XRX jsem už kdysi rozehrál, ale ani nevím, proč jsem ji tehdy nehrál více. Nevadí, nyní si ji můžu "vychutnat" na plné detaily a zkrátka lépe. Proč jsem napsal uvozovky? Začněme tedy grafikou. Přišel vám Flatout 2 přeefektovaný? Přišel vám Dirt přefektovaný? To stále není nic proti XRX. Něco tak rozmazaného, přesvíceného, rozostřeného se jen tak nevidí. Pod hromadou filtrů se tedy skrývá jen poměrně jednoduchá grafika, vyzdvihnul bych snad jen rozostření kokpitu při vysoké rychlosti ala NFS Shift.

Zvuky motorů jsou dost slabé, celé ozvučení bych hodnotil spíše jako podprůměrné.

A co závodění? Na začátku hry si vybíráte, jestli chcete hrát "simulaci" nebo arkádu. Dle dalších uvozovek asi tušíte, že ona simulace není o nic reálnější než arkáda. Kdysi dávno jsem zkoušel simulaci, jenže když auto na rovném asfaltu nešlo při vyšší rychlosti udržet na silnici, věděl jsem, že arkáda bude lepší volbou. Nicméně jízda na asfaltu přesto zůstala poněkud nepříjemná a dost těžko popsatelná. Jízda na šotolině a podobných površích je ale poměrně zábavná. Hru jsem hrál s volantem, pohledem z kokpitu a manuálním řazením (mimochodem takhle špatnou automatickou převodovku jsem ve hře snad ještě neviděl), což byla poněkud masochistická záležitost. Sklo auta bylo jakoby špinavé, čili při jízdě proti slunci se onen prach rozzářil a vy jste neviděli nic. Pokud jste někde škobrtli a rozbilo se přední sklo, opět jste neviděli nic. Nehledě na to, že kamera je poněkud rozevlátá a ze začátku s ní jistě budete bojovat.

Zpočátku hra baví, nicméně otravný je systém tuningu a vůbec celá kariéra, která v podstatě nemá s jakoukoliv rally soutěží nic společného. Příjemným ozvláštněním byly checkpoint závody, kde jste se vydali i mimo silnice.

XRX není špatnou hrou, ale je to spíše průměrná záležitost. Časem se nechutně zvyšuje obtížnost a já proto s hrou skončím v symbolickém postupu kariéry - 66,6%.

Galerii mých obrázků naleznete zde.

EDIT: A ještě jedna věc, i při vynuceném Vsyncu se hra podivně cukala. Nebylo to nic, co by nešlo přežít, ale rozhodně tam cosi nehrálo. Takhle synchronizovaných 60 FPS prostě nevypadá.

EDIT2: Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl. Příjemným zpestřením byla zvěř, která vám tu a tam proběhla před autem (nejde ji srazit, nemusíte se snažit :-) a taktéž zvědaví fotografové.

Pro: Pěkná prostředí, zpočátku zábavné

Proti: Přeefektovaná grafika, postupně příliš vysoká obtížnost, systém kariéry, ozvučení, tuning

Hra Xpad rally Xtreme je zástupcem obyčejných, graficky slušně avšak jinak zcela všedně vypadajících závodních her. Hra se mi nejdřív líbila, screeny ze hry byly poutavé a slibovaly parádní podívanou ale hra se již po prvním kole stane repetitivní a vvelmi, velmi zdlouhavá.
Fyzika je šílená, vůz se sice může poškodit, a že je to poškození realistické, ale když chcete narazit do soupeře ( v jakékoli rychlosti ) tak se najednou ztratí a můžete zkrz něj projet. Soupeř je tedy vidět jen z bezpečné vzdálenosti. tratě jsou tak nenépadité že i to málo co jich tam je se po čase stane utrpením a jsou skutečně nesnesitelně dlouhé a je jen 5 typů tratí na každý typ vozidla, ( typy jsou tři ).
Jediné co lze pochválit je asi volba pneumatik a to proto že když si zvolíte špatný typ na špatný povrch můžete se jako amatér s vítězstvím hodně rychle rozloučit.

Závěrem: Hra by nebyla tak špatná mít alesponˇ trochu originality. Hru jsem nedohrál protože to byla příšerná nuda ( ke konci ) a tak myslím že jsem se známkou celkem trefil.

Pro: grafické zpracování, úprava vozů

Proti: fyzika, cena, málo vozidel, pomalé načítání

hustácká hra, zvedám na 80, kde pro mě bylo největší motivací postupné dokupování náhradních dílu a opravování škod v závislosti na tom, jak jste si vedli v závodě! v tomto konceptu se nedá hře nic moc vytknout, nabízí širokou paletu možností a nastaveníček pro váš zakoupený vuz, který je nutno pořát vylepšovat, abyste stačili silnějším soupeřum! není to pak takové ježdění po lesních stezkách jako jinde, ale zároven i managment šampionátu, který tomu dodává další rozměr! co se týče samotného fyzikálního modelu, tak je z mého uživatelského hlediska přijatelný, hlavně auto drží lesklou stranou nahoře, ale i efekty jsou ucházející, grafika nebo destrukční model se taky povedl. vlastně mě nenapadá nic, co bych musel tomuhle relaxačnímu simulátoru rally vytknout, možná, že mě na druhou stranu nic přehnaně nenadchlo, ale to už tak s auty bývá. dalo by se závěrem říct, že v porovnání s konkurencí a po té době, co mi zaprášené CD leželo v šuplíku, překonalo moje očekávání!

Pro: manager