Tom and Jerry: Yankee Doodle's CAT-astrophe

Tom & Jerry CAT-astrophe

1990

Tato arkáda z roku 1990 je vytvořená na motivy známého animovaného seriálu Tom a Jerry a stejně jako v tomto seriálu, se i ve hře snaží proradný kocour Tom utrápit malého myšáka Jerryho. Před začátkem hry si zvolíte čas, po který chcete, aby souboj trval (od 1 do 10 min) a poté se již ocitáte v roli myšáka Jerryho, jehož úkolem je porazit Toma. Celá hra se odehrává v jedné místnosti sklepa, přičemž Jerry může samozřejmě zaběhnout i do myší díry.

Kromě toho, že musíte rychle utíkat před Tomem, je třeba ho obelstít a ublížit mu pomocí zbraní, které máte k dispozici. Můžete se s ním utkat v šermířském souboji, ale místo meče vám musí stačit pletací jehlice, které najdete v košíku poblíž vaší díry ve zdi. Dále můžete vzít dynamit a hodit ho na zem Tomovi pod nohy. Pokud zaběhnete k sobě do myší díry, máte proti vchodu ven pastičku s rajčetem, kterou můžete odpálit a zasáhnout tak Toma. Nebo můžete vběhnout do sudu a rázem se ocitnete zpátky v místnosti, kde na vás Tom znovu číhá, ale vy letíte v malém letadýlku. Letadýlko máte naložené žárovkami, které můžete po Tomovi házet. Ve vaší myší díře máte také schůdky, po kterých se dostanete na zeď a můžete po Tomovi házet vajíčka. On vám však nic nedaruje a hází je na vás zespoda také.

Po uplynutí vyměřeného času musíte mít co nejvíce bodů, které získáte po zásahu Toma, ale pokud vás zasáhne on, body vám ubývají. K dispozici je také multipayer pro dva hráče na jednom počítači, kdy jeden hraje za Toma a druhý za Jerryho.

V této asi nejprimitivnější hříčce, kterou jsem měl na své obstarožní 286, bylo pro naši grupu začínajících pařanů největším tajemstvím následující - jde hrát i za Toma a lovit Jerryho? Nikdy jsme na to nepřišli, až teď v dospělosti díky internetu vím, že za Toma jde hrát jen v multiplayeru. Jenže kdo z nás, zhruba sedmiletých hráčů v devadesátých letech, věděl co je to vůbec multiplayer, že? :)

Tom and Jerry rozhodně patřil mezi ty méně oblíbené hry co jsem ve svých začátcích hrál. Hra se strašně blbě ovládala a než se ji člověk naučil chvilku to trvalo. Jinak nejde o nic jiného než nasbírat co nejvíc bodů a pak si výsledky porovnávat třeba s vedle sedícím kamarádem. Miniher není rozhodně závratné množství, nejzábavnější z nich bylo u mne asi také shazování žárovek. Grafika dostačující, zvuky asi čtyři.

I tak jsem tehdy u hry strávil slušný počet hodin a těch 50% je hodně ovlivněno nostalgií a vzpomínkou na dětství.
Primitivní arkádička, která má za úkol jediné - krátkodobě pobavit, větší ambice nemá. Škodolibý nejznámější myšák musí potrápit stejně slavného kocoura v rámci několika miniher, nicméně jak graficky, tak herně je to jedna z těch nejslabších kusů a po pár kolech na férovku mě to přestalo bavit.

Ale je jasné, že se dostala na spoustu tehdejších 286tek a my byli rádi, že je zase něco nového k dispozici, takže dávám shovívavých 40 %
Tato hra byla primitivní, graficky ani zvukově nezářila. Minihry měly různou úroveň a obtížnost, jednoznačně nejzábavnější ale také nejtěžší bylo shazování žárovek z letadla.

Pro škodolibé kladení pastí se mi přeci jen více líbilo Home Alone. Tom a Jerry byly zabavní tak na dvě tři hry denně.

Pro: zábavnost (dočasná)

Proti: délka