• PS3 --
  • PS4 --
Amy Hennig byla na psaní tentokrát sama, bez dvou dalších side-kicků a podařilo se ji opravdu mistrovsky podělat vše, na co sáhla. Začátek se ještě docela slušně rozjede a líbilo se mi propojení některých detailů s prvním dílem, co ale následuje poté už jen horko těžko drží při sobě. Ať už je to rozlítaná výprava, jejíž opodstatnění je příběhově vysvětleno dost kostrbatě, tak i některé kousky děje natolik děravé, že si hráč plácá do čela s DS4 a podivuje se, co to mělo kurva znamenat... Jestli bylo nevysvětlení celé zápletky scénáristčiným záměrem nebo jen amatérismem se už asi nedozvíme.

Mrzelo mě i plytké využití Eleny (která na scénu naskočí jak jinak než na vlně WTF momentu) a poněkud utnutým působením Chloe a Cuttera, kteří... prostě zmizí a už o nich do konce hry není ani zmínka. Talbot a jeho objevování se a mizení ze scény budu vydýchávat ještě dlouho.

Technicky je trojka o krok dál než dvojka (která byla o dva skoky dál než jednička) a v 60fps na PS4 se na to kouká celkem příjemně. Hratelností je to stále ten starý over-the-top popkorn se vším, co utváří sérii Uncharted. Po druhém dohrání je pro mě trojka nejslabší a není to hratelností nebo level-designen. Je to naprosto idiotsky napsaným scénářem...

Herní doba: 9hod 39min
Hodnocení: ✰
Začátek tohoto dílu byl pro mě dost rozpačitý. Spousta dialogů. Chvíli jsem měl pocit, že jsem snad v nějakém filmu. Celkem málo akce. Překvapivě hodně hádanek. U některých jsem i chvíli musel přemýšlet abych přišel na její princip. Nelíbala se mi berlička, která řeší hádanky za vás. Zbraně mi připadali slabší. Kolikrát se vyplatilo naběhnout a pěkně je zbušit na férovku. A příběh začal nějak moc filozofovat.

Naštěstí se hra tak v jedné třetině rozjela do starých kolejí. Hra plná akce. Plná absurdně epických situací. Ve kterých by všichni ostatní hrdinové umřeli. Opět je to nabité a strhující. Korunu tomu dává scéna v letadle a přistání v poušti. Tohle byla snad nejšílenější a nejlepší scéna z celé série. Následná procházka v poušti je taky boží. Třetí díl je filmovější. Dobrodružný biják není rozhodně na škodu. Ještě, když je to občas psychedelické. Co na tom, že některé souvislosti v příběhu moc nedávají smysl.

Autoři se ještě o píď pokusili vylepšit grafiku. Na některých místech to už ale trochu přetáhli a hra se párkrát nepříjemně zpomalila (PS3). Poušť je ale malebná. Pouštní prostředí byla trefa do černého. Nahuštěné poklady zase věstí, že hra není tak dlouhá. Asi jako jednička, která byla krátká. Obtížnost je sice na některých místech slušná, ale checkpoint je snad na každém metru. Tahle hra prostě chce být dohrána.

Dost mi vadila změna vzhledu Eleny. V předchozích dílech byla mnohem hezčí. Vlastně jsem vůbec nepochopil její roli. Nathan jí nejdřív nechce vidět, aby se později do sebe znovu zamilovali. Přišlo mi to trochu zbytečné. Trochu na sílu. Naopak vztah Sullyho a Nathana je skvělý. Celou hru jsem žil s Nathanem proto, aby Sullyho nezabili.

Pro: strhující akce, scéna v letadle, některé slušné hádanky, dobrodružný biják jak svině

Proti: pomalý začátek, změna vzhledu Eleny, možnost automaticky vyřešit hádanku, krátké

Po druhém díle jsem se těšil na další zážitek Nathana Drakea. Výsledek nakonec nedopadl úplně dle předpokladů.

Hra upadá s ještě větší ulitlosti a nesmyslnosti oproti dvojce. A ani gameplay není tak dobrý. V podstatě se pořád střílí. Střih. Zvrat. Střílení. Střih. Zrada. Zvrat.

Přesto má hra silne stránky. Vlastně celá poušť je zajímavá a když se oprostime od nesmyslů, tak i příběh je zajímavý.

Pro: Příběh, poušť

Proti: Nesmysly, moc střílení

Tenhle díl byl pro mne první setkání s Nathanem. Tehdá jsem viděl trailer na všechny díly a hrozně mne zaujala poušť a celková filmovost tohohle titulu a chtěl jsem začít v tom nejlepším a opravdu jsem si nemohl vybrat lépe. Tento díl mám opravdu rád a je skvělej.

Jasně, je to prostě více lineární hra, má pár nedostatků, jenže jako první seznámení to funguje na jedničku. Má to spád, vtip, skvělého Nathana, ale i ostatní postavy. Cestujete všude možně a příběh je hrozně filmový, scéna v letadle, poušť, to vše vypadá tak skvěle i tehdá na PS3, že jsem z toho byl úplně paf a potřeboval jsem o týto sérii vědět více.

Rád se k týhle sérii vracím, protože je to jedna z mála her, kde pátráte po pokladu a připomíná mou oblíbenou filmovou sérii Indiana Jonese.

Pro: filmovost, postavy, vtip, příběh

Proti: občas kamera zlobí, občas ovládání, ale nic co by pohoršovalo