ještě těžší. Každopádně dá se to na tom hrát v pohodě jen je to o zvyku a ne vždy to reaguje jak má.

Podtrženo sečteno první díl je skvělý zážitek s nezaměnitelnou atmosférou a zajímavým příběhem a hromadou nervu drásajících momentů ! Takže do toho a místo Evil Within si dejte toto !!!

Pro: Příběh, postavy, soundtrack, atmosféra, nápaditost, vyvolání nejistoty

Proti: Pro někoho může být místy poměrně dosti frustrující

+12+12 / 0

Phoenix Wright: Ace Attorney

 • 3DS 95
Přiznám se že Ace Attorney patří k jedněm z mých nejoblíbenějších herních sérií vůbec a to hlavně díky skvěle napsaným postavám a povedenému mixu soudního dramatu s Japonskou bláznivou komedií. No a proč by jste si to měli zahrát se vám pokusím vysvětlit níže.... Jo a varování: Pokud nemáte rádi hry kde celou dobu jen čtete text tak na shledanou ! Jo a ehm žádné Objection na svoje názory v tomto komentáři nepřijímám !!!

Hlavním hrdinou je Phoenix Wright což je sympatický nováček v právnické branži který má nezvykle špičaté vlasy a mezi jeho záliby patří časté ukazování prstem (hlavně v soudní síni), no a my v tomto díle sledujeme jeho první případy a jak se pomalu prohryzává právnickým potravním řetězcem a poznává hromadu podivných, zajímavých a hlavně vtipných postav.

Vlastně výborně napsané postavy jsou to na čem AA tak trochu stojí, ať už třeba zmíníme vaší veselou a trochu dětinskou společnici, Detektiva co kvůli výplatě musí přežívat na instantních nudlích či všemi milovaný prokurátor Miles Edgeworth který je vlastně takovou vaší Nemesis v tomto díle. Důležitým faktem ale je že během chvíle vám na většině hlavních postav začne záležet a vy si k nim vybudujete docela vřelý vztah, tedy já to tak měl a většina mých nejoblíbenějších herních charakterů pochází právě z této série.

Jo a když už jsem nakousl ty prokurátory tak ti hrají v celé sérii velikou roli a v každém díle se objeví nějaký nový a většinou se jedná o velice zajímavé charaktery, oni sice fungují jako takoví vaši nepřátelé ale stejně je budete mít rádi a nedáte na ně dopustit. No ale po mém citovém výlevu vůči prokurátorům se přesuneme na samotný průběh hraní.

Celé je to totiž rozdělené do dvou úseků:

1) Vyšetřování - Funguje vlastně jako klasická adventura, chodíte po lokacích hledáte důkazy, mluvíte s postavami a jednoduše se snažíte nasbírat materiál k tomu aby jste obstáli u soudního líčení.

2) Soudní Líčení - Tady už je oproti vyšetřování potřeba i trochu více přemýšlet, celé to totiž funguje tak že se snažíte jak svými argumenty či důkazy přesvědčit soud o nevinně obžalovaného. Což znamená že je potřeba si důkladně projet inventář s důkazním materiálem a pak ve vhodnou chvíli OBJECTION ! či HOLD IT ! Jo a ještě k tomu patří i podrobení vyšetření vypovědí svědků. Do toho je proti vám výše zmiňovaný prokurátor který se vám vždy snaží sebrat vítr z plachet a na featu je soudce který je neskutečně roztomilý a vždy dokáže pobavit.

Celkově celé soudní líčení je provedeno skvěle a já se vždycky u něj náramně bavím, jelikož právě i tam tvůrci skvěle zvládají mixovat napětí s velice absurdním humorem.

Scénář jednotlivých epizod na které je hra rozdělena je podle mě povedený, ano mám pocit že jedna epizoda je slabší než zbytek ale dohromady je to pořád velice silný nadprůměr se skvěle napsanými zápletkami a dialogy.

Dialogy jsou vlastně ve hře to nejhlavnější, jelikož je jich tu spousty a já sám vidím že to někdy některým hráčům může přijít i zdlouhavé. Každopádně dialogy jsou napsané skvěle, vtipně a čtivě, navíc je to vše podáno skvělou formou.

Vizuální stránka hry vůbec nezestárla když vezmeme v potaz že hra startovala na GBA, a to hlavně asi díky kreslené stylizaci. Pořád se na to dobře kouká a mám pocit že fanoušky žánru stylizace neurazí ba naopak.

No to by bylo vše, pokusil jsem se vám z příběhu nic neprozradit protože si to musíte prožít sami, dovolte mi ale ještě menší sumarizaci.

Ace Attorney je skvěle napsaná Adventurní Vizuální Novela s hromadou humoru i vážných chvil, povedených postav, nezapomenutelných momentu a skvělého soundtracku. Zkuste to a nebudete litovat !

Pro: Postavy, stylizace, soundtrack, příběh, soudní líčení, dialogy

Proti: Pro někoho může být místy lehce zdlouhavé

+13+13 / 0

Night in the Woods

 • PS4 100
Jakmile vstoupíte do světa této hry, tak vám garantuji že nikdy nebudete chtít odejít. Dlouho se mi nestalo abych se do nějaké hry během pěti minut zamiloval a pořád na ní myslel ale tohle je výjimka. Night in the Woods je Mysteriozní dobrodružství, plné kouzelné a tajemné atmosféry, lidsky a sympaticky napsaných postav, s citelně napsanými dialogy a špetkou toho Murder Mystery. Je vlastně i poměrně vtipné jak neuvěřitelně lidsky působí hra se zvířátky v hlavní roli a postavy jsou tu vykreslené snad více uvěřitelně a příjemněji než u až komicky vychvalovaného Life is Strange (které si až moc snaží hrát na dojemné sociální drama). Teď si ale lehce řekneme o čem hra je.

Mae Borowski je černá kočka která se po pár letech vrací z neznámého důvodu zpátky do svého rodného městečka, jelikož se jí něco přihodilo na škole kde studovala. Vzápětí ale ona sama zjistí že v městečku se děje něco divného a její podivné sny zřejmě mají důvod.

Příběh ač je zajímavý a dokáže si vás držet až do úplného konce,tu až moc velkou roli nehraje. Hlavní tu jsou postavy a celé městečko ve kterém Mae žije, a samozřejmě i hromada dialogů. Mae je hodně ukecaná a skoro ke všemu má co říci a skoro vždy jsou její komentáře zajímavě či vtipně napsané, takže opravdu nedoporučuji si jich nevšímat.

Jak jsem psal tak postavy tu hrají velikou roli a jsou skvěle napsány, každý má svoje osobní problémy, radosti, zájmy svojí osobnost a do samotného konce vás i několikrát dokáží překvapit. Jeden aspekt hry je že vždy máte možnost s nějakou osobou trávit čas, což přidává na znovu hratelnosti, jelikož za první hraní nestihnete všechno. Trávění času jsou vždy takové mini příběhy, kdy jdete s kamarádem třeba do lesa, či bejsbolovkou rozbíjet světla. Může se to zdát jako natahování času ale ono to tak vůbec není, tyto mini příběhy vám více přiblíží životy postav a navíc se i podíváte do zajímavých lokací apod.

Co se týče samotných lokacích tak ty jsou zpracovány neuvěřitelně, celý vizuál hry působí kouzelně, tajemné či zajímavě. Ať už procházíte temným lesem, nebo jdete na kopec ze kterého máte výhled do dálky či jdete jen do supermarketu, vše je tu lahodící oku. Jednoduše celá hra jsou jedny velké vizuální orgie. K tomu si připočtěte famózní soundtrack a o zážitek máte postaráno.

Asi se ptáte a z mého výkladu vám nejspíše není jasné co ve hře děláte. No hraje vlastně taková adventurní skákačka, kde různě běháte po lokacích, skáčete třeba po autech či po domech (ano má to místy sklony k arkádě) ale nejvíce hra sází na prozkoumávání okolí a komunikaci s postavami. Každý nový den je totiž ve městečku něco nového a já vám doporučuji vždy si všechny místa prohlédnout aby vám nic neuniklo.

Hře také pomáhá jsou malé mini-hry, které se občas objeví a skvěle osvěží hratelnost, ať už podle mě jedna z nejlepších rytmických her ever či už jen vyndavání plechovky z automatu.

Je opravdu těžké tuto hru popsat v recenzi jelikož nikomu nechci zkazit zážitek a proto to celé teď shrnu: Představte si dobře udělané Life is Strange zkombinované s hravostí a Mysteriózností Twin Peaks. Tahle hra je unikát, do poslední chvíle vás celý svět ve hře bude zajímat, hra skvěle graduje, dokáže jak rozesmát, tak rozesmutnět, vyděsit či zahřát u srdce. Tohle je příběhová hra, tohle je zážitek roku, škoda že trvá jen 10 hodin.

Night in the Woods je zapomenutý klenot, který strká do kapsy všechny filmové adventury od Telltale apod. Takhle se ten žánr dělá, tohle je jasná ukázka toho co s tímto žánrem dělat.

MUST BUY, nejlepší hra roku a i celkově.... OUKEJ UŽ JSEM SE PROBUDIL Z TOHO HERNÍHO RAUŠE !!!!

Pro: Postavy, hudba, scénář, vizuální stránka, vše jednoduše

Proti: Možná délka a pro někoho absence dabingu

+17+17 / 0

Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter

 • PC 85
Kdo je to Roger Wilco ? No v prvé řadě ničím zajímavý uklízeč na vesmírné lodi, který rád sbírá malé hlodavce a také jeho tělo nemá žádnou chuť (to tvrdí mimozemšťané a možná i vypravěč).
Jednoho krásného dne tato ukázka lidské podřadnosti zavřená ve své uklízečské komoře se stane svědky krutého vyvraždění posádky lodi na které on uklízí, ti kteří loď napadli patří mezi nebezpečné mimozemské druhy a říká se jim Sarieni, oni právě ukradli vzácný generátor který pravě tato loď převážela. Tak a takto začíná velice komediální dobrodružství vesmírného uklízeče.

První díl Space Questu je klasická Sierrácká sranda, ve které se hodně zasmějete pokud budete většinu věcí zkoumat a používat, například ikonku jazyka na různé předměty či lidi. Dále jak bývá u Sierry zvykem tak i tady je obtížnost poměrně vysoká (zasxxxx robotický pavouk!!!) a dead endů se tu také několik najde. Přiznám se že když jsem hrál Space Quest prvně tak díky nim se mi hra zhnusila a rok jsem se jí ani nedotkl (ale to spíš bylo tím že jsem to hrál já idiot v horečkách, takže není divu že to dopadlo tak jak to dopadlo) při druhém hraní jsem si ale stejně radši pro jistotu vytiskl návod aby mé hraní bylo více poklidné. Nakonec to dopadlo tak že jsem si v průběhu hry nezapsal kód z monitoru a nemohl jsem hru dokončit (já idiot!!!!), takže na to POZOR !!!

Každopádně i přes vysokou obtížnost je první Space Quest více než zdařilou adventurou, a to nejen díky výtečnému a nevtíravému humoru který v Sierre zvládají na jedničku, ale také díky líbivému grafickému kabátku který hře neskutečně pomáhá, a nemohu opomenout ani soundtrack který je výtečný (hlavně skladby ve vesmírném baru).

Ovládání je každopádně klasické, volíte mezi čicháním,chozením,sebráním apod. Pokud jste už něco od Sierry hrály tak budete jako doma. Jo a délka hry je něco lehce přes hodinu (pokud víte přesně co dělat) díky čemuž hra končí v tom nejlepším a nestihne nudit.

Tak tentokrát jsem se kupodivu moc nerozepsal a to z důvodu že mě tento komentář zdržuje od toho abych si zahrál od znova jednu pasáž protože mi tam unikl zásadní vtip. Takže jděte do toho je to vtipné a super.

Otázka dne: Proč jsem tomu nedal 100% když jsem tomu prakticky nic nevytkl ?

Pro: Všechno krom toho co je v mínusu

Proti: Pro některé vysoká obtížnost a dead endy

+10+10 / 0

King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow

 • PC 90
Pátý díl ve mě do teď zanechal lehce hořkou pachuť, ne až tak špatný pátý díl zase není ale velké zklamání to ano, nemluvně o velké pohádkové klišovitosti která nebyla kvalitně zpracována. To samé naštěstí neplatí pro díl šestý na kterém spolupracovala i Jane Jensen (proto asi ten kvalitativní skok) a který se směle řadí mezi nejlepší Kings Questy ne-li adventury obecně. Než ale začnu jako maniak vypisovat co je na tomto díle skvělé, tak se pokusím lehce nastínit příběh.

Alexander po vysvobození jeho otcem ze spárů zlého mága Mordacka nemůže přestat myslet na spanilou princeznu Cassimu kterou v Mordacově pevnosti poznal. Proto se také náš odvážný princ Alexandr vydá na širé moře (samozřejmě na lodi) směrem k zemi kde Princezna Cassima žije, bohužel jak je zvykem blízko pevnině se rozpoutá velká bouře a loď se zničí a chudák Alexandr je vyplaven na neznámé pláži.

Příběh je klasické klišé, to ano, jenže je zpracováno velice zajímavě, díky tomu mě příběh a jeho vývoj až dokonce bavil a zajímal a to i když je předem jasné jak to dopadne.

Začnu tím nejdůležitějším a tím jsou pohádky, ty doprovázejí KQ sérii od počátku, a i v tomto díle je pohádek zakomponovaných do děje vcelku dosti. Naštěstí jsou všechny zpracovány zajímavě a nepůsobí jakoby do hry byli násilně vloženy. Například takový Minotaurův Labyrint je vskutku atmosférická záležitost, naštěstí v díle šestém je takových zajímavých částí dostatek na rozdíl od dílu minulého.

Krom pohádek také ve hře zůstala vysoká obtížnost, což znamená že vás tu zase čeká velká spousta smrtí (které jsou často vtipné) či možnosti slepých cest, což znamená že když nějaký předmět neseberete tak v pozdější fázi hry se už k němu nemusíte dostat a tím pádem vám bude zmařena možnost pokračovat. Na to už hádám jsou ale všichni Sierristé či fandové KQ zvyklí.

Dále si hra po díle pátém ponechala líbivý grafický kabátek který se skvěle hodí k lokacím které navštívíte, a že jsou většinou poměrně zajímavé. Podíváte se do městečka s Arabským nádechem, do močálů, jeskyní, lesů, zahrad. Na lokace je hra vskutku pestrá a vždy jsem byl z nového místa učarován či mě zajímalo co ukrývá. Zajímavosti také nahrávalo to že svět ve kterém se hra odehrává je rozdělen na několik části, takže tu máme Mlžnou zem na které žijí Druidi apod. Lokacím a zpracováním světa nemohu nic vytknout, hra mě zajímala a bavila až dokonce.

Postavy (které v KQ sérii nikdy nehráli nějak velkou roli) jsou i na nedostatek prostoru napsány dobře a to i hlavní hrdina Alexandr, u kterého jsem rád že si mohu za něj po třetím díle znovu zahrát. Dále mě ale pobavila postava Džina a jeho různé převleky či pokusy o to vás zabít jako napříkladzahradník co vás lákal ať se jdete podívat na to co děla s kytkami, ale té podivné sochy se šípem v luku si všímat nemáte protože vám určitě neublíží :D. Dále Dialogy jsou také spolu s postavami kvalitně napsané a nechybí jim ani lehká dávka humoru, ano KQ 6 je vtipný a to i daleko více než díl předchozí.

Soundtrack je opět kouzelný a skvěle utváří pohádkovou atmosféru, klidně bych ho zařadil mezi jedny z nejlepších adventurních soundtracků.

Málem bych zapomněl na dabing, který jsem si dodatečně pustil (při hraní jsem měl zapnuté titulky) a byl to velký kvalitativní skok kupředu, za což chválím.

Šestý Kings Quest je jednoduše pohlazení pro duši a to opravdu, hodně dlouhou dobu jsem žádnou adventuru nehrál a tenhle díl mi připomněl proč adventurní žánr mám rád a je můj nejoblíbenější a také proč se k němu zase vrátit. Opravdu tento díl je skvělý a já nemůžu jinak než ho doporučit, pro fanoušky povinnost a pro nováčky co se zajímají o takovýto druh adventur dá se říci také, i když těm bych spíše doporučil začít remakem dvojky. I když se to nemusí zdát šestý díl je plný odkazů na minulá dobrodružství.

