Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Han22

Han22

Martin Halilovič • 39 let • Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Sam & Max Hit the Road

  • PC 75
Druhá vtipná adventura od Lucasů během jednoho dne asi nebyl úplně nejlepší nápad. Sam a Max jsem kdysi samozřejmě dohrál, ale zatímco začátek jsem si pamatoval skoro celý, pozdější průběh hry prakticky vůbec.

Začnu tím dobrým a tím je technická stránka. Grafika i animace jsou na vysoké úrovni, grafika je řekl bych o fous lepší než Day of the Tentacle ze stejného roku, protože není natolik karikovaná. Nechybí samozřejmě dabing, skvělá hudba a veškeré technické záležitosti fungují na sto procent. Nikde se neseknete protože jste něco udělali jinak než chtěli tvůrci, nikde se nesetkáte s bugem, dead endem, smrtí. Navíc zde Lucasové opustili Scumm a představili inteligentní kurzor měněný pravým tlačíkem myši (podívej se, seber, použij, promluv + aktivní předmět). Veškeré dialogy i předměty jsou obrázkové. Co jediné hapruje je občas hledání cesty, protože kurzor se nezmění dost rychle, abyste si cesty všimli.

Obtížnost je vysoká, to nebudu zastírat. Zpočátku jsem vábení návodu odolával, později už jsem musel nakukovat, protože je tu tradiční bolest starých adventur. Lokací a aktivních míst přibývá, předměty v inventáři neubývají i když je dávno nepotřebujete. Logika tu občas je, občas není, nicméně některé puzzly (golf, rotující dalekohled) jsou dost neintuitivní. Občas musíte netradičně použíte i Maxe pro vyřešení problému. Na druhou stranu jsou tu povedené minihry (mlácení krtků po palici, závody, tradiční lodě).

Hlavní devizou je humor. Sam a Max hláškují a vtipně komentují každou situaci, každý nepovedený pokus, nechybí tu naprosto šílené lokace (obří klubíčko, farma na celebrity zeleninu), občas krásný animákovitý humor a hlavně spousta odkazů na všechno možné. Od Lucasích her a filmů, před staré filmy či písničky či knihy. A vsadím se, že další spousta věcí mě utekla. Samotný Max je navíc nenažrané, bezcitné a polodementní hovado, které nejde nemilovat.

No a proč jen 75%? Protože příběh. Sam (pes) a Max (králík) jsou dva poldové (či soukromá očka), kteří se vydají vyřešit zmizení Yettiho a jeho lásky žirafí ženy z cirkusu. Zpočátku to vypadá nadějně, jenže děj se podřizuje humoru. Takže procházíte další a další šílené lokace, potkáváte jednu ujetou postavu za druhou a příběh se prakticky neposouvá (což komentuje i samotný Max). Hlavní záporák (mrňavý country zpěvák) je slabý. A jak jsem tak procházel bez děje jednu lokaci za druhou, nakonec mě to začalo trošku nudit. Ke konci se z toho vyklube záchrana rasy Yetti a vyústěním děje je v podstatě ekologická katastrofa - všude rostou stromy - což opět komentují hlavní postavy s neskrývanou škodolibostí.

Sam a Max je dobrou hrou, to bezesporu, ale klasikou pro mě bohužel i díky výše uvedenému nikdy nebyl.

Pro: Humor ve všech podobách a spousta odkazů, šílené lokace a postavy, grafika, moderní ovládání.

Proti: Velice obtížné a většinou nelogické, příběh prakticky neexistuje.

+11