WRC: FIA World Rally Championship

08.10.2010

WRC: FIA World Rally Championship je závodní simulací rallyových závodů (pod oficiální hlavičkou FIA) od herního studia Milestone, které stojí třeba za sérií SBK Superbike Championship. Jedná se o plně licencovanou hru z prostředí tohoto moto sportu, čítající seznam závodních jezdců a jejich navigátorů (Loeb nebo Raikkonen), jednotlivé třídy (WRC, PWRC, SWRC a JWRC), značky závodních automobilů (Ford Focus RS WRC 09, Citroen C4 WRC, Škoda Fabia S2000) a známé tratě (Rallye Turecko, Rallye Finsko aj.).

Hra obsahuje 13 závodů se 78 rozdílnými etapami (tratě na asfaltu, štěrku, písku nebo třeba ledu) a 18 závodních speciálů. Nachází se zde také nový kariérní mód Road to the WRC, Time Attack a Rally Academy. V kariéře (začínáte v nejnižší třídě) zde budete soutěžit o 50 trofejí proti těm nejlepším rallyovým jezdcům světa nebo si můžete zvolit simulaci a arkádu. Důležitou roli v případě simulace hraje nastavení vozu (motor, brzdy, převodovka, pneumatiky a další) a získávání informací o chování závodních vozů v konkrétních podmínkách (jak se chová v zatáčkách, jaký závodní povrch nejlépe sedí, za jakého počasí atd.).

Ve hře je obsažen také multiplayer (po lokální síti i internetu).

@Kwoky (28.06.2018 16:23): Neuvěřitelný! První hra, která nemá exit! Pořád tomu nemužu uvěřit. Budu to hrát v okně.

Tak on tam exit je, ale měli někam napsat press Alt + F4, když už se jim tam nevešla ikona.

Hra působí jako pomsta fandům Rally od bývalého presidenta Fia Maxe Mosleyho, který zaprodal licenci, aby ještě více poškodil tento sport. Těžko popsat co se ve hře více nepovedlo, asi zásadní je jízdní model, myšlenka udělat simulátor byla jistě velkolepá nicméně zůstala nenaplněna. S grafikou si moc práce vývojáři též nedali, už dlouho jsem neviděl něco tak vizuálně hanebného(11 let starý Colin 2 mě neurazí grafikou ani dnes). Zvuky pánové patrně pořídili při návštěvě lunaparku, ale na to jsou hráči rally her již zvyklí. Celkově hra působí jako 10 let starý projekt který někdo oprášil, dal tomu Fia nálepku, aktuální vozy a jezdce.

Hru rozhodně nemohu doporučit, pro toho kdo hledá simulátor nechť zůstane u RBR , arkádově ladění piloti nechť volí Dirty a Coliny. Lepší volba rozhodně existuje!

Pro: Licence FIA, a není to málo Antone Pavloviči?

Proti: Fyzika jízdy, model poškození,zvuky, grafika, nudné(snadné) tratě.

Ze všeho nejdříve bych rád řekl, že jsem odjel celou single kariéru, takže nehodnotím po několika odjetých erzetách.

Hru jsem rozehrál jak jinan než ve škole pro začínající jezdce a kupodivu mi byl hnedka svěřen WRC Citroen. Hned ze startu jsem byl připraven na jízdní model z pekla, ale hled´me ono to nejezdí zase tak strašne. Samozřejmě že jsem si povypínal všechny pomocníky a skutečně jídní model nebyl tak špatný, tedy u vozu této kategorie, jak jsem později zjistil. Dokonce jsem se hned v uvodu pokusil skandinávský švih a doopravdy se mi povedl.

Prošel jsem si tedy základním "školením", které Vás nenaučí nic, co by jste už dávno neuměli a pro skutečné virtuální závodníky nepřináší nic nového a pustil jsem se do závodní kariéry. Hra začíná s vozy nejslabší kategorie s náhonem na přední dvě kola, toto je okamžik, kde se podle mě většina hráčů tohoto titulu zlomí. Proč? Protože řídit tyto slaboučké kozí dechy je čirá hrůza, opravdu je. Jízdní model připomíná RedBull káry a fyzika snad ani neexistuje. Opravdu otřes.

Pravdou je že c čím silnější vozem jezdíte, tím se jízdní model zlepšuje. u WRCček se jedná o pěkný ekvivalent prvního Dirtu.

Co se týče technických kvalit zde chlapci z Milestone o pár let zaspali, většinou mi tyto nedostatky jako je horší grafika či zvuk zase tolik nevadí, ale zde je to do nebe volajcí, číré zlo a to v obou případech. Prostě máte pocit jako když jedete na vysavači na steroidech a ne v nadupaném WRC, to co vydává za zvuk Citroen C4 je fakt vostrý. Nic strašnějšího jsem dosut ve hrách neslyšel.

Grafika je pár let zpět i na rok 2010, ale to mi žíly netrhalo tolik jako zvuk.

Co se týče toho hlavního, tedy samotné kariéry nejedná se o nic nového pod sluncem, ale účel plní, prostě klasika, nové auta, polepy, angažná ve WRC týmech, člověk má alespoň trochu pocit, že je součástí nějakého šampionátu.

Sečteno a podtrženo, od hry jsem nečekal nic, dostal jsem trochu víc, ale ne mnoho.

