@Red (12.11.2012 07:59): Mimo hlavního tématu (což nekritizuji), to byla hudba u fontány (v GK1 park), policejní stanice a měl jsem pocit, že tam byly později ještě nějaké jiné. Zvláště v té první kapitole ale, kde jsou tyhle dvě doprovodné skladby nejvýraznější (myslím, že tam hudba pak už nikde není), to vytváří pocit určitého déja vu. Do komentáře se mi včera krutě nechtělo, byť jsem tušil, že těch 65% neprojde jen tak :) Uvidíme, zda-li se motivuji během týdne :-)

EDIT: K té hudby bych řekl ještě jedno. Díky GK1 jsem se začal pídit po hudbě inspirované voodoo a objevil tak Dr. Johna a hlavně skvělého Exumu, takže si celkové hudební složky docela cením (v GK2 tenhle pocit hudebního génia loci chyběl, resp. dílky malému významu některých míst nebyl dostatečně silný). V prvním díle byla hudba působivá a poměrně silně dotvářela celkovou atmosféru. Hudba a pak některé vizuální a dramatické detaily - třeba titulky, kde jsou jako pozadí do červena zbarvené dřevoryty s procesy čarodějnic. Nebo to postupné vzrůstající tušení jakési přicházející katastrofy, kterou s každým novým ránem odhaluje horoskop Gabrielovi v novinách. Nebo hlas vypravěčky, jež příběh poněkud odcizuje a dělá z něj něco, co se již událo a je tedy vyprávěno (a ten stařecký nakřáplý hlas jen podtrhuje, že se jedná o jakýsi "urban myth"). Tyhle vynalézavé detaily mi v GK2 chyběly. Na druhou stranu to, co mě ale na GK2 zaujalo, bylo to homoerotické napětí pocházející od Ludwiga II a Von Glowera (když nad tím člověk začne přemýšlet, nabízely by se docela zajímavé interpretace). V počítačové hře jsem na tenhle motiv zatím nenarazil (z literatury se mi vybavilo romaneto Gotická duše od Karáska ze Lvovic). Škoda, že se na to nesoustředili trochu více. Chtělo to podle mého více osobních rozhovorů mezi Gabrielem a Von Glowerem. Ty rozhovory jsou ze strany Gabriela čistě investigativní a pouze se pak odehraje ta FMV noční scéna. Jako hráč jsem pak pochopitelně nechápal Gabrielovu motivaci, kdy v té lovecké chatě všechno Von Glowerovi o Von Zellovi vyklopí (tohle byla dost zásadní dramatická chyba). Kdyby to ale bylo od začátku stavěno tak, že pro Gabriela není Von Glower podezřelý, ale přítel, kterého nepodezírá, tak by to pochopitelné bylo (možná to tak mělo být, ale nepovedlo se to). Také by pak získával větší váhu ten motiv, o kterém jsem mluvil výše a vedlo by to ke komplexnějším emocím.
@Artran (11.11.2012 23:52): To tvoje hodnocení má hlavu a patu, možná by bylo dobrý z něho rovnou udělat komentář.

Jen tu hudbu jedničky i dvojky pamatuju a přijdou mi od těch ústředních motivu po ty lokalitní jiné. Tak mě trochu zmátlo že ti to tady v diskuzi někdo ze zastánců i uznává.
@Drolin (11.11.2012 23:35): Od Lucasů se mi, počínaje Loomem, tehdy zdál slabší první Indiana Jones a pak The Dig (který byl na mě příliš melodramatický). Nevzpomínám si nicméně, že by mne nějaká jejich adventura vysloveně nudila. Dobré, až vynikající, mi tehdy přišly v zásadě všechny. Osobně bych ale Sierru a LucasArts proti sobě ani nestavěl - jsem rád za to, že tyhle společnosti existovaly a vytvořily základy grafických adventur - každá po svém.
@Artran (11.11.2012 23:26): Označení továrna na adventury je výstižné, ale ve výsledku imho přeci jen udělali větší počet opravdu dobrých adventur v Sierre (kdybych počítal - Lucas (5), Sierra (7), Legend (5)).