Pro: Grafická stránka, malebné lokace, nádherný soundtrack, postavy a dobře napsané dialogy, humor, ovládání, pohádky, návaznost

Proti: Pro některé příliš vysoká obtížnost a Dead Endy

+9+9 / 0

Phantasmagoria

 • PC 70
Roberta Williams asi začala být frustrovaná Kings Quest ságou a všemi pohádkovými bytostmi a tak tu od ní dostáváme FMV hororovou adventuru, a věřte že se rozhodně nejedná o špatnou hru.

Vžijeme se tu do role Adrienn která se čerstvě nastěhovala spolu se svým manželem do obrovského starého sídla o kterém kolují povídačky že tam straší. Ze začátku v domě probíhá idylka ale to by nesměl manžel Don mít za manželku ženu průzkumnici, která ihned začne po domě šmejdit až otevře malou skříňku v tajné místnosti a v tem moment to začne. V domě se začnou objevovat podivné úkazy a Don se začne chovat jak psychopatický maniak.

Příběh na poli hororového žánru není nic extra to ale neznamená že vás nebude zajímat ba naopak. Díky tajemnému a útržkovitému stylu vyprávění o historii minulých obyvatel domu vás příběh bude až do samotného konce zajímat. Dokonce na poměry hororových her se jedná o neskutečně propracovaný titul až mě samotného to zarazilo. Doporučuji každý den pořádně prohledat dům aby jste o žádné zajímavé informace či detaily nepřišly, a nebojte smrt při exploraci domů vám nehrozí, to hlavně z důvodu opravdu nízké obtížnosti. Ano nevěřím že o nějaké adventuře Roberty Williams prohlašuji že je jednoduchá, ale tady tomu opravdu tak je. Hru opravdu není problém projet bez koukání do návodu a žádné vlasy trhající puzzle se tu také nevyskytují. Více se jedná o takovou průzkumní adventuru, kde více než řešíte puzzly tak prozkoumáváte přilehlé lokace. Samozřejmě tu pár záseků může být, jako třeba šestkrát kliknout na postavu aby vám něco sdělila či prozkoumávat místnost tak dlouho dokud za vámi někdo nepřijde ale nic více vám mám pocit nehrozí. Dokonce v poslední kapitole jsem si všiml jisté ochrany aby nikdo neměl problém s dohráním, ono totiž když zapomenete vzít špendlík z truhly v té místnosti která byla zadělána dřevem, nebo začnete od sedmé kapitoly tak v dětské místnosti můžete před honičkou najít kus skla kterým se můžete říznout do prstu místo píchnutí špendlíkem. Abych neošidil o inforamce i ty co spoiler číst nechtějí tak zmíním herní možnost naskočit do jakékoliv kapitoly chcete což mi přišlo vhod když se mi uložené pozice záhadně smazaly (Jakoby tvůrci mysleli přímo na mě :O) Obtížnost je tedy opravdu nízká a chápu že to některým adventuristům vadí.

Teď se přesuneme k často největšímu problémů mnohým FMV adventur a tím jsou herecké výkony, které tady jsou na skvělé úrovni. S žádnou z postav jsem neměl problém a všechny mi přišly zahrány důvěryhodně. Za zmínku hlavně stojí představitel Dona který se ze začátku může zdát jako takový tuctový herec co hraje manžílka, to co ale předvede v poslední části hry mě doslova překvapilo. Nejenže ve vás skvěle dokáže vyvolat strach ale i pocit veliké nejistoty. Celkově poslední část hry stojí na něm a díky tomu je i sedmá část pro mě ta nejlepší a nejvíce atmosferická, opravdu skvělý výkon dle mého skromného posudku. Hlavní hrdinka je každopádně také hezky zahraná.

Postavy jsou každopádně napsané dobře a s nikým jsem problém neměl a to ani s tou šílenou starší dámou která má syna.

Soundtrack je skvělý a už ho opět poslouchám mimo hru, opravdu skvělá práce.

Grafické zpracování už je na tom poměrně hůře, teď se na to nechci dívat svým pohledem jelikož mě ta grafika vůbec nevadí ale chápu že jiné hráče může odradit. Celé prostředí místy vypadá dost podivně, tedy vnitru domu to vypadá skvěle, bohužel když jste v přírodě tak to celé působí podivně a ne moc pěkně, což může některé dnešní hráče odradit. Každopádně dům a celé přilehlé okolí je zpracováno skvěle a atmosfericky.

Tak co říci na závěr ? Jedná se o kvalitní hororovou adventuru která moc strašidelná není až tedy na poslední chapter, při něm jsem se bál docela často. Jinak se jedná o poměrně povedenou adventuru která sice nenabízí kdovíjak úžasný děj ale za to vás zase překvapí hromadou příjemných detailů či povedeným hereckým obsazením. Nejedná se ale bohužel o nic více než krátkou zajímavou jednohubku, která je skvělá pro začátek s FMV adventurami a to už jen díky své délce.

PS: Titulky tu nejsou ale hlasy postav jsou vcelku srozumitelné.

Pro: Atmosféra,soundtrack, představitel Dona, honička v posledním chapteru, herecké výkony a příjemné detaily

Proti: Velice nízká obtížnost, pro někoho grafické zpracování či absence titulků

+13+13 / 0

King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder

 • PC 60
Graham si jednoho krásného dne vyšel na procházku, když tu náhle po cestě domů zjistil že jeho hrad je i s celou rodinou pryč. Jelikož hrad ve kterém vládne není na kuří nožce zachvátila ho samozřejmě panika. V tu náhle se ale objevil...

Tak a teď se připravte na poněkud kontroverzní tvrzení

pro mě docela sympatický Cedric :O Ano je to zvláštní ale Cedric mi vůbec nevadil, bral jsem ho jako až parodisticky laděnou postavu, jeho hlas je správně směšný a komické je i to že vás upozorní na padající můstek až když s vámi ten můstek padá. Takže jako taková parodie na užitečné sidekicky dobrý.

Když už jsem tedy vyjádřil svůj vřelý vztah k Cedricovi, tak se přesunu asi k tomu nejlepšímu co vás ve hře bude čekat, tím je nádherné grafické zpracování které je poměrně detailní a spolu s výtečným soundtrackem skvěle vykresluje milý pohádkový svět. Skoro všechny lokace ve hře mají správnou atmosféru jako například průchod v temném lese kde bydlí zlá čarodejnice či líbezné městečko a jeho přilehlé okolí. Opravdu už jen kvůli grafickému zpracování bych pětku doporučil a to i když celá hra působí jakoby v ní něco scházelo. Nevím jestli je to tím že jsem hrál podle mě příběhově rozsáhlejší a zajímavější remaky dvojky či trojky a čekal jsem něco podobného (tímto oba remaky doporučuji) nebo to bylo tím že to celé působilo tak trochu nijace.

Herní doba je zhruba okolo hodiny pokud tedy už předem víte kam jít a jak postupovat hrou, pokud ne tak vám určitě hra vystačí i na takových pět hodin ne-li víc když vás postihne nějaký záludný zásek. No a věřte že záseků vás tu může postihnout velká spousta jelikož obtížnost se na rozdíl od grafiky moc nezměnila, a pátý díl si pořád drží vysokou obtížnost s nemožností v některých částech hry postupovat dále pokud něco například neseberete předem. Jelikož jsem ale z předešlých dílů na vysokou obtížnost naučen tak mě to už tolik neštvalo a ukládal jsem jak se dalo a to i preventivně kdyby mi náhodou hra spadla.

Obtížnost vás sice může někdy donutit natrhnout si chloupeček na vaší bradě ale podle mě největší problémem je nemožnost pustit si dabing a titulky souběžně, musíte si holt vybrat jedno z toho. V tomto případě když máte na vybranou tak máte podle mě docela vyhráno, jelikož pak tu jsou tací (jako já) co si zakoupili GOG verzi a poté s hrůzou zjistili že hru mohou hrát jen s dabingem. Toto zjištění mě ihned uvrhlo do paniky a celé se to prohloubilo poté co jsem slyšel kvalitu zvuku, celá zvuková stopa chrčí a některým postávám jde rozumět snad každé třetí slovo. Samozřejmě já jako zkušený adventurista jsem se nenechal zastrašit a bral jsem do jako další výzvu k pokoření tohoto dílu, kupodivu jsem si pak na dabing zvykl a už jsem s odposlechem takový problém neměl. Kvalita hereckých výkonů je každopádně sporadická Graham je například nadabován skvostně a jako jeden z mála mluví opravdu srozumitelně no a pak je tu například Cedric (opravdu mě zajímá jak vypadá člověk co ho daboval) který je na odposlech vyloženě lahůdková záležitost.

Dále dialogy jsou napsány na poměry pohádky vcelku fajn a občas se i objevil nějaký vtípek, ale abych byl upřímný tak mi přišlo že v tomto díle je humoru poskrovnu. Postavy i když nejsou nic extra tak skvěle zapadají do pohádkového světa, a vy si tu třeba popovídáte se zvířátky a tak podobně. Samozřejmě se tu i vyskytuje hromada situací které z jiných pohádek určitě znáte, což místy příjemně potěší.

Abych to zbytečně neprotahoval tak pátý díl není špatnou hrou a na dobu vzniku má opravdu přenádherné grafické zpracování, bohužel celá hra působí poměrně plytkým dojmem a po dohrání máte pocit jakoby se vlastně nic neudálo, a zneškodnění záporáka bylo takové podivné. To ale nemění nic na tom že tuhle sérii mám zatím opravdu rád a Král Graham je neskutečný sympaťák.

Tak a teď vzhůru na šestku !!!

Pro: Graham, komicky a lehce otravný Cedric, pohádková atmosféra, svět, soundtrack a nádherné grafické zpracování

Proti: Plytkost, pro některé vysoká obtížnost či Cedric, u GOG verze pouze dabing a jeho kvalita

+5+5 / 0

Fenimore Fillmore: The Westerner

 • PC 65
Nerad se vracím k hrám které jsem hrál jako malý a to z toho důvodu že si nechci pokazit ty nádherné a dětstvím ovlivněné vzpomínky na daný titul které jsem si už několikrát zkazil. No a teď kvůli DH Výzvě jsem se musil pustit na zkažení další vzpomínky a to na hru Fenimore Filmore. Pamatuji si jak jsem jako malý o ní žadonil jelikož to byla hra z Divoké Západu a já jako správný malý capart měl rád Divoký Západ a kovboje, dokonce je zajímavé že jsem hru v mládí dohrál což byl docela neobvyklý jev a většinou se to stávalo pouze u adventur.

Vžijeme se tu do role Fenimora Filmora (kterého můžete znát z jeho předešlého dobrodružství s Toltéky) který se omylem nachomítne ke konfliktu mezi farmářem který brání svojí farmu a hrubiány které poslal Pan Starek což je bohatý nesympatický dědek co celé tohle místo ovládá a skupuje všechny farmy, no a pokud farmář odmítne farmu prodat tak mu jí Starekovy chlapi zapálí. Fenimore pistolníky odežene a zjistí tedy že Starek ničí všechny farmáře a že by proti němu měli udělat patřičná opatření, no ale jak to ve správné adventůře chodí tak jediný kdo obstará všechnu tu práci jste vy. Příběh tedy není nic originálního ale jak většinou říkám od humorné adventury ani žádný propracovaný příběh nečekám, tedy pokud hra ale zvládá humornou stránku... no a ta je tady na půli cesty.

Ano hra má být klasický humorný Western který láká na neskutečně kvalitní animace a dobrý humor, a hře se většinou daří jen ten první bod. Na dobu vzniku musím animace pochválit jelikož jsou neskutečně kvalitní, no a bohužel veškerý humor který se ve hře objeví je skrze animační, ať už grimasy hlavních postav,pády,zkoušení nových oděvů apod. Samozřejmě v animacích se občas naskytnou nějaké povedené vtipné hlášky ale to je tak všechno, jelikož v průběhu hry se v dialozích objeví asi tak pět až deset povedených vtipů a to je opravdu málo.

Navíc dialogy také nejsou nic extra a i když nenudí tak mi občas přijdou místy nelogické co se reakcí postav týče, vy vlastně máte dialogy rozkouskované a volíte si odpovědi či témata (klasika) jenže místy mi přijde jakoby postava zareagovala nelogicky nebo to může být i kvůli CZ dabingu (o tom za chvilku). Každopádně dialogy po většinou nejsou nic hrozného ale také nic světoborného. Tendenci přeskakovat u nich mít nebudete ale nějaká hravost či povedené fórky bych přivítal.

Tak a teď Český Dabing který je kupodivu kvalitní a k většině postav i skvěle sedne, bohužel selhává hned ve dvou bodech.

1. Herci umí hrát a jejich dabing nepůsobí křečovitě, bohužel ale představitel Fenimora někdy v dialogu vyjádří úplně jinou emoci než by se od něj očekávala, což je místy docela komické. Každopádně jeho dabing je též kvalitní.

2. Další problém bije přímo do očí a tím je správné načasování dabingu do animací, které je tu místy naprosto nezvládnuté. Takže dabing je často pozadu za animacemi a je to poměrně nepříjemné a vy si tolik dané animace neužijete.

Postavy jsou dá se říci docela dobře napsány a skoro všechny jsem si docela oblíbil ať už šíleného Alvina či trochu hloupého Joea Bannistera dále například bandita co vás pořád sleduje ve městečku je taky hezky nesympaticky proveden.

Lokace jsou celkem dostačující i když místy až tak pravý Divoký Západ nepřipomínají, podíváte se tu na dvě farmy, do městečka, školy, na střelnici či do velkého sídla. Lokací je vcelku málo, dále grafické zpracování je na dobu vzniku kvalitní i když místy je třeba pozadí lokace vyplněno nechutně vyhlížejícími stromy apod.

Dále mi přijde že se vývojáři snažili uměle vyplnit herní dobu a tak vám sem dali koně který potřebuje papat mrkvičku jinak vás nikam nedoveze, takže jste nuceni zalévat záhony a čekat dokud nevyroste mrkev kterou budete pak koně krmit. Naprosto zbytečná věc která jenom zdržuje, poté je tu ještě picí souboj ve stylu šermu v Monkey Islandu, který mi ale v této hře přijde lépe zpracovaný a to asi z důvodu že věty se lépe rýmuji a snadno se tedy k větám hledají správné odpovědi. Obtížnost je podle mě na střední úrovni a pár záseků vás určitě čeká. Když ve hře je potřeba sbírat peníze aby jste si mohly kupovat vybavení potřebné k dokončení hry.

K závěru bych rád řekl že Fenimore Filmore není špatná adventura bohužel mi ale místy přijde plytká, zbytečně natahovaná a humor místy nefunguje a založit ho částečně na pádech, ránách do držky či že se hrdina převlékne za nindžu mi přijde jako špatná volba, tohle si měli nechat do pořadu pro malé děti. Na další stranu ale hra nabízí opravdu kvalitní animace spolu s příjemným soundtrackem který ale skladeb moc neobsahuje a i docela sympatické lokace. Otázkou ale je jestli bych Fenimora doporučil, no adventuristům co si snaží rozšířit obzory určitě ale začínajícím adventuristům asi ne.

Pro: Animace, grafické zpracování, hudba, těch pár vtípků, český dabing

Proti: Plytkost, uměle natahované, špatné načasování dabingu, směšné množství vtipného humoru

+10+10 / 0

Polda 6

 • PC 35
Série Polda nikdy nepatřila mezi mé nejoblíbenější adventurní série a to i přes to že jsem dohrál skoro všechny díly, jednoduše poněkud "levný" humor který v sérii byl mě nikdy moc nebavil (maximálně když mi bylo tak deset let). I tak ale sérii Polda nemůžu upřít jisté kvality mezi které patří skvělý dabing jak Luďka Soboty tak například ve dvojce třeba dabing Petra Nárožného (na slavná jména měla série Polda vždy kliku), a dokonce i nějaké občas povedené vtipné narážky ale i přes tohle všechno se pořád nemohu zbavit dojmu že série Polda je něco jako Babovřesky herního průmyslu (krom čtvrtého dílu který mě asi ze všech zaujal nejvíce).

Kvůli tomu všemu jsem se Poldy 6 velice obával a i když jsem ho dostal od bráchy k vánocům (pořád nevím jestli to byla pomsta nebo opravdu dárek z dobré vůle) tak jsem ho odmítal hrát dokud se na DH neobjevila Herní Výzva která mi nařídila abych si zahrál jednu Českou hru, no a tak jsem se odhodlal a hru nainstaloval, a výsledek byl ještě mnohem horší než jsem čekal. Takto nevtipnou a po dialogové stránce slabou hru jsem nehrál už velice dlouho, pokud tedy beru v potaz jen novější tituly. Polda 6 je jednoduše očistec a vrchol trapnosti, je to snad poprvé co mi bylo i trapně za samotné tvůrce kteří snad neměli ani krapet soudnosti.

