World War III: Black Gold

strategie > real-time strategie *
17.10.2001 PC
Reality Pump
Před čtyřmi měsíci bylo tajným výzkumem Spojených národů zjištěno, že světové zásoby ropy budou vyčerpány za pouhé tři měsíce. Navzdory katastrofickým následkům pozastavil OPEC zásobování palivem. Spojené národy nedlouho poté přijaly rezoluci o důrazném zajištění ropných rezerv. Válka byla oficiálně vyhlášena ve chvíli, kdy první letka NATO přelétala útesy Perského zálivu.

V této hře probíhá třetí světová válka hlavně jako konflikt tří mocností: USA, Ruska a Iráku, přičemž důvodem k válce je hlavně (jak už název napovídá) ropa, která je také prostředkem k vyhrání tohoto konfliktu díky penězům a ostatním užitkům, které z ní plynou. Nachází se zde šest kampaní rozdělených do jednotlivých misí, dále několik přípravných misí a také možnost nastavit si vlastní scénář dle různých hledisek. Ve hře nechybí ani podpora multiplayeru, přičemž může hrát až osm hráčů.

Celá hra je zpracována ve 3D grafice (používá engine z Earth 2150), což znamená naprostou volnost kamery při pohybu, rotaci a zoomování. Ovládání hry je dost podobné jako u jiných titulů stejného ražení, tedy pomocí myši a šipek. Hra se postupně odehrává v různých prostředích, od pouštních ropných polí přes mírný pás až po zasněženou Sibiř či Aljašku, ve kterých dochází i ke střídání dne a noci.

Jumas (komentář): Díky moc za připomenutí. Hrál jsem to, když jsem byl mlád a myslím, že jsem ji měl také z Gamestaru. Vůbec to nebylo špatné,…

Třetí světová válka je na pořadu dne velmi často. Naštěstí se o ní jen mluví a zatím k ní v reálu nedošlo. Je jasné, že při použití jaderných zbraní by se jednalo o rychlou záležitost. Při hraní této hry jsem se ale dozvěděl, jak by to vypadalo bez nich.

V této klasické real-time strategii jsem musel bojovat o ropu, která rychle dochází na celém světě. Mimo tanků a obrněných vozidel jsem měl k dispozici také vrtulníky či neviditelná letadla a s těmi byly boje opravdu parádní. Herní mechanismy jsou skvěle vyřešeny a hratelnost mi kazily jen zdlouhavé mise, kdy jsem si občas přál jejich rychlý konec.

World War III: Black Gold je jediná plná hra, kterou mám z Gamestaru, protože na ostatních CD, co jsem vlastnil, byly dema, a protože mě celkem bavila, ještě ji někdy zkusím.

Pro: téma, letecké jednotky, hratelnost

Proti: zdlouhavé mise