Hrát nebo nehrát? To je oč tu běží... Zvlášť pokud máte povědomost o existenci Trackmanie Nations Forever, což je mladší, lepší a nablýskanější sestřička této hry, která je k dispozici také zadarmo.

Mám li tedy odpovědět na otázku položenou v úvodu, řeknu asi toto: Pokud chcete hrát multiplayer, tak tuto verzi NEMÁ smysl hrát! Tak a pokud jste si alespoň přečetli popis hry, tak nejspíš čekáte, že teď udělám velkou tečku, full stop, konec, šlus, ende... Protože co jiného než multiplayer bychom měli hrát u hry, která byla přímo vytvořena pro mistrovství světa v multiplayerovém závodění? Tak já vám tedy to tajemství prozradím. Budeme TRÉNOVAT a bude to veliká zábava.

Tak a je to venku, Crash se naprosto zbláznil. Trénink je přece pot, slzy, krev a dřina ale rozhodně ne zábava! Zábava to jsou přece závody, radost z výhry, smutek a naštvání z prohry, atd. Ale už starý Komenský blábolil něco o škole hrou a v Nadeu to nejspíš zaslechli, a vytvořili trénink, který se ovšem vlastně tváří jako závody.

Pojďme se tedy na to trochu podívat. Čeká nás třífázový trénink pro začátečníky, pokročilé a experty. V každé fázi absolvujeme 30 tratí s postupně zvyšující se obtížností. A na každé trati můžeme získat čtyři medaile: bronzovou, stříbrnou, zlatou a konečně zelenozlatou medaili autora a o ty tu právě jde. Získat bronzovou nebo stříbrnou je v podstatě hračka. Na zlatou medaili to už chce trochu soustředění a rychlosti. Ale věřte mi že získání Nadeo medaile na některých tratích nebude žádná projížďka ordinací v růžové zahradě. A to říká maniak co má kompletní sadu Nadeo medailí jak z TMNF tak i v United kampani TMNU.

V každé fázi se totiž našla minimálně jedna trať, na které jsem si i já, protřelý trackmaniak vylámal zuby. Možná stárnu, možná už nejsem tak ve formě a nebo jsem do toho nedal takové srdíčko jako u jiných Trackmanií, ale z této hry kompletní sada medailí tedy nebude. Vrcholem se pak stala trať I-6, kde pro získání nejenom Nadeo ale i zlaté medaile musíte provést skok s výkrutem do U-rampy v zatáčce a provést ho tak dokonale, abyste se dostali do horního výjezdu z rampy. A celé to v podstatě závisí na naprosto dokonalém úhlu najetí na odrazový můstek. Po několika stovkách pokusů jsem to nakonec bezúspěšně vzdal. A přitom to vypadá tak jednoduše.

BTW pokud je někdo detailista a v popisu si přečetl, že hra obsahuje 100 tratí a zároveň umí vypočítat, že 3x30=90, asi se bude ptát, kde je těch zbylých deset. Ty tratě tu skutečně jsou, ale nejsou přístupné přímo z menu. Pokud ovšem přes "Browse Track" otevřete vestavěného "průzkumníka" a vyskáčete o pár adresářů výše, najdete kromě složek Beginner, Advanced a Expert i složku "Pro". A jak asi tušíte, zde je těch zbylých deset tratí, na kterých si můžete svou sbírku medailí ještě rozšířit, což velmi doporučuji, tratě jsou to docela zajímavé. Proč není v menu na ně přímo odkaz, na to se mě neptejte...

Jak už jsem na začátku naznačil, online hraní moc smyslu nemá. Sice se stále dá připojit na spoustu serverů. Dokonce se na některých z nich i závodí. Ale s nepřebernou nabídkou verze Forever se to absolutně nedá srovnávat. Nicméně Trackmania Nations má i po letech stále co nabídnout, zvlášť pokud toužíte po těch barevných placičkách. A vzhledem k tomu, že je to freeware, tak vás to nic nestojí . No teda vlastně skoro...

