The Sims Medieval

22.03.2011

The Sims Medieval je další díl/odnož původní herní série The Sims. Jak již název napovídá, hra je tentokrát zasazena do doby středověku. Herními mechanismy se od předchozích dílů mírně liší a některé jejich klasické prvky hra odsouvá slabě na pozadí, aby dala vyniknout zcela novým vlastnostem hry.

Na počátku si vytvoříte avatara, který tentokrát bude králem (či královnou) jistého malého království a s vaší pomocí mu bude vládnout a starat se o jeho běh. Později budete moci založit svou "družinu" a přibrat dalších 9 hrdinů, například barda, kováře, rytíře či čaroděje, kteří vám budou pomáhat. Budete moci pořádat rytířská klání, výpravy za plněním úkolů či trestat zločince. A samosebou si budete moci za získané peníze (z úkolů či prodeje vyrobených věcí) upravovat vlastní vzhled či vzhled a výbavu vašeho hradu.

Hra se později dočkala rozšíření Pirates and Nobles.

Povedené prolnutí The Sims a RPG s prvky strategie. Z prvního zůstala nutnost zajišťovat základní životní a sociální potřeby Simíků, byť ve zjednodušené podobě, druhé představuje království s mnohostí různorodých úkolů a jeho jednoduchou správu. Simíci už příběhy svých schránek (těl i domů) a rodů neutvářejí sami, nýbrž jsou vsazeni na předem určená konkrétní místa do konkrétních domů a konkrétních povolání. Království jim pak v závislosti na jejich osobnosti a přáních nabízí další možnosti.

Těchto možností je poměrně dost, takže může každá z přibližně deseti postav naplňovat své dny výrazně rozdílnými aktivitami. Bardovo čerpání inspirace od lidí a z atmosféry míst, sloužení mší a vyvěšování provolání jakobínského kněze, výroba a prodej předmětů kovářem či vedení zahraniční politiky panovníkem jsou činnosti výrazně jednotlivá povolání odlišující, a stejnou úlohu plní volnočasové aktivity: výpravy za lovem velryb, sběr bylin a kamenů, výroba a prodej předmětů, dobrodružné výpravy s náhodnými událostmi a další.

Úkoly, na nichž se nezřídka podílí dvě postavy, těchto specifik využívají, skládají se z mnoha kroků, jež je třeba k jejich dokončení učinit, a jsou vesměs zajímavé a dobře navržené. V duchu série Sims se pochopitelně jedná o jednoduchou a především zábavnou hru: je uvedeno, co a jak je třeba udělat, veškeré mechanismy (jako např. vývoj postavy) jsou mělké, nic nelze úplně zkazit. S nadsázkou je třeba rovněž brát zasazení do středověku. Od hry s logem Sims nikdo nemohl očekávat věrohodné spodobnění života té doby.

Po pár desítek hodin se jedná o vynikající hru. S každou postavou jsem odehrál několik úkolů, abych poznal její unika, a postoupil do druhé aspirace. Jenže ouha: stejné království, stejné budovy a povolání, stejné úkoly… Jaký je důvod pokračovat druhou aspirací? Achievmenty? Takhle si zahraji ty úkoly, které jsem dosud nesplnil, a víc mně Sims Medieval nemá co nabídnout.