Mě jednička poměrně "kazila" zábavu právě až možná moc dlouhými dialogy (i 15minut, což je i na kvalitní psaní při pasivním pohledu na neměný background příliš) nebo ovládáním. Ale jedničku také musím zopakovat.
@Drolin (11.11.2012 23:20): Já bych proti Lucasům neřekl ani popel. Sierra, jak o tom mluvil Josh Mandel v tom rozhovoru, byla taková továrna na adventury, kde kvantita občas čněla nad kvalitou (jak on sám přiznával, tak v Sieře záviděli Lucasům ten komfort, který si mohli dovolit - podmínky v Sieře byly zjevně daleko tvrdší). Můj současný názor na GK1 by mne také zajímal. Ale jsou tam některé prvky, které si pamatuji a cením si jich dodnes (nedokážu už ale dostatečně rekonstruovat inteligentnost dialogů a koherenci příběhu). Třeba dabing ale považuji za vynikající. Nebo ten nápad s rozhovory, kdy jsou vidět jen portréty postav zahalené ve tmě (zvlášť pěkně to vynikne v svga.)

EDIT: Jo, a Gabriel z prvního dílu, tak, jak je nakreslen, je pro mne tou skutečnou postavou, do které si dokáži promítnout jeho temný Shattenjagerovský původ. Herec z druhého dílu mi byl spíš k smíchu a třetí díl je ten případ nedokonalé grafiky, kterou si ale mohu domyslet.
@Artran (11.11.2012 23:08): Jj, největší problém je v pořadí (které často mixuji :) a vidím tak nějaké prvky dílu opačně. Ale docela by mě zajímal tvůj názor na GK1, kdyby se do ni pustil nyní.

Jinak také jsem pro Sierru (samozřejmě po Infocomu, respektive Legendech), ale když si vzpomenu na Lucasovské Fandango, The Dig, Curse a Tentacle. Těžko pak hledat favorita.
@90210 (11.11.2012 23:05): S tím sestřelováním to nemusí být nutně pravda. Ty top ten žebříčky (krom základní orientace) po pravdě nemám příliš v lásce, protože glajchšaltují vkus (myslím top ten žebříčky dané nějakým průnikem typického vzorku).

@Drolin (11.11.2012 23:07): Jak jsem psal - O KG3 v tomto ohledu nic nepovím, protože si z něj hudbu už vůbec nepamatuji (to by asi naznačovalo, že máš pravdu). Hudba ale není to, co mi na Gk2 nějak extrémně vadilo - spíše vypichuji, že mne nijak zvlášť nezaujala. Možná je to u tebe dáno právě tím, že jsi druhý díl hrál jako první. Já čekal něco nového - a dostalo se mi toho, co jsem znal z prvního dílu (pakliže tam byly nějaké nové motivy, tak mi přišly natolik nevýrazné, že jsem si jich nevšiml).
@Artran (11.11.2012 22:38): Popravdě, GK3 nepřidal vůbec nic (přesto tamní hudbu hodnotím velice kladně) a také to moc nevadilo. Hudba v GK2 je imho dostatečně jedinečná a moc podobnosti s jedničkou (kterou jsem hrál hned po GK2), ač zpětně, jsem si nevšiml - spíš si pamatuji voodoo stylizované motivy a pár nehodících se (Detective Mosely).

Ale asi bych si musel sérii oživit (to, že by většina scén byla "hluchých" se mi moc nezdá), abych mohl něco více dodat, jelikož je dost možné, že to bude jak píšeš.
@M.a.t.t. (11.11.2012 22:52): To je možné. Ale jednoduchou grafiku dokáže pozvednout tvoje představivost (proto je stále populární pixel art), zatímco film nebo fotografie, pokud jsou to jen běžné snímky, představivost naopak limitují. (Tady tedy musím doplnit, že v Gabrielovi jsou ty snímky občas lehce retušované a rozostřené. Ale není to nic natolik radikálního, aby to vytvářelo nějaký extra působivý individuální styl (byť to tam občas zableskne). Jinak by tohle pochopitelně byla cesta, jak fmv adventury udělat výraznější - příklady z fotografie a filmu jsou nepřeberné. Je na autorech pc her, aby se v tomto ohledu inspirovali.)
@Artran (11.11.2012 22:38): Pokud sestrelis GK 2, tak z tebe asi bude adventurni kat, protoze moc lepsich her v ramci zanru neznam, vlastne znam jen dve, viz. muj profil...

