Ke konci roku jsem se díky Herní výzvě dostal k poslednímu dílu série, kde jsem jako mladý puberťák nechal na můj vkus až příliš mnoho času. První simíci přišli jako zjevení, druhý díl měl návykovou hratelnost a třetí díl vylepšil pár drobností a nabídnul trochu jinou hratelnost. Co nabízí čtvrtý díl?
V základu možnost zahrát si hru zdarma. To zní fajn. Ještě jsem ale ve hře neudělal vůbec nic, a už jsem se musel registrovat na stránkách EA a hra mi nabídla dvě rozšíření. Vždyť ještě nevím, jak se hra bude hrát, není trochu brzo na to snažit se mi prodat rozšíření?
Samozřejmě že není. Smyslem her dle EA není hraní, ale zisk. Pro nyní odolávám volání po mé peněžence a rovnou si jdu založit vlastní rodinku. Chci si jen rychle vytvořit postavy a jít hrát, ale nestačím zírat. Těch možností je prostě hodně! Pro někoho jistě fajn. Některé možnosti však okomentovat musím. Hra má označení PEGI 12, je tedy určená i pro puberťáky. Má jít o simulátor života (a stavění, tedy původně). Opravdu chceme hned na úvod cpát dětem do halvy, že můžeme mít mužské pohlaví, a přitom kojit a rodit děti? Není to skoro až urážlivé a nebezpečné? Je samozřejmě možnost tohoto nevyužít. To ale není argument pro to, že by podobný nesmysl měl být v pořádku. Pro dvanáctileté...
Samotný tutoriál vám neřekne vůbec nic. Odpověděl jsem v dotazníku na pět stupidních otázek, na základě kterých mi vyšla aspirace komik. To je zhruba na úplně druhém spektru toho, jak bych si simíka představoval. To však bez cheatu nejde změnit. Strávím tedy další hodinu nad tvorbou nové postavy, tentokrát raději bez pomoci.
Po zdlouhavě tvorbě, kde si mohu zvolit kombinace oblečení asi pro deset různých příležtiostí, se konečně můžu dostat ke hraní. Domácnost je poměrně nukleární: Matka, taťka a dítě. Rodiče jsou... spolubydlící? Jo aha, to se musí nastavit taky při tvorbě domácnosti. Tak to upravím... počkej, neupravím? Bez cheatu nejde nastavit vztah v rodině. Tentokrát již nevydržím a prostě to nastavím přes testerský cheat. Nemám nervy na další zdlouhavé tvoření, chci hlavně sakra hrát hru!
Lehce zoufalý se pouštím do hraní. První hodinka dvě se dá popsat jako chození v bezzásahové zóně na Šumavě. Tolik otravných brouků jsem ve hře neviděl už roky. Matka nechá ležet dítě na zemi, a protože dítě řve, jde spát do vedlejší místnosti. Třikrát kliknu na dítě a chci ho nakrmit. Třikrát se akce zruší. Hra mi neřekne proč, prostě se s tím smiř, jdu spát a čus. Jindy matka kojí dítě, a to se nějak "zasekne" do matky. Kamkoliv jde matka, jde i dítě. Takže dítě se koupe s matkou, hlavičku ponořenou a nic se neděje. Zní to jako maličkost, ale s dítětem není možní nijak interagovat. A tak je hladové, pochcané a unavené a matka si v klidu chilluje. Restart hry nutný.
Jindy jdu s mužským simíkem do knihovny (je to knihomol), a když se vrátím, tak dítě leží o tři (!!!) bloky mimo barák, a máma si zalejvá kytky. Pošlu ji pro dítě, a ona si to cestou rozmyslí. Když tam dojde, a chci dítě uložit do postýlky, tak ho zvedne, převlékne, a... pak ho položí zpátky na zem a jde domů. Nic na světe ji nepřesvědčí o tom, aby ho donesla do postýlky. Tak se notně rozladěné batole přímo doplazí domů, těžce vyjde schody... a je naplněné rodičovskou láskou?
Hra vyšla v roce 2014. O 11 let později vypadá, jako by byla v předběžném přístupu neznámého indie studia. Některé bugy jsou otravné, jiné nutí hráče restartovat hru, logika je úplně mimo (spoustu dalších příkladů jsem vynechal). Kvalita hry odpovídá ceně "zadarmo". Jenže tvůrci z tebe na každém kroku chtějí vytáhnout prachy. Tohle se odemkne za peníze, tohle by bylo fajn, kdyby si vlastnil rozšíření... A na chybách pracovat nebudeme. To překousneš. Za to jsi neplatil :)
V základu by mohlo jít o fajn hru. Možností je dostatek i bez rozšíření, kariéra je občas sice dosti náhodná, ale hráč ví, kam směřuje. Stavění je funkční, interakce se světem jakž takž taky. Ale při hraní jsem cítil většinu času frustraci. Není za mě omluvitelné, aby v takto zavedené a známé sérii byly 11 let chyby, které se neobjevovaly snad ani v původních simících. To ukazuje pouze nezájem vývojářů a pouhou snahu vydělat na dojné krávě, než zdechlá dojde ke konci života, a vymění se za novou.
