The Settlers 7: Paths to a Kingdom

The Settlers 7: Cesta ke koruně

26.03.2010

O vývoj sedmého dílu série Settlerů se nepostaral nikdo jiný než německý Blue Byte Software, který ho pojal v duchu tolik známého a úspěšného druhého dílu, aneb bez cestičky ani ránu.

Hra má nový pohádkový grafický engine a stará klasická lišta ovládání už tu také není. Nechybí ani možnost si zahrát přes internet, nebo v kooperační hře týmů a jelikož je tato hra vydaná pod taktovkou Ubisoftu, obsahuje DRM ochranu, která vyžaduje stálé připojení k internetu, respektive k serverům již zmiňovaného vydavatele. U nás prodávaná verze obsahuje patch s českými titulky, o které se postarala společnost Playman.

Hra obsahuje nový systém dosažení vítězství. Vojenský - vybudováním silných armád a poražením soupeřů vojenskou silou. Vědecký - zvýšením vlivu v klášterech, což umožní přístup k nejužitečnějším technologiím. Obchodní - zabráním nejlepších obchodních tras se stanete nejbohatším hráčem v oblasti.

Série pokračuje hrou The Settlers Online.

Tuhle hru nenávidím, protože mi UBISOFT kdysi dávno ukradl mou poctivě za 700 Kč v Tescu zakoupenou v krabičce Deluxe gold edition se všemi DLC a to tím, že UPLAY změnil nějak engine a hra mi z tama (kde musela být zaregistrovaná, protože to nebylo DRRM free), zmizela, a když jsem ji z DVD po letech instaloval znovu, tak mi to psalo, že můj klíč již někdo používá. 700 v čudu a nikdy jsem tu hru ani nehrál. Pa kjsem si sice za nějakých 200 koupil tu verzi na Score DVD, ale ta už nebyla Gold Deluxe.

Herní výzva 2019 - Herní kutil (Hardcore)

Settlers 7 mám už nějakých pár let, ale letos jsem se konečně rozhodl si ji zahrát od začátku do konce. Ne jenom kvůli herní výzvě, ale taky kvůli tomu, že letos vyjde nový díl.

Po nainstalovaní hry jsem měl problém s přenastavením rozlišení, což jsem nakonec musel řešit přepsáním souboru ve složce hry.

Co ale musím pochválit, je grafika. I po více než osmi letech vypadá pořád skvěle. Ve hře sice není nějaké velké množství budov, ale nepočítal bych to jako mínus, protože kdyby ve hře bylo budov víc, nejspíš by se v tom člověk ani nedokázal orientovat. Základní kampaň obsahuje 12 misí/map, přičemž každá byla nějakým způsobem unikátní, žádně problémy s repetitivností jsem neměl. Taktéž obtížnost (hrál jsem na normal) mi přišla vyvážená. V posledních misích se trochu potrápíte, ale není to nic nesplnitelného.

Když přejdu k mínusům hry, jako první čeho jsem si všiml, byla velmi zvláštní věc, kterou jsem snad u žádné hry ještě neviděl. Pokud člověk otevře menu během hraní, hra běží vesele dál, což mě dost iritovalo. Zkoušel jsem to vyřešit tím, že jsem první hru zapauzoval, ovšem pak nešlo otevřít menu... Příběh mi taky nepřišel zrovna originální, ale co mi vadilo víc, byl velmi špatný dabing, cutscény tak někdy působily až komicky.

Ve výsledku, když budu přihlížet k tomu, že je to starší titul, mi hra přijde poměrně povedená a doporučil bych ji nejenom fanouškům série Settlers, ale také obecně hráčům budovatelských strategií.

Pro: Krásná grafika, Vyvážená obtížnost, Hratelnost

Proti: Dabing, Nepříliš funkční nastavení, Příběh