Příběh začíná dá se říci i poněkud zajímavě, byl ukraden seznam vítězů Oscara a jelikož se věří že krádež mohl způsobit někdo z filmové branže tak nechtějí k vyšetřování pustit filmové detektivy, no a proto je zavolán k vyšetřování detektiv Pankrác který se teď vyskytuje v obci Lupany, a ano jak je v Polda sérii zvykem (krom čtvrtého dílu) tak i tady je návaznost nulová. Pankrác nám omládl a je z něj jako v dílu třetím soukromý detektiv. A abych byl upřímný tak příběh není žádné terno ale na poměry komediálních adventur je i docela povedený.

Co vás ale ihned při hraní trkne je malebně a opravdu hezky provedené prostředí spolu s povedenými animacemi a do toho ještě hraje docela příjemná hudba, která je asi nejvíce povedená z celé Polda série. Jednoduše na první pohled je všechno v pořádku ale to by nesměla přijít první salva vtipů, a já díky těmto nevtipným vtipům celou dobu trpěl, opravdu jsem celou dobu jen unuděně koukal na monitor a chtěl to mít z krku, a abych zase hře nekřivdil tak jsem se asi třikrát za celou hru mírně pousmál a to hlavně díky Luďku Sobotovi jehož dabing je ještě lepší než dříve a celkově se dabing v tomto díle značně podařil i když bych to příště klidně dal bez Mádla či Pazderkové.

Dále co se krom grafického kabátku změnilo je i obtížnost která byla ve všech dílech Polda série znatelně vyšší, tady se vám mezerníkem ukazují všechna´aktivní místa a když zmáčknete mezerník v době kdy držíte nějaký předmět tak vám to i ukáže na co ho použít, dále Pankrác většinou okomentuje situaci způsobem že vám vyzradí co máte provést aby jste dosáhli výsledku apod. Jo a jako třešničku na dortu tu už nekombinujete předměty v inventáři ale jen na stolech které se občas objeví v nějaké lokaci. Ve hře se většinou pohybujete po jedné velké lokaci na kterou navazují třeba další tři takže nemáte prakticky šanci se zaseknout oproti dílům kde jste měli předem otevřenou hromadu lokací.

Jak jsem nahoře vzpomenul tak soundtrack je docela povedený i když občas se hudba do některých lokacích nehodí jako třeba ta u majáku která působí jak pěst na oko, jednoduše na ostrůvku kde je maják začne hrát rádoby epická hudba jak z nějakého Fantasy filmu, tohle se ale naštěstí ve hře neděje často takže to jako zápor ani nepočítám.

Dialogy jsou povětšinou ve hře nudné a tupé, ke konci jsem měl už tendenci je i přeskakovat, spolu s dialogy na tom nejsou ani moc dobře postavy, které nejsou nezapomenutelné a většinou ani nejsou ničím zajímavé. Jo a ty rádoby popkulturní odkazy si tvůrci mohli odpustit.

Tak jo to by bylo všechno Polda 6 je neskutečně hloupá a naprosto nevtipná adventura kterou drží nad vodou jen kvalitní dabing, hezký grafický kabátek, povedené animace či místy hezká hudba. Jinak ale je to naprosto nudná a plytká adventura s opravdu nepovedeným humorem který je místy i velice trapný. Jo a to mi připomíná že snad ani Pankrác nemá pevně stanovený charakter a je to neskutečná matlanice všeho a proto s ním ani nemohu nijak sympatizovat. Hru nedoporučuji a za tento rok je to jednoduše nejhorší herní zážitek.

PS: Za mojí kritiku asi může to že jsem předtím hrál kvalitní a velice vtipnou adventuru Zork: Grand Inquisitor

Pro: Grafická stránka hry a spolu s ní animace, dabing, místy hudba, délka (docela brzo to skončilo)

Proti: Humor, plytkost, postavy, pro někoho obtížnost, jednoduše celé toto pokračování je mínus

+13+15 / -2

Zork: Grand Inquisitor

 • PC 85
Moje první dobrodružství ve světě Zorku a musím ihned prohlásit že mám chuť se opět do toho světa podívat, bohužel tento díl je spolu s poněkud vážněji laděným Nemesis jediný stále dobře hratelný díl, jelikož prvních několik dílů jsou textové adventury a Return to Zork už není moc dobře hratelný (ale asi ho odzkouším).

Vžijeme se tu do role postavy nejspíše pohlavně neutrální pod přezdívkou AFGNCAAP (Ageless, Faceless, Gender-Neutral, Culturally Ambiguous Adventure Person). Tuto přezdívku vám dal Dungeon Master jehož duše byla uvězněna v lucerně kterou jste vylovily a díky tomu se z něho stane váš věčně hláškující pomocník. Do toho všeho byl svět Zorku mocnou Inkvizicí zbaven magie a všechny kouzelné bytosti či neposední obyvatelé začali býti Totemizování (je to tak strašné že to ani nechci rozepisovat) a všemu tomu zlu velí Grand inquisitor jehož samotná prohlášení vzbuzují hrůzu: 'Shun magic, and shun the appearance of magic. Shun everything, and then shun shunning.'

Příběh je jednoduše bláznivý a potkáte tu hromadu vtipných, bizarních či šílených charakterů za zmínku například stojí Antharia Jack (velice charismatická parodie na Indiana Jonese), komické duo strážníků či v neposlední řadě váš parťák Dalboz of Gurth (ten uvězněný v lucerně). No a jelikož se jedná o FMV adventuru tak je většina scének hrána živými herci a díky tomu je vše ještě více komické, herci se snaží a jde na nich vidět že si to užívají a díky tomu i vy máte skvělý pocit z těchto dobře zahraných filmečků které vám skoro vždy vykouzlí úsměv na tváři nebo vás dokonce na plno rozesmějí, za mě jednoznačně vedou scénky kdy Jack čeká na Totemizaci, ty mě skoro smíchy položily na zem.. Dokonce mezi herci je i pár známých tváří které jste už určitě někdy zahlédly, takže opravdu žádné špatné herecké výkony nehrozí, i když ano herci občas přehrávají ale to je dané tónem hry. Samozřejmě dabing postav které nejsou zahrány živými herci je též na skvělé úrovni.

Scénky jsou navíc ještě více komické díky skvělé hudbě o kterou se postaral John Beal, samozřejmě stejnou pochvalu si zaslouží i parádně atmosferická hudba od Marka Morgana kterou budete slyšet mimo filmečky.

Tak a teď je na řadě hratelnost, celé dobrodružství prožíváte z pohledu první osoby a pomocí myši se můžete svobodně rozhlížet do stran a klasicky se pohybujete kliknutím myším na vámi zvolený směr. K dispozici je vám inventář který je přehledný ale jediné co mu musím vytknout je samotné vkládání věcí do inventáře, kdy pokud držíte předmět tak musíte nejdříve otevřít přes celou obrazovku inventář a pak do nějakého místa předmět umístit, (pokud existuje rychlé umístění tak jsem ho asi neobjevil) ale o nic hrozného se nejedná. Jo a místy kombinování předmětů či jejich prohlížení může působit malinko zdlouhavě.

Samozřejmě vaší náplní bude toulat se po světě a řešit různé hádanky, jejichž obtížnost není moc na vysoké úrovni a na dost věcí se dá jednoduše přijít, bohužel hra občas trpí nevyváženou obtížností což má za důsledek občas pár záseků. Hádanky ale také budete řešit pomocí kouzel která budete postupně objevovat a která budete používat na různé předměty apod. Jedná se například o kouzla typu odemčení dveří, rozmotání uzlu nebo udělat sebe atraktivnějším pro jinou bytost. Rozhodně ale považuji používání kouzel za povedené.

Dále grafické zpracování je hezké a všechny lokace vypadají atmosféricky a vy se díky tomu ještě více vžijete do světa skvělého Zorku.

Celá hra se jednoduše skvěle hraje a vy si jí budete užívat a proto největším problémem hry je délka která se pohybuje asi kolem čtyř až pěti hodin a musím přiznat že konec na mě působil dost zkráceně. Jednoduše jsem byl ke konci zklamaný že toho není víc jelikož jsem chtěl v tomto světě ještě o něco déle zůstat. Když už jsme u těch negativ tak mi občas zazrnila obrazovka při některých animacích, ale to je asi vše.

Zork: Grand Inquisitor je neskutečně milá, vtipná a originální adventura která vás chytne a nepustí a vy budete po konci žadonit o pokračování. Je opravdu obrovská škoda že tímto dílem série Zork skončila a žádné další dobrodružství z tohoto světa nevyšlo.

Pro: Svět Zorku, atmosféra, originalita, povedené herecké výkony, humor, soundtrack, postavy

Proti: Krátké, nevyvážená obtížnost, u někoho se může objevit pár chybek technického rázu

+10+10 / 0

Leisure Suit Larry Goes Looking for Love (In Several Wrong Places)

 • PC 55
Ne moc sympaticky vyhlížející Larry s esencí vypelichaného psa je zpátky a po té co na konci prvního dílu sbalil slečnu ve vířivce tak se rozhodl že se k ní bez jejího svolení přestěhuje, tento nápad se ale slečně z vířivky nelíbil a Larry skončil na dlažbě v Los Angeles. No a na vás je aby jste této parodii na štramáka našli opět nějakou slečnu a to i když nemá ani floka v kapse či špetku charismatu (nějak moc se do něj strefuji)

Jak jsem nastínil začínáte tedy na ulici a na vás je aby jste jednoduše něco začali dělat a to i když nevíte co, jelikož celý příběh je tvořen nelogickými náhodami a je jakoby jen do počtu. Sice na začátku je nastíněný nějaký příběh o zlém profesorovy na ostrově ale to zprvu nemá žádnou souvislost s aktuálním děním a navíc se do celé zápletky zamotáte díky opravdu debilním situacím typu: že se sami rozhodnete skočit jen tak z letadla v padáku.

Příběh dále nehodlám rozebírat jelikož je primitivní a dost naivní, ale to je většinou u humorných adventur tohoto stáří zvykem. Co vás ale u hry určitě udrží je humor, který je po většinu herní doby vtipný a místy i poměrně nápaditý (nevím proč ale vtipy s kadeřníky mě pobavily pokaždé).

Dále se hra příjemně hraje až na občasné záseky postavy, kdy v některých případech trvá poměrně dlouho než třeba postavu správně nasměrujete nějakým směrem aby mohla nějaký předmět sebrat apod. a to samé platí i při chůzi kdy někdy musíte klikat na všelijaké body aby postava konečně postoupila dále.

Obtížnost je jak je zvykem u tohoto typu her na vysoké úrovni a objevují se tu i případy že ve hře nebudete moci postoupit dále jelikož jste třeba nesebraly v určité části nějaký předmět, smrti tu jsou samozřejmě také. Jo a je tu i jedna poměrně dost otravná část, tou je vlastně jen dlouuuhá animace v džungli která se několikrát opakuje a vy na ní několikrát budete muset civět, nejde přeskočit a je únavně dlouhá.

Grafické zpracování je na dobu vzniknu hezké a já s ním neměl žádný problém a našel jsem v něm i zalíbení. To samé platí i pro ovládání, sice je tohle moje první hra s "prasírkem" ale problémy mi nedělal a dokonce mě i vypisování akcí místy bavilo.

Soundtrack je také velice povedený a to i když je tu hudby docela málo.

Tak to by bylo asi vše, druhý díl o Larrym je vtipnou adventurou která je ale poměrně plytká,naivní a blbá co se týče stránky příběhu a jediné co jí zachraňuje je skvělý humor a fakt že se příjemně hraje.

Pro: Humor, příjemně se to hraje, soundtrack, grafické zpracování

Proti: Příběh a celá tahle omáčka okolo, pro někoho obtížnost, málo hudby, nemožnost pokročit ve hře či místy potíže s pohybem postavy

+9+9 / 0

The Inquisitor: Book 1 - The Plague

 • PC 40
Nicolas Eymerich je Inkvizitor který byl požádán Abbotem v městě Carcassonne aby prošetřil jednu blízkou vesnici která odmítá přijmout víru, místní kněz odtamtud odešel a dokonce tam zmizel starý známý hlavního hrdiny. Příběh a zasazení samo osobě zní slibně a na sympatičnosti tomu přidává i poměrně zajímavý a netypický hlavní hrdina, to by bohužel ale tvůrci nesměly tuhle hru tolik pokazit po stránce technické a hratelnosti.

Co o to kvalitní adventura to býti mohla kdyby tvůrci zvolili úplně jiný směr a místo ošklivé a místy i zbytečně náročně grafické stránky zvolili ručně kreslenou či i pixel art by se do této atmosféry hodil, ale ne tvůrci si museli schválně podrazit nohy a výsledek je totálně zmršená technická stránka s místy zbytečnými výplněmi a všechny tyto zápory hry bych velice rád uvedl.

1. Postavy se pohybují jako kdyby polovinu svého života strávili v podřepu a teď byli nuceni jít vzpřímeně, někdy jde postava i jinam než zamýšlíte a celá hra díky těmto věcem působí místy i dost zabugovaně, ale naštěstí se ve hře můžete po lokacích přesouvat kdykoliv pomocí mapy což je kompenzace za zdlouhavou hrdinovu chůzi.

2. Dialogy se dají přeskakovat pouze celé tzv. mluví jedna postava a vy nemůžete přeskočit jednu větu ale pouze celý její dialog, což je dost nepraktické a někdy omylem přeskočíte sáhodlouhý dialog i když si myslíte že je to jen pár vět (jednou sem i na tohle zapomněl a dost dlouhé dialogy jsem si nechtěně ukrátil)Dialogy samotné jsou ale napsané čtivě někdy ale jsou i matoucí či až moc rozvleklé nebo se některé témata až moc dlouho rozebírají.

3. Pomalé a podivné sebrání předmětů kdy postava i omylem zapomene co měla sebrat za dobu než k předmětu dojde nebo se o něco zpomalí přitom volení akcí je vyřešeno prakticky (kliknete na předmět a objeví se vám praktický výběr akcí)

4. Tvůrci občas nasadí podivné herní výplně kdy se třeba pohybujete ve snu hlavního hrdiny, kde děláte úplně zbytečnosti (trapné rádoby mini-hry) a celá tato část patří mezi úplně zbytečnou výplň.

5. Pozadí a prostředí hry jsou místy rozmazaná či nedetailní (hospůdka ve vesnici například) ale to celé graifcké a technické zpracování připadá k těm horším, i když se tvůrci občas v dialozích snaží zamaskovat strnulé animace postav pomocí jiných úhlů kamery apod. čehož si cením.

6. Když se ke konci hry dostanete do vesnice a myslíte si že se hra konečně pohne a tvůrci se rychle poučili (tato lokace vypadá poměrně atmosfericky) tak vám tvůrci hodí pod nohy mrtvolu kterou musíte neskutečně dlouho zkoumat (klikat na všechny aktivní části a pak mrtvolu otočit a zase klikat) jinak vás hra nepustí dál.

Tak to jsou asi ty největší zápory, které dělají hru poměrně těžko stravitelnou a přitom to ve vnitru až tak špatná hra není. Hlavní hrdina je jak jsem říkal zajímavý a dabing mu dodává na tajemném charakteru, občas utrousí i nějakou vtipnou poznámku a musím říct že jsem si ho i oblíbil a díky němu a zajímavému příběhu jsem první část hry dokončil.

Samotný příběh je napínavý a zajímavý a určitě si vaší pozornost udrží a to hlavně na konci kdy přijíždíte do tajemné vesničky, sice tuto část znepříjemnilo několik aspektů (zadupání švábů,pozorování mrtvoly či závěrečná snová část) ale patří také k těm více atmosférickým v celé první části. Občas jakoby tvůrci nevěděli co chtějí se hrou přesně dělat, což je veliká škoda.

Dabing patří k těm povedenějším aspektům hry, i když se některým může zdát u některých postav poněkud přehrávaný tak se i tak jedná o povedený dabing který k prostředí hry a atmosféře pasuje.

Soundtrack je povedený ale podle mě do hry ne moc padnoucí, dokázal bych si více představit soundtrack se zvukem dobových nástrojů a ne metalově laděnou hudbu s říznými kytarami, i když je pravda že to někdy na atmosféře přidalo.

Dále Puzzly jsou podle mě na střední obtížnosti a na vše se dá skoro přijít nějak logicky a pokud náhodou něco nebudete vědět ve hře je i systém nápovědy, jenže největší zásek ale ve hře přeci jen může nastat a to v takovém bludišti který je ke konci hry.

