WRC 4: FIA World Rally Championship

25.10.2013

Čtvrtý díl série WRC nabízí 65 závodníků, 55 týmů, 16 licencovaných modelů aut, 13 lokací rozdělených do 78 rychlostních zkoušek.

Mezi novinky WRC 4 patří také nový realističtější Career Mode nebo možnost vyzkoušet si juniorské mistrovství WRC. Vývojáři z Milestone také lákají hráče na možnost závodit ve třech různých světelných podmínkách - za denního světla, v noci a za úsvitu. Stejně tak zapracovali na reálnějším chování aut na různých površích. Pro méně zkušené hráče je zde opět k dispozici několik asistentů, které však zkušenější hráči můžou kompletně vypnout. Vylepšení oproti předchozímu dílu se promítlo i na texturách a detailech okolního prostředí.

Jo, je to bohužel tak jak píše User47 a jako by nestačila sprasená grafika hry, přidávaj se i problémy se zvukem - ze začátku hra jede normálně, ale později v kariéře (asi od rozjezdu WRC2) začne vypadávat zvuk, většinou po dojetí erzety a dál zvuk ve hře nefunguje až do restartu hry! Na netu se to tenkrát řešilo celkem dlouho a údajně jediný řešení problému se zvukem bylo nastavit v grafice hry 59Hz! (ne 60, 59). To jsou fakt lemplové to Milestone, ještě jsem od nich neviděl jedinou hru, kde by grafika makala normálně jako např.u Codemasters. To je pech, že zrovna takoví matláci maj licenci na rally, jinak by to šlo, u WRC her od nich mě fyzika baví, pokud jde ve hře zprovoznit volant, tak je to zábava, stejně tak se to dá hrát na klávesnici jako zábavná arkáda, ale to zku*venou grafikou to vždycky zabijou. Tahle čtyřka vypadala už celkem nadějně, grafika sice nic moc, ale už se mi to celkem použitelně hejbalo na zamčenejch 120fps (jakýkoliv jiný nastavení bylo více či méně horší) a když jsem rozjel kariéru, dorazil to zase ten zvuk. Ještě že teď už dělaj WRC hry Kylotonn, to je uplně jiná liga než ti italští amatéři.

Jsem fanda rally a dost mi chybělo pořádné závodění na úzkých tratích s licencí jezdců i závodních vozů. Proto jsem byl rád, že se tohoto žánru někdo ujal i s oficiální "podporou" FIA a doufal jsem, že to snad dopadne dobře. Předchozí díly jsem nehrál, nevalné recenze a komentáře mi rally na nějakou dobu uzavřely s očekáváním lepších pokračování, což se mi začalo postupně plnit a já se konečně odhodlal koupit si WRC 4.

Na první spuštění radost, vytvoření jezce, spolujezdce, začít jako junior a dostat první příležitost se slabším vozem, vše začalo tak jak má. Po pár zkouškách jsem si zvykl na ovládání i když je dost arkádové, ale není to úplně nejhorší, rozhodně pro mě ideálnější než u DIRTů. Komunikace s týmem, jejich požadavky na mé umístění, začátek slibný. Bohužel, to je vše co kariéra nabízí. Postup ve 4 kategoriích WRC je fajn, každá má jiný počet závodů max. 13 v nejvyšší kategorii. Atmosféra a prostředí nejen v zázemí ale i na trati je jako by to nebyla ta oficiální událost na kterou chodí deseti tisíce diváku.

A tady pro mě nastává asi největší problém hry a to jsou tratě. V každé rally je 6 RZ. Zkoušky jsou nudné, nezáživné, nezapamatovatelné i přesto, že jedete vlastně jen jednu trať pořád dokola, pořád stejné úseky, nebo jen obrácené a zkrácené. Počasí se nemění, je pro každou trať už předem určeno, v noci není ani jediná! a vliv na trať po předchozích jezdcích, který je v rally docela podstatný hlavně na šotolině, tady neexistuje. Grafika slušná a zvuky mi taky připadají v pořádku, s tím nemám žádný problém, je to OK.

Poškození vozů tady také je, ač k němu mám malou výtku a to že pokud narazíte ve velké rychlosti rovně třeba do stromu, skoro nic se nestane, plechy a plasty se poškodí, jinak v pohodě, ale dostal jsem se mezi dvě křoví ze kterého jsem se musel dostávat rychlostí asi 3km/h neustálým vpřed a vzad.... a co se stalo, skoro vše v červeném a auto na šrot :) Dokonce jsem si zahrál i MP, nic zvlášního v něm není, jezdíte až se 16ti hráči které vidíte ve formě "duchů" a možností si zkusit 1 RZ, 1 Rally nebo celý šampionát.

I přes můj spíše negativní komentář, pro fandy rally je to slušná hra, když jí dokážete tyhle věci odpustit. Ale pro někoho kdo si chce zajet pořádné závody, WRC 4 rozhodně nebude moc zábavné ježdění. Snad přijdou někdy i lepší zítřky kde WRC bude velkou značkou i ve světě závodních her, zatím tomu tak bohužel není...

Pro: Licence, rally...

Proti: Tratě, tratě ... tratě , nevyvážený systém poškození...