Train Fever

04.09.2014

Train Fever je další z klonů klasiky všech Tycoonů, Transport Tycoon. I sami tvůrci hry hlásají, že se TTčkem nechali inspirovat, avšak od TT se značně liší. Hra neobsahuje mřížku a města se samy dynamicky rozrůstají. Hra je ve 3D a nabízí kompletní přepravu materiálů mezi doly a továrnami či přepravu lidí vlakem nebo autobusem.

V roli budovatele dopravní infrastruktury, na náhodně generované mapě, se budete snažit vystavět své přepravní impérium v období 150 let. Počátek hry se nachází v roce 1850, kdy je doprava ještě v plenkách. K dispozici jsou koňské povozy, postupně se dopracujete přes století páry, k dieselových a elektrickým lokomotivám a tramvajím. Najdeme zde velkou spoustu druhů tratí, ať už elektrifikovanou, tak i koridory a VRT (vysokorychlostní železniční trať).

Ke hře vyšlo i bezplatné DLC Train Fever: USA DLC.

Je čas se pustit do hodnocení. Celá hra je hodně pěkná a splnila nakonec mé očekávání. tvůrci slibovali pařbu jak cyp, zejména díky spojitosti s Transport Tycoon. Hra jej měla kompletně nahradit. Splini tvůrci slib?

Odpovědět je ale těžké. Na jednu stranu ano, na druhou ne. Co se hře opravdu povedlo je grafika a široký výběr vozidel. Od kočárů taženými koňmi, přes parní trakci až k elektrickým lokomotivám. Na první pohled vypadá hra velmi pěkně. Příjemné jsou efekty, grafika, animace (až na vyjímky, ale k tomu se dostanu), odrazy i stíny.

Hratelnost je na velmi vysoké úrovni. Stále stavíte i modernizujete své tratě a vozový park. Stále je co dělat a ne a ne to skončit. Stereotypem hra rozhodně netrpí. Stavba železničních tratí je na velmi vysoké reálné úrovni. Tratě totiž nekopírují terén a je třeba stavet náspy či zářezy, které jsou několika násobně dražší než mosty či tunely. Stavba tratí je teda docela oříšek. Ale s výsledkem budete spokojení, příjemně se na to kouká, když vidíte vláčky jak jedou kolem sebe a tak.

Teď se vrhneme na neduhy, kterých je celkem dost a docela to kazí to příjemné hrani. Nakousl jsem animace. Mechanická návěstidla nemají žádnou animaci. Vyhýbky nemají jazyky, tudíž vypadají divně a asi by stejně animaci neměly. Průmyslové stavby také nemají animaci. Ty jeřáby, kotle, nic, ani ťuk.
Další neduh je tři druhy průmyslu. Jen rafinérie, dřevařský a hutní. Přepravního materiálu je tež málo, ropa, zboží, uhlí, železná ruda a dřevo. Samořejmě lidé.

Nákladní vagony taky nemají animaci. Vagon je už částečně ložený už v depu. Hromádka uhla nebo rudy prostě neroste. Vícekolejné stanice jsou velký problém. Hra totiž neumí složité zhlaví stanic, žádné anglické vyhýbky nebo X vyhýbky nečekejte. Prostě jen obyčejné. Chválím ale úhel vyhýbky, který si můžete určit sami. Ostrou a nebo koridorou. Chybí možnost stavět silnici přes koleje (naopak koleje přes silnici lze).

Samotná hra je celkem náročná na HW. Spousta lidí má problémy se spuštěním. Ale už vyšel patch, který chybu léčí. Další neduhy prý tvůrci napraví.

Je třeba i uvědomit, že to je zcela nové herní studio a lidé na TF stále pracují.

A na závěr vám chci říct, že hra má obrovskou fanouškovskou základnu a vzniká spousta modelů, takže stím roste i hratelnost i prohraný čas.

Pro: Spousta možností, hratelnost, grafika, obtížnost, efekty, animace

Proti: Nedodělané animace, holé mapy, málo průmyslu, ložené vagony už z depa, absence složitých vyhýbek a křízení.

Tak tu máme následníka OTTD v nové grafice a ne těchto 12 pixelů je vrtulník.
Spousta věcí je skvělá, ale co mi rozhodně chybí je, že těch věcí po OTTD měla Train Fever podědit více.

Zásadní velkou novou věcí je určitě volné stavění tratí - konečně se nemusíte trápit s mřížkami, ale jedete si hezky kudy chcete. Což je už v lehce hornaté krajině docela problém, protože ne vždycky se dostanete po vrstevnici kam potřebujete, a na rozdíl od starší hry - vlaky nejsou lanovky. Když si s tratí pohrajete, vypadá krásně, na druhou stranu chybí různé vychytávky jako obří tunely / mosty obcházející města apod. A taky se občas vzteknete nad tím, že z téhle strany je "Terrain colision", ale z druhé je to ok.

Nepřehlednost tabulek tratí a vozidel - všechna vozida v jedné tabulce, kterou nelze řadit podle kritérií - to je trošku problém. Po 50 letech budete hledat vlaky mezi tramvajemi a autobusy.

Nastavení zastávek je omezeno na "nalož pokud je možno", "nalož plně" a "nalož všechno". Trošku mi chybí "vylož a nechej prázdné", "projeď" atp.
Stejně tak na semaforu jde nastavit jen "jednosměrka".

A závěrem - grafika sice vypadá krásně, ale zase vás občas vyruší od hraní nějaký ten crash.
I přesto jsem si skvěle zahrál.

Pro: grafika, vozidla, větší realistika

Proti: crashe, nemožnost dát vozidla do skupin