Postavy jsou více méně docela dobře napsané a neměl jsem s nimi problém, každá má nějakou osobnost (většinou slizkou a nesympatickou - záměrně) a fungovaly.

Ani nevíte jak bylo pro mě těžké tento komentář sepsat takže jsem rád že jak tato hra (která místy byla poněkud utrpením) tak už i komentář je za mnou, no a já bych tuto adventuru asi ani nedoporučil, maximálně opravdovému fanouškovy a nadšenci do té doby do které je hra zasazena. Je to opravdu škoda že tato hra takto dopadla, a já sám nevím jestli se pustit do části druhé.

PS: Ve hře je i docela dost Easter Eggů (dobrou polovinu jsem nechápal) :D

Pro: Příběh, místy dialogy, hlavní hrdina, dabing

Proti: Celá technická stránka a spousta dalších výše zmíněných chyb, v tomto případě bohužel i délka hry (která je sice na cenu a epizodickou hru solidní) cca 4-7 hodin

+9+9 / 0

The Interactive Adventures of Dog Mendonça & Pizzaboy

 • PC 80
The Adventures of Dog Mendonça & Pizzaboy patří mezi mé nejoblíbenější komiksové série vůbec, takže jsem nové dobrodružství z tohoto světa bedlivě vyhlížel, a to hlavně když se ještě ke všemu jednalo o herní zpracování které nám mělo naservírovat zcela nový příběh. Samozřejmě jsem ze začátku měl obavy že se tvůrcům nepovede zachytit duch komiksu a humor nebude takový na jaký jsem z komiksu zvyklý, ale tyto obavy se naštěstí nevyplnily a já někdy s údivem zíral jak se tvůrcům celá esence komiksu povedla zachytit.

Celý příběh se točí kolem mladé slečny která jednoho dne přijde do Dogovy kanceláře se slovy, jestli věří v kletbu která dokáže přivézt mrtvého ze záhrobí, Dog ihned podlehne svodům mladé dívky a její případ vezme i bez podstatných vodítek či informacích. Náhle ale Dog beze stopy zmizí a slehne se po něm zem, a je na vás jako na jeho odstrčeném parťákovy ho najít. Tady pro některé fanoušky komiksu může nastat menší problém, a tím je odsunutí Doga na vedlejší kolej, prakticky si ho užijete asi jen dvacet minut na začátku a dvacet minut na konci což mi ze začátku bylo i docela líto ale díky skvělému humoru a hezky provedeným lokacím to tvůrcům ihned odpustíte.

Lokace a s nimi tedy celé vizuální zpracování je provedeno na jedničku, máte jednoduše pocit jakoby jste sledovaly rozpohybovaný komiks, vše totiž vypadá nádherně a já si skoro vždy pečlivě prohlížel dané lokace, dále tomu napomáhají i některé animace, které jsou místy rozfázované do komiksových oken. Lokace jsou navíc hezky barevné a skvěle zapadají do atmosféry celého příběhu, do toho vám ještě hraje velice příjemný soundtrack který obsahuje několik velice povedených a chytlavých skladeb. Hudební a vizuální stránce jednoduše nemohu nic vytknout.

Poté tu máme humor který je pořád stejně bláznivý a opět si dělá legraci z různých klišé a béčkových filmů, díky tomu jsem se ani na chvilku nenudil a nemohu říct že by nějaké vtípky byly nepovedené či trapné. Spolu s humorem jsou dobré i dialogy které nenudí a příjemné odsýpají až tedy na jednu výjimku v podobě výslechu, kdy musíte vždy u dialogu zvolit správnou možnost (tzv: hrubiánskou,sympatizující či škádlivou) pokud ale zvolíte možnost špatnou tak budete muset vybraný dialog znovu proklikat se stejným textem a až poté zvolit možnost jinou. Což bylo místy malinko zdlouhavější ale o nic hrozného se nejednalo.

Puzzly a obtížnost hry nejsou na nějak moc vysoké úrovni a na všechno se dá přijít docela logicky a pokud by jste náhodou měli nějaký zásek tak je k dispozici zápisník ve kterém najdete zapsáno vše co máte udělat a co potřebujete k tomu aby jste jednotlivé úkoly splnily. Poté tu máme mini-hru kterou tu potkáte vícekrát a jedná se o box, ve kterém občas natlučete rypáky postavám co vyhledávají trochu agresivnější způsob k vyřešení sporu. Tato mini-hra je jednoduchá a poměrně krátká takže mě neotravovala a díky její povedené znělce mě i bavila.

Ve hře samozřejmě potkáte staré známé z komiksu a také postavy úplně nové které jsou většinou zajímavě a vtipně napsané, jako třeba psí démon či neviditelný recepční. Také dabing jednotlivých postav se povedl a všechny známé postavy z komiksu znějí tak jak jsem si představoval a i zcela nové postavy na tom nejsou o nic hůře, akorát kvalita zvuku u dabingu je už na poněkud horší úrovni.

No a tedy když jsem nakousl zápory tak i pohyb postavy by mohl být rychlejší a určitě bych vyškrtl poněkud zdlouhavou pasáž s výměnou předmětů s duchy, což někdy bylo poněkud únavné, každopádně jinak si nemohu na nic stěžovat, maximálně tedy na poněkud kratší délku hry ale na druhou stranu to skončilo v nejlepším.

Na závěr bych ale také rád upozornil že hra podle mě není pro ty co předlohu nečetly, jelikož některé staré známé postavy vám jsou představeny jen krátce a některé dokonce vůbec. Také by vám mohly ujít různé narážky a nemuseli by jste chápat reakce a akce jednotlivých postav. Takže pokud jste komiks nečetly tak to před hraním rozhodně napravte.Pro fanoušky komiksu se ale jedná o naprostou povinnost a to i když adventurám moc neholdujete.

Pro: Stylizace,animace,postavy,humor,dialogy,soundtrack,uchování komiksové esence

Proti: Pomalý pohyb a díky tomu místy trochu zdlouhavé, kvalita zvuku u dabingu, pro některé obtížnost,délka hry či odsunutí Doga na druhou kolej

+6+6 / 0

The Lost Crown: A Ghost-Hunting Adventure

 • PC 100
Dovolím si tvrdit že The Lost Crown je jednou z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší adventura na trhu, je to jednoduše dílo které se vám zaryje pod kůži a nechá ve vás otisk či vzpomínky kterých se jen tak nezbavíte, jelikož TLC je neskutečně promyšlené dílo ve kterém jde vidět úsilí a péče kterou autor do hry dal. Dost bylo řečí okolo a pojďme si hru pořádně rozebrat.

Nigel Danvers utíká z firmy ve které byl zaměstnán jelikož sehnal důkazy o tom že firma pro kterou pracuje dělá pokusy s nadpřirozenem, Nigel nasedne na vlak a ocitne se na zastávce Sedgemarsh která je pro vlak konečnou a tak je nucen se ukrýt ve městečku Saxton kde hned ze začátku zjišťuje že v tomto zapadlém, ospalém městečku není všechno v pořádku. Velice rád bych vám o příběhu řekl více ale tím bych vám opravdu zkazil zážitek ze hry která staví hlavně na zajímavém příběhu který se postupně rozkrývá a vy pomocí písemností či dialogů rozkrýváte různá tajuplná či děsivá tajemství která někdy měla být spíše pohřbená než znovu odkrytá.

Celé tajuplné atmosféře dodává na účinnosti propracována historie města a okolí kdy většina míst má svojí zajímavou historii, můžete si přečíst různé písemnosti jako třeba pověsti či deníky a dokonce je i k dispozici muzeum které vám také představí historii či různé zajímavosti o městě. Tohle musím prostě pochválit, město působí uvěřitelně a díky těmto detailům vám ožívá celá jeho historie pod očima.

Postavy také mají svůj podíl na skvělé atmosféře a to díky tomu že všichni obyvatelé jsou napsáni uvěřitelně a realisticky, tito obyvatelé městečka Saxton mají také svojí historii, své problémy či šrámy z minulosti a díky tomu vám i více přilehnou k srdci. Vybrat vyloženě nejlepší postavu pro mě by bylo vyloženě těžké jelikož každá do hry dává něco a jakmile by se jedna vyjmula už by to nebylo ono, proto musím vychválit všechny postavy i ty co ve hře jen krátce sekundovaly. Dále dabing díky kterému postavy ještě více ožívají je podle mě skvělý a ano postavy nezní jak Hollywoodští herci ale to snad nikdo nechce, díky dabingu postavy zní uvěřitelně, jako prostí obyvatelé ospalého městečka, ne vždy má každý dokonalý hlas a tady to připisuji k dobru jelikož mi to k celé atmosféře a charakteru postav sedlo. I hlavní hrdina měl povedený dabing a i on samotný mi přišel sympatický a považuji ho za zajímavou hlavní postavu, taky takový prosťáček.

Hratelnost je klasická point n click z pohledu třetí osoby s chvilkami kdy dokonce postavu ovládáte z pohledu první osoby. Chodíte po lokacích řešíte puzzly provádíte dialogy a také provádíte hledání duchů či jejich vymítání, přičemž celé hledání focení,nahrávání duchů či paranormálních jevů je provedeno zajímavě a atmosféricky a hra je v některých momentech opravdu strašidelná a to ani na vás nelítají žádné Jump Scary jako v jiných hrách které na tom prakticky jen stojí a bez nich nenabídnou nic (koukám na tebe Outlaste!) k tomu navíc tu zkoumáte zvukové nahrávky,fotíte okolí či čtete písemnosti a díky tomu vás hra nemůže nudit při její délce cca 24 hodin ( to jsem měl na Steamu)

Vizuální zpracování celé hry je úžasné a atmosférické s místy příjemnými detaily, hra kombinuje herní prostředí s reálnými fotografiemi a do toho je celá hra v černo-bílém hávu s občasným barevným kontrastem.

Soundtrack je po většinu času ambietní a nabízí skvělé detailní zvuky které skvěle navodí atmosféru např: průchod lesem či jeskyní, do toho vám ještě hraje krásná minimalistická hudba a o zážitek je postaráno.

No a abych pořád nechválil tak hra má pár nedostatků technické rázu, já už sice hrál opravenou Steam verzi ale i tak se nějaké problémy objevily (opakování stejných frází v některé momenty, nemožnost u některých lokací přeskočit přechod do lokace apod.) Nic ale co by vám pokazilo zážitek z hraní.

Tak to by bylo všechno, nechci o hře moc vypisovat abych vám náhodou nepokazil úžasný zážitek kterým tato hra je, a musím přiznat že mě opravdu smetla a já si jí až do konce užíval, i to tempo které bylo tak pomalé až se mi to vlastně líbilo, jelikož vše díky tomu dostalo dostatek prostoru. TLC je opomíjený klenot který by určitě měl zkusit každý milovník adventur.


Pro: Příběh,historie městečka Saxton a okolí,postavy,délka,vizuální zpracování,dabing,ghost-hunting,atmosféra,soundtrack,záhady

Proti: Chyby technického rázu

+11+11 / 0

Kaptain Brawe: A Brawe New World

 • PC 65
Kaptain Brawe je vesmírný policista který se svojí vesmírnou lodí (jejíž jméno si kvůli krkolomnosti nepamatuji) a pomocníkem Kralekem obráží Galaxii za cílem chránit jí před vesmírnými piráty a dalšími nástrahami.

No a takhle v jeden poměrně klidný den Brawe s jeho pomocníkem na své lodi zachytí nouzové volání o pomoc z jedné planety, a to by nebyl Brawe aby hned nezačal myslet na to jak dotyčné zachrání a získá si slávu a obdiv všech žijících bytostí. Samozřejmě po příletu na planetu se vše zkomplikuje a Brawe dokonce bude obviněn za nepatřičné chování při akci, no ale to by k příběhu stačilo jelikož příběh není nějak extra originální či skvělý takže vám nechci vyzradit ani to zajímavé minimum, ale v ráci žánru humorných adventur se jedná o nižší příběhový průměr.

Co vás ale oproti příběhu příjemně překvapí je hezky a malebně vyhlížející kreslená grafika která se k celému tónu hry skvěle hodí, bohužel mi přijde že pocit z ní někdy trochu kazí některé modely postav, které někdy působí vcelku nevzhledně (největší problém jsem měl u Luny, ta slečna mi fakt vzhledem byla značně nesympatická)

Dále technické zpracování také není nějak skvělé, a to díky skoro chybějícím animacím, typu že postava něco sebere nebo že něco na něco použije, všechny tyto úkony nejsou animovány a vy si i blbé hození popela na postavu musíte představit v mysli. Když už jsem u nedodělaností tak i některé části příběhu mi přišli lehce zrychlené či zbytečně moc zdlouhavé ale to rozebereme níže.

Postavy které jsem lehce nakousl jsou povětšinou zpracovány zajímavě i když Kaptain Brawe by jen těžko v zastoupení dostupných postav hledal konkurenci, je totiž vtipný, natvrdlý,lehce egoistický prostě postava kterou si zamilujete, já osobně mám pocit že tvůrce si na jeho dialozích dával nejvíce záležet jelikož patří k tomu nejlepšímu, dále mu ihned sekunduje ráčkující zelený záporák, který je neskutečně vtipný bohužel se ve hře objeví jen větší chvíli aby se pak mohl na chvilku objevit i na konci bohužel už bez ne tak vtipných hlášek, a ano teď se dostáváme k jednomu z podstatnějších záporů a to je druhá polovina hry. První půlka skvěle odsýpá a nabízí kupu skvělých hlášek a zajímavých postav, bohužel to vše velice rychle skončí druhou polovinou kde dostanete do rukou Lunu která není ničím výjimečná a zajímavá a části s ní patří k těm nejnudnějším z celé hry. Navíc k tomu připočtěte že s ní budete velkou část druhé půlky trávit v jeskyni a na zkažený zážitek je zaděláno. Bohužel krom Luny jsou i jiné postavy vcelku obyčejné či jim chybí větší hloubka, jako tajemná černá slečna kterou tam vůbec nerozeberou a nic se o ní nedozvíme.

Ještě se vrátím k druhé půlce která kompletně ztratila dech a až na pár chvil ani ten humor nenabídla a k tomu všemu i závěr byl značně uspěchaný, a ano nehrajete jen za Brawe ale rovnou za celkem dvě další postavy, a za které budete hrát skoro celou druhou polovinu. Naštěstí ke konci se na scéně zase objeví Brawe a sním poslední povedená dávka humoru před koncem.

Poté tu máme obtížnost, kterou si můžete zvolit máte na výběr z Casual a pak z Hardcore ? (nevím jak je to přesně označené) já se přiznám že jsem hrál Casual mód a hádanky v něm byli často logické, bohužel je místy zmítal pixel hunting kde některé předměty byli dost špatně viditelné a vy jste museli myší projíždět celou lokaci kousek po kousku (nenašel jsem tlačítko pro zobrazené všech aktivních předmětů ve hře)

Soundrack je povedený i když mi místy přišlo že celkem kopíruje některé skladby z Monkey Islandu např: Le Chuckova znělka šla docela rozpoznat v jedné skladbě co hrála u zlých postav.

Dabing ve hře není, což můžeš někdy zmást jelikož třeba nepoznáte jaká postava mluví, ale to se stane jen výjimečně. No a ovládání je klasické point n click s kombinováním předmětů.

Tak to by bylo všechno Kaptain Brawe je zajímavá adventura se silně nevyužitým potenciálem, a my kvůli tomu dostali průměrnou adventuru s vtipnou a skvělou první polovinou hry, bohužel celému dobrodružství rychle dojde dech no a proto jsem ve výsledku i mírně zklamaný. No a to nejsmutnější na tom celém je že práce na dvojce jsou prý nejspíše ukončeny.

Pro: První polovina hry, hlavní hrdina,ráčkující záporák,humor, u casual vyvážená obtížnost, grafické provedení

Proti: Druhá polovina hry, části za Lunu, chybějící dabing, technická stránka hry

+5+5 / 0

Zak McKracken and the Alien Mindbenders

 • PC 35
FM TOWNS VERZE:
Jsou adventury které vám nabídnou skvělý příběh,chytré či originální puzzly nebo vtipné dialogy při nejlepším někdy všechno do hromady, tyto adventury jsou jak balzám po náročném dni v práci či ve škole a pak tu jsou adventury které se rovnají tomu jako by jste pracovaly každý den devět hodin s úchylným uklízečem který by vám vyhrožoval tím že vám do kafe stříkne jinou smetánku než jakou máte na mysli, tyto adventury jsou jednoduše peklo. A ano říká se mi to s těžkým srdíčkem (ne, kecám) ale Zak McUkrutnýKraken se k nim řadí.

