Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Virtua Racing

SEGA Ages Virtua Racing

Sega-AM2 •  M2 Co. (Switch)
říjen 1992
14.03.1994
01.06.1995
27.06.2019
82
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Virtua Racing je pretekárska arkádová hra, odohrávajúca sa v prostredí Formuly 1. Pôvodne to bola iba aplikácia, ktorá testovala realizáciu novej 3D-grafickej platformy "Model 1". Výsledky však boli až tak povzbudivé, že Sega aplikáciu dotvorila do plnohodnotnej hry s názvom Virtua Racing. Hoci používanie 3D polygónovej grafiky nebolo v tej dobe už žiadnou novinkou, Virtua Racing priniesla výrazne vylepšený vizuál, s väčším počtom polygónov a s lepšou plynulosťou obrazu. Virtua Racing sa s odstupom času považuje za jednu z najvplyvnejších videohier všetkých čias, pretože položila základy pre následné 3D pretekárske tituly a spopularizovala 3D polygonálnu grafiku medzi širším publikom.

Pôvodná arkádová verzia mala tri úrovne, ktoré boli odlíšené svojou náročnosťou. Pre začiatočníkov bola určená úroveň "Big Forest", pre pokročilejších "Bay Bridge" a pre expertov bola úroveň "Akropolis".

Pri výbere auta ste si mohli zvoliť rôznymi typmi monopostov Formule 1. Zároveň bol predstavený systém "V.R. View" ktorý vám umožňoval vybrať jeden zo štyroch rôznych pohľadov na hernú plochu. Táto funkcia bola potom použitá vo väčšine ostatných arkádových hier od firmy Sega. Automatová verzia bola o pár rokov portovaná na domáce konzoly Sega Mega Drive a Genesis.


Poslední diskuzní příspěvek

@aDOSt (komentář): Ještě mě napadlo doplnění ke komentáři. Pokud by si náhodou chtěl někdo i dnes zahrát Virtua Racing, tak bych doporučoval sáhnout spíše po Virtua Racing Deluxe pro Segu 32X.

Tato verze má jednak výrazně lepší grafiku, takže už není problém uvidět včas vozy soupeřů a navíc jsou k dispozici tři vozidla (formule, NASCAR a prototyp) s odlišnými jízdními vlastnostmi, se kterými se můžete projet na pěti tratích. Takže pokud byste se chtěli projet s každým vozem na každé trati, máte na výběr z 15 možností oproti 3 v původní verzi pro Mega Drive.

Nevýhodou může být to, že Virtua Racing Deluxe si v emulátoru zahrajete nejspíš jen na počítači, protože nevím o žádném emulátoru Segy Mega Drive pro Android, který by podporoval hry pro Segu 32X.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • SegaMD 55
Virtua Racing byla jednou z nejdražších her pro Segu Mega Drive. V době vydání stála rovných 100 dolarů, což bylo jen o něco méně, než stála v roce 1994 zbrusu nová Sega. Důvodem vysoké ceny bylo to, že cartridge s hrou obsahovala speciální SVP mikročip, který výrazně zvýšil výkon stárnoucí konzole, díky čemuž se na ní podařilo plynule rozběhnout závodní hru v plně polygonové grafice.

O podobný kousek se několikrát pokoušelo i Super Nintendo se svým Super FX čipem, jenže hry jako Star Fox a Stunt Race FX sice svým 3D zobrazením značně předběhly dobu, ale díky velmi nízkému frame rate jsou tyto hry z dnešního pohledu hratelné jen obtížně. Moc bych si přál, abych mohl napsat, že Virtua Racing dopadl mnohem lépe, ale to bohužel nemůžu. Frame rate je sice mnohem vyšší než u her se Super FX čipem a hra běží de facto naprosto plynule, ale se samotnou hratelností už je to mnohem horší.

Ve Virtua Racing pro Segu Mega Drive máte k dispozici pouze jedno jediné auto a tři krátké tratě. Na výběr jsou tři obtížnosti a zajet si můžete jednotlivý závod, vyzkoušet si některou z trati nebo si zazávodit ve dvou. Hru ve dvou jsem nezkoušel, ale podíval jsem se na video na YouTube, z něhož je patrné, že i ve dvou vše běží naprosto plynule. Toho autoři docílili tím, že odstranili některé objekty v blízkosti tratí, ale myslím si, že při split screenu si toho stejně skoro nikdo nevšimne. Závodí se na pět kol a jedno kolo zabere na prvních dvou tratích kolem 40-45 vteřin a na poslední kolem 50-55 vteřin.

Tratě jsou označeny jako lehká, střední a těžká, ale dle mého názoru je nejtěžší tratí ta střední. Nelze závodit s tím, že máte celou dobu nohu jen na plynu. Je potřeba se naučit, kde na které trati brzdit a v jaké rychlosti a jakou stopou projíždět jednotlivé zatáčky. Pokud totiž vyjedete z trati a dojde ke kolizi s hrazením nebo s jiným vozem, může se vaše formule otočit kolem vertikální a dokonce i kolem horizontální osy. Při opakovaném nárazu se váš vůz může poškodit, což má za následek trvalou ztrátu rychlosti. Dá se sice zajet do boxu, kde vám formuli celkem rychle opraví, ale to i tak většinou znamená, že můžete zapomenout na lepší umístění.

Obtížnost je totiž docela vysoká. V této hře vám sice soupeři vzadu budou překážet jen krátce po startu, ale jakmile se dostanete výš, budete si muset každou lepší pozici poměrně těžce vybojovat a pokud neznáte tratě opravdu dobře, nejspíš můžete na stupně vítězů zapomenout. Pokud by se vám nějakým zázrakem podařilo vyhrát na všech třech tratích alespoň na obtížnost normal, odemknou se vám jejich zrcadlové varianty. Nepříjemné je ovšem to, že hra nemá žádný systém ukládání ani kódů, takže si při příštím spuštění nepamatuje vaše nejlepší časy a pokud si chcete zajezdit na zrcadlových tratích, musíte si je znovu vyjezdit.

I kdybyste byli sebelepší závodníci, bude vám život komplikovat grafika. A to tak že hodně. Ono je sice krásné, že se podařilo dostat na konzoli, která vyšla na konci 80. let, polygonovou grafiku, ale cenou za to byla její nízká kvalita. Že objekty kolem trati nevypadají nijak hezky, to by zase tolik nevadilo. Mnohem horší je to, že vozovka je strašně tmavá a obzvláště modré vozy vašich soupeřů většinou uvidíte na poslední chvíli, takže buď narazíte do nich nebo to pošlete mimo trať. Obojí má za následek vaši otočku a tedy i výrazné zpomalení. I přes nehezký vizuál oceňuji to, že k dispozici jsou hned čtyři různé pohledy (zezadu, zezadu z dálky, shora a dokonce z kokpitu). Zvuky motoru nejsou špatné, ale soustavné opakování hlášky "Time bonus" doplněné asi pěti vteřinovým kusem melodie při každém projetí checkpointu mi celkem rychle začalo lézt na nervy.

Virtua Racing je hra, která psala historii. Jako takovou by možná stálo za to ji alespoň vyzkoušet. Ale díky jediné formuli a pouhým třem tratím na mě působí spíše jako nějaké technologické demo, na němž si autoři chtěli vyzkoušet, co dokážou ze stárnoucí konzole vymáčknout.

Pro: Kus videoherní historie, čtyři různé pohledy

Proti: Grafika, málo tratí, jen jedna formule, hra si nepamatuje vaše časy, celkem vysoká obtížnost

+16