Tiny Troopers

06.06.2012
24.08.2012
06.11.2012
03.12.2014

V akčnej stratégii Tiny Troopers sa hráč stáva veliteľom malej skupiny amerických vojakov. Hra pozostáva z 30 misii na nepriateľskom území. Za každú splnenú misiu získavate body, ktorých počet sa odvíja od zvolenej obtiažnosti, získaných bonusových predmetov a od strát vojakov. Za získané body si môžete vylepšovať výbavu alebo kupovať špeciálnych spolubojovníkov (medik, vojak s guľometom...). Taktiež môžete počas misií nakupovať špeciálne zbrane (granáty, rakety, letecký útok), lekárničky, či mapu odkrývajúcu polohu nepriateľov a predmetov. Ciele misii sú rôznorodé - od sprevádzania a ochraňovania žurnalistov až po ničenie strategických cieľov.

24. októbra 2012 bola hra rozšírená o herný mód Zombies. Jedná sa o survival mapu, kde hráč čelí stále silnejším vlnám zombie vojakov a kuriat.

Tiny Troopers jsou jednoduchou hříčkou, kterou naleznete na Steamu bez centu za 5 Euro a zdarma na mobilních platformách. I přes infantilní vzhled a jednoduché herní mechanismy jsem se dobře bavil a moje herní doba je překvapivě dlouhá - Steam mi ukazuje 11.2 odehraných hodin a hra se zařadila mezi moje tituly s kompletně splněnými achievementy.

Hra se zaměřuje čistě na akci a ačkoliv je v DH profilu popisována jako akční strategie, skutečně strategických prvků obsahuje minimum. Znáte-li klasickou PC hru Cannon Fodder, tak Tiny Troopers je designována na podobném principu. Ovládáte skupinku amerických vojáků, zpracovaných v roztomile dětských proporcích s přehnaně velikými hlavičkami , kteří plní mise v různých částech světa. Vaším úkolem bývá likvidace nepřátelské pěchoty, bojových vozidel nebo budov, eliminace klíčových osob. nebo také ochrana zvědavých novinářů a záchrana rukojmích.

Na svět přehledně pohlížíte z top down perspektivy v jednoduché, ale oku lahodící grafice. Vojáčky, kteří jdou za sebou husím pochodem, ovládáte klasicky WSAD klávesami a myší, nebo lze navolit alternativní kontrolu pomocí samotné myši či touchpadu. První možnost je asi nejpohodlnější a skýtá nejpřesnější kontrolu vašeho týmu bez zběsilého klikfestu.

Tiny Troopers nabízí celkem 30 levelů rozdělených do 3 epizod. Můžete hrát formou kampaně, nebo si vybrat z již dokončených misí. Podobně jako v Cannon Fodder, v kampani si vaše mužstvo vylepšuje své zkušenosti a hodnosti, takže si své muže musíte střežit jako oko v hlavě - při jejich ztrátě dostanete do další mise nové nezkušené rekruty. Jejich počet není naštěstí limitovaný, takže nemusíte mít obavu z konce hry při nadměrných ztrátách. Strýček Sam má neomezené možnosti. Kromě základních palných zbraní si můžete nechat poslat vybavení těžšího kalibru - granáty, bazooku nebo možnost navedení cíleného leteckého náletu. K dispozici jsou i specialisté jako kulometčík, granátník či dokonce Delta Force. Z podpůrného vrtulníku můžete dostat lékárničku.

Tyto možnosti usnadnění, stejně tak jako jednorázová vylepšení zbraní před započetím mise či mapa úrovně nejsou zdarma a musíte za ně utratit svůj těžce vydělaný žold. Jediný strategický element ve hře tak spočívá v nutnosti správy vašich finančních zdrojů. Na různých místech levelů jsou ukryty zlaté metály, které poslouží ke zvyšování hodností vašich vojáčků, vylepšení jejich vlastností a k odemykání specialistů. Naštěstí s pomocí mapy jdou nalézt velice snadno.

Tiny Troopers jsou poměrně snadnou hrou. Akce není obtížná, a pokud využijete těžších zbraní a vylepšení, projdete hru bez větších problémů. A to i na tu nejtěžší z obtížností. Je třeba ale takticky uvažovat, zvolit si optimální postup a likvidovat zejména smrtící tanky a džípy s kulomety. Po proběhnutí kampaně máte možnost absolvovat mise znovu a doplnit si případné chybějící medaile, a to bez ztráty vypiplaných členů vašeho komanda. Poměrně lehce se dá dosáhnout i všech achievementů, takže pro jejich aktivní lovce jsou Tiny Troopers vítanou možností, jak si vylepšit statistiky.

A pokud chcete ještě pokračovat, k dispozici je režim Campaign Plus s navýšením obtížnosti a též Zombies mód - survival režim s valícími se vlnami zombifikovaných nepřátel. Hardcore hráč může ohrnout nos nad nízkou obtížností, stejně tak hnidopich bude kritizovat občasný špatný pathfinding, kdy se občas jeden z vojáčků zasekne za překážku a nedosáhne včas hráčem ovládané formace, což může vést k jeho zbytečné ztrátě. Já jsem si hříčku vychutnal a pohodově se odreagoval bez zbytečných frustrací a mohu ji s klidným svědomím doporučit.

Pokud i tak váháte, zkuste mobilní verzi. Ta je v podstatě totožná, jen s poněkud slabšími grafickými efekty, aspoň na mém tabletu, a dotykovým ovládáním. A je zcela zdarma. Hra již není ze strany distributora (Chillingo - nyní vlastněném EA) patrně podporována, tudíž nefungují mikrotransakce, což vede k tomu, že jsem nemohl nasbírat požadovaný počet metálů k odemčení specialisty Delta Force. Ale to je jen drobná vada na kráse a hráč s prázdnou kapsou si může hru plně užít.