No jo kdo by to řekl že adventura od LucasArts může být tak špatná, nehratelná,otravná,debilní a nelogická v tom směru že vás ani po nelogickém puzzlu neodmění nějakým vtipným vtipem jako je tomu u Monkey Islandu, který ruku na srdce měl velice vysokou obtížnost ale aspoň měl vtipné dialogy a odměnil vás velkou porcí humoru ale tady ? Ne tady po hromadě těžkých puzzlů dostanete leda tak kokosem do nosu. Víte ale co nejdřív si řekneme příběh aby jsme začali tak nevinně, málokdy se totiž stává že jedna hra mě tak zklame a rozčílí že jí určím za jednu z nejhorších adventur.

Po celé zemi se rozšiřuje vlna stupidity za kterou mohou mimozemšťané a do toho reportér Zak má už delší dobou podivné sny o dívce a přístroji, navíc Zak dostane od šéfa za úkol napsat článek o dvou hlavé veverce. Tadááááá a to je celý příběh který je ale kupodivu na komediální adventuru solidní a dokázal bych si představit že by se s trochou umu z něho dalo hodně vytřískat, bohužel tady se tak nestalo.

Ze začátku se vžijete do role Zaka v jeho bytě a na vás je začít něco dělat, ale vy nevíte co jelikož jediná co vám hra řekla je veverka je v Sijetlííčku a máš divné sny, tak že vy bez myšlenek bloudíte po San Franciscu (úvodní lokace) nevíte co dělat a jednoduše vše sbíráte,zkoušíte apod. Říkáte si určitě ´´ Ale Jonesi vyzpovídej postavy a určitě budeš mít představu co dělat !!!. Víte ale v čem je problém ?! Tady dialogy provádět nemůžete, tím pádem ještě více nevíte co dělat. Jediné dialogy tu jsou když vyjdete do místnosti nebo někam k nějaké postavě tak vám řekne pár vět a konec, tím konverzace končí.

Ano dialogů je tu málo a bohužel jsou strašné, občas se jim povede vyplodit nějaký vtip u kterého se pousmějete, ale bohužel dialogy jsou hloupé jako kdyby sám autor ujížděl na stroji co mimozemšťané sestrojily, jelikož postavy při seznámení na sebe nelogicky reagují ihned si všechno řeknou tak aby dialogů bylo co nejméně a do toho řeknou nějaký dětinský vtip. Humor tu také většinou spočívá v tom že tu jsou různé narážky na tituly od Lucase jako Indiana Jones či menší narážka na Maniac Mansion. Dialogů je málo a navíc jsou ve většině případů hodně okleštěné a nelogické v reakcích postav.

Obtížnost kterou jsem nahoře nakousl je vysoká a opravdu velmi vysoká a aby toho nebylo málo ve hře můžete cestovat po různých zemích, do toho máte kreditní kartu na které vám vždy musí zůstat peníze aby jste si platili letenky a další věci, no a dokonce ve hře může nastat ´´Konec hry´´. Nejenže je ve hře občas pixel hunting tak tu ještě do toho všeho máte i občas nelogické kombinace, ehm já vím Monkey Island či Sam and Max je mají taky a dokonce někdy i více nelogické ale oni vám alespoň pomocí dialogů dají nějak vědět o tom co dělat a nebo vás obmění skvělým humorem, tady jednoduše není nic proč hru hrát dál. Obtížnost je vysoká, vy nevíte co dělat a zkoušíte a zkoušíte, no ale co se divit hra vyšla v době kdy tu hra byla od toho aby jste u ní zůstaly na šest let.

A jelikož se řídím pravidlem že v každé hře je něco dobrého tak i tady je. Určitě musím pochválit skvělý soundtrack, u kterého jsou akorát špatné ambietní skladby které jsou jednoduše otravné a zvukově hnusné, dále je tu i docela příjemné grafické zpracování a i Zak je docela sympatická postava občas řekne i něco vtipného.

Dobře tím ale pozitiva končí a já v zápalu blbos..., naštvanosti, zapomněl zmínit bludiště ano BLUDIŠTĚ, hra vám jich nasází tolik že už to ani není normální, tyto bludiště jsou otravné nudné a většinou se v nich chodí náhodně, a aby toho nebylo málo ve hře i přepínáte mezi čtyřmi charaktery, a dva z těchto charakterů jsou na Marsu ! (prostě normálka ne ?)

Tak asi jsem řekl všechno ale tato hra je hrozná, je to jednoduše nejhorší adventura co jsem hrál ( z těch komerčnějších). Chápu že některé lidi oslovila ale asi to bylo tím že jí hrály když vznikla ale já co nemá nostalgické brýle jí můžu vidět v čisté kráse, tedy kráse ne, spíš v blátě. Nebudu to rozkecávat Zak McKracken je špatná hra není ani moc vtipná, humor je totiž dětinský a trapný, do toho vysoká obtížnost která vás ničím neodmění ani humorem či zajímavým příběhem.

PS: Těším se na neoficiální pokračování, které se z toho co jsem viděl jeví příjemně a má do konce už anglický dabing !

Pro: Soundtrack, Zak, malá hrstka vtipů, grafické zpracování

Proti: Vše ostatní !!!!!!! (tohle berte s rezervou ! :D)

+7+7 / 0

Chaos on Deponia

 • PC 75
Jsou to už dva roky co jsem naposledy hrál první díl této série, a ani já sám nevím proč mi trvalo tak dlouho dokopat se k pokračování, a musím říci že druhý díl nejenže lehce překonal mé očekávání, dokonce je i lepší než díl první.

Druhý díl navazuje přímo na díl minulý a my pořád máme za úkol zachránit Deponii před destrukcí ale aby toho nebylo málo tak má Goal poškozený datový disc a kvůli tomu si nic nepamatuje, samozřejmě to by nebyl Rufus aby všechno jako vždy nezkomplikoval a výsledkem je že Goal má teď osobnost rozdělenou na třech discích. No a na vás je to vše napravit a do toho opět zachránit Deponii.

Ihned na začátku si určitě všimnete že se nacházíme ve zcela nové lokaci kterou je Floating Blackmail Market, ráj podivných,ošklivých,nemytých,hrdlořezačských individuí, tato utopie pro podivná individua je rozdělená na vrchní a dolní, dolní je pro už zmiňované nekňuby přičemž vrchní je pro vyšší sortu lidí, která si může dopřávat ptakopysčí večeři při západu slunce. Musím přiznat že zasazení do nové lokace hře prospělo a Floating Blackmail Market nabízí poměrně dost zajímavých a hlavně hezky vyvedených zákoutí a míst. Bohužel Blackmail Market je jedinou velkou lokací ve které se budete pohybovat, ale ke konci hry se přeci jen podíváte i na jiná místa jako třeba Severní Pól či Porta Fisco ( jehož hlavní památkou je velice smradlavý bezdomovec, nebo je to jen špinavý hipster ?) apod. Jak jsem výše nakousl tak k těmto lokacím se dostanete až ke konci hry takže se může stát že vás po nějaké době Blackmail Market omrzí, i když je velice hezky zpracován.

Na rozdíl od lokací se ale nezměnila nádherná grafická stránka hry, kde skoro všechny lokace lahodí oku a no, je zbytečné to nějak dlouze rozvádět jednoduše ručně kreslená grafická stránka je na jedničku !

Poté humor a s ním i vtipné dialogy se podle mě dočkaly znatelného zlepšení a já se už od začátku skvěle bavil až nějak do poslední části hry. Ona hra stojí především na humoru který vtipný je, a trapných fórů je tu podle mě minimum, za sebe mohu vypíchnout třeba mluvícího robotického psa či robot v obchodě co se vás snaží přesvědčit že rozbité brýle opravdu pořád fungují. Podle mě si každý najde v Deponii to své jelikož kombinuje mnoho druhů humoru tak že tu najedete jak absurdní vtípky tak lehce vulgární či i na sexuální narážky dojde. Jednoduše každý si tu určitě najde to své. Dialogy jsou tedy povedené a čtivé až na pár momentů kdy se nějaký komentář Rufuse či jiné postavy po několikáté zopakuje. Bohužel vysoká kadence vtipů má jeden problém a to že se humoru přejíte (tedy já to tak měl) jak jsem zmiňoval tak už ke konci hry jsem si tak trochu přál ať to skončí jelikož už toho bylo jednoduše moc, a ze mě počáteční nadšenost upadla.

Dále co u humorných adventur bývá zvykem je poměrně velká obtížnost, která tu ruku na srdce také je, můžou za to hlavně občasní nelogičnosti či možnost sebrání jistého předmětu až po vykonání dialogu.

Skvělou stylizaci a humornou atmosféru podtrhuje velice povedený soundtrack který i obsahuje poněkud epické a dramatické skladby a i jako u humoru každý si přijde na své.

Charaktery jsou zpracované zajímavě ať už pár známých z minulého dílu, tak hlavně zcela nové postavy které jsou skoro vždy něčím zajímavé či vtipné např: Robot z obchodu, Německý velitel odboje či podivný číšník v restauraci co má démona ve sklepě ? No jednoduše je tu povedené ´´obludárium´´

Tak shrňme si to pokračování předčilo první díl ale pořád mám pocit že to jde ještě lépe, ale i tak je hra vtipná,hezká a hlavně skvěle graficky vyvedená, herní doba je tak akorát (kdyby byla delší asi bych snížil o 5% hodnocení, jelikož mě poslední půl hodina skoro nebavila). Doufám že třetí díl bude ještě lepší a já si budu moci Deponii zapsat mezi oblíbené herní série.

Pro: Všehochuť humoru,soundtrack,stylizace,postavy,lokace,dabing,dělka

Proti: Až moc velká kadence vtipů, místy obtížnost, menší chybky

+5+5 / 0

King's Quest III Redux: To Heir is Human

 • PC 75
Chudák mladík Gwydion měl tu smůlu že jako malý capart se ocitl v péči zlého černokněžníka Manánka, který si z Gwydiona udělal osobní služku a chová se k němu jako ke kusu hadru,a aby toho nebylo málo tak se žádný z Manánkových služebníků zatím nedožil osmnácti let a hlavnímu hrdinovy už tento věk pomalu klepe na dveře. Příběh jak je zvykem tak opět není ničím extra originálním a nabízí různá pohádková klišé, naštěstí se tu objeví ale i pár povedených příběhových zvratů a celý příběh dokáže navodit i napětí tak že za mě spokojenost i když s porovnáním druhého dílu je tento příběh značně slabší.

Tak to by bylo k příběhu a teď se podívejme na samotnou hratelnost, ta je stejná jako u předešlých dílů, tak že máme k prozkoumání poněkud větší mapu na které musíme sbírat různé předměty a nějak se v ní pokusit zorientovat a do toho se nenechat okrást otravnými bandity, kteří vždycky na vás jednou za čas naběhnou ve stylu Pobřežní Hlídky, kvůli rozlehlosti mapy je obtížnost opět klasicky docela vysoká, jelikož hráč má v mysli pouze dva cíle ke kterým se ale dostane přes hromadu věcí které by ho občas ani nenapadly.

Obtížnost ale posouvá na nový level pro někoho nenáviděná a pro některé možná i zajímavá novinka kterou je časomíra. Ne nebojte se žádná šílenost jako dokončení hry do hodiny a půl vás nečeká, jde o to že černokněžník Manánek často po vašem dokončení domácí práce odletí na výpravu nebo si půjde schrupnout no a to je vaše chvíle, v této situaci se časomíra která počítá jak dlouho hrajete zbarví do zelena a to znamená že máte volno a můžete se po herním světě volně pohybovat a řešit hádanky či sbírat předměty, jakmile se ale časomíra zbarví žlutě tak už by jste měli pomalu mířit domů no a pokud červeně tak už by jste doma měli být a schovat pod postel všechny kouzelné předměty co jste po cestě našly, jinak pokud to nestihnete v čas tak vás Manánek zabije. Úplně chápu že tato časomíra může být pro někoho opravdu iritující a otravná ale mě to k atmosféře sedlo, jednoduše ten pocit že se strachujete jestli náhodou na vás Manánek nevybafne od někud dříve apod. A aby toho nebylo málo tak budete muset ve hře tvořit zaklínadla což je místy taky docela fuška, jelikož stačí na nějaký předmět při této akci kliknout špatně a je vše v čudnu a vy jste ´´mrtvý´´.

Co dále zůstalo krom obtížnosti při starém je nádherné grafické zpracování které jednoduše skvěle navozuje pohádkovou atmosféru a já se díky tomu opět kochal lokacemi místo toho abych si všímal toho že na mě nabíhá lupič či naštvaný pavouk. Jediné ale co trochu musím stylizaci vytknout jsou některé portréty postav které někdy vypadají poměrně nevábně ale jindy jsou zase značně povedené.

Když jsem už ale nakousl grafické zpracování světa a lokací tak musím i pochválit pestrost lokací, která není sice až tak velká jako u druhého dílu ale podíváme se do přístavní vesničky,pirátskou loď či do zasněžených hor, tak že se nemusíte bát že by jste se po vzoru prvního dílu pohybovaly pořád na stejně vypadajících lokacích. Jo a musím ještě říci jeden originální prvek, že se během hry můžete proměnit i do zvířete což přidává na výpravnosti,obtížnosti ale i zábavnosti.

Dále tu máme dialogy které jsou napsány dobře,záživně a místy i poněkud humorně, bohužel tu ale dialogů není zase až tak moc ale to ani od této série neočekávám, dále musím zmínit i animační vtipy které tam tvůrci šikovně nasadily jako třeba cvičící trest který vám udělí Manánek za nesplnění některé domácí práce, schválně zkuste něco nesplnit a uvidíte :D

Dabing jako u předešlého dílu je kvalitou sporadický a jednou je příjemný na poslech a někdy zase nepříjemně tahá za uši.

Soundtrack je na skvělé úrovni a skvěle podtrhuje pohádkovou atmosféru, opravdu skvělá práce.

No tak si to shrňme třetí díl je skvělá adventura která je ale bohužel o něco více slabší než výtečný druhý díl, a to asi kvůli tomu že tvůrci se kvůli negativním názorům na změny ve druhém díle oproti originálu rozhodly více držet předlohy tak že už tu nenalezneme tolik zásahů v příběhu což je velká škoda, samozřejmě ale i přes to příběh přímo navazuje na konec druhého dílu což mě příjemně překvapilo.

Tak že pokud se vám líbili předchozí díly tak vás určitě nadchne i díl třetí ! Pokud ale jste nováček u této série tak nedoporučuji začít tímto dílem !

Pro: Soundtrack,grafické zpracování,kouzla, propojení příběhu a jeho dobré podání,atmosféra,humor, pro někoho obtížnost,lokace

Proti: Místy dabing, pro některé obtížnost, časomíra (opět pro někoho), některé portréty postav.

+6+6 / 0

Leisure Suit Larry: Reloaded

 • PC 70
Konečně jsem se k tomu odhodlal a ve Steam slevách si pořídil remake prvního Larryho a shodou náhod je to i můj první Larry, no a musím hned říct že jsem byl vcelku překvapen jak vtipná hra to je i přes vcelku smíšené názory, nejspíše to asi bylo tím že jsem od hry vskutku nic nečekal. No ale dost bylo keců kolem jdeme to rozjet BEJBY !

Vžijeme se tu do ne moc příjemné kůže Larryho, který přijel do města hříchů najít pro sebe pravou lásku (no lepší místo si vybrat nemohl no...) Příběh je tedy o tom Larrymu najít lásku a zbavit ho jeho panictví, ano jak je zvykem u humorných adventur ani tady příběh není žádné terno, spíš je to výzva protože najít holku této levné napodobenině pasáka bude docela problém, ale to vzápětí poznáte sami.

Jak jsem naznačil tak se jedná o hru plnou nekorektního humoru, i když abych byl upřímný tak větší a kvalitnější nálož tohoto humoru mi nadělila adventura Supreme League of Patriots kterou tímto doporučuji. Samozřejmě Larry taky nabízí dost humoru ale místy si ten humor musíte najít sami, a to tím způsobem že budete klikat na různé předměty nebo se necháte ´´zabít´´ či nebudete dbát na stav vůně vašich úst. Někdy taky humor je trochu trapnějšího rázu ale to jen někdy, já se upřímně po celou dobu hry usmíval a nudu jsem vůbec nepocítil a to asi také díky podle mě dostačující délce která je okolo tří hodin.