V základu možnost zahrát si hru zdarma. To zní fajn. Ještě jsem ale ve hře neudělal vůbec nic, a už jsem se musel registrovat na stránkách EA a hra mi nabídla dvě rozšíření. Vždyť ještě nevím, jak se hra bude hrát, není trochu brzo na to snažit se mi prodat rozšíření?
Samozřejmě že není. Smyslem her dle EA není hraní, ale zisk. Pro nyní odolávám volání po mé peněžence a rovnou si jdu založit vlastní rodinku. Chci si jen rychle vytvořit postavy a jít hrát, ale nestačím zírat. Těch možností je prostě hodně! Pro někoho jistě fajn. Některé možnosti však okomentovat musím. Hra má označení PEGI 12, je tedy určená i pro puberťáky. Má jít o simulátor života (a stavění, tedy původně). Opravdu chceme hned na úvod cpát dětem do halvy, že můžeme mít mužské pohlaví, a přitom kojit a rodit děti? Není to skoro až urážlivé a nebezpečné? Je samozřejmě možnost tohoto nevyužít. To ale není argument pro to, že by podobný nesmysl měl být v pořádku. Pro dvanáctileté...
Samotný tutoriál vám neřekne vůbec nic. Odpověděl jsem v dotazníku na pět stupidních otázek, na základě kterých mi vyšla aspirace komik. To je zhruba na úplně druhém spektru toho, jak bych si simíka představoval. To však bez cheatu nejde změnit. Strávím tedy další hodinu nad tvorbou nové postavy, tentokrát raději bez pomoci.
Po zdlouhavě tvorbě, kde si mohu zvolit kombinace oblečení asi pro deset různých příležtiostí, se konečně můžu dostat ke hraní. Domácnost je poměrně nukleární: Matka, taťka a dítě. Rodiče jsou... spolubydlící? Jo aha, to se musí nastavit taky při tvorbě domácnosti. Tak to upravím... počkej, neupravím? Bez cheatu nejde nastavit vztah v rodině. Tentokrát již nevydržím a prostě to nastavím přes testerský cheat. Nemám nervy na další zdlouhavé tvoření, chci hlavně sakra hrát hru!
Lehce zoufalý se pouštím do hraní. První hodinka dvě se dá popsat jako chození v bezzásahové zóně na Šumavě. Tolik otravných brouků jsem ve hře neviděl už roky. Matka nechá ležet dítě na zemi, a protože dítě řve, jde spát do vedlejší místnosti. Třikrát kliknu na dítě a chci ho nakrmit. Třikrát se akce zruší. Hra mi neřekne proč, prostě se s tím smiř, jdu spát a čus. Jindy matka kojí dítě, a to se nějak "zasekne" do matky. Kamkoliv jde matka, jde i dítě. Takže dítě se koupe s matkou, hlavičku ponořenou a nic se neděje. Zní to jako maličkost, ale s dítětem není možní nijak interagovat. A tak je hladové, pochcané a unavené a matka si v klidu chilluje. Restart hry nutný.
Jindy jdu s mužským simíkem do knihovny (je to knihomol), a když se vrátím, tak dítě leží o tři (!!!) bloky mimo barák, a máma si zalejvá kytky. Pošlu ji pro dítě, a ona si to cestou rozmyslí. Když tam dojde, a chci dítě uložit do postýlky, tak ho zvedne, převlékne, a... pak ho položí zpátky na zem a jde domů. Nic na světe ji nepřesvědčí o tom, aby ho donesla do postýlky. Tak se notně rozladěné batole přímo doplazí domů, těžce vyjde schody... a je naplněné rodičovskou láskou?
Hra vyšla v roce 2014. O 11 let později vypadá, jako by byla v předběžném přístupu neznámého indie studia. Některé bugy jsou otravné, jiné nutí hráče restartovat hru, logika je úplně mimo (spoustu dalších příkladů jsem vynechal). Kvalita hry odpovídá ceně "zadarmo". Jenže tvůrci z tebe na každém kroku chtějí vytáhnout prachy. Tohle se odemkne za peníze, tohle by bylo fajn, kdyby si vlastnil rozšíření... A na chybách pracovat nebudeme. To překousneš. Za to jsi neplatil :)
V základu by mohlo jít o fajn hru. Možností je dostatek i bez rozšíření, kariéra je občas sice dosti náhodná, ale hráč ví, kam směřuje. Stavění je funkční, interakce se světem jakž takž taky. Ale při hraní jsem cítil většinu času frustraci. Není za mě omluvitelné, aby v takto zavedené a známé sérii byly 11 let chyby, které se neobjevovaly snad ani v původních simících. To ukazuje pouze nezájem vývojářů a pouhou snahu vydělat na dojné krávě, než zdechlá dojde ke konci života, a vymění se za novou.
Dungeons of Aether
Pro: mnoho možností, určitá návykovost
Proti: Ohromné množství bugů, nelogičnost, nezájem vývojářů