WARNING
Ne o peníze tu teď nepůjde, hra je skutečně zdarma. Ale musím na závěr připojit jedno důrazné varování. Nevím, zda existuje i nějaká "nezávadná" verze, já tu svou mám na disku už několik let, a už si nepamatuji, kde jsem jí stáhl. Ale součástí mé instalace je i antipirátská ochrana StarForce. Jestli teď čumíte jak tele na nový vrata, tak čumíte úplně stejně jako já. Proč proboha někdo připojí ke hře, která je od počátku koncipována jako freeware, antipirátskou ochranu proti kopírování, a ještě navíc ochranu toho nejhnusnějšího kalibru. Navíc je to samozřejmě verze poplatná době vydání hry, takže instalace na moderní systémy způsobuje problémy a je potřeba trochu googlit, aby člověk StarForce přepral a hru rozchodil. Pokud tedy máte k tomuto softwarovému paskvilu nepřekonatelný odpor, musím vás, ač nerad, před instalací Trackmanie Nations varovat.

Pro: Jedna z nejlepších freeware her, Výzva pro maniaky, 100 tratí v singlu

Proti: StarForce ???; Multiplayer, Existence TMNF

Na tuhle hru hrozně moc rád vzpomínám. Střední škola a spousta propařených nocí u Trackmanie. Chytlavé a silně návykové formulky nás s kámošem dohnali až tak daleko, že jsme založili vlastní tým, našli několik bláznů jako jsme my a vydali se vstříc kompetitivnímu závodění. Jednoduchý koncept krátkých a záludných tratí k tomu parádní arkádový model řízení zajišťuje pekelnou zábavu a přijdou si zde na své jak amáteři tak profíci věnující se esportu, pro který byla tato Trackmanie primárně vytvořena.

Pro: Zdarma, jízdní model, stavba vlastních tratí

Proti: Dnes už asi časem zapomenutá hra, kterou překonali její nástupci.

TrackMania Nations a TrackMania Nations Foreverjsou jediné dva díly známé série závodních simulátorů, které jsou pro všechny zdarma a zároveň jde o jediné dva díly, které jsem hrál. Díky freeware statusu jde o jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších závodních her.

Samotné online závodění mě až tak nebavilo, ale sbírání medailí je jiná věc. Pokud si dobře pamatuji, tak jsem získal medaili na všech tratích pro začátečníky i pokročilé, ale u experta už jsem se moc nechytal. Většina měla samozřejmě hodnotu bronzu, ale část byla stříbrných, nějaké zlato se taky zatřpytilo a asi dvakrát se mi povedlo získat i zelenou Nadeo medaili.

Tento titul si dnes již asi pustí jen málo hráčů, když existuje o dva roky novější díl, který nabízí daleko více možností, včetně multiplayer závodů. Já si však TrackMania Nations, nejspíše kvůli kratším tratím, užil o trochu více, než následovníka.

Pro: freeware, sbírání medailí, akorátní délka tratí

Proti: ke konci obtížné tratě

Jak již zmínil CAelos, neuvěřitelně návyková hra, která dokáže udržet neuvěřitelně dlouho. Osobně jsem jí hrál přibližně 8 dní bez přestávky:-))(jistě že trochu přeháním), je až neuvěřitelný na to že se jedná o Freeware tak je grafika na vysoké urovni. Nemám moc co vytknout a proto doporučuji tuhle pecku.

Pro: Většina tratí, grafika, hratelnost

Proti: Některé tratě prostě nejdou dojet

Hratelnost téhle pecky je na vysoké úrovni a vždycky mě překvapilo, když jsem pokaždé dokázal nemožné a zajel nějakou trať ještě rychleji než předtím. Když k tomu navíc připočtu dobro grafiku i chování auta dělá to tuhle hru velice zábavnou. Navíc editor tratí v němž lze vytvořit tak krkolomné dráhy, že by se jednomu protočily panenky.
Hra nemá žádný dlouhý loading, takže se dá zapnout na 10 minut, odjet 2,3 tratě a zase vypnout.
Hra je celkem težká a zajet všechny tratě za nejlepší čas zdá se býti celkem nemožné.
Jedná se ale o nenáročnou hříčku i pro úplné začátečníky, která rozhodně ničím neurazí.

Pro: Zábavné, nenáročné, grafika, editor.

Proti: Některé tratě jsou hodně těžké.