Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

7 Days to Die

  • PC 75
Survival s prvky craftingu vyházející z her DayZ a Minecraft je i po sedmi letech stále ještě v předběžném přístupu ve fázi Alfa. Je ale potřeba si uvědomit jak malý tým na hře pracuje. Jste vrženi do světa v blízké budoucnosti, kdy byla po třetí světové válce jeho drtivá většina zaplavena neznámým virem, který téměř všechny obyvatele přetvořil na krvelačné zombie. Sami a nebo se spoluhráči se budete snažit přežít čehož docílíte stavbou vašeho obydlí, jeho vylepšováním a dále prozkoumáváním okolí, shromažďováním komponentů, materiálu a v pozdější fázi hry i střelných zbraní a dopravních prostředků.

Alfou a omegou hry je zničitelné prostředí. Všechno se dá buď rozbít, nebo vytěžit a v případě vašeho obydlí také opravit. Na mapě se nacházejí různé biomy, do kterých se budete vypravovat pro konkrétní komodity. Například v poušti seženete nejvíce surovin pro výrobu pohonných hmot, v travnatém pásmu pro změnu v dolech například kov nebo hlínu. V zimní oblasti budete více chráněni proti nepřátelským hordám, ale za cenu složitějšího přístupu k jídlu a teplu. Při vašem putování po okolí se budete muset bránit okolním zombiím, ale i místní fauně přetvořené rovněž na démonická stvoření. Potkáte například velmi agresivní psy nebo medvědy, kteří pod vlivem zla vydrží mnohem víc. Klíčové bude v této fázi hry dělat co nejméně hluku a zbavovat se přítomných zombií když jsou neškodní a hybernují.

Vaše aktivita bude rozdělena na denní a noční. Během dne budete podnikat výlety ven pro materiál a jídlo a v noci oproti tomu budete zavření v bázi a bránit se nájezdům zombií na vaše obydlí. Jejich rychlost a krvelačnost totiž po soumraku rapidně zesílí a vše vyvrcholí každým sedmým dnem. Během této periody nazývající se Blood Moon se obloha zbarví do ruda a budou na vás nabíhat hordy nepřátel po dobu snad čtyř herních hodin s tím, že každý další týden se intenzita jejich útoku bude zvyšovat. Vaše obydlí tedy bude nutné rozšiřovat a především opevňovat zákopy a v pozdější fázi hry i automatickým obranným systémem. Zůstávat během noci venku se zejména při hraní sólo rovná sebevraždě. Hra je mnohem komplexnější než například Rust, protože zde si například pádem z výšky k odečtu hitpointů zlomíte i nohu. To vám znemožní běhání a na nějaký čas vás dle vážnosti zlomeniny zpomalí. Nebo vás může zombie útokem nakazit virem a vy budete muset najít léky jinak po určité době budete ztrácet kondici, zdraví a pokud se nevyléčíte, nakonec zemřete. O nutnosti pravidelně jíst a pít ani nemluvím, protože toto beru jako samozřejmost. Také se lze zabít při nesprávné těžbě v dole zasypáním.

Hra je mnohem zábavnější s partou kamarádu či známých a rozhodně nedoporučuji hraní sólo novým hráčům aniž by si nezjistili alespoň základní informace ohledně fungování světa, ale například i jak správně rozdělovat dovednostní body získané zkušenostmi. Ano, ve hře je i RPG systém perků zvyšující vám například zdraví, odolnost, udělující poškození určitými zbraněmi a podobně. Hra je velmi komplexní a stále je její obsah rozšiřován. Za největší nedostatek považuji špatnou optimalizaci hry kdy vám zejména v městské zástavbě při bojích s hordami nepřátel spadnou FPS až někam pod 20 a ze hry se stane nehratelný PowerPoint. A je úplně jedno jestli máte například 1050 Ti nebo RTX 3090. Svět zde totiž není vykreslován posupně, ale vidíte vše v dohledu srovnatelného téměř se skutečným životem. Dále hra trpí dost bugy, kdy například můžete propadnout do terénu a zemřít nebo vám přestane fungovat obsluha inventáře a musíte restartovat server. Ten naštěstí není dedikovaný v případě hraní COOP, takže po odhlášení se můžete vrátit teba za týden aniž byste nějak utrpěli. Hra má velký potenciál a jednou snad vyjde plná verze. Lze hrát i proti jiným hráčům na dedikovaných serverech.

Pro: obrovský svět k prozkoumání, odlišná prostředí, kvanta materiálu, komponentů, těžba, dopravní prostředky,nepřátelé, hororová atmosféra v noci

Proti: špatná optimalizace vzhledem k odlišnému vykreslování, poklesy FPS, kvanta bugů

+11