Spolu s humorem jsou tu i místy zábavné postavy, jako zajímavý prodejce jablek,prodavač v obchodě či Larry senior ? Bohužel všechny tyto postavy jsou takové ´´jednorázovky´´ což znamená že se tu postavy nějak moc nerozvedou ale jen udělají nějaký vtip nebo vám dají nějaký předmět a konec. Takže jediné táhnoucí postavy tady jsou Larry, vypravěč(který má skvělý dabing a jeho vtipy a narážky potěší) a pokud jste trochu úchylní tak pro vás mohou být tahouni i nakreslené virtuální výstřihy.

Když už jsem nastínil ty výstřihy tak musím pochválit povedenou grafickou stránku hry, která připomíná ´´animák´´ a skvěle se do atmosféry hry hodí, k tomu ještě hraje skvělý soundtrack a špičkou na pomyslném kvalitnějším kondomu je taky velice vydařený dabing. Také dialogy na tom nejsou o moc hůře, sice jich je na adventurní poměry poměrně méně ale rozhodně pobaví ať už Larryho hlášky či vtipné vypravěčovy narážky.

Bohužel hra má i nějaké ty chybky, i přes to že se jedná o remake jde na ní vidět zub času a to ve vnitřku celé hry. Celý problém tkví v tom že hra vypadá přístupně ale to není, jde o klasický Sierra problém té doby, ten problém je v tom že pokud neseberete do určitého úseku určitý předmět hra vás nepustí dále a vy jste ztraceni, k tomu tu jsou ještě i úmrtí (naštěstí po úmrtí vás hra vrátí zpátky tam kde jste se dopustily té osudové chyby) a také tu musíte debilně vydělávat peníze na herních automatech no a celkově hra má ty klasické nedostatky některých adventur té doby, čím jsou už zmíněné krátké dialogy či chybějící nějaká větší hloubka.

Ovládání je klasické ve stylu point and click a akce volíte pomocí ikonek: jít,olíznout či rozepnout apod.

Když to shrneme dostává se nám stará hra v novém grafickém kabátku a s tím i problémy dané doby ve které hra vyšla ale navíc je hra stále vtipná nabízí skvělý soundtrack,dabing i poměrně zábavný humor, a k tomu ještě dostanete poměrně velkou obtížnost. Hru doporučuji těm kteří nejsou zmlsaní novějšími díly Larryho a nic od této adventurní série nečekají, jelikož pak možná budete tak mile překvapení jako já.

PS: Herní doba cca. 3 hodiny mi přijde dostačující a hra díky tomu ani nezačne nudit (tři hodiny pokud nemáte veliké zákysy)

Pro: Soundtrack,Larry, dabing, grafické zpracování, místy humor, vypravěč, délka

Proti: Chybí tomu větší hloubka, místy humor, větší náročnost, v jádru pořád trochu zastaralé

+7+7 / 0

Tales of Monkey Island: Chapter 1 - Launch of the Screaming Narwhal

 • PC 85
Guybrush Threepwood lítá zase v problémech, nejen že vyhodil do vzduchu loď své manželky ale také proměnil Le Chucka v člověka a kvůli tomu se po celém Karibiku šíří Vúdú neštovice, které z pirátů dělají ještě větší agresory. Po výbuchu lodi se Guybrush ocitá na ostrově jménem Flotsman který je sužován velkými větry už hromadu let, díky těmto větrům původně neobsazený ostrov získal kupu nových obyvatel kteří ale už nikdy nemůžou z tohoto ostrova odejít. Navíc Guybrush náhle zjistí že jeho ruka je nakažená Vúdú neštovicemi a kvůli tomu se chová agresivně.

Upřímně zápletka v této epizodě patří k těm nejpovedenějším ze série a místy je příběh i napínavý, takže jsem neměl příležitost se nudit a to také díky skvělým postavám jako např: nezapomenutelný záporák Marquis De Singe, který podle mě patří k jedné z nejlepších herních postav, je vtipný,dobře napsaný a v neposlední řadě má také skvělý dabing. Samozřejmě i další postavy na které tu narazíte jsou svérazné a vtipné osoby, jenže De Singe je všechny hravě strčí do kapsy. Guybrush je samozřejmě sympaťák jako vždy a pro vtipnou hlášku či komentář nejde daleko.

Dabing je podle mě na špičkové úrovni jako třeba u série Sam and Max, dokonce některé hlasy už jsou profláklé právě ze zmiňované série. Takže k dabingu nemám jedinou vítku.

Humor na kterém hra staví je prostě klasický Monkey Island, takže pro absurdity se nejde daleko a humor je bláznivý, milý a konverzační.

Co je ale také klasický Monkey Island, tak to je obtížnost která je tu klasicky vysoká a to často kvůli nelogickým hádankám nebo nudným blouděním v džungli.

Grafická stránka je sice trochu zastaralejší ale hře sedne a já s ní neměl jediný problém,bylo to asi také způsobené tím že všude září barvy a hra vypadá hezky vesele a barevně.

Soundtrack je na výborné úrovni Michael Land je jednoduše jeden z nejlepších herních skladatelů, který bohužel v herním průmyslu nedostává tolik prostoru kolik by si zasluhoval, takže i na tomto soundtracku odvedl skvělou práci a hudba se vskutku skvěle poslouchá.

No to by asi tak stačilo, první epizoda je skvělá plná dobré atmosféry,vtipných postav,zábavných dialogů,dobré muziky a hlavně je to ten Monkey Island který máme rádi a to je podle mě to hlavní. Akorát první epizoda zabere kolem dvou hodin.

Pro: Marquis De Singe,příběh,soundtrack,dabing,postavy,humor,

Proti: nelogické hádanky,bloudění džunglí a délka hry.

+4+4 / 0

Overclocked

 • PC 75
David McNamara je psycholog který byl povolán do New Yorku aby vyšetřil pět puberťáků kteří byli objeveni v různých částech města např: bez oděvu se zbraní v ruce a ohrožovaly sebe a své okolí. Tito jedinci byli odvezeni do nemocnice na State Islandu které šéfuje Dr. Young spolu s divnou a nevraživou sestrou. David McNamara tedy má za úkol pomocí jeho metod dostat z obětí co zapříčinilo jejich zkrat v chování.

Příběh už hned podle popisu zní mysteriózně a slibuje nám poměrně hutný thriller, a s radostí mohu potvrdit že tomu tak opravdu je. Celý příběh jak jsem už naznačil se odehrává v New Yorku který je sužován už několik dní hustým deštěm a všude vládne pochmurná atmosféra, které napomáhá i pochmurný soundtrack který skvěle podtrhuje atmosféru ( i když neobsahuje moc skladeb). Do toho ani hlavní hrdina není nějaký šťastný a veselý jedinec, trpí záchvaty neovladatelné agrese jeho žena se sním chce rozvést a on sám nemá zrovna pěknou minulost, to ale neznamená že nebudete s Davidem sympatizovat a nebude vám ho líto, já osobně si hlavní postavu velice oblíbil a fandil mu. Když už jsem nakousl hlavního hrdinu musím rozebrat i jiné postavy které jsou také zajímavě napsány ať už detektiv který se vám bude snažit pomáhat nebo třeba i barman se štamgastem kteří jsou také dobře napsáni i když se jedná o vedlejší postavy.

To důležité ale na celé hře je že Davidův příběh tu vlastně není to nejhlavnější a také to není jediná postava za kterou budete hrát, pod kontrolu dostanete i pět puberťáků se kterými budete hrát v jejich vzpomínkách, nutno dodat že všechny tyto postavy jsou zajímavé, mají jiný charakter a samozřejmě jsou dobře napsány. David pomocí svých metod se snaží vyvolat u pacientů vzpomínky na dané příhody a jakmile e vyvolá přepnete se na postavu a hrajete s ní v daném úseku. Z toho také vyplývá většina puzzlů ve hře, které nejsou sice moc obtížné a jde vlastně o to že si David každou seanci s pacientem nahraje a vy třeba musíte jinému pacientovy tu seanci přehrát aby si vzpomněl na daný okamžik, nebo mu přinesete předmět který mu danou vzpomínku vyvolá. Ono se celkově nejedná o těžkou adventuru a je to spíš interaktivní film, ale zase je to více obtížnější a adventurní než Fahrenheit.

Dialogy jsou jako postavy dobře napsány a neměl jsem ani potřebu je přeskakovat (tedy dialogy s postavami ani přeskakovat nešly !)

Bohužel technická a grafická stránka hry je na tom hůře, tedy jelikož adventury jsou jediným herním žánrem který hraji tak nejsem na grafiku až tak háklivý, ale dokážu pochopit že grafická stránka někoho odpudí a navíc se nedá ani nezmínit místy poněkud strnulé a ne moc vábně vypadající animace. Kupodivu ale filmečky ve hře vypadají hezky.

Herní doba je nějak okolo 6 hodin.

Overclocked tedy mohu s klidným srdcem doporučit jedná se o kvalitní adventurní titul, který nabízí méně klasických adventurních principů ale o to více se snaží přistoupit na filmovou notu. Dabing je až na pár míst povedený,soundtrack,postavy a příběh také. Pokud hledáte thriller se zajímavou zápletkou tak hurá do toho !!!

A sláva GOGU díky kterému jsem hru zaregistroval !

Pro: Postavy,příběh,soundtrack,cestování ve vzpomínkách,atmosféra,lokace a vedlejší vsuvky typu: opijení v baru apod.

Proti: Technická a grafická stránka, osekané adventurní prvky, místy trochu nelogické (mám na mysli hrdinovy problémy s penězi)

+12+12 / 0

Jerry McPartlin: Rebel with a Cause

 • PC 50
Je čas navlíknout si koženou vestičku, dát řetěz do kapsy a hodit marmeládu na vlasy, jelikož k nám dorazila adventura která se odehrává v době kdy rokenrollík vládl AMERICE !!!!

Vžijeme se tu do role Jerry McPartlina který se dříve odstěhoval ze svého rodného městečka, jelikož ho upustili rodiče. No a jako správný floutek se naštvaně odstěhoval a nechal všechny své známé za zády a teď se svojí kapelou hraje po světě. Jednou mu ale přijde dopis od šamana z jeho rodného městečka. V dopisu se píše že městečko je v ohrožení a že má Jerry ihned přijet. Jerry se tedy vrací do svého rodného města aby náhle zjistil že zeje prázdnotou, jelikož v městečku řádí vrah a většina obyvatel je zavřených ve svých obydlích.

Jen aby bylo jasno, o horor se nejedná, jde vlastně o komedii. Každopádně jak můžete vidět příběh není žádné terno, ale jako většinou ani tady příběh neberu jako velké mínus, jelikož je to přeci jen komediální hra co se hned v tutoriálu nebere vážně, takže bych jí příběh vlastně ani neměl za zlé...kdyby neměla mnohem více STINNÝCH STRÁNEK (Tutu-tůůů) No ale všechno hezky po po-řadě.

Od začátku na vás vybafne vcelku příjemná grafika, která do doby ´´padesátek´´ hezky zapadá a navozuje dobře atmosféru, i některé lokace jsou vytvořené vcelku pěkně např:náměstí či bistro. Bohužel celou grafickou stránku sráží bugy, a že jich je. Místy jsem měl pocit jako kdyby studio Deck 13 zaučovalo tvůrce v tom jak správně zmršit technickou stránku. (Pokud ano tak kluci z Decku poradili správně). Postava se zasekává, místy chodí jako kdyby se točila půl hodiny na ´´řetízkáči´´, místy nejde kliknout na předměty,označí se vám předmět jiný, hra padá plus trpí dlouhými loadingy.

Jonesíku ale co plusy jsou nějaké ? Ty jeden kritizující divochu ?!!!!!!!

Ano plusy jsou ale ještě jsem s negativy neskočil.

Tak to zkrať !!!

Tak to tedy zkrátím můj netrpělivý čtenáři dovolte mi to rozbodovat ! (nic se bodat nebude)

1. Vývojáři byli lenošivé lemřičky a proto tu najdete ve fyzické podobě jen pár postav a navíc z toho tři postavy mají totálně stejné skiny až na barvu košil (jsou to trojčata). Ostatní postavy se kterými komunikujete jsou za dveřmi.

2. Hra prakticky nemá soundtrack, jediné skladby které uslyšíte jsou v bistru v jukeboxíku který jednu chvíli pouští dokola jednu skladbu a pak v půlce hry pouští jinou skladbu pořád dokola. Je ale nutno říci že skladby to jsou kvalitní a hezké.

3. Na délku hry je cena 19,99 Eurošků opravdu moc.

4. S obtížností je to jak na horské dráze, chvíli hrozně jednoduché a pak musíte kočku použít jako ´´kompas´´

Tak to by byli všechny podstatné zápory teď se mrkneme na tu veselejší stránku. Hra neobsahuje žádné rozsáhlé a propracované dialogy, jelikož tu většina dialogů míří ihned na humor. Takže pokud vám humor hry nesedne tak vám dialogy mohou přijít tupé a křečovité, mě humor sedl takže s dialogy jsem problém neměl, i když je pravda že by nebylo na škodu kdyby dialogy nebyli jen jakýsi důvod na humor.

Dabing je tou nejsvětlejší stránkou hry, působí profesionálně a opravdu dobře se poslouchá takže ten chválím.

Dále postavy které jsem nakousl nejsou nic skvělého, nevadí vám ale ani vám po dohrání v hlavě nezůstanou, maximálně hlavní záporák.

Na závěr musím pochválit poslední část hry, kde si hra dělá legraci z herních klišé a já se posledních dvacet minut hry královsky bavil.

Takže Jerry McPartloník není špatná hra, a vidím v ní potenciál bohužel trpí řadou chyb které zní nedělají ne moc příjemně hratelný zážitek. Hru tím pádem doporučuji těm co si chtějí rozšířit adventurní rozhled, ale pro sváteční adventuristy či ty kteří se teprve s adventurním žánrem seznamují tato hra opravdu není.

PS: Hra končí otevřeně, tak snad bude pokračování povedenější

Pro: Humor,posledních cca dvacet minut hry,dabing,hezké lokace a prostředí, hlavní hrdina, dvě skladby

Proti: Příběh,pro někoho tupé dialogy, zmršená technická stránka,nevyvážená obtížnost,délka,cena,málo hudby,málo postav s 3D vyzobrazením

+9+9 / 0

Alum

 • PC 75
Alum je mladík který žije v městečku Kosmos, které se na první pohled zdá jako pohodové místo kde nehrozí žádné nebezpečí a vše je pod kontrolou, tomuto dojmu napomáhají i roboti co ochraňují obyvatelstvo před podivnými stvůrami. Jenže jak je zvykem nic není tak růžové jak se na první pohled zdá, v městečku totiž řádí Epidemie zvaná ´´The Vague´´ , jakmile je někdo touto nemocí postižen stává se z něj prakticky chodící schránka bez duše, na nic nereaguje,slova se od tohoto člověka taky nedočkáte. Právě touto epidemií byla zasažena manželka hlavního hrdiny Aluma.

No abych to dále nerozpitvával, tak na konec se Alum dozví že v městečku něco není v pořádku, že vůdce města není tím čím se zdá být a přidá se ke skupině která se snaží jak vymýtit epidemii tak i se zbavit zla co sužuje městečko a společně sním i okolní svět.

Příběh ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát je kvalitní, nabízí zvraty,zajímavé postavy a i pár epických momentů. Za to že příběh rychle utíká,(tedy až na pár nudných herních vyplní) může různorodost, a to v tom směru že tu kromě klasického chození, řešení puzzlů a mluvení s postavami přijdete do kontaktu i s pár povedenými minihramy či akčními sekvencemi. Budete tu odstřelovat roboty sniperkou,bojovat s mečem či v rámci akčních sekvencí ukrývat před nepřáteli apod. Díky těmto sekvencím vás vždy hra nabudí a vy máte chuť pokračovat dále.

Bohužel ale hra místy těžce šlápne na brzdu a my se dočkáme takových úkolů jako ´´Hele najdi mi čtyři součástky do tohohle zařízení´´. Takových to ´´zdržováků´´ tu máte hned několik, a i když jsou místy okořeněny o části jako najdi dva kluky při hře na schovávanou, tak i takhle to není nic extra. Kdyby to bylo aspoň nějak zaobaleno, jenže není hra vám tvrdě řekne najděte tyhle předměty na lektvar apod.

Dovolte mi rovnou přejít na obtížnost který není vysoká a na většinu puzzlů se dá přijít logicky a kdyby náhodou jste si nevěděly rady dostupný je i systém nápovědy, který ale už v samém konci hry není, a hlavně když poslední část hry mi přišla zbytečně chaotická a přeplácaná co se puzzlů týče.

