The Path

18.03.2009

V této netradiční hororové adventuře se vžijete do role šesti dívek, se kterými prožijete novodobou verzi pohádky O Červené Karkulce. S košíkem v ruce jdete za nemocnou babičkou do nedaleké chaloupky. Můžete jít po přímé cestě, nebo prozkoumat tajuplný a záhadný les kolem ní. Jak se rozhodnete, je jenom na vás.

The Path nabízí unikátní způsob vyprávění příběhu pomocí textu, grafických efektů a reagující hudby. Vaše putování po lese není nijak omezeno a čím více jej prozkoumáte, tím větší zážitek ze hry budete mít. Úkolem je narazit na "vlka" a pomocí získaných předmětů prozkoumat babiččin dům. Pokud vlka potkáte, čeká dívku smrt. Paradoxně je zde smrt brána jako úspěch. Narozdíl od ostatních adventur zde neplníte úkoly, ale necháváte se unášet melancholickou atmosférou, která dává neomezené možnosti vaší fantazii.

Hráč se tak stává tím, kdo vypráví příběh. Záleží jen na vás, jaký příběh si vytvoříte a jak jej budete chápat. Každá ze šesti dívek má vlastní osobnost, která předurčuje její osud. Pochopit až filozofické texty není jednoduché, ale posouvá to hráčský prožitek do úplně jiné úrovně. Není to hra pro každého. Kdo chce zažít nečekaný, hluboký zážitek, musí zapojit mozek a vlastní fantazii. The Path totiž vyžaduje mnohem více než drtivá většina dnešních her a to je její největší předností. Hra vyšla na Steamu a ostatních digitálních distribučních systémech, za nízkou cenu (do 10$) si pořídíte přibližně 6 hodin nevšedního zážitku.

Takže jsem pozabíjel všechny holčičky, je na čase zhodnotit zážitek.

Jako hra by The Path určitě neobstálo - pomalý pohyb, různé bugy, nesmírná otrava během hledání něčeho zajímavého v lese. K tomu celkem monotonní hudební doprovod, ze kterého bolí hlava a slabá, přesto ale náročná grafika, která sází hlavně na filtry.

Jako zážitek, nebo chcete-li umělecké dílo .... na tom The Path imho není o moc líp. Holčičky v lese s pomocí vlka tak nějak "poznávají život" a mezitím s pomocí po lese rozházených.. um... symbolů vyjadřují nějaké ty své životní postoje. Což je celkem... zajímavé a dejme tomu i slušné zpracované. Ale že by se v tom někde skrývala nějaká myšlenka přesahující tenhle základ, to teda ne. Veškerá "hloubka" tady plyne z neurčitosti sdělení, které si tak může každý sám interpretovat, i když nemyslím, že by se tyto interpretace měly nějak zásadně lišit.

Tohle ještě hra balí do takového nechutného "uměleckého" kabátku, který se vyznačuje hlavně blurem, grian filtrem, všelijakým bordelem přes obraz, zmíněnou hudbou a bůhvíčím ještě - prostě autoři naplácali do výtvarné stránky hry cokoliv co smrdělo "uměním". A jsou toho kvanta a je z toho prostě ve výsledku takový divný kýčovitý hnus. Meh.

Když se na tu hru zpětně podívám, bavilo mě zkoumat s dívkami různá místa v lese, nebavilo mě je hledat a už vůbec ne se ploužit v blízkosti těch už objevených. Naučil jsem se nesnášet hudbu i grafickou stylizaci.

Slintat nad tím jako nad originálním uměleckým dílem... existuje skupina lidí, která takhle bude slintat nad čímkoli, pokud jim řeknete, že tam to umění je. (Někde.) A slintají nad ním často společně, nejspíš aby potlačili pocit, že ze sebe dělají blbce. A myslím, že takoví budou nad The Path stříkat blahem.

Celkově vzato, nebyla to naprostá nuda. The Path má hráči co nabídnout, (sic toho není moc,) ale technickým zpracováním určitě a audiovisuálem při nejmenším mě spíš odrazuje.

Pro: originální přístup k hraní, holčičky, zkoumání míst v lese

Proti: náročné, graficky přeplácané, hudba časem způsobí bolehlav, pomalý pohyb, nudné dlouhé bloudění lesem,

Mojí recenzi najdete na Doupěti. Je to prostě unikátní hra, která dokáže nabídnout víc, než se na první pohled může zdát. Když překonáte první minuty z neznáma a prázdna, dostane se vám zážitek srovnatelný s kvalitním psychologickým thrillerem. Výhodou hry je ale fakt, že se do ní můžete aktivně zapojit a vytvářet tak vlastní příběh bez nutnosti sledovat či plnit něčí příkazy. Doporučuji všem, kdo mají rádi filozofické myšlenky, chtějí trošku přemýšlet o sobě, o světě kolem nás a kteří ve hrách hledají víc než jen zábavu. Trocha té melancholie se najde v každém z nás, tak proč by se měl člověk lesa bát? ;-)

Pro: Umělecky ztvárněná grafika, reagující hudba, nekonečný prostor pro vlastní fantazii, nové nápady a prvky hratelnosti, 6 dívek = 6 příběhů.

Proti: Bez slušné znalosti angličtiny si hru neužijete na 100%.

Po vynikajícím Limbu jsem měl náladu zase sáhnout po nečem netradičním a zajímavým, a můj pohled zaujala právě The Path, jenže tento kousek krutě klame tělem.

Ona už samotná myšlenka hry není nijak spásná, zabíjení 6 holčiček které v lese najdou své vlky a na čtrtnou nápady které jsou všechny již převzaté z myslí jiných, jako psycholigické polemizování o dospívání dívek, s tím že nemají sejít z cesty, v mužích vidí zlo a přinesou jim jen bolest a utrpení. Autoři udělala z této hry takovou menší feministickou oddyseu která šíří myšlenku že za vším tím zlem je právě vlk. Ne z hlavy autorů zde není nic originálního a původního co by hráči dovedlo k nějaké nové myšlence a řekl si vauu tak to mě překvapilo a obohatilo mé vnímání.

Když tento kousek byl vytvořen jako hra tak mu chybí obrovská věc, co celou práci autorů sráží na kolena. A je to právě hratelnost. The Path je jako jídlo bez chuti a bez pocitu že by po snězení spnilo svůj účel a zahnalo hlad. Setkal jsem se s názory které tvrdili že hratelnost není důležitá a že jde o jistý druh uměleckého vyjádření. Bohužel není tomu tak. I když je to prezentováno v určité zvláštní grafice která si hraje s paletou barev, zvuků a hudby tak nějak jinak, nesplňuje základ umění s tím že by vytvořilo něco nového.

Za tu cenu tento kousek každopádně nestojí, za 8 eur si člověk může pořídit daleko více zajímavějších titulů s novými myšlenkami, a dostane konečně pocit že za své peníze má to co očekával že si kupuje. Zde pocit hladu přetrvá a celá hra akorát znechutí.

Pro: Viz.komentář

Proti: Viz. komentář