Vseobecne mezi adventuristy po celym svete panuje shoda na tom, ze je GK 2 absolutni masterpiece, a to rikaji i radikalni fanousci Lucas Arts, ktery jsou hloupi a nemaj vkus.;0)
@Artran (11.11.2012 22:38): FMV žáner na tom čo sa týka hereckých výkonov je len zriedakedy na patričnej kvalitatívnej úrovni, až kvality ostatných zložiek to väčšinou prebíjajú. Ale u môjho pohľadu má jednu výhodu, graficky až tak rýchlo nestárne (Gabriel Knight 3 pôsobí po vizuálnej stránke oveľa zastaralejšie) a tak dokážem do istej miery aj prižmúriť oči - áno, je to subjektívne :)
@Drolin (11.11.2012 22:07): Snažím se své pocity ze hry popsat hutně a výstižně :) Ohledně té hudby ale přeci musíš uznat, že to byl první díl, který vytvořil její celkový styl - navíc šitý pro New Orleans - a nelze jej prostě vzít a nic dalšího nepřidat. Holmes víceméně pouze ty motivy lehce upravil (může se vést polemika o tom, jestli s porovnáním s prvním dílem vycházejí lépe, ale o to mi v zásadě nejde - jde mi o míru invence). Krom toho hudba často ani není slyšet - obrazovky bývají tiché, doprovázené zvuky

@M.a.t.t. (11.11.2012 22:22): Já jej s prvním a druhým dílem nechci vůbec srovnávat. Hrál jsem je velmi dávno (na moje hodnocení moc nekoukej, hodnotím po vágní paměti). V určitých ohledech na tom mohou být stejně, případně i hůře. Jinak je ovšem možné, že mezi FMV adventurami je GK na špici, ale... to by spíš vypovídalo o mizerné úrovni tohodle žánru. Navíc - má představivost je značná, a já si dokáži představit výrazně lepší výsledky :) A věřím, že jsou možné - takže když dávám 65% nechávám prostor pro případně vzniknuvší lepší tituly :)

@90210 (11.11.2012 22:35): Částečně to je to asi i proto, že budu hodnotit celkově přísněji, než je tu zvykem. (Začal jsem si vést takovou interní tabulku po vzoru Adventure Gamera a tam GK2 a další adventury, které jsem nedávno dohrál vychází ještě hůře :) (Bohužel se mi míchá hodnocení kdysi dohraných her s těmi nově dohranými, ale proti tomu nevím, co mám činit.)
@Drolin (11.11.2012 22:29): To je dobre, jen tak dal.:)

Retrogameri jsou jak vrany, sedaj si k sobe a kdyz zjisti, ze to tady ma po retrostrance nejakou uroven, tak potom nemaj duvod byt na nejakym webu pro 5 lidi.
Artrana chápem, mne množstvo takýchto minidetailov kazí dojmy z prvého dielu bez ohľadu na to že zlá adventúra to asi fakt nie je.

Filmové scény naozaj samo o sebe neobstoja ale porovnával by som ich skôr v rámci priamej konkurencie, tj FMV adventúr a tam patria skutočne k tomu najlepšiemu. Ale kritiku hudby, respektive častého používania motívov prvého dielu nechápem, tak je to predsa v každej sérii...
@Artran (11.11.2012 21:43): Tedy, to je možná až příliš profesorský přístup :).