Grafické zpracování je provedené hezky, pozadí jsou ručně kreslená a postavy a objekty tradičně pixelované jak je u hodně dnešních adventur zvykem (ach ty výmluvy typu návrat do zlaté éry adventur :D). I tak ale nemám po grafické stránce hře co vytknout.

Dabing je už ale jiný oříšek, na jednu stranu bych ho mohl tupě zdrbat, ale na stránkou druhou když se člověk více zamyslí tak dabing zase tak špatný není. Hlavní tedy je dabing Aluma který na první pohled může znít: unyle,nezáživně či unuděně ale když vezmete v potaz co hlavní hrdina má za problémy tak náhle vlastně zjistíte že k němu dabing sedí a že dáber odvedl sakra dobrou práci. Jelikož na hlavním hrdinovy jde vidět smutek,beznaděj a i ubývající chuť k životu, další postavy na tom nejsou o nic hůře, ale i tak se tu objeví několik postav které znějí totálně bez emočně nebo nějaké dítko mluví jako mutující puberťák.

Postavy a dialogy jsou také na docela dobré úrovni, i když některé postavy jsou stereotypy tak i přes to si k nim vybudujete vztah a já nemám žádnou výtku. Dialogů je tu o něco méně než je v adventurách zvykem, nemáte tu volby dialogů a v dialozích se nic neokecává a jdou často rovnou k věci. V adventurách mi nevadí když se něco více rozebírá či okecává, jenže tady krátkost dialogů sedí a díky tomu vše mnohem rychle ubíhá.

Soundtrack se také řadí k povedenějším a dobře podtrhuje atmosféru.

Co ale nemusí sednout každému je dá se říci nábožensky postavená zápletka. Kdy zlo sužuje obyvatele a spásou je jeden člověk kterého nikdo nevidí a který slibuje mír a lásku těm kdo v něj věří. No a že když umřou tak ve skutečnosti neumřou a budou s ním. Mě upřímně tohle ve hře nevadilo, což neznamená že jsem místy necítil že to tam tvůrci cpou až moc.

Jo a mini-hry ve hře můžete přeskakovat.

Alum je zajímavá adventura která si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Nabízí příběh který místy rychle plyne a osvěží vás akčními pasážemi ale místy také hra dost zpomalí a vy budete jen shánět předměty. Obtížnost není těžká a herní doba se pohybuje okolo sedmy hodin.

Pro: Příběh,akční pasáže,zajímavé mini-hry,soundtrack,hlavní postava,délka,místy dabing,ručně kreslené pozadí,

Proti: Pro někoho náboženský podtext, místy nudnější výplň či horší dabing u některých postav

+6+6 / 0

Strong Bad's Cool Game for Attractive People: Episode 1 - Homestar Ruiner

 • PC 90
Upřímně jsem o web-seriálu (podle kterého tato hra je) nikdy neslyšel, ale i bez znalosti předlohy jsem si tuto bláznivou bizarní jízdu pořádně užil.

Vžijeme se tady do role kůůl týpka jménem Strong Bad (tedy on si osobě myslí že je nejvíce kůůl). Ihned poznáte že tento chlápek se vzhledem mexického zápasníka je pro každou špatnost, i hned na začátku totiž obdrží e-mail kde ho nejspíše fanoušek nabádá aby Strong Bad vytřískal sopel z chlápka jménem Homestar. Vůbec ale nevadí že příběh není ničím originální, klasicky jde o to že něco vyvedete a vzápětí se to snažíte napravit. Tady ale ani o žádný ´´HUSTÝ´´ příběh jít nemá, tady jde hlavně o srandu která je tu vyvedena na jedničku.

Nechybí tu totiž nudismus,husté hlášky,urážení,ničení no je tu holt o srandu postaráno. Dost už bylo opěvování humoru který je tu podle mě skvělý a ikdyž je uhozený tak vám v žádném případě nepřijde trapný, zaměřme se ale teď na hratelnost.

Jde o klasickou Point And Click kde používáte předměty na předměty a tak podobně, kupodivu tu ale nejsou kombinace předmětů také kvůli tomu hra ani není moc obtížná, napomáhá tomu taky stupňovaná nápověda. Tady holt kvůli humoru nemusíte řešit zapeklité hádanky či kombinace.

Grafický kabátek je jednoduchý, ale on k celému humoru a stylu hry sedí takže já s ním neměl žádný problém, i když místy lokace vypadají prázdně a tak nějak neživě,ale není to nic hrozného.

Postavy a jejich dabing, to je něco co hru ještě o něco více vyzdvihuje nahoru. Je sice pravda že všechny mužské postavy dabuje jeden člověk, ale do háje ono to nešlo ani poznat :D Ten chlápek je naprosto úžasný :D Jedinou ženskou postavu ve hře tedy dabuje někdo jiný, no což je škoda zajímalo by mě jak by uhrál ženskou postavu.

Setkáte se tedy s hromadou divných postav ať už s obtloustlým králem co by všechno snědl,Homestarem,šedivým ubulencem nebo s Cheatem kterého s radostí můžete kopat do pračky.

Ve hře také můžete sbírat poměrně dost skrytých předmětů apod. Dokonce se můžete přidat k vytvoření Strong Badova komiksu, jednoduše tu máte hodně věcí na hledání.

Soundtrack se taky povedl a skvěle podtrhuje atmosféru hry.

Pokud hledáte nějakou krátkou humornou adventuru, určitě skočte po Strong Badovi, dostanete velkou porci zábavy a ještě díky kratší herní době se humoru nepřejíte.

Pro: Výborný dabing,soundtrack,hlavní hrdina a další postavy,vyvážená obtížnost,délka a bláznivý humor

Proti: Pro někoho grafické zpracování či délka hry (já v tom ale problém neviděl)

+6+6 / 0

Black Sails

 • PC 85
Deck 13 se rozhodl na chvíli vykročit z komediálních vod a snaží se nám naservírovat hutný hororový thriller a podařilo se jim to ? Musím říct že ano, dokonce si troufám tvrdit že tohle je zatím nejlepší adventura jakou kdy Deck 13 vytvořil.

Příběh začíná v moment kdy z neznámých příčin ztroskotá loď, ze které se podaří uprchnout jen Anně a Lexovi na kusu dřeva, zanedlouho ale kolem nich propluje stará loď, na kterou oba dva bez rozmýšlení vylezou. Jakmile se ocitnou v prázdné kapitánově kajutě, tak brzy zjistí že tady není něco v pořádku, psychologický thriller s prvky hororu může začít.

Hlavními hrdiny jak jsem zmiňoval je Anna a Lex. Anna je slušná reportéka, no a Lex zas je buran který chce ukradnout snad vše co mu padne do očí. Kupodivu si zahrajete jen za jednu postavu z této dvojky a to za Annu která je sympatická a určitě nebudete mít problém se do její kůže vžít, natož Lex s ním je to těžké místy je sympaťák a někdy vám na něm něco nehraje.

Celé toto komorní dobrodružství se odehrává pouze na lodi a to v několika málo lokacích, ale nebojte se hra i přes opakující se prostředí nezačne nudit a to díky skvěle podanému příběhu, který postupně graduje a vás bude zajímat jak to dopadne. Navíc hra je také docela krátká takže stereotyp či nuda tu opravdu nehrozí.

Hádanky a různé překážky tu řešíte klasicky, takže kombinování předmětů a používání různých věcí na něco. Naštěstí tu nejsou žádné nelogické kombinace a na vše se dá přijít logicky i když občas může pár menších zákysů nastat.

Atmosféra je vyvedena na jedničku, všude pořád něco skřípe,slyšíte narážet vlny a do toho místy hraje tajemná hudba co navodí tu správnou hutnou atmosféru..bohužel soundtrack obsahuje skladeb velice málo.

Grafická stránka se do hry hodí a vše vypadá staře a špinavě, což na atmosféře také přidává, kupodivu tu není ani moc bugů jak je u Decku zvykem. Jediné tedy co mi vážně lezlo na nervi byli dopisy, které byli psány jakoby ručně a měl jsem opravdu strašné problémy tyto dopisy přečíst, občas se také stávalo že jsem musel na nějaký předmět najet vícekrát aby se mi vůbec zobrazil. Více záporů už jsem ve hře najít nedokázal.

Dialogů je ve hře málo, jelikož se tu moc postav nevyskytuje, ale když už na dialogy přijde tak jsou podle mě zmáknuty dobře, hlavně ze začátku kdy hra nabízí vtipné dialogy mezi hlavními postavami které se teprve poznávají, samozřejmě za delší chvíli humor ze hry vymizí úplně.

Dabing je na velice dobré úrovni jak je u Decku 13 zvykem, k postavám sedí a já s ním neměl žádný problém.

Co ale musím ještě vypíchnout je možnost ovlivnit konec hry, což jsem rozhodně u adventury tohoto typu nečekal, a docela jsem si u rozhodnutí na konci mírně škubal vlasy :D

5 let čekání na anglický překlad se vyplatilo a my dostaly skvělou atmosférickou adventuru, která fanoušky thrillerů určitě potěší. Za sebe můžu doporučit no a pokud si vás dříve Deck 13 nezískal, tak tímto by si u vás mohl zlepšit reputaci.

Pro: Hlavní hrdinka a ostatní postavy,grafické provedení,atmosféra,dabing,hudba (když už tam je, tak je kvalitní), délka (kdyby hra byla delší tak by to nefungovalo),napětí,příběh,možnost ovlivnění konce

Proti: Debilně napsané písemnosti a místy problémy se sebráním předmětu

+10+10 / 0

Sam & Max Hit the Road

 • PC 80
První herní dobrodružství šílené zvířecí dvojky, která se prvně objevila v undergroundovém komiksu který vytvořil Steve Purcell.

Celé naše dobrodružství začíná tím že Sam a Max jsou zavoláni do nedalekého cirkusu, odkud zmizel sněžný muž a sním i žena se žirafím krkem. Už zápletka dává najevo že tady se pojede na velice bláznivou notu, hlavně když se do toho ještě zaplete namyšlený country zpěvák Bumpus.

Hlavní dvojka kupodivu patří mezi nejzábavnější postavy ať už Max který pro vypečenou hlášku nejde daleko a chce všechno zbořit,sníst či zmasakrovat, nebo Sam který je sice klidnější ale místo toho aby Maxe krotil, tak ho často využívá k různým neplechám jako třeba: Proč se trápit s oholením mamuta, když vám na to stačí Max. Samozřejmě je tu i další spousta zábavných postav.

Lokace ve kterých se pohybujete, jsou často velice hezky a vtipně provedeny, je libo asfaltové koupaliště pro děti ? Není problém tady se to jednoduše bizarními nápady jen hemží. Lokací je dost a jsou často zajímavé jako třeba největší klubko na světě apod. Grafická stránka je samozřejmě na skvělé úrovni, a hra i dnes vypadá skvěle.

Dialogy jsou vtipné a čtivé, člověk skoro nemá chuť je přeskakovat, tomu všemu pomáhá i výborný dabing, který je na jedničku.

No a soundtrack ? Ten je jednoduše výborný, a už ho zase opakované poslouchám.

Bohužel jelikož se jedná o bláznivou adventuru je tu vysoká obtížnost, a to kvůli bizarnímu řešení úloh. Ale co vždycky se můžete podívat do návodu. Navíc hra má docela dost krátkou herní dobu.

Takže pokud máte rádi bláznivý,bizarní humor plný pop-kulturních narážek tak směle do toho.

Pro: Výborný bizarní humor,Sam a Max, soundtrack,lokace,dabing, postavy, grafické zpracování

Proti: Vysoká obtížnost a krátká herní doba (možná je to ale i dobře)

+9+9 / 0

Torin's Passage

 • PC 55
Na Torin's Passage jsem se velice těšil, podle pár obrázků ze hry které jsem viděl bylo mnou usuzováno že se bude jednat o kvalitní,zábavnou,vtipnou pohádkovou adventuru. Bohužel musím říci že jsem byl po dohrání velice zklamán.

Vžijeme se tu do role mladíka Torina kterému jednoho dne budou uneseni rodiče, a on bude nucen se vydat na jejich záchranu. Společníka mu bude dělat podivný kočko-psí mutantík Boogle, který se dokáže formovat do různých tvarů či ze sebe dokáže udělat jakýkoliv předmět. Celý příběh je bohužel velké ohrané klišé: zrada,ztracený královský syn, nepovedená lovestory či záporná postava jejíž počínaní není odůvodněno.

Na druhou stranu tu ale máme zajímavou planetu Strata která je rozdělena do pěti světů umístěných jeden nad druhým ( Jako Matrjoška například). Každý tento svět je logicky úplně odlišný a něčím jiným zajímavý, bohužel v každém světě strávíte opravdu málo času, takže se o daném světě moc nedozvíte, a bohužel ho ani moc neprozkoumáte.

A to je bohužel další problém, hra působí místy opravdu uspěchaně, a vy někdy máte pocit jakoby vás silou tvůrci tlačily dál a dál aniž by jste měli možnost se v nové lokaci aklimatizovat. Kvůli tomu se také hra dá dohrát během pár hodinek.

Grafické zpracování jde bohužel místy také do záporu, většinou za to můžou velice nevzhledná pozadí (nemyslím zadky :D) ,objekty. Animace jsou naštěstí v pořádku a hezky se na ně dívá, tedy až na pár momentů, kdy je třeba kamera až moc blízko u obličeje postavy která zrovna mluví, to pak trošičku bije do očí.

No jednoduše grafický kabátek není nic extra a místy některé lokace vypadají s prominutím hnusně. Když už jsem u těch záporů tak musím ještě vzpomenouti na velice nízkou obtížnost(Pokud by jste si i tak nevěděly rady, ve hře je systém nápovědy),debilní bloudění ve světě Asthenia (Celkově tento svět byl podle mě nejhorší)

Abych pořád nekritizoval tak musím pochválit humor, který sice místy je více směřován na dětské publikum, ale také my vyvinutější nebudeme ochuzeni o nějaký ten povedený vtípek, jako třeba vtipné hlášky po smrti vaší postavy.

Je tu také mnoho komických postav např: dva supové,skunkové kteří se jmenují Sam a Max (hmm co jen mi to připomíná), strážce portálu či Bugs Bunny. Bohužel hlavní hrdina Torin je klasický stereotypní klaďas, a Boogle ? Ten je místy otravný ale někdy se také předvede s povedeným vtípkem.

Dialogy jsou také na dobré úrovni, bohužel probíhají tak že kliknete na postavu (logicky) ta s vámi provede krátký dialog no a vy na ní musíte zase kliknout, a tak to děláte pořád dokud se dialog nezačne opakovat.

Soundtrack je podle mě největší plus, je chytlavý a skvěle navozuje pocit pohádky.

Torin's Passage nabízí příběh plný klišé,krátkou herní dobu,ne moc originální dvojku hlavních hrdinů,místy hnusné lokace,humor,lehkou obtížnost a zajímavý svět. Občas vám hra i naservíruje otravné puzzly jako řazení mnichů podle výšky jejich zpěvu apod. Pokud se nudíte,nemáte co hrát a chcete si rozšířit obzory, tak určitě Torin's Passage zkuste, není to až tak špatná hra jak se to může po přečtení mé recenze zdát, jen je nedodělaná a v tom tkví bohužel celý problém.

PS: Titulky ve hře jsou,bohužel mi trvalo dlouho dobu než jsem to zjistil. Stačí jen kliknout na game a poté na closed captioning.

Pro: svět Strata, některé postavy,pár hezkých lokací, pro někoho lehká obtížnost, systém nápovědy,soundtrack,humor

Proti: Příběh,stereotypní Torin, pozadí a s tím i některé lokace vypadají opravdu hnusně, někdy obličeje postav, bloudění v lávovém světě,, celková nedodělanost hry,provedení dialogů.

+4+4 / 0

Jack Keane 2: The Fire Within

 • PC 70
Jack Keane se vrací a to v novém pokračování které nám slibovalo filmovější pojetí a také větší porci humoru. No a jak to vlastně dopadlo, na to se právě podíváme.

Celý příběh začíná poměrně akčně a výpravně jako tomu bylo u dílu minulého, akorát teď místo Big Benu začínáme v Šanghajské věznici, kde Jack sdílí celu se šamanem který mu sdělil že má nalézt pradávný poklad. Jackovi předá jednu část amuletu která mu má pomoci poklad najít. Takže Jack je na stopě pokladu který v nesprávných rukou znamená zkázu pro lidstvo (ano zase originální) a v patách má zákeřného Profesora Umbatiho.

