The Gene Machine

The Gene Machine: The Great British Adventure

1996

The Gene Machine je klasická, ručně kreslená point and click adventura odehrávající se v období viktoriánské Anglie. Hlavním hrdinou je typický anglický gentleman Piers Fanshawe, kterého věrně doprovází jeho sluha Mossop. Pierse jednoho dne navštíví zmutovaná mluvící kočka. Ta ho přesvědčí, aby se vydal na cestu, jejímž cílem je záchrana světa před šíleným vědcem, vynálezcem stroje, který dokáže zmutovat lidi a zvířata.

Piers na svých cestách zažije mnohá dobrodružství odehrávající se v různorodých prostředí, mimo jiné se proletí ve vzducholodi a podívá se dokonce i na Měsíc. Hra je plná úžasných vynálezů, jak vystřižených z románů Julese Verna.

Tak již dohráno a budu se opakovat, tohle mi fakt sedlo a je to dobrodružství jako řemen,. Střízlivě zatím 85%, ale nebránil bych se ani 90%

Čtvrtá a poslední adventura od Divide By Zero a ani napočtvrté mě jejich hra nechytla. A přitom jsem Gene Machine kdysi dohrál a docela se mi líbila a předpoklady pro skvělou hru tu byly. Jenže to byla prostě nuda.

Příběh zní na papíře skvěle. Jsme ve viktoriánské Anglii a snobský dobrodruh Fanshawe se svým sluhou Mossepem se mají vydat zničit ďábelského doktora Moreaua, pardon Dinseyho, který na svém ostrově buduje armádu mutantů. Projdete s nimi Londýn 19. století, vydáte se na Měsíc, ponorku kapitána Nema či do Atlantis. V reálu je to nuda. Třetinu hry se plácáte v Londýně kde se nic neděje, Nautilus tvoří dvě obrazovky, Měsíc tři obrazovky, Atlantis čtyři. Všechny lokace jsou naprosto prázdné, bez života, nápadů a především bez aktivních lokací. Na každé místě je maximálně jedna věc, co jde udělat.

Hridna je nabubřelý snob, který se ke sluhovi chová jako k majetku a nevynechá jedinou příležitost, aby mu ukázal, že je odpad. Se stejnou přezíravostí se chová naprosto ke všem. Je to asi realistické, ale postupně mi začal hrdina lézt šíleně na nervy. Jeho sluha není vtipný sidekick, ale prostě a jen idiot. Hlavní záporák je patetický, mstí se protože přišel při nehodě o vlasy. Jediné co se povedlo jsou spousty odkazů - kromě kapitána Nema je zmíněn dr. Jekyll, H.G. Wells, Cesta kolem světa za 80. dní, Titanic, dr. Frankenstein, potkáme Jacka Rozparovače... tyhle pasáže patří mezi to nejvtipnější ve hře.

Grafika je fádní a rozhodně jsem v roce 1996 viděl hezčí, animace se povedly po technické stránce, ale nic se v nich neděje. Když asi po šesté vidíte plující loďku, začnete přemýšlet nad tím, proč má loď stěžně bez plachet a kotel bez komínu a jak k čertu vlastně pluje.

A do třetice hratelnost. Je to tradiční adventura bez nějakých zákeřností, nicméně používání předmětů je katastrofální. Někdy kliknete na aktivní místo a automaticky se Vám zvolí přemět, jindy musíte složitě přes tři kliknutí vybrat, co chcete použít. K tomu se přidávají prázdné obrazovky, některé akce nejdou provést než se stane něco jiného, je tu spousta backtrackingu. Kombinace jsou taky nelogické - třeba použít kapesník s olejem na šálek studeného čaje a výsledek předat snoubence WTF? Korun tomu všemu dává ukládání, které občas funguje a občas ne. Pokud se Vám po kliknutí na Save nezobrazí menu, chce to fígl - přejet myší přes tlačítko Save a kliknout někde uprostřed obrazovky.

Gene Machine není průser, hrát se dá bez problémů a občas se dostaví i vtip, jen je to po všech stránkách nuda, šeď a průměr.

Pro: Vtipné odkazy, viktoriánská éra, tradiční hratelnost.

Proti: Nevyužitý příběh, nudné obrazovky i úkoly, podivné ovládání a ukládání.