Return to Mysterious Island

Tajuplný ostrov, Jules Verne: Tajuplný ostrov

Kheops Studio •  TetraEdge Games (iOS, Symbian, WMobile)
01.11.2004
12.12.2005
15.02.2007
29.05.2009

Return to Mysterious Island (RtMI) je adventura inspirovaná knihou Tajuplný ostrov, jejímž autorem je Jules Verne.

Vžijete se do role Miny, mladé dívky, které se zúčastnila závodu, jehož cílem je obeplout svět. Mina však ztroskotává na opuštěném ostrově a jediné, co jí zbylo, je PDA s telefonem. Záhady se začnou kupit poměrně záhy. Na pláži objeví kostru člunu se jménem Nautilus a v jednu chvíli zahlédne na ostrově lidskou postavu. Než se však bude moci věnovat tajemstvím ostrova, je třeba sehnat potravu, zařídit si provizorní příbytek a hromadu dalších věcí. Velký důraz je kladen na kombinování různých předmětů a to několika najednou. Znalosti chemie výhodou. V celé hře je stovky předmětů. Nemusíte se ale bát, inventář je přehledný a ne všechny předměty použijete. Existuje totiž více cest, jak hru hrát. Samozřejmostí jsou hádanky, jejich obtížnost ale není přemrštěná.

RtMI běží na upraveném Omni3D enginu. Mina se tedy může pohybovat po několika předem určených místech a na nich se rozhlížet do všech stran. Okolí je předrenderované, do posledního detailu vypiplané.

Knihu Tajuplny ostrov jsem jako kluk precetl z Verneovek snad nejvickrat (spolu s Cestou do stredu zeme) a navic se netajim svou laskou ke Kheops studiu a (jeho) adventuram. Neskutecne zeru styl, na kterem je cast jejich adventur (prinejmensim oba Mysterious Islands, Voyage a Nostradamus) postavena - nadherny vizual Myst/Atlantis klonu, ale i priblizeni deje hlavni postavou, ktera zaroven slouzi jako komentator udalosti - a predevsim pak predmetove orgie v obrovskem inventari a casto nekolik zpusobu, jak dany problem vyresit. Dokonce je mozne v nekterych pripadech zvolit mezi akcnim a na presnosti zavislym zpusobem, nebo sazku na jistotu je libo roboty znicit lukem a sipy, puskou, pripadne specialnim zpusobem? Pripadne odehnat monstrum strezici lagunu s ponorkou zminenymi zbranemi, nebo mrsinou dikobraza napumpovanou narkotiky?.

Pravdou je, ze hra nevynika prilis delkou, ale ostrov se mi zdal dostatecne veliky a hlavne se v nem da po chvilce velmi dobre orientovat.

Vlastne mi zbyva jen jedina zahada - jestli je s Return to Mysterious Island I, II a Voyage propojeny i Mystery of Nautilus...