Příběh je tedy klasické dobrodružné klišé které navíc ještě táhne ke dnu veliké opakování věcí z minulého dílu jako např: chytré opice,nebo masožravé rostliny. Bohužel to podruhé není ani moc zábavné. Musím ale přiznat že Gorilla jako kuchař na lodi mě pobavila. Bohužel má příběh ještě v sobě dost děr kdy zase rozebírají Jackovy strachy a podobné věci které se vyřešily v minulém díle a tady se zase o kolo nich trochu točí příběh.

Z postav z minula se nám tu vrací jen Amanda která je pořád velice sympatická. K naší dvojce se ale přidala dvojce nových postav a to německý inženýr Carl který žije trošičku ve svém světě a chce furt všechno vynalézat zkoumat atd. No a pak tu máme Eve pro mě ne moc sympatickou fotografku: Je to fiflena a má pořád nějaké otravné kecy, plus k její otravné povaze i její obličej je na první pohled nesympatický. Na druhou stranu ale její přítomnost vytváří někdy komické chvilky když se s Amandou hádá či s ní soupeří.

Bohužel Profesor Umabti se jako záporák moc nepovedl, jelikož v této humorné hře se bere příliš vážně. Což mi na celkový tón hry nesedí. To nás přivádí k humoru který tu pořád je, a kupodivu je pořád vtipný sice se tu občas objeví nějaké trapné či ohrané fórky, ale většinou jsem se v dialozích či v cut-scénách pobavil.

Nevím čím to je, ale Deck musí mít vždy ve své adventuře kopu chyb a že jich tu taky dost bylo. Grafický kabátek je hezky barevný a sympatický, celkově prostě zapadá do atmosféry hry. Bohužel celou tu atmosféru kazí hromada debilních bugů jako nemožnost jednu chvíli pohybovat s postavou (ovladání se přesunulo na W,S,A,D- klikání na předměty je pomocí myši), místy nedodělané či neúplné animace, někdy zmatená kamera a na závěr se občas dialogy prolínají nebo hlas některé z postav je moc ztlumen apod. Holt Deck zase zvoral technickou stránku a že mě to ani nepřekvapuje.

Jak bylo zmíněno hra měla být více filmovější, akčnější. No povedlo se jí to napůl cesty.Akční sekvence typu osvobození Jacka ze vzducholodě nebo vtipná variace na Donkey Konga jsou přijemné momenty jak zpestřit hru. No jenže tvůrci zašly ještě trochu dál a přinesly souboje...ANO SOUBOJE !!!!!!!! TUTUTUDUUUUUM (vyhružná hudba) No asi jsem to teď s tou výhružností trochu přehnal takže vás hned uklidním že se nemusíte bát že zažijete i v Jackovi Monkey Combat...no i když je to tu trochu podobně laděné.

Dovolil jsem se věnovat jednu část své recenze právě na tuhle mini-hru tak dávejte pozor :D Vždycky před soubojem je Jack nezkušený a každý ho porazí proto také musí vždy obejít nějaké postavy které nabídnou že Jacka naučí obrané a utočné kombo za protislužbu (pokud se vám to zdá jako vata na vyplnění herní doby hádáte správně). Poté jste v puštěni do souboje kde máte vždy kartičky s jménem útoku. Nejdříve na vás protivník vytáhne utočný kombo na které musíte vybrat správnou obranu no a poté musíte zvolit správný útok kterým protivníka zničíte. Animace u soubojů jsou docela humorné a celkově tento soubojový systém není až tak moc obtížný, ale mohly místo něho tvůrci dát nějaké quick-time eventy, no ale to by asi nedosáhly dlouhé herní doby.

Abych neskončil negativně tak nové dobrodružství Jacka nabízí hezké lokace,vtipné momenty a i sympatickou čtyřku postav až na Eve (nevím jak působila na ostatní hráče, ale já jí moc rád neměl) Čím mě ale tvůrci překvapily je takový malý systém rozhodování který spočívá v tom koho budete upřednostňovat..buď Eve nebo vaší přítelkyni Amandu. Tyto rozhodnutí poté mají lehce změnit závěr příběhu.

Dabing se podle mě až na pár vyjímek povedl..sice jsem si na nový hlas Jacka chvíli zvykal, ale poté mi přišel stejně kvalitní jako minulý dabér.

Takže na závěr..pokračování Jacka se povedlo i když je horší a lehčí než minulý díl tak je to pořád docela legrace která se utápí kvůli horší technické stránce.

GOG mi nahlásil nahraných 12 hodin a 10 minut.

PS: Možná přijde i Agent Montgomery !

Pro: Lokace,dobrodružná atmosféra, Jack a sním i zbytek party,lokace,humor,dabing,délka hry,akční vsuvky (nemyslím soubojovou sekvenci), dialogy,grafické zpracování

Proti: Pro někoho souboje a místy lehčí obtížnost,záporák,příběh který je ke všemu ještě místy dost děravý v návaznosti na minulý díl.

+2+2 / 0

King's Quest II: Romancing the Stones

 • PC 85
Sám se divím že jsem se dokopal ke druhému dílu opěvované série Kings Quest, jelikož jednička byla pro mě úplný očistec a já jí dohrál pouze z principu. Díky zklamání z jedničky jsem byl příjemně nadšen..tedy to je moc skromně řečeno spíš ohromen jak je dvojka v mnoha směrech lepší,vypracovanější a hlavně zábavnější.

Takže v žijeme se zase do kůže Grahama který je už nyní králem, bohužel jeho ložnice zeje prázdnotou a tak mu je řečeno že by si měl najít partnerku. Graham poslechne a koukne do kouzelného zrcadla které mu ukáže ženu uvězněnou ve věži v zemi jménem Kolyma, a náhle se náš Graham hnán mužskými pudy žene dívku z věže vysvobodit. Určitě si říkáte jak strašné klišé, ale věřte že příběh se během postupu hrou stane komplikovanější než se na první pohled zdá, takže na poměry pohádek je příběh zmáknutý dobře a zajímavě. Konečně je tu i zajímavý záporák, v jedničce totiž nějaký neřád chyběl. Ve výsledku tedy příběh docela táhne a já se pořád těšil až zase usednu za PC a budu moci v dobrodružství pokračovat.

Grafická stránka je skoro úplně stejná jako v předešlém díle, jenže celkově vypadá druhý díl mnohem malebněji, a to díky podle mě pestřejším a hezčím lokacím. I když je trošku škoda že se většinu času pohybujeme po lesích, ale nebojte podíváme se do malebného městečka či dokonce pod vodu.

Druhý díl také přinesl mnohem více dialogů a s tím i více humoru, takže příběh je více výpravnější a je podáván mnohem záživněji. Tomu napomáhají i takové akčnější sekvence jako třeba uvíznutí na mostě či maličká dávka miniher, které sice nejsou nic extra, ale neotravovaly mě spíš jsem je uvítal.

Samozřejmě tu narazíme i na nějaké zajímavé postavy ať už podivná entita v seně nebo třeba nepříjemná knihovnice. Samozřejmě Hagatha nebo třeba ´´OTEC´´ jsou jako záporáci dobrou volbou.

Soundtrack je vyveden na jedničku, a už se těším na jeho opětovný poslech např: skladba v knihovně mi přišla strašně chytlavá takže jsem jen tak stál v té knihovně a poslouchal tu skvělou skladbu.

A teď asi nějaké zápory že ? No kupodivu to jsou takové záležitosti které k sérii patří jako: nesebrání předmětu a poté nemožné pokračování dále nebo úmrtí a s tím frustrace. Kupodivu dvojka není ani zdaleka tak frustrující jako jednička. Jo a komentáře po úmrtí jsou jako vždy vtipné jako celá hra která nyní obsahuje humorných momentů více než minule.

Dabing se podle mě povedl, tedy až na dvě postavy.

Takže máme tu mnohem poutavější,ukecanější,zábavnější druhý díl, který mě velice nadchnul a užíval jsem si ve hře každý moment. Doufám že kvalita dalších dílů bude podobná a už nezažiji očistec jako u jedničky. Ach hned mám chuť na další díl.

Pro: Táhnoucí příběh,lokace,grafické zpracování,některé postavy,akčnější momenty,méně frustrace,pohádková atmosféra, výborný soundtrack,humor, napínavý neuzavřený konec,

Proti: přeci jen pár frustrujících momentů,krátké (možná je to ale i dobře), bez nějakého předmětu nemůžete ve hře pokračovat.

+7+7 / 0

Jack Keane

 • PC 80
Abych byl upřímný ze začátku jsem byl ke hře značně skeptický, a to z toho důvodu že za hrou stojí studio Deck 13 kteří stojí za ne moc povedenou hrou Ankh. Na druhou stranu jsem rád že jsem skeptický byl, aspoň jsem mohl být pořádně překvapený z toho jak je tahle hra skvělá.

Vžijeme se tu do kůže Jacka Keane který je svázaný bandou vymahačů na vrcholku Big Benu, jelikož dluží lichváři peníze které se půjčil aby si mohl koupit loď. Záhy ale dostane misi že má dopravit jednoho Britského agenta na Tooth Island aby konfrontoval podivného Doktora.T a zjistil jestli má něco za lubem. Samozřejmě jak je zvykem vše se zvrtne a Jack je odkázán sám na sebe protože posádka ho zradí a agent ten se nedá ani považovat za napomocnou osobu.

Celé dobrodružství začíná hodně svižně a to právě ve zmiňovaný moment když se Jack snaží dostat ze spárů vymahačů po této akčnější části už ale hra přibrzdí a nám je předhozena tradiční adventurní hratelnost, takže chodí po obrazovkách sbíráme předměty,hovoříme s postavami a kombinujeme předměty. Nebojte kombinování předmětů ani obtížnost tu nejsou nijak šílené jako např. v Monkey Islandu. Na většinu hádanek se dá logicky přijít, ale samozřejmě obtížnost se kapitolu od kapitoly stupňuje takže v pokročilé fázi hry vás i nějaký ten menší zákys potká.

Grafická stránka hry je skoro totožná té z Ankhu, i když je trochu více vylepšená a také díky tropickému prostředí barevnější. Bohužel jak bylo zvykem ve hře Ankh tak i tady je velké množství chybek jako např: předmět prochází postavou,postava se během animace zasekne nebo divně poskočí apod. Naštěstí to až tak moc nenarušuje pocit ze hraní, ale mohli to už tvůrci více vychytat. Hlavní ale je že grafické zpracování je bravné a místy vypadá i velice pěkně na dnešní dobu.

Během dobrodružství potkáte i řadu skvěle napsaných postav např: Agent Montgomery který je více směšný než užitečný, a když je na scéně je o zábavu postaráno, Amanda sympatická blondýna co se vyzná ve strojích a nebojí se akce (během hry se za ní i párkrát zahrajete) nesmím ještě opomenout hlavního záporáka který je sice krapet neoriginální, ale pobaví tak jako tak. Samozřejmě nezaostává ani hlavní hrdina který trousí jednu hlášku za druhou a je velice sympatický (i když je to takový ten typický hrdina). Stejně dobře jsou na tom i dialogy které se starají o většinu humoru takže jsou napsány čtivě a hlavně vtipně.

Příběh je bohužel místy trochu klišovitý, ale také patřičně švihlý, přeci jen doktor co chce zničit Britské impérium pomocí kytek co požírají čajové lístky je značně originální nápad. Musím také hlavně ocenit akční vsuvky v hratelnosti které vždy příjemné okoření hru a vždy vás nakopnou na pokračování ve hře. Také se tvůrcům velice povedla scéna kdy Jack byl vyhnán z postele nahý v sídle padoucha, a jednu část jste se v tom sídle pohybovaly nahý..podle mě docela originální scéna.

Teď ale ještě trocha kritiky..soundtrack obsahuje snad jen pět skladeb které jsou sice kvalitní, ale bohužel je jich tak žalostně málo. Což znamená že většinu času místo hudby budete poslouchat skřekot ptáků nebo mumlání obyvatel ach jo !!!

Na závěr Jack Kean je solidní dobrodružná adventura plná humoru,skvělých postav,kvalitních dialogů a hlavně dlouhé herní doby, ano párkrát se objeví několik hluchých výplní herní náplně jako: toulání po džungly, ale nic hrozného to není. Takže všem co prahnou po dobrodružné adventuře doporučuji. Tvůrci Ankha konečně ukázali co v nich je.

PS: Ve hře parkrát budete mít možnost vyřešit hádanku ruznými způsoby, ale nic co by ovlivnilo příběh nečekejte.

Pro: Jack Kean,Agent Montgomery,dlouhá herní doba,lokace,záporák, švihlost příběhu,dabing,humor, akční vsuvky, těch pár skladeb co je ve hře,přiměřená obtížnost.

Proti: Málo hudby,místy technická stránka hry, někdy poněkud nudnější výplň na úkor dlouhé herní doby,klišé části příběhu.

+6+6 / 0

Shadows on the Vatican: Act 1: Greed

 • PC 75
Shadows on the Vatican se řadí mezi hry které na první pohled nepůsobí moc valným dojmem, ale když se přes ten první pohled přenesete dostanete poměrně zajímavý titul.

Vžijeme se tu do role bývalého kněze Jamese Murphyho který po jistých událostech rezignoval na post kněze a teď dělá doktora v Chicagu. Jednoho dne dostane pozvání od svého kamaráda kněze aby za ním přiletěl do Říma. James neváhá a ihned si bere dovolenou a letí do Říma, aby náhle byl svědkem toho že jeho kamarád byl zavražděn a on sám se teď zaplétá do problémů na které ani on sám stačit nebude.

Diskutovat o příběhu po prvním aktu je z hola nemožné. Takže jen ve zkratce řeknu že příběh je našlápnut zajímavě a jsem velice zvědav jak se rozjede v následujících aktech.

Abych to měl z krku tak začnu tím nejhorším, a tím je grafický kabátek. Ono prostředí lokací je udělané velice pěkně a vábně, ale provedení postav je na tom o dost hůře. Nejenže postavy vypadají místy neuvěřitelně uměle a ošklivě ale tvůrci nedokázaly ani pořádně vychytat svetr hlavního hrdiny. Ano svetr je docela divný protože se na něm pořád pohybují černé čáry a navíc vypadá velice nevzhledně. Další věcí je že postavy při chůzi kloužou po podlaze což také nepřidává na vábném dojmu, a navíc animace u postav vypadají většinou velice toporně. Když už tvůrci zpackaly modely postav tak naštěstí při dialozích vám dají na obrazovku hezky udělaný obrázek hlavního hrdiny a pěkně udělaný obrázek i postavy se kterou dialog provozujete (aspoň takhle můžete mít k postavě sympatie, jelikož na obrázcích vypadá velice sympaticky) samozřejmostí jsou i komiksové dialogové bubliny u obrázků postav. Komiksově jsou též provedeny cut-scény které vypadají dobře.

Dabing se podle mě povedl na jedničku, hlavní hrdina zní sympaticky a spolu s ním i veškeré vedlejší postavy. Na takovou na první pohled ´´levnou´´ hru se jedná o velice povedený dabing.

Ruku v ruce s dabingem jde i povedený soundtrack který se příjemně poslouchá a dodává na atmosféře, ale nejvíce musím vypíchnout uvodní melodii která se vskutku povedla.

Dialogy na tom nejsou o nic hůře, jsou napsány zajímavě,čtivě a místy i lehce okořeněné humorem. Postavy ve hře jsou také dobře napsány ať už hlavní hrdina který působí jako takový nevinný klouček a všichni hned v něm vidí kněze či barman Mario který má snad kontakty a známosti po celé Itálii nebo ještě babička z banky co se vás snaží dohodit své dceři.

Obtížnost navíc není podle mě na moc velké úrovní..sice je tam pár trošičku zapeklitějších hádanek, které vyžadují přečtení knihy apod. Ale nic hrozného to není. Navíc se objeví ve hře i minihra (pronásledování auta) která mě kupodivu nijak neotravovala.

No jednoduše Shadows on the Vatican je sympatický počin který pod ošklivou technickou a grafickou stránkou nabízí velice zajímavý titul který nadchne nejednoho adventuristu který hledá adventuru s vážným příběhem. Za sebe doporučuji a jsem zvědav jak se hra rozvine v dalších aktech. Za mě zatím spokojenost až na poměrně krátkou herní délku

Pro: Zatím příběh,prostředí Říma,některé postavy,hlavní hrdina,dialogy,soundtrack,komiksově laděné dialogy a cut-scény,prostředí lokací.

Proti: Pro někoho nižší obtížnost, zastaralé technické zpracování a ošklivé modely postav, docela krátké.

+10+10 / 0