Metascore:65%

Pro: Vozy WRC, tak trochu kariéra

Proti: Zvuk, grafika

Časy, kdy každou chvíli někdo vydal výborný rally simulátor, jsou již dávno pryč. Dle mého názoru byl na dlouhou dobu poslední pořádnou rally hrou Colin 2005. Žádný ze tří dílů Dirtu mě vůbec nezaujal, takže jsem se pomalu začal smiřovat se skutečností, že už nenajdu nějaký moderní rally simulátor, který by mi vyhovoval. Naštěstí jednou večer jsem objevil právě komentovaný titul. Při pohledu na nízká hodnocení zdejších uživatelů jsem si řekl, že to asi žádná hitparáda nebude, ale opak byl pravdou a první díl WRC mě velmi mile překvapil.

Hra zabírá 3.86GB místa na pevném disku, což je ve srovnání s DIRTy poměrně nízké číslo. Po doběhnutí pěkného intra se zobrazií nabídka s volbou obtížnosti, mám rád vysokou obtížnost, tudíž jsem si všechny pomocníky řízení s výjimkou automatické převodovky vypnul, rychlost soupeřů jsem nastavil skoro na maximum. Po chvilce načítání se ukázalo vzhledově pěkné i přehledné menu, všechna nastavení jsem bez sebemenšího problému našel. Pro začátek jsem si vybral klasický singleplayer, vůz a nakonec trasu. Byl jsem rád za jednu věc, a to, že veškerá vozidla i trasy jsou zpřístupněné již na počátku hraní. Za kratičkou chvíli se zobrazila nabídka s nastavením vozu, no a poté již nezbývalo nic jiného než jít závodit. Po grafické stránce se nejedná o žádný zázrak, přirovnal bych ji k té v Colin McRae Rally 2005. Hra nabízí velké množství pohledů kamery na vůz, já jsem při hraní na klávesnici nejčastěji využíval pohled situovaný za vozem. Hru jsem hrál také s volantem, kdy je asi nejlepší si nastavit pohled kamery z interiéru. Chování vozů je velmi příjemné, spíš arkádové podobné tomu ve druhém Colinu. WRC se zkrátka dá pohodlně ovládat i na klávesnici, což se o DIRTech rozhodně říct nedá.

Pěkně zpracované jsou také herní módy. Na úvod bych doporučil vyzkoušet WRC academy, což je něco málo podobného jako Rally School v RBR. Zde si vyzkoušíte chování vozů v těch nejnáročnějších pasážích jednotlivých typů tratí. Úspěšně projít rally školou bylo jednoduché, ihned poté jsem se pustil do hraní hlavního módu, The Road to the WRC. Po jeho dokončení musím konstatovat, že jsem se ani na chvíli nenudil a závodění si hodně užíval.

Co se týče tratí, ty nejsou věrnými kopiemi ze skutečné rally. Jejich projetí většinou zabere tak čtyři minuty, což je podle mého názoru málo, jsem zkrátka zvyklý na dvacetiminutové etapy v Rally Championship 2000. Nejvíce se mi líbily cesty v Británii a Švédsku, naopak nejméně povedené se mně zdálo Finsko, trasy v této lokaci jsou až příliš široké, poměrně nenáročné na řidičské umění. Jestliže se hráč pokusí trochu prozkoumat okolí trasy, hra jeho vůz resetuje zpět na dráhu, což nemám rád. Každý kontakt s nějakou překážkou je pěkně simulován, systém poškození taktéž povedený a hlavně má celkem velký vliv na chování vozu. Servisní zóna zde je mnohem povedenější než v Colinech, vůz je možno velmi detailně opravovat.

Rozhodně se nejedná o jeden z nejlepších rally simulátorů všech dob, na takové RBR či Rally Championship 2000 tento titul dozajista nemá, kdo ale hledá moderní simulátor této automobilové disciplíny s pěknými jízdními vlastnostmi vozů, skvělou hratelností a hlavně s oficiální licencí od FIA, toho by tato hra mohla zaujmout.

Pro: Výborná hratelnost, příjemné jízdní vlastnosti vozů, pěkné menu, licence od FIA, mnoho pohledů kamery, pěkný kariérový mód.

Proti: Krátké a často moc široké trasy, resetování vozu při výletech mimo trať.

Grafikna rok 2010 je poněkud zastaralá, ale mně se líbí! Pochybuju, že by hardcore-rally hráče dokázala odradit, protože takhle pěknej jízdní model tady ještě nebyl (s výjímkou Burnce, kterej se nedá jet na šipkách)! Myslim, že se všichni shodneme, že WRC je rozporuplná hra, a jde jen o to se rozdělit do dvou táboru a začít civilní válku!

Nejvíc mi to připomíná Xpand Rally Xtreme - asi grafikou, a Rally Trophy jízdním modelem - kdo dohrál aspon první závod, tak ví, o čem mluvím.

Tratě jsou výborný, ale je jich málo, nebo jsou jen nastavovaný, pozpátku... máte pocit, že jdete pořád po tý samý.

Jsem zvědavej na další díly...

Pro: Jízdní a destrukční model. Konečně si připadám, že jedu v autě, který má nějakou váhu.

Proti: Horší grafika, mizerný zvuky - což u rally není podstatný. Nemužu opustit trat, to mi vadí ze všeho nejvíc!