The Expendables 2: Videogame

24.07.2012
17.08.2012
20.08.2012

The Expendables 2: Videogame nie je, navzdory svojmu názvu, hernou adaptáciou Expendables 2, ale prequelom k udalostiam prebiehajúcich v úvode filmu.

Príbeh je jednoduchý – nájsť a zachrániť uneseného čínskeho miliardára. K dispozícii sú štyria postrádateľní - Barney Ross, Gunnar Jensen, Hale Caesar a Yin Yang. Hráč sa ujíma ľubovoľného z nich a kedykoľvek medzi nimi môže prepínať. Každý charakter pritom vyniká vlastným bojovým štýlom a do akcie si prináša vlastné zbrane, niekedy je k postupu potrebný vybraný jeden z nich.

Svojim spôsobom ide o klasickú „top-down“ strieľačku, trochu v štýle Cannon Fodder, odohrávajúcu sa v 4 rôznych prostrediach. Osviežením má byť aj systém vylepšovania postáv, či rôzne minihry. Okrem hry pre jedného hráča, Expendables 2 ponúka aj kooperačnú hru pre 4 hráčov.

@Walome (23.09.2012 12:57): Když pohledáš, tak najdeš, nepamatuji si všechny názvy. Ale co si teď vybavím, tak lépe vypadá i Nation Red a to je co říct, eh. Nejlepší z poslední doby fakt ten Renegade Ops. A třeba taková klasika jako Cannon Fodder měl letos remake a je i na Steamu.

Zoufale stereotypní záležitost, která bohužel nese jméno fenomenálního filmového blockbusteru a tak se pár fanoušků Slye a jeho party nechá snadno nachytat. Taktizovat se zde moc nedá, v podstatě jen držíte levé tlačítko myši a prodíráte se houfy nepřátel, kteří vám nabíhají přímo před plně nabité kvéry. Po čtyřech misích jsem tento nezáživný boj vzdal a radši věnuju čas něčemu zábavnějšímu.

Bohužel i Expendables potvrdili pravidlo, že herní adaptace filmů jsou jen levným merchandisingovým produktem, který nabízí zábavu jen na pár desítek minut, čímž zdaleka nemyslím herní dobu. Samozřejmě nemůžu po tvůrcích chtít, aby využívali pro herní adaptace enginy Call of Duty nebo Mass Effectu. Naštěstí mi ke štěstí stačí kvalitní film a nepotřebuju se vztekat nad jednoduchostí a nezábavností filmových videoher.

Pro: vrtulníková mise, bezproblémová odinstalace :)

Proti: stereotypnost, lineárnost, absence taktiky a Chucka Norrise :)

Herní výzva 2019 - číslo 5. Adaptace

Vezměte ty největší svalovce a střelce akčních filmů a vložte je do jednoho jediného akčního, výbušného, bombastického, krvavého filmu a vznikne vám "The Expendables". No a druhý díl se dočkal svého herního zpracování, které řekněme si na rovinu, nestojí příliš za moc.

Příběh hry je utvořen podle filmu a není zde, ani příliš vyprávěn. Nedočkáte se ani žádných cutscén z filmu, pouze nějakých přechodů v rámci hry.

Hratelnost, kdy si můžete vybrat jednu ze čtyř hlavních postav a libovolně mezi nimi během mise přepínat, není špatný, ale ve své podstatě jsem využíval postavy pouze dvě. Hra je tedy vhodná pro hraní až čtyřech hráčů. Možnost zahrát si ji s někým v coopu, jsem neměl, což je škoda, protože by to trochu ovlivnilo mé hodnocení.

Teď k té hratelnosti. Mise jsou rozděleny do 4 kapitol po 5 misích, které na sebe navazují. V každé kapitole se jedná o jednu konkrétní oblast z filmu. Hra je viděna z pohledu třetí osoby, ale více shora. Jedná se o čistou arkádu a valí se na vás tuny nepřátel, které můžete postřílet. Ovšem ti vás mají pouze zdržet, protože nemají příliš přesnou mušku a tak vás smrt jen tak nepostihne. Pokud vás přece nějakou náhodou zabijí, stačí se přepnout na jinou postavu a vyléčit postavu postřelenou. Asi po 4. misi jsem zjistil, že není problém úrovně v rychlém tempu probíhat a nepřátele příliš nestřílet. Jediné, kde musíte například vystřílet všechny nepřátele je poslední obrazovka nebo pokud dostanete nějakou challenge (znič tank nebo vrtulník).

Hra nepřináší nic kloudného, ani po stránce grafické či zvukové. Vše je takové mdlé a jakoby odfláknuté.

Pro: Možnost volby postav a jejich přepínání, krátkost

Proti: Nenáročnost, zbytečný počet nepřátel, chybějící zajímavá či chytlavá hudba