Jinak hudba podle mě neparatizuje, ale předně převádí upravené motivy do vyšší kvality (OST jedničky si dnes pustím maximálně jednou do roka, OST dvojky poslouchám velice často). Však i u trojky se objeví pro sérii typické hudební prvky.
@90210 (11.11.2012 21:19): Roli hraje více vlivů. Diletantské filmové scény (v porovnání s běžnou kinematografií je Gabriel někde na úrovni Doktora z hor - a to možná škodím Doktorovi z hor), lapsy v dramatické výstavbě (motivace postav, která je často zkratkovitá, nelogická a tudíž nepůsobivá), předěl mezi pátou a šestou kapitolou je násilný (tam měly být zcela jistě ty dvě chybějící kapitoly). Některé nelogické, násilné nebo banální rébusy (nahrávka pro Thomase je zcela nelogicky v angličtině, kukačky, lilie, oběť Černé Madoně). Technologie, která, na rozdíl například od pixel artu 90. let, skutečně zastarala (působivé jsou víceméně jen obrazy v muzeích). Hudba (kromě opery) parazituje na motivech 1. dílu. Je tam zkrátka spousta detailů, které, přestože je GK2 adventura dosti ambiciózní, mi kazili požitek z hraní. Nejvíce jsem se asi bavil ve chvíli, kdy Grace získá přístup do knihovny a jednotlivé prohlídky. Je tam navíc prošvihlé klimax a konec, byť slušný, je díky tomu natahovaný - katarze měla přijít mnohem dříve.
Jen potvrzuji, že Von Glowera zastřeli nelze - byla to první věc, o kterou jsem se v té situaci pokusil :) Glower opáčí něco v tom smyslu "Ne mě, jeho!".
Mám krabicovou verzi, sice je to už pár let, co jsem to hrál, ale myslím je tam jen von Glowerova vzteklá poznámka citovaná níže.
Hmm, je zajímavý, že o tomhle konci neslyšim poprvý, spousta lidí se na netu snaží ostatní přesvědčit o této možnosti. Je možný, že gog verze byla nějak upravená a tenhle konec už tam neni nebo má tenhle mýtus sakra silný kořeny :)
Nevíte někdo co je pravdy na tom, že hra má alternativní konec v 5. kapitole, kdy údajně můžete střelit von Glowera namísto vlkodlaka?
Od doby co jsem GK2 hral (coz je uz hodne let) mam navstevu Mnichova, Neuschwansteinu i dalsich projektu postavenych za Ludvika II v planu, ale zatim to nejak nevyslo. Podobne je to i s New Orleans (GK1) a Rennes le Chateau (GK3).
4Drolin - To by bylo proti filosofii cely serie a nemohl by vzniknout dalsi dil. Nicmene moznost vyberu pri zakonceni je v prvnim dile.

Gabrieluv protihrac byl kazdopadne skvelej, nejednoznacnej a charismatickej. Receno slovy Gabriela, I really liked him.
Ale né taková, aby si člověk neznalý jedničky neužil pokračování. Ještě k příběhu Škoda, že se nešlo spojit s von Glowenem potom co Gabrielovi napsal dopis, aby s ním mohl (jako vlkodlak) odcestovat
KAzdopadne bych urcite komukoliv kdo chce s touto serii zacit doporucil zacit prvnim dilem, protoze mezi dily je navaznost.
Prvni GK je IMHO dost inspirovanej filmem Angel Heart, coz je muj oblibenej film. Je to nejlepsi tradicne zpracovana VGA adventura, na jeji scenar se nic nechyta a dialogum by takovy Longest Journey mohl lizat paty. Dabing ma excelentni a vypravecka tomu dava osobitost.

Co se tyce srozumitelnosti v GK2, vetsinou se tam tlacha takovou tou "euroanglictinou", ktery jsem nemel problem rozumet ani pred x lety, kdy jsem GK2 poprvy hral.
Ja som do GK1 išiel s tým, že čakám čosi paranormálne a je tam Gabriel Knight, viac som o tom nevedel a dobre som spravil, lebo som bol následne uchvátený a tá tématika Voodoo je tam veľmi pekne a uveriteľne zapracovaná. Ja si dvojku a trojku stále "šetrím na horšie časy".
Nefungovaly, ale ukázalo se, že angličtina, respektive němčina, byly na poslech srozumitelné :) Btw, voodoo tématika nezní tak lákavě.
Uděláš jedině dobře :) Já se asi před prvním dílem, který mě zatím odradil díky "hlasu" vypravěčky a Gabriela vrhnu na díl třetí.
Hmm tak ted si mě nalákal, asi napravím resty. Ale nejdřív se vrhnu na jedničku.
Tak GK2 dohrán a musím říci, lepší adventuru jsem nehrál :) (ano, The Dig byl pokořen)
Dean Erickson jako Gabriel je tady nahodou vynikajici a je skoda, ze nenamluvil Gabriela i ve 3. dile, protoze tam je vykon Tima Curryho slusne receno podprumerny, narozdil od dilu prvniho, kde naopak exceluje.
HEX: Herecké výkony tu jsou ještě dobré (ve srovnání s např. Harvestrem)
Nedávno jsem se k němu konečně dostal. Ale ty příšerné herecké výkony se nedaly vydržet. Asi se ve mě opět probudila dávno zapomenutá nenávist k interaktivním filmům...