The Secrets of Da Vinci: The Forbidden Manuscript

Tajemství mistra Leonarda: Zapovězený rukopis

21.04.2006
30.03.2007
27.01.2011

The Secrets of Da Vinci: The Forbidden Manuscript (v češtině Tajemství mistra Leonarda: Zapovězený rukopis) je first-person 3D adventura, na jejíž tvorbě se podílela tři studia: Elektrogames Limited Company, Kheops Studio a TOTM Studio.

Příběh hry se odehrává v roce 1522, 3 roky po Da Vinciho smrti. Umělec a vynálezec Leonardo předal veškeré svoje zápisky a poznatky svému učni Francescu Melzimu. Vy hrajete za Melziho učedníka Valda, jenž je svým mistrem vyslán do Leonardova domu s úkolem najít tajný sešit. Nalezení však nebude jednoduché, protože do cesty se staví mnoho překážek. Například Leonardovy vynálezy a důmyslné puzzly založené na jeho pracech. Celé Chateau du Clos Lucé, kde Leonardo pobýval, je ve hře díky historickým dokumentům zpracováno naprosto věrně. Hra je rozdělena na čtyři kapitoly a v závislosti na vašem rozhodnutí nabídne několik různých zakončení.

Nemuzu si pomoci, adventury od Kheops studia mi sedi ze vsech ruznych stylu grafickych adventur snad nejvice - i kdyz v tomto pripade byli KS jen jednim z nekolika hernich studii, ktera se na teto hre podilela. Pohled z prvni osoby, ale neni to mrtve jako Myst. Desitky predmetu k pouziti, zdrava mira puzzlu, z nichz vetsina se da resetovat do puvodni pozice. Pokud umrete nebo neco pokazite, nemusite hned nacitat pozici, mnohe z akci maji ruzna reseni.

The Secrets of Da Vinci se od jinych titulu studia lisi predevsim automatickym pretahovanim predmetu do inventare (i kdyz ja si vsechny ty chemikalie, pozivatiny, nastroje a soucastky v Voyage nebo Return to Mysterious Island tak strasne rad tridil!) a pritomnosti dvojiho “merice svedomi” – dvou na sobe zavislych hodnot ukazujicich, jaka je prave vase karma. Jeji vliv sice neni veliky, ale presto jde o prijemne osvezeni: hodnoty karmy se meni s provadenymi akcemi – moralne pochybne jako mlaceni lidi po hlave ocelovou tyci nebo kradeni vam karmu snizuji, naopak cestne jednani vam ulehci nenasilnou interakci s ostatnimi postavami (kocka vas neposkrabe...:-).

Co se moc ve hrach nevida – hostitelku je mozno svest, a to uz ve druhe kapitole – popravde mam pocit, ze zde se autori inspirovali podobne vystavenou scenkou z Fahrenheitu – i zde je nutne nic nepokazit a predevsim damu potesit serenadou na strunny nastroj - popravde mam chut hru znovu rozehrat: prestoze jsem se dockal uspesneho konce, Madame Babou se mi do postele dostat nepodarilo. Edit: Tak uz podarilo - nakonec svedla ona mne:-P

Obrazova stranka hry je tradicne vyborna, stejne tak i soundtrack - byt skladeb moc neni, vynahrazuje to jejich kvalita.

Na zaver bych jeste poznamenal, ze jsem hru hral v nemcine (dabing+titulky, originalka. Jinak jsem to bohuzel nesehnal) - misty byl problem s titulky strefit se do casoveho bodu, holt nemcina. Co jsem ale tak vypozoroval z casti walkthrough na youtube, tak mi nemecky dabing prisel o neco lepsi. Predevsim hlavni postava nezni jako naprosty cucak:-)